*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997891 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Αν υπάρχουν 3 ωρομίσθιοι που κάνουν το ίδιο μάθημα, σημαίνει ότι έχουν δημιουργηθεί 3 τμήματα στο ΣΔΕ αυτό.
Δεν μπορεί ένα τμήμα για μια ειδικότητα, να μοιραστεί σε 2 ή 3 εκπαιδευτές ΣΔΕ.

Συμφωνώ. Μόνο το αντίθετο γίνεται. Ένας εκπαιδευτής να κάνει σε παραπάνω από 1 τμήμα και κύκλο.
Αλλά οι 3 εκπαιδευτές δεν σημαίνει απαραίτητα και 3 τμήματα. Μπορεί να σημαίνει σίγουρα 3 και πάνω τμήματα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2013, 10:35:07 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Eπίσης μη ξεχνάτε τις 3 ώρες project και τις 2 εργαστήρια άρα και ένα τμήμα να πάρει κάποιος θα έχει 6-8 ώρες μάθημα σίγουρα.

Εργαστήρια τι εννοείς; Την ενισχυτική; Είναι το ίδιο μήπως σαν έννοιες;

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι αυτό εννοώ-εμείς έτσι το λέγαμε. Πάντως σε αυτό που ρωτάτε λογικά δε συμπληρώνει ο πρώτος ωράριο, μετά ο δεύτερος κτλ;

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
μπορει κπ να κανει αιτηση για πανω απο 1 ΣΔΕ?Σκεφτομαι να κανω σε ολη τη βορεια Ελλαδα.Η ωριαια αποζημιωση ποσο ειναι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπορει κπ να κανει αιτηση για πανω απο 1 ΣΔΕ?Σκεφτομαι να κανω σε ολη τη βορεια Ελλαδα.Η ωριαια αποζημιωση ποσο ειναι?
Στα ΣΔΕ θα γινουν ανανεωσεις συμβασεων , δεν αφορα η προκ των ΙΕΚ τα ΣΔΕ, δεν ξερει κανεις γιατι λεει ΣΔΕ στη σελιδα που κανουμε αιτησεις.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Μέχρι στιγμής αυτό που έχει ανακοινωθεί επίσημα είναι ότι σε κάθε ΣΔΕ έχει αποσπαστεί μόνο ένας  μόνιμος εκπαιδευτικός απ' τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (εκτός του διευθυντή εννοείται). Γνωρίζει κανείς σας περιπτώσεις ΣΔΕ στα οποία απασχολούνται ήδη περισσότεροι μόνιμοι, είτε με απόσπαση είτε με διάθεση;

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Όπως ήταν την προηγούμενη χρονιά έτσι θα είναι και τώρα.  Το πως τις μοιράζουν το κανονίζει ο διευθυντής με τους καθηγητές. Ο πρώτος είχε τον πρώτο λόγο για την προηγούμενη χρονιά. Οι ώρες μπορεί να αυξηθούν ή να μειωθούν (το τελευταίο δύσκολο) ανάλλογα με τα τμήματα.
Βέβαια σε κάποια ΣΔΕ ακόμα δεν ξέρουν τα τμήματα που θα γίνουν. Αν είναι το συγκεκριμένο ΣΔΕ σε τέτοια φάση ούτε ο διευθυντής ξέρει πως θα μοιράσει τις ώρες και πόσες θα είναι αυτές. Πάντως οι πρώτοι 2 σίγουρα θα πάρουν τις περσινές ώρες αν βγαίνουν και ο τρίτος ότι περισσέψει. Αν την προηγούμενη χρονιά η μοιρασιά έγινε σε 3 πολύ πιθανό να δώσει τις ίδιες ώρες πάλι στους 3. Μπορεί οι 2 πρώτοι να μην μπορούσαν να πάρουν τις ώρες όλες και να χρειάστηκε και 3ος. Πολύ σπάνιο αλλά όχι και παράλογο. Για να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό που ρωτάς πρέπει να μας πεις πόσες ώρες είχαν περυσι αυτοί και πόσα τμήματα θα γίνουν φέτος.
Έτσι πιστεύω

Στο συγκεκριμένο ΣΔΕ, οι ώρες συνολικά φέτος για το μάθημα αυτό στο οποίο ανανεώθηκαν οι συμβάσεις 3 ωρομισθίων που έχουν το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας είναι 21 ώρες συνολικά για όλα τα τμήματα. Τα τμήματα σύνολο είναι 7, από 3 ώρες το κάθε τμήμα.

