*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997759 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλημέρα,

πριν λίγο μίλησα με ΙΔΕΚΕ-ΣΔΕ και μου είπαν ότι οι πίνακες θα ξαναβγούν αφού πρώτα συγχωνευτούν με κάποιο άλλο φορέα (βρίσκονται σε συγχώνευση) !!!!! δεν ξέρουν πότε....


Καληνύχτα....

Κι εγώ που μίλησα το πρωί, με ενημέρωσαν ότι επειδή έχει ξεκινήσει η συγχώνευση εδώ και περίπου 10 μέρες δε θα αργήσουν να βγουν, αλλά θα είναι υπό την εποπτεία του νέου φορέα (από ότι κατάλαβα όχι του ΙΔΕΚΕ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
λετε να αλλαξει τιποτα με το ΤΕΒΕ? ή δεν εχει σημασια...?

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
!!!!!!!

Δεν έχω λόγια πλέον!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Είμαι σίγουρη ότι σε 2-3 μέρες θα μας πουν κάτι άλλο....
Έχει καταντήσει φαρσοκωμωδία το όλο ζήτημα...

Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε τελείως με το ΙΔΕΚΕ (ή όπως αλλιώς θα λέγεται σε 10 μέρες);
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 12:59:20 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως ο Οδυσσέας πήγε στα ΚΕΚ ΑSPA και δεν προσλαμβάνονται από πίνακες αλλά προτείνει όποιον θέλει ο υπεύθυνος προγράμματος!!! αλλά βέβαια εκεί δεν είχαμε στειλει χαρτια.....

Αποσυνδεδεμένος vit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι σίγουρη ότι σε 2-3 μέρες θα μας πουν κάτι άλλο....
Έχει καταντήσει φαρσοκωμωδία το όλο ζήτημα...

Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να ασχολούμαστε τελείως με το ΙΔΕΚΕ (ή όπως αλλιώς θα λέγεται σε 10 μέρες);

Μάλλον έχεις δίκιο, ήδη άρχισαν κάποιοι να το παίρνουν απόφαση ότι φέτος δε θα δουλέψουν στα ΣΔΕ!

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Η συγχώνευση έχει ήδη γίνει (ΚΥΑ 127175/Η- ΦΕΚ Β 2508/4-11-2011) και ο νέος φορέας ονομάζεται "Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης". Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση αυτή, το Δ.Σ. του νέου οργανισμού θα οριστεί με απόφαση της Υπουργού Παιδείας, ενώ μέχρι να εκδοθεί η απόφαση αυτή θα διοικείται προσωρινά απ' το Δ.Σ. του απορροφώντος οργανισμού, δηλαδή του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας. Εκτιμώ ότι λόγω της γενικότερης κατάστασης, αλλά και των διαφόρων ζητημάτων που προκαλεί η συγχώνευση, η πρόσληψη ωρομίσθιων δεν αποτελεί επείγουσα προτεραιότητα για το Υπουργείο και το Ε.Ι.Ν. ώστε να ανατεθεί στο τελευταίο η ολοκλήρωση της διαδικασίας πρόσληψης ωρομισθίων. Επομένως, είναι σχεδόν βέβαιο ότι την απόφαση πρόσληψης ωρομισθίων στα Σ.Δ.Ε. θα την υπογράψει ο  Διευθύνων Σύμβουλος του νέου Δ.Σ. που θα διορίσει η Διαμαντοπούλου, όταν αυτή αποφασίσει για  το διορισμό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Η συγχώνευση έχει ήδη γίνει (ΚΥΑ 127175/Η- ΦΕΚ Β 2508/4-11-2011) και ο νέος φορέας ονομάζεται "Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης". Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση αυτή, το Δ.Σ. του νέου οργανισμού θα οριστεί με απόφαση της Υπουργού Παιδείας, ενώ μέχρι να εκδοθεί η απόφαση αυτή θα διοικείται προσωρινά απ' το Δ.Σ. του απορροφώντος οργανισμού, δηλαδή του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας. Εκτιμώ ότι λόγω της γενικότερης κατάστασης, αλλά και των διαφόρων ζητημάτων που προκαλεί η συγχώνευση, η πρόσληψη ωρομίσθιων δεν αποτελεί επείγουσα προτεραιότητα για το Υπουργείο και το Ε.Ι.Ν. ώστε να ανατεθεί στο τελευταίο η ολοκλήρωση της διαδικασίας πρόσληψης ωρομισθίων. Επομένως, είναι σχεδόν βέβαιο ότι την απόφαση πρόσληψης ωρομισθίων στα Σ.Δ.Ε. θα την υπογράψει ο  Διευθύνων Σύμβουλος του νέου Δ.Σ. που θα διορίσει η Διαμαντοπούλου, όταν αυτή αποφασίσει για  το διορισμό αυτό.
δηλαδη ποτέ...............

