*

Αποστολέας Θέμα: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων  (Αναγνώστηκε 1915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« στις: Μάιος 30, 2011, 05:50:28 μμ »
Για συμμετοχή στο εθελοντικό πρόγραμμα επαναχρησιμοποίησης σχολ. βιβλίων καλεί τους μαθητές το υπουργείο. Καιρός ήταν!
http://www.pde.gr/index.php?page=2697
Με την ευκαιρία αυτή να δώσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα σπατάλης του δημοσίου. Το βιβλίο μαθηματικών κατεύθυνσης Γ λυκείου τυπώνεται για περισσότερο από 10 χρόνια σε τουλάχιστον 100.000 αντίτυπα κάθε χρόνο. Όλα αυτά τα χρόνια οι πρώτες 74 σελίδες του βιβλίου (πίνακες-γραμμικά συστήματα) ποτέ δεν διδάχτηκαν γιατί ήταν εκτός διδακτέας ύλης. Αν κάνουμε λοιπόν τον πολλαπλασιασμό 12 χρόνια επί 100.000 αντίτυπα το χρόνο επί 74 άχρηστες σελίδες το καθένα, θα μας βγάλει 88.800.000 σελίδες που τυπώθηκαν άδικα! Και αν αυτό το πολλαπλασιάσουμε με το κόστος εκτύπωσης της μιας σελίδας, θα βγεί αστρονομικό νούμερο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:17 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2011, 06:26:21 μμ »
DM,
ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΣΠΑΤΑΛΟΣ; ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΣ.
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ;
ΟΜΩΣ ,ΑΓΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ :
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΣΑΕΙ.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ;
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑ ΤΑ ΞΕΣΚΙΖΟΥΝ,ΝΑ ΤΑ ΚΑΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΦΗΒΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΙΡΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ;
ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ -ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ -ΘΑ ΣΥΛΛΕΓΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ Η΄ΟΧΙ;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ Η ΣΠΑΤΑΛΗ , ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ,ΣΤΙΣ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΦΙΕΣΤΕΣ,ΣΤΑ ΕΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΣΤΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ,ΣΤΟΝ ΠΑΚΤΩΛΟ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΣΦΥΓΜΟΜΕΤΡΗΣΕΩΝ.
ΞΥΠΝΑ ΦΙΛΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2011, 08:08:43 μμ »
Εγώ διαφωνώ με την επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων, για τον απλούστατο λόγο ότι πολλά από τα βιβλία σε οριμένα μαθήματα όπως πχ Μαθηματικά, φυσική, αρχαία κλπ χρειάζεται ο μαθητής να έχει τα αντίστοιχα βιβλία των προηγούμενων χρόνων ώστε να ανατρέχει σε αυτά όποτε χρειαστεί. Εγώ και σήμερα έχω τα σχολικά βιβλία της δεκαετίας του 80 και πέρα από το ότι αποτελούν μια ανάμνηση των μαθητικών μου χρόνων, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ανατρέξει σε αυτά για υλικό.
Επίσης δεν είναι δυνατόν ένας μαθητής να μην σημειώσει κάτι πάνω στο βιβλίο, μια επεξήγηση πχ. Οπότε δεν μπορεί να πάρει ο νέος μαθητής το γραμμένο βιβλίο.

Αυτό όμως που μπορεί να γίνει, είναι ένας σωστός προγραμματισμός δηλαδή να παραγγέλνονται μόνο όσα βιβλία χρειάζονται. Εμείς στο σχολείο υπάρχουν ένα σωρό αντίγραφα περισσευούμενων βιβλίων προηγούμενων χρόνων, και παρόλα αυτά κάθε χρόνο παραγγέλνουμε ξανά και ξανά ένα σωρό βιβλία. Ας εξαντληθουν αυτά που περισσεύουν. Επίης αν σε ενα σχολείο περίσσεψαν κάποια βιβλία, να τα δίνει στο γειτονικό του.

