*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3808 στις: Ιούνιος 15, 2014, 07:57:26 μμ »
Να ρωτήσω κάτι;
Ο Luerdi έκανε δηλώσεις. Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ θα κανονίσουν συνάντηση να μας ξεκαθαρίσει ορισμένα πράγματα από πριν;

- Πως θα καλυφθούν τα κενά?
- Τι εννοούσε με τις συγχωνεύσεις?
- Τι θα γίνει με το Π.Δ. των υποχρεωτικών μεταθέσεων?

==========================================

Και επειδή το παλικάρι ειπε ότι θα είναι ανοικτή η πόρτα σε εκπαιδευτικούς συντάκτες μήπως η συνάντηση να ήταν ανοικτή και σε αυτούς?
Απλά ρωτάω γιατί την άλλη βδομάδα κλείνουν τα Δημοτικά και σιγά σιγά έπεται και η δβθμια.
Εκτός αν ξέρουμε όλοι την απάντηση και δεν θέλουμε ενημέρωση.
Απλά ρωτάω γιατί πέρσι κλείσαμε με εθελοντικές μετατάξεις που έγιναν υποχρεωτικές διαθεσιμότητες και μετατάξεις και κάποιοι πιάστηκαν με τα παντελόνια κάτω...

ΥΓ. Λοιπόν θα συνεχίσετε να μας διαβάζετε ή θα κανονίσετε καμια συνάντηση; ελάτε μην κρύβεστε αγαπητοί μου επισκέπτες ή μέλη με ψευδώνυμο..δεν αφήνουμε το κρυφτό να πάμε στο κυνηγητό λίγο???  ;) ;) ;) Μετά μην πείτε ότι φταίμε κάποιοι που τον έχουμε για επικοινωνιακό τον Luerdi για να ξηγηθούμε από τώρα... όχι τίποτα άλλο αλλά βλέπω ότι για τα ευχάριστα βγαίνουν ανακοινώσεις με ημερομηνίες κιόλας (έστω και αργοπορημένες) δεν πάμε λίγο και στα δυσάρεστα γιατί δεν αρκεί να προβλέπω μόνο την όποια καταστροφή καλό είναι να προλαμβάνω κιόλας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2014, 09:46:54 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:47 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3809 στις: Ιούνιος 15, 2014, 11:08:57 μμ »
Μήπως όμως η αίτηση μετάταξης σε γραφείο είναι ένας τρόπος για να φύγει ένας εκπαιδευτικός από το νησί, Έβρο κλπ και να πιάσει Αθήνα Θεσ/νίκη και άλλες πόλεις, αφού πλέον το κόστος της ζωής μακριά από το σπίτι του είναι δυσβάσταχτο και η προοπτική μετάθεσης σε σχολείο περιορισμένη έως ανύπαρκτη?

Σίγουρα! Υπήρξαν όμως αιτήσεις και από κόσμο που ήταν στην περιοχή συμφερόντων του. Ενδεχομένως με άλλο σκεπτικό (πιο ασφαλής θέση). Αλλά η γεωγραφική περιπλάνηση και η ανασφάλεια είναι και αυτές μέσα στο όλο πακέτο και δεν μπορούν να απομονωθούν όταν συζητάμε πόσο "βολεμένος" είναι κάποιος κλάδος.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3810 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:04:26 μμ »
Μεταθέσεις : Αγώνας για αρχες Ιούλη.
Αναπληρωτές : Μέσω ΕΣΠΑ (ότι και φέτος)
Συγχωνεύσεις : (το μπαλάκι στους Περιφερειακούς).

