*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2212 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:53:01 πμ »
Ο Μάρτης τελειώνει και να βγει η εγκύκλιος την άλλη βδομάδα πάμε για ανακοινώσεις μεταθέσεων μετά τις 25 Ιουνίου λόγω εκλογών...

Οι εκλογές πάντως (και πιο σοβαρές από τις Ευρώ και τις Περιφερειακές) δεν ήταν πρόσχημα.
Τώρα όλα είναι πιθανά, ειδικά άμα εξυπηρετούν τα σχέδια τους.
Εγώ προσωπικά θέλω να δω πως θα το πασάρουν και στο τέλος θα φανεί και αξιοκρατικό...
Είπαμε στο αμπαλάζ οι άνθρωποι είναι άπαικτοι (πραγματικά τους παραδέχομαι).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:08 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2213 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:13:23 πμ »
Δε νομίζω να τους νοιάζει καν το πως θα το πασάρουν, αν τους ένοιαζε έστω και λίγο δε θα μας είχαν στο περίμενε 5 μήνες κι εμείς να χαζογράφουμε στα φόρα ως μορφή αντίδρασης...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2214 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:19:48 πμ »
Συναδέλφισσα επέτρεψε μου να σου πω ότι τους νοιάζει πως θα το πασάρουν.
Οχι στους εκπαιδευτικούς (αυτοί έχουν αποδείξει πολλάκις ότι δεν μπορούν να αντιδράσουν)...αλλά στους εκτός της εκπαίδευσης και κυρίως στις φυλλάδες ώστε άμα πας να αντιδράσεις (λέμε τώρα έτσι...πες ρε παιδάκι μου ότι πας) να σου κουνήσουν το δάκτυλο...
Είπαμε πρέπει να περνάει ο γείτονας μου λίγο χειρότερα από μένα για να αισθάνομαι καλύτερα....
Θα με κάνεις Θεσσαλονικιό εσύ σήμερα...
Τι δεν καταλαβαινείς; Οχι, πές μου τι δεν καταλαβαίνεις;  :D

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2215 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:26:10 πμ »
Αρνούμαι να καταλάβω και να μπω στο μυαλό των ηλιθίων που μας κυβερνούν, το μόνο που ξέρω είναι ότι θα δώσω μια 300αρα να ανεβω Αθήνα να τους μαυρίσω και αυτό και μόνο με κάνει να νιώθω λίγο καλύτερα. Όσο για το περιτύλιγμα σιγά το δύσκολο, με τις μετατάξεις πώς το κάνανε; Ειλικρινά δε με νοιάζει καθόλου αυτό, κάτι θα βρουν αυτοί..
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:08 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2216 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:48:08 πμ »
Βρε παιδιά, βρε παιδιά...

Μου λέτε εκλογές και εκλογές και με παρασύρετε και μένα...
Ποιες εκλογές...
Εδώ να μου το θυμηθείς ότι κάποιοι από αυτούς που σηκώναν μπάρες σε διόδια θα γοητευτούν από το νερό στο ποταμάκι.
Λες και δεν ξέρουμε σε ποιον τόπο ζούμε και ποιοι είναι οι κάτοικοι....

ΥΓ. Ορίστε κύριε Admin...εγώ θέλω να είμαι σοβαρός και αυτοί με κολάζουν εδώ μέσα...με πιάνει κάτι ρε παιδάκι μου να ρίξω μια πενιά να φύγουν οι νταλκάδες... (πλάκα κάνω έτσι...  :D - Εχω τάξει στον εαυτό μου μέχρι τις εκλογές να προσπαθήσω να είμαι σοβαρός και μετρημένος... ).

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2217 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:58:30 πμ »
Ε ναι βρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά είναι ηλίου φαεινότερο το σχέδιο του Υπουργείου...
Η διαδικασία θα είναι όπως τα μουσικά σχολεία κ.τ.λ. (εκεί δηλαδή πως γίνονται μεταθέσεις σε οργανικά κενά- οριστικές τοποθετήσεις)

1) Θα βγαίνουν τα κενά σε σχολεία....
2) Θα γίνονται αιτήσεις ηλεκτρονικά...(με 2-3 προτιμήσεις να μην γονατίζει και το σύστημα)
3) Θα γίνονται οι τοποθετήσεις με κριτήρια (ή περισσότερα μόρια ή προηγούνται οι κοντινότεροι εννοώ ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, περιφέρεια και τέλος Πανελλήνια)
4) Θα αφορά η διαδικασία πιθανόν μόνο τους μη έχοντες πάνω από το 60% των ωρών τους κάθε φορά στην οριστική τους τοποθέτηση (εφόσον βέβαια έχουν και δεν είναι στην διάθεση που και αυτό θα καταργηθεί σιγά σιγά και εκ των πραγμάτων)

και από κει και πέρα θα ισχύουν οι αμοιβαίες (μεταθέσεις και αποσπάσεις) αν θέλει κάποιος αλλαγή...

