*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:44:53 μμ »
καλα τι μου θυμησατε τωρα, ποτε δεν ειχα προβλημα να με αμφισβητησουν για τα χρηματα που μου χρωστανε, εκτος απο κατι .....φτωχαδακια πριν 7-8 χρονια στο αττικο αλσος(ανω κυψελη), αυτος γιατρος και αυτη συμβολαιογραφος, ετρεχα ποσες φορες στο ιατρειο του για να τα παρω σε δοσεις, και μετα βεβαια προλαβε να με σταματησει στα μισα της χρονιας(γ λυκειου!!!), θα τους εκοβα εγω, αλλα λυπηθηκα την κοπελλα που εδινε πανελληνιες, παντως ηταν η εξαιρεση ευτυχως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:41 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:49:21 μμ »
οσο για τα χιλιομετρα, περυσι και φετος,καθε δευτερα και τεταρτη απογευμα γραφω απο 50 χιλιομετρα συνολικα
και με τη βενζινη στα υψη...σκεφτομαι το γαιδουρακι, γιατι καθε πρωι σαν αναπληρωτης γραφω αλλα 50 χιλιομετρα καθε μερα  + αττικη οδο...
γυρω στα 400 ευρω το μηνα καυσιμα και διοδια

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 10:09:11 μμ »
Σας πάω κόντρα στα χιλιόμετρα!!! ;D ;D ;D ;D

700km / εβδομάδα κατα μέσο όρο μόνο για τα μαθήματα.
Στα έξοδα υπολόγισε πέρα από τα διόδια και τη φθορά του αυτοκινήτου που θέλει συχνά τα σερβις του....

Σκέφτομαι σοβαρα το γαιδουράκι, αλλα θα θέλω πολλές ώρες. Αμην και πότε να φτάσει ο προαστιακός στα μέρη μας να γλιτώσουμε κανα φράγκο. Αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο σίγουρα θα ήταν κανα υβριδικό για να κάνει οικονομία στη βενζίνη....
Ειμαι σίγουρη ότι πληρώνω το μισθό ενός υπαλλήλου part time στο βενζινάδικο. :-\ :-\
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 04:53:49 μμ »
Χμ!! 500Km και εγώ τη βδομάδα, για τα μαθήματα...(μένω εκτός που λέει και το ασμα) Η βενζίνη μεγάλη πληγή...
Τώρα για την κρίση, φέτος είναι η καλύτερη χρονιά μου παραδόξως...Έχω περισσότερους μαθητές, μεγαλύτερες τάξεις. Αλλά μια γενική "τσιγγουνιά" επικρατεί γενικώς, με ακυρώσεις μαθημάτων για ψύλλου πήδημα, με παζάρια -που δεν αποδίδουν- στις τιμές και μειώσεις ωρών.
Στο φροντιστήριο έχω λιγότερες ώρες, γιατί καποιες τάξεις είχαν 1-2 παιδιά και έτσι ο ιδιοκτήτης-μαθηματικός τις κράτησε για τον εαυτό του...Μη μπεί μέσα το  κατάστημα...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:41 »

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 06:34:58 μμ »
     
   Το θετικό στις μικρές επαρχιακές πόλεις ειναι οι μικρες αποστάσεις. Μάλλον ειμαστε σε καλύτερη μοίρα από εσας ....
   τουλάχιστον  στο κόστος των καυσίμων.
   Θα ηθελα να ρωτήσω όμως κατι αλλο σ' αυτούς που μείωσαν τον εβδομαδιαίο αριθμό ωρών σε ένα μάθημα
  π.χ μου ζητήθηκε απο την αρχή της χρονιάς να κάνω  μονο μια ώρα στην αρχαία γλώσσα και στη νεοελληνική αντί για δύο που έκανα  κανονικά σε κάθε μάθημα (β΄ γυμνασίου).Δέχτηκα για ευνόητους λόγους, αλλά νομίζω πως έκανα λάθος. Γιατί ναι μεν βγαίνει η ύλη, αλλά σίγουρα δεν γίνονται όλα όσα θα ήθελα να κάνω και ο στόχος του μαθήματος
που είναι η βελτίωση της απόδοσης της μαθήτριας δεν θεωρώ οτι επιτυγχανεται στο 100%. Φυσικά στο τέλος η χαμένη είμαι εγώ γιατί αν δεν τα πάει καλά αυτή , επωμίζομαι  εγώ το βάρος της ευθύνης.
 Πείτε μου λοιπόν αν αντιμετωπίζετε τέτοιο  πρόβλημα ή εγώ ειμαι υπερβολικη που θέλω δίωρα για να έχω το σωστό αποτέλεσμα.Σημειωτέον οτι η μικρή ειναι περίπου στο 14 αρχ. και 13 γλ. :( :( :(
 