Με λίγα λόγια αρκεί κάθε σχολείο, και όχι ο κάθε μαθητής, να επιστρέφει πίσω όσα βιβλία του περρίσεψαν !!
Ας ξεκινήσουμε με τον περιορισμό της σπατάλης και βλέπουμε

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2011, 09:42:10 μμ »
Εγώ διαφωνώ με την επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων, για τον απλούστατο λόγο ότι πολλά από τα βιβλία σε οριμένα μαθήματα όπως πχ Μαθηματικά, φυσική, αρχαία κλπ χρειάζεται ο μαθητής να έχει τα αντίστοιχα βιβλία των προηγούμενων χρόνων ώστε να ανατρέχει σε αυτά όποτε χρειαστεί. Εγώ και σήμερα έχω τα σχολικά βιβλία της δεκαετίας του 80 και πέρα από το ότι αποτελούν μια ανάμνηση των μαθητικών μου χρόνων, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ανατρέξει σε αυτά για υλικό.
Επίσης δεν είναι δυνατόν ένας μαθητής να μην σημειώσει κάτι πάνω στο βιβλίο, μια επεξήγηση πχ. Οπότε δεν μπορεί να πάρει ο νέος μαθητής το γραμμένο βιβλίο.

Αυτό όμως που μπορεί να γίνει, είναι ένας σωστός προγραμματισμός δηλαδή να παραγγέλνονται μόνο όσα βιβλία χρειάζονται. Εμείς στο σχολείο υπάρχουν ένα σωρό αντίγραφα περισσευούμενων βιβλίων προηγούμενων χρόνων, και παρόλα αυτά κάθε χρόνο παραγγέλνουμε ξανά και ξανά ένα σωρό βιβλία. Ας εξαντληθουν αυτά που περισσεύουν. Επίης αν σε ενα σχολείο περίσσεψαν κάποια βιβλία, να τα δίνει στο γειτονικό του.

Με λίγα λόγια αρκεί κάθε σχολείο, και όχι ο κάθε μαθητής, να επιστρέφει πίσω όσα βιβλία του περρίσεψαν !!
Ας ξεκινήσουμε με τον περιορισμό της σπατάλης και βλέπουμε
Πολύ σωστά όλα όσα λες συνάδελφε. Και για τη φετινή χρονιά που τελειώνει θα έπρεπε να είχαν ενημερώσει τους μαθητές για το πρόγραμμα επαναχρησιμοποίησης βιβλίων από το Σεπτέμβριο, ώστε όσοι θέλουν να τα επιστρέψουν, να τα διατηρήσουν σε καλή κατάσταση και να μη σημειώνουν σε αυτά. Για άλλη μια φορά βλέπουμε την προχειρότητα με την οποία σχεδιάζονται οι δράσεις αυτές. Πάντως προβλέπω ότι, μεσούσης της οικονομικής κρίσης, το πρόγραμμα αυτό θα γίνει υποχρεωτικό τις επόμενες χρονιές. Να προσθέσω εδώ ότι η δράση αυτή έχει εφαρμοστεί στο παρελθόν με επιτυχία σε αρκετά σχολεία στα πλαίσια υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα την ανακύκλωση/επανάχρηση υλικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2011, 09:59:18 μμ από DM »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:17 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2011, 09:50:35 μμ »
Από το να τα καίνε (πολιτισμένα πράγματα) και να τα πετάνε καλύτερα να τα επιστρέφουν πίσω και όσα δεν είναι σε καλή κατάσταση ας τα στείλουν για ανακύκλωση.
Τώρα για το οικονομικό κομμάτι αν κάποια στιγμή "ζοριστεί" το κράτος μπορεί να βάλει και τους μαθητές να τα αγοράζουν. Τους έχω ικανούς για πολύ χειρότερα. >:(