Επομένως φέτος που στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ για αυτό το ΣΔΕ ανανεώθηκαν οι συμβάσεις και των 3 ωρομισθίων που κάνουν το ίδιο μάθημα, με τα δεδομένα που σας περιέγραψα τι θα γίνει; Πως θα μοιραστούν 21 ώρες σε 3 ωρομίσθιους; Yπάρχει περίπτωση κάποιος από τους ωρομίσθιος να μην τον καλέσουν και ας ανανεώθηκε η σύμβαση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ επειδή δεν μπορούν να μοιραστούν καλά οι ώρες στους ωρομίσθιους;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 03:07:51 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Νομίζω ότι στις ανανεώσεις που αναφέρεστε, δεν είναι οι πραγματικές ανανεώσεις. Απλά ανακοίνωσαν αυτό τον Πίνακα, βάσει ποιοι δούλευαν πέρυσι και ποιοι δέχτηκαν να ανανεωθεί η σύμβασή τους (με την υπογραφή της υπεύθυνης δήλωσης). Τέλος πάντων, νομίζω ότι σιγά σιγά το πάνε το πράγμα, στο να αφήσουν κάποιους περσινούς ωρομίσθιους απέξω με τις αποσπάσεις και διαθέσεις μονίμων ή ό,τι άλλο θα σκαρφιστούν. Από την άλλη, νομίζω ότι δεν θέλουν να έχουν πολλές αντιδράσεις, τώρα που το πράγμα "βράζει".
Είμαι της άποψης ότι στην περσινή προκήρυξη ήταν σφάλμα να γραφτεί ο όρος περί ανανέωσης των συμβάσεων, διότι οι συνθήκες έχουν αλλάξει. Κανείς δεν ήξερε για την κατάσταση του σήμερα, περί διαθέσεων πλεονάζοντων εκπαιδευτικών της τυπικής στα ΣΔΕ, μη λειτουργία κάποιων παραρτημάτων, μείωση των τμημάτων σε κάποια ΣΔΕ κτλ. ’λλη μία φορά αποδείχτηκε, πόσο λόττο ήταν όλη η διαδικασία!!! Όπως λάθος, κατά τη γνώμη μου, ήταν ο όρος της δήλωσης ένος μόνο ΣΔΕ. Λεφτά δεν υπήρξαν ποτέ για μηχανογράφηση;; Τα ΣΔΕ στο ΕΣΠΑ δεν εντάχθησαν;;
Και επιτρέψτε μου, κάποιοι μη χαίρεστε και πολύ ότι σίγουρα θα ανανεωθεί η σύμβασή σας. ’ντε και να ανανεωθεί, μπορεί να μην έχετε τις ώρες που είχατε. Και τέλος πάντων, κάποιοι ως άνθρωποι είναι ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι ότι οι κόποι, οι σπουδές, τα προσόντα κάποιων που θα μείνουν "εκτός", αξίζουν τέτοια "τύχη";;; Και στην τελική, αύριο-μεθαύριο μπορεί να πάθετε και εσείς το ίδιο, δηλαδή με κάποιο άλλο όρο να μείνετε στην απέξω..!Η΄ είστε τόσο σίγουροι;;; Νομίζω ότι τους ωρομίσθιους τους έχουν γραμμένους!  Έβγαλαν πέρυσι μία προκήρυξη, έβαλαν όρους,  χωρίς να σκέφτονται τι μέλλει γενέσθαι. Παρότι, το Σύνταγμα προστάζει: "’ρθρο 22. 1. Η εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Κράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού....".

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 05:22:19 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο συγκεκριμένο ΣΔΕ, οι ώρες συνολικά φέτος για το μάθημα αυτό στο οποίο ανανεώθηκαν οι συμβάσεις 3 ωρομισθίων που έχουν το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας είναι 21 ώρες συνολικά για όλα τα τμήματα. Τα τμήματα σύνολο είναι 7, από 3 ώρες το κάθε τμήμα.

