*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5894 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:23:22 μμ »
Eάν κάνω λάθος το μένος είναι εμφύλιο. Οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 που βρίσκονται σε διάθεση..
επιθυμούν την είσοδο των αυτών ειδικοτήτων στο ΠΥΣΔΕ συμφερόντων τους, μόνο εάν είναι εγγυημένες για όλους οργανικές θέσεις..
Οπότε επειδή μεταθέσεις δύο ταχυτήτων δεν μπορεί να γίνουν.. εφαρμόζεται για όλες τις ειδικότητες η ίδια myschool-ική φόρμουλα.. Οπότε έτσι θίγονται τα ΠΕ τύπου 1,5,6,7,8,9 κλπ....
Για όλα είναι υπεύθυνες οι πολιτικές ηγεσίες που επέτρεψαν την διόγκωση του φαινομένου "διάθεση ΠΥΣΔΕ". Και νομίζω οτι οι υπέρμετρα αυξημένες βυσματικές αποσπάσεις προς οπουδήποτε είναι που ξεκίνησαν το φαινόμενο αυτό!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5895 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:24:58 μμ »
Νομίζω ότι επί του ανωτέρω η συμφωνία είναι καθολική και Παν-κλαδική...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5896 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:27:18 μμ »
το ότι απείλησαν με μυνήσεις ευσταθεί 10000000000%%%%%%
Ας κάνουν... Αν προσωπικά μου έκαναν, θα απαντούσα ανάλογα ψάχνοντας το ιστορικό του καθενός που θα έκανε μυνήσεις...

Αποσυνδεδεμένος ioannapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5897 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:30:18 μμ »
Απο τη μικρή μου εμπειρία ώς μονιμη(8ετια μονο σε παραμεθοριο και πινέζα) εχω να πω το εξής;οι βιολογοι τζαμπα φωνάζουν .Τα πολλα κενα δημιουργήθηκαν τα τελευταια 2-3 χρόνια με τις αλλαγες στα προγραμματ ασπουδων.Αυτα τα χρονια δεν διορίζεται σχεδον κανείς.
Τα προηγουμενα χρονια οι περισσοτεροι αρνουνταν να παρουν μαθηματα β αναθεσης ειδικα φυσικη και ειδικα στα μικρα λύκεια -γυμνασια.Απο την άλλη πλευρα οι φυσικοι θεωρούνται το passpartou των αναθέσεων.Πολλοι διευθυντες για αυτους τους λόγους ζητουσαν φυσικους στα σχολεια.Η τελευταια μου εμπειρια στο ΠΥΣΔΕ που υπηρετω ηταν οτι οι βιολογοι προτιμησαν γυμνασια και οχι λύκεια (γιατι άραγε;)
Απο την άλλη πλευρα οι χημικοι είναι οι πλεον αδικημένοι γιατι ακομα και μεγαλα γυμνασια 16 τμηματων δεν οριζουν οργανικη θεση χημικουεξαιτιας των μονοωρων.Αυτοι πρεπι να φωναζουν Απο αυτους χανονται απειρες ωρες και οργανικες.
Ολα αυτα εχουν ειπωθει ξανα.
Απο την αλλη πλευρα οι φυσικοι εξαιρουνται των πανυων :αποσπασεις σε φορεις ,αποσπασεις γενικως και τωρα οι μεταθεσεις.
Μια ερωτηση για να το καταλαβω.
Αφου ο υπουργος θελει με την εντοπιοττα στα δυσπροσιτα και ακριτικα να παρει ντοπιους γιατι να μην θελει να μετατεθουν οι φιλολογοι μαθηματικοι φυσικοι; εχει λογικη αυτο;
pls καποιος ας μου το εξηγησει :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5898 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:30:39 μμ »
οι χημικοι ελαχιστοι και αυτοι, νησακια μικρα η μεγαλα,λιγο απο αγιο ορος, αττικη με το κυαλι, οι βιολογοι θα πανε στο σπιτι τους διπλα χαλαρα....καλα μονο οι βιολογοι να παρουνε ολοι μεταθεση στα κενα που δοθηκαν θα διπλασιασουν το ποσοστο των συνολικων μεταθεσεων!!! μου ειπαν οτι ειναι 40% του συνολου των κενων. ημαρτον που θα λεγε και ο Γεωργιου!!!
θελω να πιστευω οτι αυτος που μου το πε δεν ηταν καλος στα ποσοστα στο δημοτικο ;D ;D
Απόλυτα αναμενόμενα νούμερα! Κάπως έτσι πρέπει να ειναι. Κάνεις και πως δεν καταλαβαίνεις!  ;D
Τώρα δείξτε ακριβώς την αλήθεια!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5899 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:30:52 μμ »
Eχουν τρελλάνει τον κόσμο καλοκαιριάτικα απο την αγωνία για ηλίθια πολιτικά επικοινωνιακά παιχνίδια !!! 

