*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2394 στις: Απρίλιος 04, 2014, 09:59:37 μμ »
Να πω τώρα κι εγώ τη χαζομάρα μου;  :D
Τίποτα δεν αποκλείεται με αυτούς που μπλέξαμε, αλλά... να βγει εγκύκλιος με τέτοιο περιεχόμενο;
Τι νόημα θα έχει, αφού η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει κάλλιστα μέσω του ΠΔ των υποχρεωτικών μεταθέσεων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:12:42 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2395 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:08:31 μμ »
Να πω τώρα κι εγώ τη χαζομάρα μου;  :D
Τίποτα δεν αποκλείεται με αυτούς που μπλέξαμε, αλλά... να βγει εγκύκλιος με τέτοιο περιεχόμενο;
Τι νόημα θα έχει, αφού η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει κάλλιστα μέσω του ΠΔ των υποχρεωτικών μεταθέσεων;
Μα εκεί είναι το θέμα!
Αν δεν είχαν σκοπό να το αξιοποιήσουν ή να το εφαρμόσουν, τότε γιατί το ανακοίνωσαν;
Το είπα και χτες νομίζω: ας δούμε τα δεδομένα που έχουμε έως σήμερα από τον 8/2013.
(εύχομαι να μην γίνει τίποτα από αυτά...)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2396 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:17:04 μμ »
Μα εκεί είναι το θέμα!
Αν δεν είχαν σκοπό να το αξιοποιήσουν ή να το εφαρμόσουν, τότε γιατί το ανακοίνωσαν;
Το είπα και χτες νομίζω: ας δούμε τα δεδομένα που έχουμε έως σήμερα από τον 8/2013.
(εύχομαι να μην γίνει τίποτα από αυτά...)

Άρα λοιπόν, αν είναι να ισχύσει το παραπάνω δε χρειάζεται να βγει καν εγκύκλιος και όλη η...δουλειά θα γίνει μέσω του ΠΔ (κάτι που απευχόμαστε, οι περισσότεροι τουλάχιστον για να μη γενικεύω).

Σε ποια Δημοκρατία αν κάποιος με αποκαλούσε θεούσα ( http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B1) και ηγούμουνα θεσμού της Δικαιοσύνης δεν θα κινούσα τις δικαστικές αρχές εναντίον του;;; Οι Μάσκες έπεσαν...

Δεν ξέρω αν ήταν χειρότερο το θεούσα ή το ότι ηγείται θεσμού της δικαιοσύνης χάρη στην καταγωγή της από συγκεκριμένο χωριό  ;D

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2397 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:21:45 μμ »
Άρα λοιπόν, αν είναι να ισχύσει το παραπάνω δε χρειάζεται να βγει καν εγκύκλιος και όλη η...δουλειά θα γίνει μέσω του ΠΔ (κάτι που απευχόμαστε, οι περισσότεροι τουλάχιστον για να μη γενικεύω).

Δεν ξέρω αν ήταν χειρότερο το θεούσα ή το ότι ηγείται θεσμού της δικαιοσύνης χάρη στην καταγωγή της από συγκεκριμένο χωριό  ;D

επειδή το Π.Δ. χρήζει ερμηνείας και επειδή στηρίζεται και σε προηγούμενα Π.Δ. εγκύκλιος θα βγει.
Ακόμα και αν δεν στηριζόταν πάλι θα έβγαινε εγκύκλιος.
Η εγκύκλιος γενικά έχει σκοπό να δώσει οδηγίες για την εφαρμογή του Νόμου ή του Π.Δ.
Αρα εγκύκλιος θα βγει (πιστεύω συμφωνούμε όλοι) το θέμα είναι πότε και τι θα λέει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:12:42 »

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2398 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:31:31 μμ »
...
Η εύνοια όμως στους ανήκοντες στην περιφέρεια εκτελεί τις ελάχιστες ελπίδες όσων είναι σε νησιά.
....
Νομίζω ότι στην ΔΕ αυτοί που πλέον ειναι στη διάθεση ειναι ελάχιστοι, μετα και τις μετατάξεις, άλλα και στον περιορισμένο αριθμό μεταθέσεων που δόθηκαν πέρυσι.. Δεν ειναι έτσι ;

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2399 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:33:13 μμ »
guestteacher,
Σύμφωνοι, αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα η εγκύκλιος με το νέο περιεχόμενο θα έχει νόημα να βγει Ιούνιο.
Τι να πω, ας ελπίσουμε ότι μετά τις πρόσφατες εξελίξεις και την "απειλή" των πρόωρων εκλογών θα είναι πιο προσεκτικοί πριν προκαλέσουν μερίδα του εκλογικού σώματος χωρίς ουσιαστικό λόγο.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2400 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:35:45 μμ »
Καλέ μου moderator επέτρεψε μου ένα μικρό ατόπημα...

http://www.inewsgr.com/9/dekades-travmaties-se-diadilosi-stis-vryxelles.htm

ΥΓ. Παραφράζοντας το παντού υπάρχει ένας Ελληνας το κάνω παντού υπάρχει μια bitch.    ;D ;D ;D . Ελπίζω να είναι καλά η κοπέλα συμμετείχε δεν συμμετείχε.