Επομένως φέτος που στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ για αυτό το ΣΔΕ ανανεώθηκαν οι συμβάσεις και των 3 ωρομισθίων που κάνουν το ίδιο μάθημα, με τα δεδομένα που σας περιέγραψα τι θα γίνει; Πως θα μοιραστούν 21 ώρες σε 3 ωρομίσθιους; Yπάρχει περίπτωση κάποιος από τους ωρομίσθιος να μην τον καλέσουν και ας ανανεώθηκε η σύμβαση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ επειδή δεν μπορούν να μοιραστούν καλά οι ώρες στους ωρομίσθιους;

Αν δεν αποσπάσουν μόνιμο τότε θα δουλέψετε όλοι και θα πάρετε σχεδόν πλήρες ωράριο: 14 ώρες (το μέγιστο είναι 15- γιατί 21 ώρες το μάθημα και 21 ώρες το πρότζεκτ σύνολο 42- χώρια τα εργαστήρια). Αν φέρουν μόνιμο εκεί ίσως κάποιος δε δουλέψει. Στο δικό μου σχολείο πέρυσι ο ένας μαθηματικός δούλευε αλλού και πήρε λίγες ώρες οπότε πήραν κι άλλον...Φέτος αυτόν τον άλλον δεν τον είδα στη συνάντηση της Παρασκευής ενώ ο άλλος (που πέρυσι δε μπορούσε να πάρει πλήρες) φέτος είπε ότι μπορεί και το πήρε. Αν δεις το έγγραφο που δημοσιεύτηκε μιλά για ανανέωση ανάλογα με τις ανάγκες που θα προκύψουν.

Όσο για τον φίλο John δε χαιρόμαστε με τον πόνο του άλλου... γνωρίζουμε πόσο ρευστά είναι όλα και σεβόμαστε την άσχημη ψυχολογική κατάσταση που έχουν όσοι δεν δουλεύουν γιατί όλοι το περνάμε ή το έχουμε περάσει. Για περισσότερα απαντάω στο topic για τα ΙΕΚ καθώς κάτι ανέφερες κι εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 11:01:08 πμ από mastermind »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Στο συγκεκριμένο ΣΔΕ, οι ώρες συνολικά φέτος για το μάθημα αυτό στο οποίο ανανεώθηκαν οι συμβάσεις 3 ωρομισθίων που έχουν το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας είναι 21 ώρες συνολικά για όλα τα τμήματα. Τα τμήματα σύνολο είναι 7, από 3 ώρες το κάθε τμήμα.

Επομένως φέτος που στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ για αυτό το ΣΔΕ ανανεώθηκαν οι συμβάσεις και των 3 ωρομισθίων που κάνουν το ίδιο μάθημα, με τα δεδομένα που σας περιέγραψα τι θα γίνει; Πως θα μοιραστούν 21 ώρες σε 3 ωρομίσθιους; Yπάρχει περίπτωση κάποιος από τους ωρομίσθιος να μην τον καλέσουν και ας ανανεώθηκε η σύμβαση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ επειδή δεν μπορούν να μοιραστούν καλά οι ώρες στους ωρομίσθιους;