Με το παραπάνω σχέδιο αποφορτίζονται και οι Δ/νσεις από εργασία ώστε σιγά σιγά να κόβονται οι αποσπάσεις και εκεί...

Είπαμε διορισμούς δνε πρόκειται να κάνει και σιγά σιγά το ΕΣΠΑ τελειώνει....το νέο ΕΣΠΑ δεν ξέρω αν θα αφορά ανάλογες με το τωρινό προσλήψεις οπότε πρέπει με αυτούς που έχει να παίξει μπάλλα...

ΥΓ. Mr Mpratis μήπως ήρθε ο καιρός να πούμε και το τι ετοιμάζεται; γιατί μπορεί να κοριδεύω λίγους για πολύ, πολλούς για λίγο αλλά όχι όλους και για πάντα...

Guestteacher, να σε ρωτήσω: Ένας που είναι παραμεθόριο π.χ.Έβρο και θέλει να μετατεθεί Κρήτη λόγω απόστασης πυσδε δε θα μπορέσει να την πάρει γιατι προηγούνται π.χ.οι Κυκλάδες; Επίσης για να πάρει μετάθεση πρέπει να μην καλύπτει ωράριο;(Δηλαδή μόνο υποχρεωτικές που και εκεί έχει η προτεραιότητα για αυτόν η Μακεδονία π.χ. ως όμορη περιφέρεια).Μου φαίνεται όλο αυτό άδικο, ανυπόστατο και παράλογο.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2218 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:03:36 μμ »
Guestteacher, ήταν ηλίου φαεινότερον από τη στιγμή που ανακοινώθηκε το ΠΔ των υποχρεωτικών χωρίς καμμία άλλη ενημέρωση-προειδοποίηση κλπ. και ενώ δεν είχε γίνει η πρόσκληση για μεταθέσεις εντός Νοεμβρίου 2013.
Και γίνονταν συζητήσεις εδώ για "εθελοντικές" μεταθέσεις - έτσι βαφτίστηκαν οι μεταθέσεις που ήταν γνωστές σε μας κάθε χρόνο - λες και ευελπιστούσε κάποιος να πάρει μετάθεση.
Πώς;
Όταν πέρυσι έγιναν 600 μεταθέσεις στην ΔΕ ήλπιζε κάποιος ότι το νούμερο θα ήταν το ίδιο και φέτος; Με μηδενικούς διορισμούς;
Απλά ευελπιστούσαμε να βγει η φυσιολογική εγκύκλιος ενώ μέσα μας γνωρίζαμε ότι μεταθέσεις φέτος γιοκ (γιατί πάντα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία).
Τώρα, οι οριστικές τοποθετήσεις κλπ. μπορούν να "τακτοποιηθούν". Αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

Ο τρόπος των υποχρεωτικών ενδέχεται να θυμίζει αυτόν τον ωραίο περυσινό των μετατάξεων με περιορισμένο αριθμό δηλώσεων σε σχολεία.
Η πλάκα θα είναι κάποιος να υπηρετεί στη Δονούσα και να πρέπει να μετακινηθεί υποχρεωτικά στους Λειψούς...
Ας γελάσω...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
(γιατί δεν νομίζω κενά για υποχρεωτικές να βγουν σε πόλεις-εκεί θα πάρει από τους γνωστούς πίνακες των αναπληρωτών...έτσι πιθανολογώ)


Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2219 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:08:59 μμ »
Guestteacher, να σε ρωτήσω: Ένας που είναι παραμεθόριο π.χ.Έβρο και θέλει να μετατεθεί Κρήτη λόγω απόστασης πυσδε δε θα μπορέσει να την πάρει γιατι προηγούνται π.χ.οι Κυκλάδες; Επίσης για να πάρει μετάθεση πρέπει να μην καλύπτει ωράριο;(Δηλαδή μόνο υποχρεωτικές που και εκεί έχει η προτεραιότητα για αυτόν η Μακεδονία π.χ. ως όμορη περιφέρεια).Μου φαίνεται όλο αυτό άδικο, ανυπόστατο και παράλογο.