----------------------------------------------

@steliosgr

Οχι πάντου και όχι για όλες τις ειδικότητες.

------------------------------------------------

@marinadim

Με μια επιφύλαξη γιατί πρέπει να την κάνω και δεν προλαβαίνω να το δω...νομίζω 15 Ιουνίου βγαίνουν οι τελικές λίστες και τα πανελλήνια κενά...άρα θα πρέπει να προετοιμαστούν όλοι (Δ/νσεις και Εκπαιδευτικοί) για το τι πρόκειται να παιχτεί από πιο μπροστά (παίδες επαναλαμβάνω πρέπει να το ξαναδώ για να σιγουρευτώ ακριβώς τι θα γίνεται στις 15/6)

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2401 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:59:24 μμ »
Μάλλον στο Βέλγιο δεν έχουν πολλά χαζοκάναλα... ούτε Μπαλτάκο... γι' αυτό διαδηλώνει ο κόσμος...

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2402 στις: Απρίλιος 05, 2014, 02:54:05 πμ »
επειδη δεν βγαινει αλλιως.....μηπως ξερει καποιος ημερομηνια κ ωρα γεννησης του ...?
να το ψαξουμε αστρολογικα...λεω εγω τωρα...


Απρίλιος, ο (πολύ) Σκληρός Μήνας
Πρόκειται για την κρίσιμη καμπή της χρονιάς.

Στις 9 Απριλίου, που ο Ήλιος θα κάνει αντίθεση με τον Άρη στον Ζυγό, είναι μια μέρα που χρειάζεται να έχουμε τις κεραίες ανοιχτές για να παρατηρήσουμε τις κινήσεις των κυβερνήσεων, των ηγετών, των κινημάτων, των εταιρειών, των θρησκειών, της ίδιας μας της ζωής. Είναι πιθανό η κινητικότητα αυτών των ημερών να δείξει και τις ενδεχόμενες εστίες και αιτίες αναφλέξεων, όταν αργότερα τον Απρίλιο (μεταξύ 20-23 Απριλίου) δημιουργηθεί ο Μεγάλος Σταυρός*

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2403 στις: Απρίλιος 06, 2014, 10:58:03 πμ »
Λέω εγώ τώρα...
Αν κάποιοι ενδιαφερόμενοι προσφεύγαμε στη δικαιοσύνη για το θέμα των μεταθέσεων, θα είχαμε άραγε καμιά τύχη;
Ελάχιστη η πιθανότητα μάλλον... από την άλλη, αν τελικώς καταργηθεί η διαδικασία των μεταθέσεων, να το αφήσουμε έτσι; Αμαχητί;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2404 στις: Απρίλιος 06, 2014, 11:03:27 πμ »
Λέω εγώ τώρα...
Αν κάποιοι ενδιαφερόμενοι προσφεύγαμε στη δικαιοσύνη για το θέμα των μεταθέσεων, θα είχαμε άραγε καμιά τύχη;
Ελάχιστη η πιθανότητα μάλλον... από την άλλη, αν τελικώς καταργηθεί η διαδικασία των μεταθέσεων, να το αφήσουμε έτσι; Αμαχητί;
... Η διαδικασία των μεταθέσεων δεν υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί... Άλλωστε πλουτίσανε και το σύστημα και με υποχρεωτικές πλην των εθελοντικών... Απλούστατα... διορισμοί γιοκ... αποσπάσεις γιοκ... συνταξιοδοτήσεις δεν ξέρουν πόσες... αναπληρωτές γιοκ(μόνον μέσω ΕΣΠΑ και αρκετοί δεν πάνε σε μακρινά)... Τον Αύγουστο λίγο πριν το άνοιγμα των σχολείων θα μας βάλουνε στην πρίζα και θα μετακινούν υπεραρίθμους...

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2405 στις: Απρίλιος 06, 2014, 11:16:56 πμ »
Μιλάω για το ενδεχόμενο να μην εκδοθεί καθόλου εγκύκλιος για τις εθελοντικές.
Γιατί δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός στενεύουν τα περιθώρια...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2406 στις: Απρίλιος 06, 2014, 12:23:10 μμ »
Ότι θα εκδοθεί, θα εκδοθεί... Το αν θα υπογράψει έστω και ελάχιστες είναι το ζητούμενο... Η έκδοση της εγκυκλίου δεν λέει και πολλά...

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2407 στις: Απρίλιος 06, 2014, 12:35:42 μμ »
Το "τρομακτικό" στο όλο θέμα με την καθυστέρηση της εγκυκλίου των μεταθέσεων, δεν είναι τόσο η καθυστέρηση στην έκδοση των τελικών αποτελεσμάτων -οι περισσότεροι εξ ημών άλλωστε, ξέρουμε πως δεν υπάρχει περίπτωση ευόδωσης. Όλη αυτή η ιστορία, καθιστά πλέον από μηδαμινή ως ανύπαρκτη, κάθε ελπίδα απόσπασης από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ...Μιας απόσπασης που αποτελεί την τελευταία ελπίδα επιστροφής στις εστίες και τους ανθρώπους μας...Πραγματικά, πρωτόγνωρα δυσοίωνη κατάσταση...και, μάλλον, έπεται συνέχεια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.