Για να ήταν πέρυσι 3 μια χαρά μοιράστηκαν. Επαναλαμβάνω ι όπως ήταν και πέρυσι θα είναι και φέτος. 12-6-3, 9-9-3, 9-6-6. ’υτοί είναι οι συνδιασμοι. Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 12:35:49 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Θέλω τη γνώμη σας. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΣΔΕ ΄και είμαι ο τρίτος ωρομίσθιος από αυτούς που ανανεώθηκαν οι συμβάσεις στην σειρά μου είπαν ότι δεν έχουν ώρες να μου δώσουν !!!!!!! Μόνιμος δεν υπάρχει στο ΣΔΕ, το μάθημα αυτό θα το κάνουν ωρομίσθιοι. Συνολικά θα δώσουν 15 ώρες στον πρώτο ωρομίσθιο, 6 ώρες στον δεύτερο και δεν υπάρχουν ώρες. Πως γίνεται και με ποια λογική να δίνουν στον πρώτο 15 ώρες; Kανονικά δεν έπρεπε να μοιραστούν οι ώρες σε όλους; Με λίγα λόγια η ανανέωση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ δεν ίσχυει. Θα πρέπει να γίνουν καταγγελίες για εμένα επίσημα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είναι απαράδεκτα πράγματα αυτά. Ισχύει αυτή η μοιρασιά ωρών που έκανε το ΣΔΕ, με ποιο σκεπτικό ο διευθυντής μοιράζει έτσι τις ώρες;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 12:38:23 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: ’ντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Θέλω τη γνώμη σας. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΣΔΕ ΄και είμαι ο τρίτος ωρομίσθιος από αυτούς που ανανεώθηκαν οι συμβάσεις στην σειρά μου είπαν ότι δεν έχουν ώρες να μου δώσουν !!!!!!! Μόνιμος δεν υπάρχει στο ΣΔΕ, το μάθημα αυτό θα το κάνουν ωρομίσθιοι. Συνολικά θα δώσουν 15 ώρες στον πρώτο ωρομίσθιο, 6 ώρες στον δεύτερο και δεν υπάρχουν ώρες. Πως γίνεται και με ποια λογική να δίνουν στον πρώτο 15 ώρες; Kανονικά δεν έπρεπε να μοιραστούν οι ώρες σε όλους; Με λίγα λόγια η ανανέωση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ δεν ίσχυει. Θα πρέπει να γίνουν καταγγελίες για εμένα επίσημα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είναι απαράδεκτα πράγματα αυτά. Ισχύει αυτή η μοιρασιά ωρών που έκανε το ΣΔΕ, με ποιο σκεπτικό ο διευθυντής μοιράζει έτσι τις ώρες;

Δηλαδή, 15+6=21 ώρες σύνολο. Θεωρείς ότι έπρεπε να μοιραστούν από 1 (μία) ώρα σε κάθε άτομο για να δουλέψουν 21 εκπαιδευτές της λίστας? Δεν είναι λογικό να δίνονται οι περισσότερες ώρες σε όσους είναι ψηλά στη λίστα?

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ


Όσο για τον φίλο John δε χαιρόμαστε με τον πόνο του άλλου... γνωρίζουμε πόσο ρευστά είναι όλα και σεβόμαστε την άσχημη ψυχολογική κατάσταση που έχουν όσοι δεν δουλεύουν γιατί όλοι το περνάμε ή το έχουμε περάσει. Για περισσότερα απαντάω στο topic για τα ΙΕΚ καθώς κάτι ανέφερες κι εκεί.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Θέλω τη γνώμη σας. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΣΔΕ ΄και είμαι ο τρίτος ωρομίσθιος από αυτούς που ανανεώθηκαν οι συμβάσεις στην σειρά μου είπαν ότι δεν έχουν ώρες να μου δώσουν !!!!!!! Μόνιμος δεν υπάρχει στο ΣΔΕ, το μάθημα αυτό θα το κάνουν ωρομίσθιοι. Συνολικά θα δώσουν 15 ώρες στον πρώτο ωρομίσθιο, 6 ώρες στον δεύτερο και δεν υπάρχουν ώρες. Πως γίνεται και με ποια λογική να δίνουν στον πρώτο 15 ώρες; Kανονικά δεν έπρεπε να μοιραστούν οι ώρες σε όλους; Με λίγα λόγια η ανανέωση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ δεν ίσχυει. Θα πρέπει να γίνουν καταγγελίες για εμένα επίσημα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είναι απαράδεκτα πράγματα αυτά. Ισχύει αυτή η μοιρασιά ωρών που έκανε το ΣΔΕ, με ποιο σκεπτικό ο διευθυντής μοιράζει έτσι τις ώρες;

Το πιο πιθανό είναι να πήρες ώρες πέρυσι επειδή δε μπορούσαν οι πρώτοι 2 να πάρουν όλες τις ώρες για προσωπικούς λόγους γιατί 7 τμήματα 21 ώρες άνετα μοιράζονται σε 2 καθηγητές. Πάντως είναι θέμα διευθυντή αν θέλει σου δίνει πάλι ώρες αν έχει 21 ώρες δηλαδή 7 3ωρα τμήματα. έστω 3 ώρες + προτζεκτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 941
Σύνολο: 944

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.