Καλώς τηνα....  :D

Και εμένα μου φαινόταν...μέχρι που διάβασα ψύχραιμα το Π.Δ. Σου συνιστώ να το κάνεις και εσύ.  ;)

ΥΓ. Είπαμε δείτε τι θέλει η Κυβέρνηση όχι τι πιστεύετε εσείς...θα με κάνετε να το ρίξω στο πιοτό ή στο τραγούδι....Πίνω και μεθώ...ωχ αμαν....μέρα νύχτα τραγουδώ.... (γιατί όχι συνδυασμός που είναι και καλύτερος ? )

@victoryhope

Κάθε πράγμα οφείλει να ανακοινώνεται στον καιρό του. Εμμεσα πολλοί το είπαμε εδώ και καιρό και όποιος ήθελε ας το καταλάβαινε...
Φαντάζεσαι να τα έλεγα εγώ ή κάποιος άλλος όλα αυτά τον Ιανουάριο?Θα μου έλεγαν τι λες ρε μπάμια...εδώ οι αιρετοί λένε αυτό, λένε εκείνο...αφού έχουμε δείξει εδώ μέσα ότι δεν θέλουμε να ακούσουμε κάτι ενάντια στις απόψεις και τα συμφέροντα μας (αν και τελευταία ομολογώ ότι βλετιώνεται η κατάσταση,,,μάλλον γιατί πλησιάζει η Κυριακή του Θωμά).
Όσο για το τελευταίο που λες μην βάλεις στοίχημα...εκεί στα νησιά είσαστε ακόμα αγνοί και άδολοι άνθρωποι ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2220 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:10:28 μμ »
Υπάρχουν όντως διάφορα δυσμενή σενάρια.
Επειδή κάποια μέλη του φόρουμ είναι σε ιδιαίτερα δυσμενή θέση (στην παραμεθόριο, με οικογένεια μακριά, κλπ.) θα πρότεινα να μην τα παρουσιάζουμε ως βέβαια ενδεχόμενα -ηλίου φαεινότερα...
Είναι μεν πιθανές εκδοχές, αλλά η αναγωγή τους σε βεβαιότητα δεν προσφέρει κάτι σε όσους αγωνιούν.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2221 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:22:23 μμ »
Υπάρχουν όντως διάφορα δυσμενή σενάρια.
Επειδή κάποια μέλη του φόρουμ είναι σε ιδιαίτερα δυσμενή θέση (στην παραμεθόριο, με οικογένεια μακριά, κλπ.) θα πρότεινα να μην τα παρουσιάζουμε ως βέβαια ενδεχόμενα -ηλίου φαεινότερα...
Είναι μεν πιθανές εκδοχές, αλλά η αναγωγή τους σε βεβαιότητα δεν προσφέρει κάτι σε όσους αγωνιούν.
Συγγνώμη εάν είπα τις σκέψεις μου και δεν προσέφερα κάτι θετικό αλλά ένα ΠΔ δεν είναι ούτε πιθανή εκδοχή, ούτε ένα δυσμενές σενάριο. Και δεν το ανακοίνωσα εγώ προσωπικά.
Ερμήνευσα κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι η συνέχεια τεκμαίρεται από τα δεδομένα.
Τώρα, όσο για την δυσμενή μας θέση, κι εγώ προσωπικά παραμεθόριο είμαι εδώ και 9 χρόνια και σαφώς θέλω να έχω ελπίδα αλλιώς θα τα βροντήξω κάτω και θα πάρω των ομματιών μου. Αλλά δεν μου λένε ξεκάθαρα ότι "άκου κάτι-θα μείνεις εκεί άλλα 19 γιατί έτσι γουστάρουμε εμείς". Με έχουν στο περίμενε και στο σήκω-κάτσε.
Επομένως, καλό είναι να ελπίζουμε αλλά και να βλέπουμε τα δεδομένα που μας ανακοινώνονται με επίσημα έγγραφα.
Από κει και πέρα οι αποφάσεις του καθενός είναι προσωπικές.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι το πνεύμα μου, με καλή διάθεση επικοινωνίας στην "αγορά των μεταθέσεων 2014".

ΥΣ. Αυτή την κλάψα να μην είχαμε ως κλάδος ... ας ενηλικιωθούμε επιτέλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2014, 12:26:35 μμ από victoryhope »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2222 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:24:00 μμ »
Υπάρχουν όντως διάφορα δυσμενή σενάρια.
Επειδή κάποια μέλη του φόρουμ είναι σε ιδιαίτερα δυσμενή θέση (στην παραμεθόριο, με οικογένεια μακριά, κλπ.) θα πρότεινα να μην τα παρουσιάζουμε ως βέβαια ενδεχόμενα -ηλίου φαεινότερα...
Είναι μεν πιθανές εκδοχές, αλλά η αναγωγή τους σε βεβαιότητα δεν προσφέρει κάτι σε όσους αγωνιούν.

