*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3052 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:10:31 μμ »
Έχουν βάλει και την εβδομάδα της καθαράς Δευτέρας!!   :o

(Τουλάχιστον δεν έβαζαν την εβδομάδα πριν την Καθαρά Δευτέρα να έχουμε τις "διακοπές" μέσα στις Αποκριές; )   8) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:26 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3053 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:11:56 μμ »
Αν δεν κάνω κάποιο λάθος η περίπτωση σου είναι συνολική υπηρεσία από ΦΕΚ διορισμού (20/8) και πίνακας υπηρετήσεων την πρώτη ημέρα που φαίνεσαι να υπηρετείς (21/8) εξού και η διαφορά μιας ημέρας. Και σε μένα γίνεται αυτό.
από κει και πέρα υπάρχουν περιπτώσεις που πήραν προυπηρεσία χωρίς να είναι σε σχολεία με μοριοδότηση (με λίγα λόγια παίρνουν μόνο μόρια που προκύπτουν από τον πολλαπλασιασμό με το 2,5) σε αυτήν την περίπτωση αν ισχύει αυτό που λέω η συνολική υπηρεσία είναι πολύ μεγαλύτερη από την προυπηρεσία που προκύπτει από τον πίνακα υπηρετήσεων.

ΥΓ. Bitch καλά τα λέω?
Guestteacher, αυτό το φαίνομαι να υπηρετώ από 21/8 δεν καταλαβαίνω σε σχέση με όσα λέει η εγκύκλιος. Από που φαίνεται ότι υπηρετώ από 21/8 και όχι από 20/8; Αυτό το "φαίνεται" με τι έχει να κάνει, με την ημέρα που παρουσιαστήκαμε στη ΔΔΕ και ορκιστήκαμε; Γιατί αν έχει να κάνει με αυτό έχω να πω ότι στη ΔΔΕ που παρουσιαστήκαμε τότε όλοι πήραν την ίδια ημερομηνία παρουσίασης ανεξάρτητα αν εμφανιστήκαμε κάποιοι από την πρώτη μέρα της προθεσμίας και κάποιοι άλλοι την τελευταία. Προσωπικά από 20/8 εγώ ήμουν διορισμένη σε δυσπρόσιτο, δηλαδή από την πρώτη κιόλας μέρα ήμουν τοποθετημένη με οργανική σε συγκεκριμένο σχολείο, αν οι ημερομηνίες ήταν λίγο διαφορετικές αυτή η μια μέρα μπορεί να μου στοίχιζε σε μόρια έτσι δεν είναι;
Επιπλέον, να καταλάβω κάτι, αλλιώς μου μετράνε τα μόρια στη συνολική προϋπηρεσία και αλλιώς στις δυσμενείς συνθήκες;
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3054 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:19:33 μμ »
Η προϋπηρεσία είναι από το Φ.Ε.Κ. (εκτός αν η ανάληψη είναι μετά τις 30/9) ενώ οι μονάδες συνθηκών διαβίωσης από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας. Διαβάστε την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3055 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:25:22 μμ »
Δηλαδή τι θα κάνουμε μέχρι τις 10 Ιουλίου στο σχολείο; Σάουνα ή χαμάμ; Εκτός κι αν βάλει κλιματισμό όπως έβαλε και διαδραστικούς επιλεκτικά....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:26 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3056 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:41:26 μμ »
τι σημασία έχει, ;D
αρκεί να φαίνεται ότι κόπηκαν μέρες άδειας εκπαιδευτικών,
μη περιμένουμε από ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με τη δουλειά μας (είτε μέσω των παιδιών τους είτε απευθείας) να καταλάβουν που αρχίζει και που τελειώνει η δική μας δουλειά.
ΥΓ ο κόσμος ικανοποιείται και χαίρεται με περίεργα πράγματα, μη του το χαλάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 10:43:50 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3057 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:43:35 μμ »
και μια και βρήκα "παπά" να ρωτήσω και κάτι που με τρώει από πέρυσι, αλλά δεν μου αλλάζει εμένα προσωπικά και τίποτα..
Στην εγκύκλιο λέει:
2. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ: 
2.1. Σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ.3 περ. α έως ε του Π.Δ. 50/1996 ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία για κάθε εκπαιδευτικό θεωρείται:  α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.
 