Αποσυνδεδεμένος πάνθηρ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απλά νομίζουν πως με τις καθυστερήσεις κερδίζουν χρήμα...αλλά είναι ευρωπαικά κονδύλια και να δουμε πώς θα δικαιολογήσουν τα χρήματα που έχουν ήδη πάρει και τι τεχνικά δελτία θα παρουσιάσουν για να πάρουν νέα χρηματοδότηση. Υπάρχουν ακόμη ΣΔΕ που δεν έχουν κάνει για φέτος ούτε μία ώρα μάθημα. ΠΡΩΤΑ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Κατά το Μάρτιο το κόβω! Αλλά και πάλι, Φεβρουάριο θα έχουμε εκλογές....
Καμμένη χρονιά είναι η φετινή!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
ΈΚανα έναρξη ΤΕΒΕ στην αρχή του μήνα. Αλλά τώρα με ειδοποίησηαν ότι θα δουλέψω και σε μια δευτερη δουλειά, όπου θα μου κολλάνε ΙΚΑ. (20 ένσημα το μήνα).
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να απαλλαγώ τελείως από το 200άρι (για την ακρίβεια 230 το μήνα) του ΤΕΒΕ;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
ΈΚανα έναρξη ΤΕΒΕ στην αρχή του μήνα. Αλλά τώρα με ειδοποίησηαν ότι θα δουλέψω και σε μια δευτερη δουλειά, όπου θα μου κολλάνε ΙΚΑ. (20 ένσημα το μήνα).
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να απαλλαγώ τελείως από το 200άρι (για την ακρίβεια 230 το μήνα) του ΤΕΒΕ;
θα το ρωτησεις και στα γραφεια του ικα και στο τεβε, αφου ειναι ιδιαιτερη περιπτωση δηλαδη πρωτα εκανες τεβε και μετα ζητας απαλλαγη, εγω γνωριζω οτι πρωτα μπαινεις στο ικα και μετα ζητας απαλλαγη απο το τεβε..............βεβαια μπορεις να κανεις επεκταση δραστηριοτητας στην εφορια και να κοβεις αποδειξεις για την καινουργια δουλεια...............στην καινουργια δουλεια θα τους αρεσει αυτο γιατι δεν θα πληρωνουν εισφορες αλλα μπορεις να παζερεψεις να σου πληρωνουν το τεβε ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
ΈΚανα έναρξη ΤΕΒΕ στην αρχή του μήνα. Αλλά τώρα με ειδοποίησηαν ότι θα δουλέψω και σε μια δευτερη δουλειά, όπου θα μου κολλάνε ΙΚΑ. (20 ένσημα το μήνα).
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να απαλλαγώ τελείως από το 200άρι (για την ακρίβεια 230 το μήνα) του ΤΕΒΕ;
θα το ρωτησεις και στα γραφεια του ικα και στο τεβε, αφου ειναι ιδιαιτερη περιπτωση δηλαδη πρωτα εκανες τεβε και μετα ζητας απαλλαγη, εγω γνωριζω οτι πρωτα μπαινεις στο ικα και μετα ζητας απαλλαγη απο το τεβε..............βεβαια μπορεις να κανεις επεκταση δραστηριοτητας στην εφορια και να κοβεις αποδειξεις για την καινουργια δουλεια...............στην καινουργια δουλεια θα τους αρεσει αυτο γιατι δεν θα πληρωνουν εισφορες αλλα μπορεις να παζερεψεις να σου πληρωνουν το τεβε ;) ;) ;) ;)