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-loberdos-leipoyn-23-000-ekpaideytikoi-parelaba-kauysterhseis-metauesevn-paleyv-gia-na-anoijoyn-ta-sxoleia-to-septembrio

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3811 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:10:38 μμ »
καλημερα σε ολους

ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις απο εσας εικονα για τους ΠΕ06 δευτεροβαθμιας οσον αφορα τις μεταθεσεις για θεσσαλονικη. το ρωταω διοτι με εναν προχειρο υπολογισμο αν δεν εχουμε συνταξιοδοτησεις ή παραιτησεις στον κλαδο μου δε τη βλεπουμε ποτε τη θεσσαλονικη ακομα κι αν εχουμε πανω απο 100 μορια που τα εχουμε καλως ή κακως!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:47 »

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3812 στις: Ιούνιος 17, 2014, 01:32:01 μμ »
Γιατί εμένα μου θυμίζει πρόλογο για την  αύξηση του ωραρίου εκ'νέου και εφαρμογή των υποχρεωτικών μεταθέσεων μιας και "έχουμε πολλά κενά και σε κάποιες περιοχές θα έχουμε καθηγητές να κάθονται;"

Με την σίγουρη βοήθεια των δημοσιογράφων θα τα περάσει πολύ εύκολα στην κοινωνία ο καλός και πονετικός υπουργός μας που νοιάζεται "πρώτα από όλα για τον μαθητή".
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3813 στις: Ιούνιος 17, 2014, 01:41:11 μμ »
Γιατί εμένα μου θυμίζει πρόλογο για την  αύξηση του ωραρίου εκ'νέου και εφαρμογή των υποχρεωτικών μεταθέσεων μιας και "έχουμε πολλά κενά και σε κάποιες περιοχές θα έχουμε καθηγητές να κάθονται;"

Με την σίγουρη βοήθεια των δημοσιογράφων θα τα περάσει πολύ εύκολα στην κοινωνία ο καλός και πονετικός υπουργός μας που νοιάζεται "πρώτα από όλα για τον μαθητή".
Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη το θεμα.... τα κενα θα καλυφθουν με εναν ή περισσοτερους απο τους παρακατω τροπους:

1) Αυξηση Ωραριου (πιθανο)
2) Περαιτερω συγχωνευσεις (δυσκολο)
3) Υποχρεωτικες Μεταθεσεις (εφικτο)
4) Αναπληρωτες με full του ΕΣΠΑ! (σιγουρο)


Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3814 στις: Ιούνιος 17, 2014, 02:38:06 μμ »
5) ξύλο
6) καράτε

σύμφωνα με τον γέροντα παστίτσιο, αν γραψεις 100 καταστροφικά, καταστροφολογικά ή καταστροφολαγνικά σενάρια, σε κάποια θα πέσεις μέσα. ε μετά η απόσταση μέχρι να σε ανακηρύξουν προφήτη κ άγιο είναι δυο βήματα, αν ξέρετε σίγουρα πείτε μας να μάθουμε, αλλιώς μη μας αποσπάτε απο την προσευχή κ τον διαλογισμό που είναι ο μόνος δρόμος που οδηγεί στο φως, στην αλήθεια κ στην απόσπαση, βοήθειά μας
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3815 στις: Ιούνιος 17, 2014, 02:57:19 μμ »
5) ξύλο
6) καράτε

σύμφωνα με τον γέροντα παστίτσιο, αν γραψεις 100 καταστροφικά, καταστροφολογικά ή καταστροφολαγνικά σενάρια, σε κάποια θα πέσεις μέσα. ε μετά η απόσταση μέχρι να σε ανακηρύξουν προφήτη κ άγιο είναι δυο βήματα, αν ξέρετε σίγουρα πείτε μας να μάθουμε, αλλιώς μη μας αποσπάτε απο την προσευχή κ τον διαλογισμό που είναι ο μόνος δρόμος που οδηγεί στο φως, στην αλήθεια κ στην απόσπαση, βοήθειά μας
Φιλε μου δεν διεκδικω ουτε τον τιτλο του καταστροφολογου ουτε του προφητη.....
Ισα-ισα ειμαι εναντια στις ανεξοδες Κασσανδρες και αυτο ανετα φαινεται απο το προφιλ των μηνυματων μου διαχρονικα!