Το δικό μου ΦΕΚ διορισμού έχει ημερομηνία 20/08/2008 και υπηρεσία ανέλαβα κανονικά μέσα στα χρονικά πλαίσια που γράφει παραπάνω. Πέρυσι λοιπόν στην ΔΔΕ που ήμουν στον πίνακα υπηρετήσεων έβαλαν από 21/8/08 έως ....Έτσι από τον πίνακα υπηρετήσεων είχα προϋπηρεσία 5 έτη και 10 μέρες και στη συνολική προϋπηρεσία είχα 5 έτη και 11 ημέρες. Εμένα αυτό το ξαναλέω, δεν μου αλλάζει τίποτα στα μόρια μου αλλά, από περιέργεια θέλω όταν βρεις χρόνο να μου εξηγήσεις διατί αυτή η διαφορά; (η οποία αν ισχύει σε κάποιον με διαφορετικές ημερομηνίες μπορεί να του τρώει και μόρια υπηρεσίας).

κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι :
μόρια συνολικής υπηρεσίας μετράμε από την ημερομηνία δημοσίευσης του φεκ διορισμού ( πρόσεχε, δημοσίευσης, όχι ημερομηνία έκδοσης της απόφασης διορισμου!! εξ ου και μπορεί απο εκεί να προκυπτει η μια μέρα διαφορά, αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα προκειται για λάθος).

μόρια δυσμενών συνθηκών λογιζονται από 1 Σεπτεμβρίου (εφόσον το φεκ είναι του αυγούστου - σεπτεμβρίου, διαφορετικά από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στην δδε.

τα μόρια δυσμενών αναφέρονται στις υπηρετήσεις σε σχολεία. Δεδομένου ότι ο νεοδιόριστος ακόμα και αν το φεκ του ειναι τον αύγουστο, δεν μπορεί να παρουσιαστεί σε σχολείο πριν την 1/9 για τον λόγο αυτό λαμβάνει μόρια από 1/9.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3058 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:45:43 μμ »
κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι :
μόρια συνολικής υπηρεσίας μετράμε από την ημερομηνία δημοσίευσης του φεκ διορισμού ( πρόσεχε, δημοσίευσης, όχι ημερομηνία έκδοσης της απόφασης διορισμου!! εξ ου και μπορεί απο εκεί να προκυπτει η μια μέρα διαφορά, αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα προκειται για λάθος).
εξαιρούνται οι περιπτώσεις αναδρομικού διορισμού.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3059 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:51:16 μμ »
και παράτασης ορκωμοσίας !

μιλάμε πάντα για Κ.Σ. όμως.

επίσης,  να διευκρινίσω ότι συνολικη υπηρεσία πιάνεται από την δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού για τις υπηρετήσεις από τον διορισμό και μετά.
Εννοείται πως για προϋπηρεσίες που έχουν αναγνωρισθει προσμετρώνται ανάλογα και μόρια συνολικής ή / και δυσμενών αντίστοιχα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 11:03:50 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3060 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:09:58 μμ »
Λοιπόν, bitch επειδή πάντα κρατάω αρχείο και έχω το ΦΕΚ διορισμού μου στον Η/Υ σε διαβεβαιώ ότι 20/8/2008 είναι η ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΚ με Νο 775 για την ακρίβεια. Η απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ήταν η 103031/Δ2/1.8.2008. Διαβάζοντας προσεκτικά τα όσα λες εσύ και όσα λέει το ΦΕΚ καταλαβαίνω ότι για τη μεν συνολική μου προυπηρεσία λαμβάνουν υπόψη τους και την 20/8. Για τις υπηρετήσεις όμως σε σχολεία λαμβάνουν υπόψη τους την 21/8 όπου ήταν και η ημερομηνία ανάληψης στη ΔΔΕ. Οκ σας παίδεψα λίγο αλλά, το κατάλαβα η ξανθιά (ασπρομάλλα πια) ;D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3061 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:18:27 μμ »
Έχω πράμα που σαλεύει,
Και το μουστερή γυρεύει!

Διαλιέχτιεεεεε!

http://www.gazzetta.gr/plus/article/608373/ti-allazei-sta-sholeia

Έχει καιρό που τρώγεται αυτή η εφημερίδα με τις άδειες των εκπαιδευτικών.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3062 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:22:57 μμ »
Λοιπόν, bitch επειδή πάντα κρατάω αρχείο και έχω το ΦΕΚ διορισμού μου στον Η/Υ σε διαβεβαιώ ότι 20/8/2008 είναι η ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΚ με Νο 775 για την ακρίβεια. Η απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ήταν η 103031/Δ2/1.8.2008. Διαβάζοντας προσεκτικά τα όσα λες εσύ και όσα λέει το ΦΕΚ καταλαβαίνω ότι για τη μεν συνολική μου προυπηρεσία λαμβάνουν υπόψη τους και την 20/8. Για τις υπηρετήσεις όμως σε σχολεία λαμβάνουν υπόψη τους την 21/8 όπου ήταν και η ημερομηνία ανάληψης στη ΔΔΕ. Οκ σας παίδεψα λίγο αλλά, το κατάλαβα η ξανθιά (ασπρομάλλα πια) ;D