Επειδή είναι δημόσιο (ΑΕΙ) μου είπαν ότι αν με πληρώνουν με ΤΕΒΕ θα μου δίνουν όλο το μικτό ποσό. Δηλαδή θα μου δίνουν στο χέρι τις εισφορές και από εκεί και πέρα η πληρωμή του ΤΕΒΕ είναι δική μου υπόθεση.
Η απορία όμως τώρα είναι η εξής. Με συμφέρει να κρατήσω το ΤΕΒΕ (με φουλ ένσημα) ή να επιλέξω ΙΚΑ (με 20 μόνο). Ποια είναι καλύτερη ασφάλιση; Υπάρχει διαφορά; Ή στο τέλος της μέρας και οι δυο επιλογές στο  ίδιο καταλήγουν;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
ΈΚανα έναρξη ΤΕΒΕ στην αρχή του μήνα. Αλλά τώρα με ειδοποίησηαν ότι θα δουλέψω και σε μια δευτερη δουλειά, όπου θα μου κολλάνε ΙΚΑ. (20 ένσημα το μήνα).
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να απαλλαγώ τελείως από το 200άρι (για την ακρίβεια 230 το μήνα) του ΤΕΒΕ;
θα το ρωτησεις και στα γραφεια του ικα και στο τεβε, αφου ειναι ιδιαιτερη περιπτωση δηλαδη πρωτα εκανες τεβε και μετα ζητας απαλλαγη, εγω γνωριζω οτι πρωτα μπαινεις στο ικα και μετα ζητας απαλλαγη απο το τεβε..............βεβαια μπορεις να κανεις επεκταση δραστηριοτητας στην εφορια και να κοβεις αποδειξεις για την καινουργια δουλεια...............στην καινουργια δουλεια θα τους αρεσει αυτο γιατι δεν θα πληρωνουν εισφορες αλλα μπορεις να παζερεψεις να σου πληρωνουν το τεβε ;) ;) ;) ;)

Επειδή είναι δημόσιο (ΑΕΙ) μου είπαν ότι αν με πληρώνουν με ΤΕΒΕ θα μου δίνουν όλο το μικτό ποσό. Δηλαδή θα μου δίνουν στο χέρι τις εισφορές και από εκεί και πέρα η πληρωμή του ΤΕΒΕ είναι δική μου υπόθεση.
Η απορία όμως τώρα είναι η εξής. Με συμφέρει να κρατήσω το ΤΕΒΕ (με φουλ ένσημα) ή να επιλέξω ΙΚΑ (με 20 μόνο). Ποια είναι καλύτερη ασφάλιση; Υπάρχει διαφορά; Ή στο τέλος της μέρας και οι δυο επιλογές στο  ίδιο καταλήγουν;
μεχρι το ποσο των 200 ευρω δεν πληρωνεις τιποτα  αλλα απο 200 και επανω κοβεις αποδειξη για ολο το ποσο και κανει παρακρατηση φορου 20 % δηλαδη εσυ παιρνεις καθαρα οτι περισσευει απο την αφαιρεση το 20%το οποιο σου επιστρεφει η εφορια με την φορολογικη σου δηλωση οταν βεβαια δεν ξεπερναει καποιο πλαφον το οποιο δεν γνωριζω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 940
Σύνολο: 951

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.