Ο Λοβέρδος μας χάρισε τις δυο ημέρες που μας έκοβε ο προηγούμενος, μας γλίτωσε την μια εβδομάδα που ήθελε να μας κόψει απο τον Σεπτέμβριο ο προηγούμενος και τώρα αλληλούια......θα ''κερδίσει''  πόντους αυξάνοντας τον αριθμό των μεταθέσεων, τι καλός υπουργός  ::)    Αντε καλές εκλογές  :D

Απογοητευτικό απλά εάν το πρόβλημά μας ήταν η μία εβδομάδα...Εφόσον 1 Σεπτέμβρη είμαστε όλοι στη θέση μας, ποιο είναι το ζήτημα;;; Να αρχίσουν τα μαθήματα 1 εβδομάδα αργότερα;;;; Τελικά καλά μας κάνουν με τέτοιες δημοσιουπαλληλίστικες απόψεις.....
Το θέμα των μεταθέσεων έχει να κάνει με το επίπεδο διαβίωσής μας και απόδοσης στη δουλειά μας. Δεν νομίζω ότι το ζητάμε γιατί είμαστε κακομαθημένα σκολιαρόπαιδα. Για πόσα χρόνια εγκλωβισμένοι; Αυτό ναι, αλλά τα άλλα....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5900 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:32:09 μμ »
Καλα, δεν ντρεπεσαι που τα γραφεις αυτα; Δε φτανει που το λομπι των φυσικων καταφερε την τελευταια δεκαετια να διοριστουν εκατονταδες υπεραριθμοι φυσικοι στα οργανικα κενα των βιολογων (αφηνοντας τους αντιστοιχους εκατονταδες βιολογους να δουλευουν ως αναπληρωτες), παραπονιεσαι κιολας που οι διορισμενοι βιολογοι θα παρουν μεταθεση στα οργανικα τους κενα; Αιδως, Αργειοι!
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ;D ;D
δεν παραπονιεμαι καθολου, δε με ξερεις, μαζεψου λοιπον, δεν ντρεπομαι γιατι δε με νοιαζει καν λεμε για τις μεταθεσεις, αντε να την πεσεις σε κανεναν αλλο, δε φταιω εγω για τα ψυχολογικα σου

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5901 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:34:48 μμ »
Εμείς που υπηρετούμε στα νησιά..
τα "πολυετή δέντρα".. γνωρίζουμε ονομαστικά ποιοι χωρίς να υπηρετήσουν ποτέ
θεμελίωσαν δικαίωμα μετάθεσης (πράγμα που είναι παράνομο όσο δεν παίρνει)..

Ποιοι έπαιρναν τα μόρια χωρίς να προσέλθουν ποτέ να υπογράψουν ένα πρακτικό
Ανάληψης Υπηρεσίας για τα μάτια του κόσμου βρε αδελφέ...

Ευθύνες φέρουν οι δ/ντες των σχολείων που το ανεχόντουσταν,
και ως θεσμικά υπεύθυνοι δεν υπερασπίσθηκαν τα προβλεπόμενα.

Αυτή τη στιγμή σε μία Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης εκ των μεγαλυτέρων της Αττικής..
η νυν Γραματέας ΠΥΣΔΕ που κάνει τις προτάσεις για σένα - για μένα - για τον χ και τον ψ
είναι μία τέτοια περίπτωση. Εγώ είχα κι έχω την Οργανική που υπηρέτησα τότε
και υπηρετώ και σήμερα..εκείνη μαζί με άλλες 7...ήταν τοποθετημένη στην ίδια θέση. 

