*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688361 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4200 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:37:06 πμ »
Θα είναι κ υποδιευθυντρια και θα κανει κ μαθημα??? Που βρηκαν ατομο τοσο γουίλινγκ;;; Σοβαρα τωρα ετσι σου ειπαν? Κουλαμαρα μου ακουγεται.

Kι εμένα έτσι μου φάνηκε, εντελώς κουλό. Είπε έναν νόμο, που φυσικά εγώ εκείνη την ώρα δεν μπορούσα να ελέγξω, ο οποίος λέει προβλέπει οτι θ' αναλαμβάνουν διδακτικό έργο οι υποδιευθυντές. Μετά με ξαναπήρε και μου είπε οτι θ'αναλάβει όλα τα τμήματα. Μα είναι δυνατόν? Πλήρες διδακτικό πρόγραμμα (πρακτικά πλήρες πρέπει να βγαίνει) και υποδιευθύντρια ταυτόχρονα?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:36 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4201 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:48:04 πμ »
Μαλιστα... ποιος ξερει..Παντως δεν ειναι να εμπιστευεσαι ατομα στα ΙΕΚ. Εμενα πηγε ο αλλος να με βγαλει ελευθ. επαγγελματια ενω το εισοδημα ελεγε μισθωτες υπηρεσιες. Θελει λιγο επιμονη και ψαξιμο η περιπτωση σου (τον νομο δλδ). Ενημερωσε για οτι νεοτερο. Δεν μου κολλαει παντως και υποδιευθ. και ωρες διδασκαλιας. Αλλος Αγγλικων υπαρχει στο ΙΕΚ η τα κανεις εσυ ολα?
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4202 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:51:13 πμ »
ηλέφωνο από το ένα ΙΕΚ στο οποίο εργάζομαι και μου είπαν οτι θα χάσω την θέση μου, επειδή ηρθε με απόσπαση ως υποδιευθύντρια καθηγήτρια της ειδικότητάς μου (ΠΕ06), και θα της ανατεθεί διδακτικό έργο, και θα πάρει όλες τις ώρες του μαθήματος που διδάσκονται στο ΙΕΚ. Έχει κι άλλος τέτοιο θέμα?
ΑΔΑ: ΒΛΛΙ9-ΦΞΨ
αρθρ 24, παρ 10
10. Στα ΙΕΚ που έχουν τοποθετηθεί δυο υποδιευθυντές, η κατανομή των αρμοδιοτήτων μεταξύ τους γίνεται με απόφαση του διευθυντή. Ο υποδιευθυντής ασκεί διδακτικά καθήκοντα, που αντιστοιχουν στα δυο τρίτα του υποχρεωτικου διδακτικου ωραρίου εκπαιδευτικου, του ίδιου κλάδου και χρόνου υπηρεσίας.

Ομως, δεν είναι λίγο αργά για να ανακληθεί η ανάθεση μαθημάτων σε σένα; Η αρχική πρόσκλησή σου για διδασκαλία, δεν συνεπάγεται και προφορική σύμβαση; Δεν άρχισες ήδη την εκτέλεση της σύμβασης (μαθήματα);

Πρέπει να το τονίσεις αυτό και να κάνεις γνωστό ότι δεν αποδέχεσαι την ακύρωση της σύμβασης. Ούτε και να πληρωθείς μόνο για τα μαθήματα που ήδη έκανες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:56:03 πμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4203 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:54:48 πμ »
Μαλιστα... ποιος ξερει..Παντως δεν ειναι να εμπιστευεσαι ατομα στα ΙΕΚ. Εμενα πηγε ο αλλος να με βγαλει ελευθ. επαγγελματια ενω το εισοδημα ελεγε μισθωτες υπηρεσιες. Θελει λιγο επιμονη και ψαξιμο η περιπτωση σου (τον νομο δλδ). Ενημερωσε για οτι νεοτερο. Δεν μου κολλαει παντως και υποδιευθ. και ωρες διδασκαλιας. Αλλος Αγγλικων υπαρχει στο ΙΕΚ η τα κανεις εσυ ολα?