Συναδέλφισσα,

αν ο καθένας παίρνει αποφάσεις με το τι διαβάζει σε ένα ανώνυμο φόρουμ τότε είναι αξιος της μοίρας του. Ας διαβάζει τον Μπράτη που είναι επώνυμος και πέφτει σε όλα μέσα.
Επίσης θα προτιμούσα στα λεγόμενα μου μην στέκεστε στις λέξεις αλλά στην ουσία...(κοινώς αφήνω στην άκρη τα λόγια εντυπωσιασμού και προσπαθώ να βγάλω νόημα με το αν ισχύουν ή όχι κάποια επιχειρήματα)
Εντάξει δεν είναι λοιπόν ηλίου φαεινότερο...το Π.Δ. το είδατε; διαβάσατε τι λέει; ή αφορά κάποιους άλλους; (δεν σου κάνω επίθεση αλλά σου λέω αν θες να δεις κάποια πράγματα έστω και με απότομο τρόπο).

ΥΓ. Είπα και υτο ξαναλέω προετοιμαστείτε (και όχι υιοθετήστε) για το χειρότερο σενάριο...από κει και πέρα αν ο άλλος έχει οικογένεια ή είναι σε νησί το Υπουργείο έχει δείξει την φροντιίδα του. Εχει υιοθετήσει τα τελευταία χρόνια σενάρια που έχεουν ξεπεράσει και την πιο ακραία φαντασία εδώ μέσα...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2223 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:24:58 μμ »
1. έχουμε κανένα νέο με την μήνυση της ΔΟΕ ?

2. Σύμφωνα με την νομοθεσία, το υπουργείο μπορεί να μην βγάλει εγκύκλιο ?

3. Αν δεν βγάλει τότε μπορούν να τρέξουν υποχρεωτικές μόνο ?

4. Αν δεν βγάλει μπορεί να βγάλει εγκύκλιο αποσπάσεων ή σύμφωνα με την νομοθεσία πρέπει να βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων και μετά μόνο μπορεί να βγει των αποσπάσεων?

5. Αν δεν βγει εγκύκλιος αποσπάσεων μπορεί να βγει η εγκύκλιος υποχρεωτικών αποσπάσεων ?

σε γενικές γραμμές υπάρχει αλυσίδα διοικητικών ενεργειών που πρέπει να γίνουν με κάποια σειρά έτσι ώστε αν δεν γίνει κάτι να μην μπορεί να γίνει το επόμενο βήμα? Αν δε γίνει το επόμενο βήμα χωρίς να γίνει το προηγούμενο μπορεί να προσβληθεί?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2224 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:26:42 μμ »
1. έχουμε κανένα νέο με την μήνυση της ΔΟΕ ?

2. Σύμφωνα με την νομοθεσία, το υπουργείο μπορεί να μην βγάλει εγκύκλιο ?

3. Αν δεν βγάλει τότε μπορούν να τρέξουν υποχρεωτικές μόνο ?

4. Αν δεν βγάλει μπορεί να βγάλει εγκύκλιο αποσπάσεων ή σύμφωνα με την νομοθεσία πρέπει να βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων και μετά μόνο μπορεί να βγει των αποσπάσεων?

5. Αν δεν βγει εγκύκλιος αποσπάσεων μπορεί να βγει η εγκύκλιος υποχρεωτικών αποσπάσεων ?

σε γενικές γραμμές υπάρχει αλυσίδα διοικητικών ενεργειών που πρέπει να γίνουν με κάποια σειρά έτσι ώστε αν δεν γίνει κάτι να μην μπορεί να γίνει το επόμενο βήμα? Αν δε γίνει το επόμενο βήμα χωρίς να γίνει το προηγούμενο μπορεί να προσβληθεί?

Συνάδελφε απάντηση έχει δοθεί ήδη.
Δες υποχρεωτικές μετατάξεις.

ΥΓ. Ρε παιδιά πόσο πιο απλά να το πούμε?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2225 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:31:17 μμ »
Συνάδελφε απάντηση έχει δοθεί ήδη.
Δες υποχρεωτικές μετατάξεις.

ΥΓ. Ρε παιδιά πόσο πιο απλά να το πούμε?

δεν είναι το ίδιο, εκεί έγιναν και κανονικές μετατάξεις.
Τι θα κάνει εδώ? πρώτα υποχρεωτικές να βολέψει τους δικού του και μετά κανονικές ?

είναι τελείως διαφορετική διαδικασία κατά την γνώμη μου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.