Αλλωστε το τι θα εικασω λιγη σημασια εχει....απο τη στιγμη που σαν κλαδος κοιμαστε τον υπνο του δικαιου και εχετε καταφερει, γιατι περι κατορθωματος προκειται, να εχετε απεναντι σας την κοινωνια οντας ταυτοχρονα ο πιο αδικημενος κλαδος του δημοσιου!

Αφηστε λοιπον το ξυλο και το καρατε, και δειτε πως θα αυξηθουν τα κονδυλια του ΕΣΠΑ για αναπληρωτες (με δεδομενους τους λιγους διορισμους) εκμετταλευομενοι την παρουσια ενος λαικιστη-καριεριστα υπουργου που ψαχνει εναγωνιως να βγει στον πολιτικο αφρο!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3816 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:27:42 μμ »
δεν επιμένω για το ξύλο αλλά για το καράτε δε σηκώνω κουβέντα, είπαμε η αίτηση μετάθεσης είναι το όπιο του λαού - μη το στερηθουμε και αυτο, τα υπόλοιπα τα έχουμε εξαντλήσει αλλού
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3817 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:51:47 μμ »
δεν επιμένω για το ξύλο αλλά για το καράτε δε σηκώνω κουβέντα, είπαμε η αίτηση μετάθεσης είναι το όπιο του λαού - μη το στερηθουμε και αυτο, τα υπόλοιπα τα έχουμε εξαντλήσει αλλού
Δε διαφωνω σε αυτο..
Ασχετως ποσοστων ικανοποιησης....η αιτηση μεταθεσης θα ειναι παντα η φλογα ελπιδας που σιγοκαιει για επιστροφη στα πατρια!

Αισθηση μου... για να μη με λες και καταστροφολογο... :P .... οτι τα πραγματα στο φετινο ποσοστο ικανοποιησης μεταθεσεων δε θα ειναι τοσο μαυρα οσο τα παρουσιαζουν....

Αν ειναι εξυπνος ο Λοβερδος, που ειναι, και γραμμη για μεταθεσεις θα δωσει και τα κενα των μετατιθεμενων θα καλυφθουν απο αναπληρωτες ΕΣΠΑ....

Και μη μου πει κανεις οτι δε θα θελουν να πανε στα νησια... γιατι φετος μεχρι το Μαιο που εβγαιναν φασεις κοσμος και κοσμακης πηγαινε χωρις κανενα προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3818 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:01:39 μμ »
Δε διαφωνω σε αυτο..
Ασχετως ποσοστων ικανοποιησης....η αιτηση μεταθεσης θα ειναι παντα η φλογα ελπιδας που σιγοκαιει για επιστροφη στα πατρια!

Αισθηση μου... για να μη με λες και καταστροφολογο... :P .... οτι τα πραγματα στο φετινο ποσοστο ικανοποιησης μεταθεσεων δε θα ειναι τοσο μαυρα οσο τα παρουσιαζουν....

Αν ειναι εξυπνος ο Λοβερδος, που ειναι, και γραμμη για μεταθεσεις θα δωσει και τα κενα των μετατιθεμενων θα καλυφθουν απο αναπληρωτες ΕΣΠΑ....