Δεν τα κάνω εγώ όλα, υπάρχουν κι άλλοι. Κι εμένα μου μυρίζει κάπως περίεργα η υπόθεση.

ΑΔΑ: ΒΛΛΙ9-ΦΞΨ
αρθρ 24, παρ 10
10. Στα ΙΕΚ που έχουν τοποθετηθεί δυο υποδιευθυντές, η κατανομή των αρμοδιοτήτων μεταξύ τους γίνεται με απόφαση του διευθυντή. Ο υποδιευθυντής ασκεί διδακτικά καθήκοντα, που αντιστοιχουν στα δυο τρίτα του υποχρεωτικου διδακτικου ωραρίου εκπαιδευτικου, του ίδιου κλάδου και χρόνου υπηρεσίας.

Ομως, δεν είναι λίγο αργά για να ανακληθεί η ανάθεση μαθημάτων σε σένα; Η αρχική πρόσκλησή σου για διδασκαλία, δεν συνεπάγεται και προφορική σύμβαση; Πρέπει να το τονίσεις αυτό και να κάνεις γνωστό ότι δεν αποδέχεσαι την ακύρωση της σύμβασης.

Μια υποδιευθύντρια έχει τοποθετηθεί, οχι δύο στο δικό μας.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:36 »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4204 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:59:06 πμ »
Το να ανατεθούν καθήκοντα διδασκαλίας σε άλλον, που πριν είχαν ανατεθεί σε σένα, ίσως αναφερθεί ότι είναι στην διάκριση του διευθυντή. Αυτό όμως σημαίνει ότι, άσχετα αν δεν συνεχίσεις να κάνεις και άλλα μαθήματα, θα πρέπει να πληρωθείς σύμφωνα με τη αρχική σύμβαση, για όλο το ποσό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2013, 01:04:58 πμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4205 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 01:01:51 πμ »
Δεν εχει σημασία αυτό. Καλύτερα να βασιστείς στο ότι ήδη ξεκίνησες την εκτέλεση της σύμβασης.

ΟΚ, ευχαριστώ, θα πιέσω προς αυτήν την κατεύθυνση.
Πάντως προσωπικά πρώτη φορά ακούω να κάνει μάθημα υποδιευθυντής στο ΙΕΚ. Και είμαι ΠΑΡΑ πολύ καιρό στα ΙΕΚ.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4206 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 01:24:23 πμ »
Το να ανατεθούν καθήκοντα διδασκαλίας σε άλλον, που πριν είχαν ανατεθεί σε σένα, ίσως αναφερθεί ότι είναι στην διάκριση του διευθυντή. Αυτό όμως σημαίνει ότι, άσχετα αν δεν συνεχίσεις να κάνεις και άλλα μαθήματα, θα πρέπει να πληρωθείς σύμφωνα με τη αρχική σύμβαση, για όλο το ποσό.

Υπάρχει νόμος γι'αυτό?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4207 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:47:03 μμ »
Υπάρχει νόμος γι'αυτό?
Δεν υπάρχει ειδικός νόμος φυσικά. Το θέμα ανάγεται στη γενική αρχή τήρησης των κάθε είδους συμβάσεων, σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα.

Δυστυχώς το σημερινό κράτος βασίζεται στην εκμετάλλευση του λαού και παρανομεί κατά σύστημα για δικό του όφελος (αυτών που στελεχώνουν το κράτος). Υπάρχει η δυνατότητα να ανατραπεί δικαστικά μια απόφαση της διοίκησης, αλλά αυτό γίνεται μόνο αν έχεις μεγάλο συμφέρον ώστε να επωμισθείς και μεγάλα δικηγορικά έξοδα. Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς κανένα γνωστό σου δικηγόρο, για τον τρόπο που θα μπορούσες να διεκδικήσεις τα νόμιμα χωρίς μεσολάβηση δικηγόρου. Αν δεν είναι γνωστός, τότε ο ίδιος θα σου πεί ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί για μικρά ποσά.