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2011, 11:22:48 μμ »
Έτσι κι αλλιώς τα αγοράζουν. Από που βρίσκει λεφτά το κράτος και τα τυπώνει; από τους φόρους. Απλά δεν φαίνεται αυτό στον μαθητή που νομίζει ότι του δίδονται τσάμπα.
Προτείνω λοιπόν τα βιβλία να αγοράζονται και παράλληλα να μειωθεί ένα αντίστοιχο ποσό από τη φορολόγιση του γονέα. Το ίδιο είναι! τουλάχιστον έτσι ίσως το παιδί το εκτιμήσει και το προσέξει το βιβλίο.
Εχω πει και αλλού εδώ στο φορουμ τόσα χρόνια, ότι ο Έλληνας δεν είναι να του προσφέρει τίποτα τσάμπα. Δεν το εκτιμάει.
Έχω ρωτήσει ευθεώς τα παιδιά:
Γιατί βρε παιδιά στο φροντιστήριο δεν καίτε τις σημειώσεις που σας δίνουν; Α κύριε εκεί πληρώνουμε!
Γιατί βρε παιδιά στο φροντιστήριο δεν βάφετε τους τοίχους με συνθήματα; Α κύριε εκεί πληρώνουμε!
Γιατί Χριστούγεννα-Πάσχα κάνετε μαθήματα ενω το σχολείο το κλείνετε και πιο πριν; Α κύριε εκεί πληρώνουμε!
Γιατί στο φροντιστήριο κάνετε μαθήματα Ιούλιο μήνα για καλύτερη προετοιμασία ενώ δεν θα το δεχόσασταν αν αυτό το έκανε το Υπουργείο; Α κύριε εκεί πληρώνουμε!

η λίστα είναι ατελείωτη....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2011, 12:54:20 μμ »
Λοιπόν συνάδελφοι, για να μην αναπαράγουμε την παραπληροφόρηση, παραθέτω ορισμένα δεδομένα:
1. Με μία γρήγορη αναζήτηση στο google μπορεί κανείς να βρει την σελίδα του ΟΕΔΒ, ο οποίος δηλώνει περίτρανα στην 1η σελίδα ότι
Παράθεση
το μέσο κόστος ανά αντίτυπο είναι μικρότερο του 1 €
. Άρα το επιχείρημα της σπατάλης των χρημάτων πετάγεται από το παράθυρο.
2. Από την εμπειρία μου σε θέση γραφείου μπορώ να σας πληροφορήσω ότι η διαδικασία παραγγελίας των βιβλίων έχει λιγο-πολύ ως εξής: οι διευθυντές των σχολείων δηλώνουν στον υπεύθυνο περιοχής πόσα αντίτυπα έχουν περισσευούμενα από πέρισυ, ο υπεύθυνος επικοινωνεί και δίνει τα στοιχεία στο αρμόδιο γραφείο, το γραφείο κάνει την παραγγελία όπου δηλώνει τα περισσευούμενα βιβλία και τον εκτιμώμενο αριθμό μαθητών ανά τάξη τον επόμενο χρόνο (από τα στοιχεία των μαθητών της φετινής χρονιάς). Λάβετε υπόψη σας ότι τα γραφεία και τα σχολεία πάντα φροντίζουν να παραγγέλνουν κάποια ποσότητα παραπάνω γιατί θέλουν να έχουν "καβάτζα" για μαθητές που δεν είχαν προβλέψει, για τους πολύ υπεύθυνους που θα χάσουν/τους φάει η γατα το βιβλίο μέσα στην χρονιά κτλ Εάν στο σχολείο σας υπάρχουν πολλά περισσεύματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και δεν χρησιμοποιούνται, φταίει μάλλον ο διευθυντής σας που δεν τα δηλώνει.
3. Για τον οικολογικό αντίκτυπο του θέματος δνε μπορώ να διαφωνήσω. Όλα τα παλιά χαρτιά αντί να πετάγονται, καλό είναι να ανακυκλώνονται, αν και η ποσότητα "καιόμενων βιβλίων" δεν κάνει μεγάλη διαφορά σε παγκόσμια κλίμακα (ούτε καν σε εθνική).


Εν κατακλείδι, ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ. Εάν το υπουργείο θέλει να κάνει μία καμπάνια, να κάνει αυτή αντί να ρίχνει yet another "ευθύνη" ("ΕΣΕΙΣ φταίτε για την οικολογική καταστροφή/για την χρεωκοπία του κράτους/γιατί ο ήλιος δύει") στις πλάτες των πολιτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 12:56:49 μμ από happiness »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160674
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.