Δεν καλώ στο εν λόγω ΠΥΣΔΕ γιατί αν με προκαλέσει... θα γίνει η έκρηξη..
Και προσπαθώ να αντλώ από αλλού τη νόμιμη πληροφόρηση γιατί όπως έχω πληροφορηθεί
"το παίζουμε και παράγοντες".




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 10:36:54 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5902 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:35:03 μμ »
Απο τη μικρή μου εμπειρία ώς μονιμη(8ετια μονο σε παραμεθοριο και πινέζα) εχω να πω το εξής;οι βιολογοι τζαμπα φωνάζουν .Τα πολλα κενα δημιουργήθηκαν τα τελευταια 2-3 χρόνια με τις αλλαγες στα προγραμματ ασπουδων.Αυτα τα χρονια δεν διορίζεται σχεδον κανείς.
Τα προηγουμενα χρονια οι περισσοτεροι αρνουνταν να παρουν μαθηματα β αναθεσης ειδικα φυσικη και ειδικα στα μικρα λύκεια -γυμνασια.Απο την άλλη πλευρα οι φυσικοι θεωρούνται το passpartou των αναθέσεων.Πολλοι διευθυντες για αυτους τους λόγους ζητουσαν φυσικους στα σχολεια.Η τελευταια μου εμπειρια στο ΠΥΣΔΕ που υπηρετω ηταν οτι οι βιολογοι προτιμησαν γυμνασια και οχι λύκεια (γιατι άραγε;)
Απο την άλλη πλευρα οι χημικοι είναι οι πλεον αδικημένοι γιατι ακομα και μεγαλα γυμνασια 16 τμηματων δεν οριζουν οργανικη θεση χημικουεξαιτιας των μονοωρων.Αυτοι πρεπι να φωναζουν Απο αυτους χανονται απειρες ωρες και οργανικες.
Ολα αυτα εχουν ειπωθει ξανα.
Απο την αλλη πλευρα οι φυσικοι εξαιρουνται των πανυων :αποσπασεις σε φορεις ,αποσπασεις γενικως και τωρα οι μεταθεσεις.
Μια ερωτηση για να το καταλαβω.
Αφου ο υπουργος θελει με την εντοπιοττα στα δυσπροσιτα και ακριτικα να παρει ντοπιους γιατι να μην θελει να μετατεθουν οι φιλολογοι μαθηματικοι φυσικοι; εχει λογικη αυτο;
pls καποιος ας μου το εξηγησει :o
Ολα αυτά εχουν ειπωθεί ξανά και εχεις διαψευστεί στα επιχειρήματα για τους βιολόγους με συγκεκριμένους αριθμούς.
Και οι χημικοί δεν ειναι σε καλή μοίρα αλλά ελπίζω η καλύτερη μοίρα στο νέο Λύκειο να αποκαταστήσει το πλασματικό τους πλεόνασμα.
Παρακαλώ να μην ξανά πεις τα ίδια ψέμματα για να προσπαθήσεις να εξηγήσεις γιατί λείπουν 1000 βιολόγοι και 220 γεωλόγοι. Μπορώ να σου δώσω τις αποδείξεις σε προσωπικά μηνύματα, αλλά σταμάτα τα ψέματα

Αποσυνδεδεμένος ioannapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5903 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:38:52 μμ »
Εισαι μονο για τις εντυπωσεις
Ολα αυτα που γραφω ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ
Αλλα πολυ απλα ολοι σας κατατρεχουν
τι συνδρομα πληρωνομε βραδιατικα ΘΕΕ μου!!
ΑΜΕΣΗ ψυχολογικη υποστηριξη στοπυς κατατρεγμενους βιολογους