Όχι ακριβώς .... αν δεις το συγκεκριμένο ΦΕΚ αναφέρεται σαφώς ότι διορίζονται οι κάτωθι απο 21/8/2008!!! το λεει ξεκάθαρα στην 4η γραμμή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3063 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:27:54 μμ »
Οκ μου έβαλες τα γυαλιά!! Δίκιο έχεις τώρα το είδα και εγώ...διάβαζα μάν μου τη δεξά στήλη γιατί έχουν σπάσει τα γυαλιά μου και βλέπω μόνο από τη μια μεριά... μονόπαντα  ::)
Τhanks God!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 11:31:28 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Penny Lane

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3064 στις: Απρίλιος 29, 2014, 01:12:44 πμ »
ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ και μάλιστα πολύ δραματικά !!! Αναφέρεται λοιπόν στην εγκύκλιο το εξής :

6.3. Σχετικά με τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τους καλοκαιρινούς μήνες που δικαιούνται οι
εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, σας αναφέρουμε τα εξής:
1. Εκπαιδευτικός που υπηρετεί στο ΠΥΣΔΕ οργανικής του με προσωρινή τοποθέτηση, λαμβάνει
αναδρομικά για τους καλοκαιρινούς μήνες (1/7 – 31/8) τα μόρια της επόμενης τοποθέτησης
. Ειδικά για το
τρέχον σχολικό έτος που δεν είναι γνωστή η επόμενη τοποθέτησή του, λαμβάνει τα μόρια της τρέχουσας
προσωρινής τοποθέτησης.
2. Τα ίδια με το (1) ισχύουν και για τους εκπαιδευτικούς που έχουν διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ, ξεκινώντας από 22/6 που επιστρέφουν στην προσωρινή τους τοποθέτηση.
3. Εκπαιδευτικός που έχει αποσπαστεί από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, για τους καλοκαιρινούς
μήνες μετά τη λήξη της απόσπασής του λαμβάνει τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης.
Σας επισημαίνουμε ότι κάθε εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, πρέπει να
έχει προσωρινή τοποθέτηση, ακόμα κι αν αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ή διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ.


Το ακόμα ωραιότερο ειναι πως αυτό ισχύει απο το καλοκαίρι του 2011 επειδή η συγκεκριμένη εγκύκλιος έχει πεδίο εφαρμογής από το σχ. έτος 2010-11 και μετά ( και άρα απο το καλοκαίρι του 2011 για το συγκεκριμενο σημείο)... Άρα πρέπει να αλλάξουν και οι προηγούμενες μοριοδοτήσεις! Τι ωραία !!

εννοείται πως αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ / ΗΤΑΝ στην διάθεση ΠΥΣΔΕ και όχι για όσους πήραν μετάθεση ή βελτίωση!!

Και εις άλλα με υγεια!!  :)

Για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα καλά...
είμαι - όπως και πολλοί άλλοι - στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μας. Το σχολείο όπου κάνω θερινές εφημερίες και βρίσκομαι από Σεπτέμβριο μέχρι να με στείλουν κάπου είναι στη Χώρα  και μου δίνει τα ελάχιστα δυνατά μόρια του νησιού. Φέτος με αρκετούς συναδέλφους ήμασταν ξεχασμένοι εκεί 2 μήνες περιμένοντας τοποθέτηση. Αρχές Νοεμβρίου με έστειλαν στο Μοριούχο Χωριό. Σύμφωνα με αυτά που γράφεις, θα πάρω τα μόρια του Μοριούχου Χωριού και για το καλοκαίρι και για τους μήνες της αναμονής; Ή καταλαβαίνω ό,τι θέλω;

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3065 στις: Απρίλιος 29, 2014, 01:39:09 μμ »
ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΜΟΡΙΩΝ
Τί γίνεται εάν σε άλλο σχολείο σε είχαν τοποθετήσει το 2012-13 και σε άλλο το 2013 -14 ;
Η σχολική χρονιά τελειώνει 31/8 /2013 όμως από 15/7 /2013 σε έβαλαν σε άλλο τότε τι ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160699
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.