*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997889 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
οσοι εχουν οαεε δηλ τεβε δεν πληρώθηκαν ακόμα ,οσοι είναι ικα εχουν πληρωθεί. Τα τρελά του υπουργείου να είσαι ωρομίσθιος στο ιδεκε  και να πληρώνεις τεβε η ικα ανάλογα τι δηλώνεις. :( :( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
οσοι εχουν οαεε δηλ τεβε δεν πληρώθηκαν ακόμα ,οσοι είναι ικα εχουν πληρωθεί. Τα τρελά του υπουργείου να είσαι ωρομίσθιος στο ιδεκε  και να πληρώνεις τεβε η ικα ανάλογα τι δηλώνεις. :( :( :( :( :( :( :(

μέχρι πότε έχεις πληρωθεί mpesg?

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
οσοι εχουν οαεε δηλ τεβε δεν πληρώθηκαν ακόμα ,οσοι είναι ικα εχουν πληρωθεί. Τα τρελά του υπουργείου να είσαι ωρομίσθιος στο ιδεκε  και να πληρώνεις τεβε η ικα ανάλογα τι δηλώνεις. :( :( :( :( :( :( :(

μέχρι πότε έχεις πληρωθεί mpesg?
εχω τεβε και δεν εχω πληρωθει απο μαρτιο, οι αλλοι με ικα μου ειπαν οτι πηραν καποια ποσα αλλα δεν ξερουν για πιο χρονικο διαστημα

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
οσοι εχουν οαεε δηλ τεβε δεν πληρώθηκαν ακόμα ,οσοι είναι ικα εχουν πληρωθεί. Τα τρελά του υπουργείου να είσαι ωρομίσθιος στο ιδεκε  και να πληρώνεις τεβε η ικα ανάλογα τι δηλώνεις. :( :( :( :( :( :( :(

μέχρι πότε έχεις πληρωθεί mpesg?
εχω τεβε και δεν εχω πληρωθει απο μαρτιο, οι αλλοι με ικα μου ειπαν οτι πηραν καποια ποσα αλλα δεν ξερουν για πιο χρονικο διαστημα

κ εγώ με τεβε από φεβρουάριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όπως είπα και παραπάνω, είχαν ενημερώσει τον διευθυντή μου από το ΙΔΕΚΕ ότι σήμερα θα πληρώνονταν οι ωρομίσθιοι με ΙΚΑ. Τα πρώτο ποσό είναι τα χρήματα για τις ώρες του Μαϊου και το δεύτερο το δώρο Πάσχα.

Αποσυνδεδεμένος sma20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Θα επαναφέρω το θέμα της προυπηρεσίας έχει κανείς κανένα νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Θα επαναφέρω το θέμα της προυπηρεσίας έχει κανείς κανένα νεότερο;
Συνάδελφοι, επειδή αναμασάμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα να μας φθείρει αυτο.. ιδού η απόδειξη.. (Εγκύκλιος αναπληρωτών-ωρομισθίων 2010-2011)

15. α. Στις διατάξεις του άρθρου 6 παρ. 34 του ν. 3027/2002 (ΦΕΚ 152/28.06.2002 τ. Α΄), όπως α-ντικαταστάθηκε και συμπληρώθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 2 του ν. 3687/2008 και του άρθρου 6 του ν. 3848/2010, ορίζεται η προϋπηρεσία που προσμετράται στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και ωρο-μισθίων. Ειδικότερα ορίζεται ότι:«34. α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε: α) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά Σχολεία, γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31.8.2005, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής στήριξης, ιγ) στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) του άρθρου 5 του ν.2525/1997 (ΦΕΚ.188/Α΄), ιδ) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος, Υπουργείου των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με την επιφύλαξη της διάταξης της παραγράφου 10 του άρθρου 8 του ν.2817/2000 (ΦΕΚ. 78/Α΄), ιε΄) στις σχολές τουριστικής εκπαίδευσης Τ.Ε.Ε. του Οργανισμού Τουριστικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο.Τ.Ε.Κ.), ιστ΄) στις σχολικές μονάδες του Εθνικού Ιδρύματος Απροσάρμοστων Παίδων Κρήτης, μετά την υπαγωγή τους στο Υπουργείο Παιδείας , Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων με τις διατάξεις του άρθρου 30 του ν. 3699/2008 (ΦΕΚ. 199 Α¨), για την υλοποίηση προγραμμάτων για άτομα με ειδικές ανάγκες (Α.Μ.Ε.Α.).


:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γειά σε όλους ! θέλω να σας ρωτήσω εαν πήρατε ή πρόκειται να πάρετε βεβαίωση απόλυσης απο το ΣΔΕ που είσαστε φέτος. Η δική μου διευθύντρια μας είπε ότι δεν μπορεί το σχολείο να  δώσει βεβαίωση απόλυσης αλλά μόνο το ΙΔΕΚΕ επειδή το ΙΔΕΚΕ είναι ο εργοδότης μας . Τί ισχύει στο σχολείο σας ;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Γειά σε όλους ! θέλω να σας ρωτήσω εαν πήρατε ή πρόκειται να πάρετε βεβαίωση απόλυσης απο το ΣΔΕ που είσαστε φέτος. Η δική μου διευθύντρια μας είπε ότι δεν μπορεί το σχολείο να  δώσει βεβαίωση απόλυσης αλλά μόνο το ΙΔΕΚΕ επειδή το ΙΔΕΚΕ είναι ο εργοδότης μας . Τί ισχύει στο σχολείο σας ;
έτσι ακριβώς, βεβαίωση προϋπηρεσίας από τα σδε θα πάρουμε από τι ιδεκε

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γειά σε όλους ! θέλω να σας ρωτήσω εαν πήρατε ή πρόκειται να πάρετε βεβαίωση απόλυσης απο το ΣΔΕ που είσαστε φέτος. Η δική μου διευθύντρια μας είπε ότι δεν μπορεί το σχολείο να  δώσει βεβαίωση απόλυσης αλλά μόνο το ΙΔΕΚΕ επειδή το ΙΔΕΚΕ είναι ο εργοδότης μας . Τί ισχύει στο σχολείο σας ;
Επειδή η σύμβαση που υπογράφουμε με το ΙΔΕΚΕ είναι Σύμβαση Μίσθωσης Έργου, δεν προβλέπεται βεβαίωση απόλυσης διότι το έργο τελειώνει με την λήξη της σύμβασης στις 30/6. Επομένως μόνο Βεβαίωση προϋπηρεσίας θα χορηγηθεί απο το περίφημο ΙΔΕΚΕ. (Επίσης επειδή είναι Σύμβαση έργου δεν δικαιούμαστε και επίδομα ανεργίας). Πιστεύω να σε βοήθησα..
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Η βεβαίωση αυτή προυπηρεσίας θα καταχωρηθεί δηλ. αυτόματα, κ έστω θα μετρήσει αργότερα με κάποιον ΑΣΕΠ, όπως θα γίνει και από Πρωτοβάθμια / Δευτεροβάθμια; (όπου επίσης δεν φαίνεται τώρα στη βεβαίωση προυπηρεσίας για 2010-11);

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η βεβαίωση αυτή προυπηρεσίας θα καταχωρηθεί δηλ. αυτόματα, κ έστω θα μετρήσει αργότερα με κάποιον ΑΣΕΠ, όπως θα γίνει και από Πρωτοβάθμια / Δευτεροβάθμια; (όπου επίσης δεν φαίνεται τώρα στη βεβαίωση προυπηρεσίας για 2010-11);
Ακριβώς, ένα αντίγραφο της βεβαίωσης προϋπηρεσίας σου στέλνει ο Διευθυντής του ΣΔΕ στην Δευτεροβάθμια του νομού του ΣΔΕ που εργάζεσαι και την καταχωρεί ο αρμόδιος υπάλληλος. (Όπως αντίστοιχα σε Α/θμια και Β/θμια εκπ/ση)
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν κάποιος που είχε δουλέψει στα ΣΔΕ , θέλει να γραφτεί ως άνεργος στον ΟΑΕΔ άκομα και εάν δεν δικαιούται επίδομα ανεργίας,  τι θα πρέπει να κάνει αφού δεν προβλέπεται να πάρει βεβαίωση απόλυσης  απο το ΙΔΕΚΕ;

Γειά σε όλους ! θέλω να σας ρωτήσω εαν πήρατε ή πρόκειται να πάρετε βεβαίωση απόλυσης απο το ΣΔΕ που είσαστε φέτος. Η δική μου διευθύντρια μας είπε ότι δεν μπορεί το σχολείο να  δώσει βεβαίωση απόλυσης αλλά μόνο το ΙΔΕΚΕ επειδή το ΙΔΕΚΕ είναι ο εργοδότης μας . Τί ισχύει στο σχολείο σας ;
Επειδή η σύμβαση που υπογράφουμε με το ΙΔΕΚΕ είναι Σύμβαση Μίσθωσης Έργου, δεν προβλέπεται βεβαίωση απόλυσης διότι το έργο τελειώνει με την λήξη της σύμβασης στις 30/6. Επομένως μόνο Βεβαίωση προϋπηρεσίας θα χορηγηθεί απο το περίφημο ΙΔΕΚΕ. (Επίσης επειδή είναι Σύμβαση έργου δεν δικαιούμαστε και επίδομα ανεργίας). Πιστεύω να σε βοήθησα..

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
θα βγαλεις καρτα ανεργιας που πρεπει να ανανεωνεις καθε μηνα.
χρειαζεσαι ταυτοτητα, Ε1 απο εφορια , αποδειξη ΔΕΗ ή ΟΤΕ που να φαινεται η διευθυνση σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 947
Σύνολο: 950

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.