Υπάρχει όμως και η πιθανότητα, κάποιοι είτε στο ΙΕΚ είτε στα ανώτερα κλιμάκια να παραδεχτούν την παρανομία, και το δίκαιο αίτημά σου για καταβολή των ποσών της σύμβασης, που μερικά δεν εκτελέστηκε χωρίς δική σου υπαιτιότητα. Αυτή είναι και η μόνη εναλλακτική λύση απ το να πας δικαστικά σαν μεμονωμένο άτομο. Ζήτησε όμως και τη βοήθεια των συλλόγων εκπαιδευτών σε ΙΕΚ. Ισως να σου δείξουν κάποια λύση, η και να επιληφθούν στην υπόθεση. (Εδώ φαίνεται η αξία των συλλόγων, και αν στελεχώνονται απο άτομα με συναδελφική αλληλεγγύη).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2013, 12:50:44 μμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4208 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 01:07:16 μμ »
Η περίπτωση του  Giannis1, είναι μια ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο πολίτης, και κατά συνέπεια οι εκπαιδευτές ΙΕΚ, είναι απροστάτευτοι μπροστά στην οποιαδήποτε αυθαιρεσία του κράτους. Γιατί τι άλλο μένει απο το να ακυρωθεί η σύμβαση που έγινε με τον εκπαιδευτή, χωρίς κανένα αιτιολογικό, παρά μόνο το συμφέρον του κράτους, όπως ο εκάστοτε αρμόδιος το βλέπει, έστω κι αν αυτό είναι τελείως αντίθετο (παράνομο) απο τους νόμους που το ίδιο το κράτος έχει θεσπίσει;

Αν μια τέτοια τρανταχτή περίπτωση δεν αποκατασταθεί, τότε δεν απομένει παρά να παραδεχτούμε όλοι ότι τα πάντα εναπόκεινται στο χέρι και την διάθεση, των εκάστοτε προισταμένων σε δημόσια υπηρεσία. (=βράσε ελευθερία, δημοκρατία, νομιμότητα κλπ).
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4209 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 01:15:29 μμ »
Η περίπτωση του  Giannis1, είναι μια ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο πολίτης, και κατά συνέπεια οι εκπαιδευτές ΙΕΚ, είναι απροστάτευτοι μπροστά στην οποιαδήποτε αυθαιρεσία του κράτους. Γιατί τι άλλο μένει απο το να ακυρωθεί η σύμβαση που έγινε με τον εκπαιδευτή, χωρίς κανένα αιτιολογικό, παρά μόνο το συμφέρον του κράτους, όπως ο εκάστοτε αρμόδιος το βλέπει, έστω κι αν αυτό είναι τελείως αντίθετο (παράνομο) απο τους νόμους που το ίδιο το κράτος έχει θεσπίσει;

Αν μια τέτοια τρανταχτή περίπτωση δεν αποκατασταθεί, τότε δεν απομένει παρά να παραδεχτούμε όλοι ότι τα πάντα εναπόκεινται στο χέρι και την διάθεση, των εκάστοτε προισταμένων σε δημόσια υπηρεσία. (=βράσε ελευθερία, δημοκρατία, νομιμότητα κλπ).