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5904 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:42:06 μμ »
Επειδή ειπώθηκαν πάρα πολλά θα εξηγήσω την λογική που είχε το 8,5% μετά από κουβέντες που είχα με ανθρώπους εκ των έσω.
Δεν θέλανε να δώσουνε πολλές μεταθέσεις σε ΠΕ02 03 04 και αυτό διότι θα έμεναν αρκετές κενές θέσεις στην επαρχία όπου πολλοί αναπληρωτές δεν πηγαίνουν.
 επιπλέον έχουν σταλεί στο υπουργείο προειδοποιήσεις από καθηγητές των παραπάνω ειδικοτήτων που είναι στη διάθεση στον νομό Αττικής ότι αν δοθούν μεταθέσεις στην Αττική και Θεσσαλονίκη χωρίς να υπάρχουν σίγουρες οργανικές για όλους τότε θα προσφύγουν στην δικαιοσύνη (κανείς δεν προσέφυγε εναντίον τους όταν μόλις πριν λίγα έτη μπήκαν στην  αττική με λίγα μόρια όλοι αυτοί που τώρα απειλούν).
Εφόσω όποιος βολεύεται μετά απειλεί για τους άλλους που θέλουν και αυτοί να έρθουν αττική με μετάθεση , το υπουργείο βολεύεται με το myschool . και αυτό θα γίνεται από δω και πέρα αν δεν γίνονται διορισμοί.
Για τις άλλες ειδικότητες που χρόνια τώρα αντι για μετάθεση τρώνε μία μούντζα , αν πάνε με το myschool να τους το πούνε από τώρα ότι μια ζωή δεν θα πάνε στον τόπο τους.
το μάθανε μέσω του κορδή οι μεγάλες και τρανές ειδικότητες και ζητήσανε και αυτοί μετάθεση με εκτίμηση πυσδε. πέσανε στη φάκα και τελείωσαν και όλους τους υπόλοιπους που χρόνια είναι στο περιθώριο.
Αύριο δεν ξέρουμε τι θα επικρατήσει. Αυτό που φάνηκε είναι ότι το αλληλοφάγωμα και τα πολιτικά παιχνίδια γίνονται στις πλάτες όλων μας

Ένα έχω να πω: αν ισχύουν όλα αυτά και όλοι κινούνται ενατίον όλων, ο κλάδος δεν έχει κανένα μέλλον..Καμιά σωτηρία...Σκεφτείτε τι έχει να συμβεί μόλις ξεκινήσει κι η αξιολόγηση...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5905 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:43:25 μμ »
Με τα πραγματικα νουμερα δεν θα γινουν πολλες μεταθεσεις. Τωρα αν νομιζεις εσυ οτι εχω εγω καποιο οφελος να το λεω αυτο και παροτρύνεις και τους συναδελφους να σκεφτουν ποιοι το λενε αυτο....ναι λοιπον το παραδεχομαι ειμαι ο Λοβερδος.
όσο και να το λες (αποπειράθηκα κι εγώ χτες) είναι σα να μιλάς σε τοίχο....
εδώ λέμε ότι πχ γαλλικών σε  λύκειο μεγάλου ΠΥΣΔΕ είχε όλη τη χρονιά 12 ώρες (8+4 project), και δε βρέθηκε πουθενά ούτε 1 ώρα (σε αθμια και βθμια, και πώς να βρεθεί αφού η αθμια μπούκωσε με τις αλήστου μνήμης μετατάξεις;;;) να αυξήσει το ωράριο της....
το ξανάπα και χτες η περσινή αύξηση ωραρίου μας έθαψε όλους για πολλά πολλά χρόνια, τέλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 11:33:08 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5906 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:43:50 μμ »
δεν έχει νόημα ο εμφύλιος ΠΕ04. Η ζημιά λόγω παρτακισμού και πολιτικού τυχοδιωκτισμού έγινε.
Ας πιέσουν αυτοί που μπορούν ώστε να μην μειωθεί ο αριθμός των μεταθέσεων παρά να αυξηθεί με οποιοδήποτε τρόπο.αλλιώς του χρόνου τα ίδια θα ζήσουμε

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5907 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:47:46 μμ »
Ας μείνουμε τότε όλοι οι συνάδελφοι μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα μακρυά από τα σπίτια μας. Τι χολοσκάμε; 8)
παίζουμε με τα λόγια εδώ μέσα...
δεν είπε αυτό,
απλά αποτύπωσε γλαφυρά την πραγματικότητα που βιώνουμε εδώ (εμείς οι τυχεροί  8))στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ....
Ή την δέχεσαι ή περιμένεις να ανακαλύψεις μόνος σου την αλήθεια, τόσο απλό.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160701
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.