Και μη μου πει κανεις οτι δε θα θελουν να πανε στα νησια... γιατι φετος μεχρι το Μαιο που εβγαιναν φασεις κοσμος και κοσμακης πηγαινε χωρις κανενα προβλημα...
Υπάρχουν και ειδικότητες που δεν μπορούν να προσληφθούν αναπληρωτές ΕΣΠΑ αφού δεν αποτελούν κάποια καινοτόμο δράση.Δες για παράδειγμα τους φιλολόγους που ήταν ελάχιστες οι προσλήψεις τους σε σχέση με τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ.Άρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Ίσως το ΕΣΠΑ παίξει ρόλο στην α/θμια όπου θα καλυφθούν τα κενά με μεταθέσεις.Στη β/θμια θα εφαρμοστούν οι παλιές τακτικές Άρβι δεδομένου ότι σε φιλολόγους, μαθηματικούς, φυσικούς και άλλους δεν παίζει το ΕΣΠΑ,αλλά κατά βάση ο κρατικός!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3819 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:04:13 μμ »
Υπάρχουν και ειδικότητες που δεν μπορούν να προσληφθούν αναπληρωτές ΕΣΠΑ αφού δεν αποτελούν κάποια καινοτόμο δράση.Δες για παράδειγμα τους φιλολόγους που ήταν ελάχιστες οι προσλήψεις τους σε σχέση με τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ.Άρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Ίσως το ΕΣΠΑ παίξει ρόλο στην α/θμια όπου θα καλυφθούν τα κενά με μεταθέσεις.Στη β/θμια θα εφαρμοστούν οι παλιές τακτικές Άρβι δεδομένου ότι σε φιλολόγους, μαθηματικούς, φυσικούς και άλλους δεν παίζει το ΕΣΠΑ,αλλά κατά βάση ο κρατικός!

Ενώ όλες οι άλλες προσλήψεις ειδικοτήτων ΕΣΠΑ ήταν καινοτόμες δράσεις?    ;D ;D ;D ;D
Εγώ θα το έλεγα καινοτόμος μείωση της ανεργίας και δώσε ελπίδα στο λαό των εκπαιδευτικών για έναν ακόμα χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3820 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:15:40 μμ »
Υπάρχουν και ειδικότητες που δεν μπορούν να προσληφθούν αναπληρωτές ΕΣΠΑ αφού δεν αποτελούν κάποια καινοτόμο δράση.Δες για παράδειγμα τους φιλολόγους που ήταν ελάχιστες οι προσλήψεις τους σε σχέση με τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ.Άρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Ίσως το ΕΣΠΑ παίξει ρόλο στην α/θμια όπου θα καλυφθούν τα κενά με μεταθέσεις.Στη β/θμια θα εφαρμοστούν οι παλιές τακτικές Άρβι δεδομένου ότι σε φιλολόγους, μαθηματικούς, φυσικούς και άλλους δεν παίζει το ΕΣΠΑ,αλλά κατά βάση ο κρατικός!
Οσο βαφτισαν καινοτομο δραση τους δασκαλους και νηπιαγωγους στα Ολοημερα αλλο τοσο μπορουν να κανουν και για τη βθμια.... αποψη μου παντα....

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3821 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:18:15 μμ »
Ενώ όλες οι άλλες προσλήψεις ειδικοτήτων ΕΣΠΑ ήταν καινοτόμες δράσεις?    ;D ;D ;D ;D
Εγώ θα το έλεγα καινοτόμος μείωση της ανεργίας και δώσε ελπίδα στο λαό των εκπαιδευτικών για έναν ακόμα χρόνο...
Δεν λέω ότι οι άλλες προσλήψεις ήταν για καινοτόμες δράσεις αλλά έτσι τις είχαν βαφτίσει αυτοί αφήνοντας απέξω κατά βάση τους αναπληρωτές β/θμιας που τους προσέλαβαν με ΕΣΠΑ το Δεκέμβρη και σε περιορισμένο αριθμό,αφού είχαν κάνει όλες τις αλχημείες για να μην τους προσλάβουν και να κλείσουν τα κενά....(αύξηση ωραρίου,κ.λ.π.)Μακάρι να δώσει ελπίδα στο λαό και μείωση της ανεργίας,αλλά τον κρατικό τι τον θέλει για προσλήψεις αναπληρωτών αν δεν είναι να κάνει τα ίδια με πέρσι και να προσλάβει για μείωση της ανεργίας?Μακάρι να γίνει όπως το λες....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.