Εχεις απολυτο δικιο, περιμενουμε εξελιξεις απο την υποθεση του Giannis1 και ελπιζουμε να ληξει χωρις παρατραγουδα.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4210 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 11:50:11 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται η εξέταση προόδου σε εργαστηριακό μάθημα ;
Ψάχνω να βρω οδηγίες αλλά δεν έχω καταλάβει αν πρόκειται για μια εργασία μόνο, η και για κάποιες ερωτήσεις θεωρίας ...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4211 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 12:58:20 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται η εξέταση προόδου σε εργαστηριακό μάθημα ;
Ψάχνω να βρω οδηγίες αλλά δεν έχω καταλάβει αν πρόκειται για μια εργασία μόνο, η και για κάποιες ερωτήσεις θεωρίας ...
Η πρόοδος εξετάζεται στο μισό χρόνο της κανονικής διάρκειας του μαθήματος.
π.χ. αν έχεις 4 ωρες εργαστήριο=2x2ωρες θα κάνεις εξέταση στο ένα διωρο με βαση αυτά που έχεις κάνει ως τωρα στο εργαστήριο-τι θα βαλεις αποτελεί δικό σου θέμα.
αν έχεις 2ωρο εργαστηριακο η εξέταση στην μια ώρα από τις δύο.μπορείς να πεις λίγα πράγματα στην 1η ώρα και την δεύτερη να κάνεις την εξέταση.ρώτησε και τον αναπληρωτή διευθυντή,αυτός είναι υπεύθυνος για τέτοια θέματα.
για ποιο εργαστήριο ενδιαφέρεσαι;
άκυρο,Χημικός από ότι δείχνει και η υπογραφη σου.
δεν γνωρίζω τι εργαστήρια έχετε κάνει αλλά μπορείς να τους εξετάσεις και γραπτά.
π.χ. λίγες ερωτήσεις πάνω στις εργαστηριακές ασκήσεις που κάνατε ως τώρα,ακόμη και με Multiple Choice.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2013, 01:02:28 μμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4212 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 01:25:22 μμ »
Η πρόοδος εξετάζεται στο μισό χρόνο της κανονικής διάρκειας του μαθήματος.
π.χ. αν έχεις 4 ωρες εργαστήριο=2x2ωρες θα κάνεις εξέταση στο ένα διωρο με βαση αυτά που έχεις κάνει ως τωρα στο εργαστήριο-τι θα βαλεις αποτελεί δικό σου θέμα.
αν έχεις 2ωρο εργαστηριακο η εξέταση στην μια ώρα από τις δύο.μπορείς να πεις λίγα πράγματα στην 1η ώρα και την δεύτερη να κάνεις την εξέταση.ρώτησε και τον αναπληρωτή διευθυντή,αυτός είναι υπεύθυνος για τέτοια θέματα.
για ποιο εργαστήριο ενδιαφέρεσαι;
άκυρο,Χημικός από ότι δείχνει και η υπογραφη σου.
δεν γνωρίζω τι εργαστήρια έχετε κάνει αλλά μπορείς να τους εξετάσεις και γραπτά.
π.χ. λίγες ερωτήσεις πάνω στις εργαστηριακές ασκήσεις που κάνατε ως τώρα,ακόμη και με Multiple Choice.

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ !

8 ωρο είναι το εργαστήριο. Απ όσα κατάλαβα έως τώρα,  μπορώ να τους εξετάσω και σε ομάδες και θα το προτιμούσα. Αλλά δεν ξέρω, σε αυτήν την περίπτωση , θα ετοιμάσω για όλες τις ομάδες διαφορετικά θέματα ;
Αν είναι έτσι , στο λογότυπο που μου έδωσαν πρέπει να περάσω όλα τα θέματα για όλες τις ομάδες ( 5 περίπου), η θα ετοιμάσω 5 φυλλάδια ;
Είναι λίγο θόλο το τοπίο όσον αφορά την διαδικασία...

σ ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4213 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 11:55:08 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ !

8 ωρο είναι το εργαστήριο. Απ όσα κατάλαβα έως τώρα,  μπορώ να τους εξετάσω και σε ομάδες και θα το προτιμούσα. Αλλά δεν ξέρω, σε αυτήν την περίπτωση , θα ετοιμάσω για όλες τις ομάδες διαφορετικά θέματα ;
Αν είναι έτσι , στο λογότυπο που μου έδωσαν πρέπει να περάσω όλα τα θέματα για όλες τις ομάδες ( 5 περίπου), η θα ετοιμάσω 5 φυλλάδια ;
Είναι λίγο θόλο το τοπίο όσον αφορά την διαδικασία...

σ ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Παρακαλώ!
ναι ασφαλώς και θα μπορούσες.
συννενοήσου με τη διεύθυνση(αναπληρωτής διευθυντής-αυτός είναι υπεύθυνος για αυτά τα θέματα) και δες πως μπορείς να το χειριστείς.
τα θέματα μπορείς να τα έχεις εκτυπωμένα(για ευκολία...) και να σημειώσεις ότι επισυνάπτονται.
Ζήτησε διευκρινήσεις για κάθε ενδεχόμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160646
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.