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 06:54:20 μμ »
Έχεις δίκαιο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις εξηγείσαι από την αρχή στους γονείς. Σίγουρα πάντως μία μικρή έστω βελτίωση θα υπάρχει στο μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 07:34:44 μμ »
Μικρή βελτίωση σίγουρα υπάρχει, αλλα θα μπορούσαν  να είναι καλύτερα τα πραγματα.
Η μητέρα της ήταν ενήμερη απο την αρχή και δεν παραπονέθηκε για τίποτα. Αντίθετα είναι ευχαριστημενη
που η μικρή βελτιώθηκε εστω και λιγο.Εγώ απλα θελω κατι περισσοτερο παντα.....και ανησυχω οταν
λόγω της κρίσης μου μειώνουν τις ωρες και δεν μπορώ να έχω το αποτέλεσμα που πρέπει να εχω για να συνεχίσουν να με εμπιστεύονται οι γονεις.Αλλωστε η καλύτερη διαφημηση ειναι οι αποδοσεις των παιδιων.
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 07:53:03 μμ »
Δεν ξέρω πόση είναι η ύλη αλλά εγώ στο φροντιστήριο φυσική και χημεία σε γ γυμνασίου κάνω από μία ώρα και με τον ρυθμό που πάνε στο σχολείο φτάνω να λέω 2 και 3 φορές το ίδιο μάθημα.Σίγουρα η καλύτερη διαφήμιση είναι οι επιτυχίες αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που οι μαθητές είναι παντελώς αδιάφοροι και δεν κάνουν τίποτα από ότι τους λές. σε καιρούς κρίσης δεν μπορείς ούτε να τα σταματήσεις αλλά και το αποτέλεσμα δεν έρχεται και τι κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 08:04:12 μμ »
Την ίδια κατάσταση αντιμετωπίζω...έχω τέσσερα παιδακια Γ γυμνασίου και κάνω με το καθένα ξεχωριστά 1 ώρα αρχαία και 1 ώρα γλώσσα. Φυσικά ούτε για αστείο δεν κανω όλα όσα θα ήθελα εγώ... Προχωράμε αναγκαστικα πολύ γρήγορα.
Και εντάξει ,ευτυχώς τα δύο είναι καλοι μαθητες και διαβάζουν πολύ με απότελεσμα να γραφουν  καλα και στα διαγωνισματα. Οταν ομως εχω μαθητες που με το ζορι πιανουν  το στυλο στα χερια τους τι να πρωτοκανεις σε μια ωρα.... ??? 
Τωρα θα μου πειτε :  αν ο μαθητης ειναι αδιαφορος εντελως και 10 ωρες να κανουμε την εβδομαδα αποτελεσμα δεν θα εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 08:20:13 μμ »
σκέψου εγώ που έχω το φροντιστήριο(πρώτη χρόνια μέτοχος, το φροντιστήριο υπήρχε πήρα εγώ το μερίδιο του φυσικού) και θέλω να φανεί ότι γίνεται δουλειά συναντάω τρομερή αδιαφοριά σε μαθητές γ λυκείου και τους έβαλαν μέτριους βαθμούς στο σχολείο και τα μυαλά τους είναι πάνω από το κεφάλι πιστέουν ότι το 13, 14 θα το γράψουν αέρα στις πανελλήνιες την στιγμή που ούτε την θεωρία δεν διαβάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2011, 08:22:06 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 08:29:12 μμ »
Δεν ξέρω πόση είναι η ύλη αλλά εγώ στο φροντιστήριο φυσική και χημεία σε γ γυμνασίου κάνω από μία ώρα και με τον ρυθμό που πάνε στο σχολείο φτάνω να λέω 2 και 3 φορές το ίδιο μάθημα.Σίγουρα η καλύτερη διαφήμιση είναι οι επιτυχίες αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που οι μαθητές είναι παντελώς αδιάφοροι και δεν κάνουν τίποτα από ότι τους λές. σε καιρούς κρίσης δεν μπορείς ούτε να τα σταματήσεις αλλά και το αποτέλεσμα δεν έρχεται και τι κάνεις;


Εγώ τουλαχιστον συνεχιζω ψαχνοντας συνεχεια τροπους να προσαρμοσω την διδασκαλια στο χρονο που εχω.Δινω
αρκετη δουλεια για το σπιτι βεβαια..
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 09:20:11 μμ »
σκέψου εγώ που έχω το φροντιστήριο(πρώτη χρόνια μέτοχος, το φροντιστήριο υπήρχε πήρα εγώ το μερίδιο του φυσικού) και θέλω να φανεί ότι γίνεται δουλειά συναντάω τρομερή αδιαφοριά σε μαθητές γ λυκείου και τους έβαλαν μέτριους βαθμούς στο σχολείο και τα μυαλά τους είναι πάνω από το κεφάλι πιστέουν ότι το 13, 14 θα το γράψουν αέρα στις πανελλήνιες την στιγμή που ούτε την θεωρία δεν διαβάζουν.

αυτό είναι ένα θεματάκι... που πιστεύουν ότι θα γράψουν ότι βαθμούς παίρνουν και στο σχολείο....

Στα παιδιά που έρχονται με τέτοια μυαλά λοιπόν, ένας είναι ο τρόπος να τους κόψεις τον αέρα και να τα στρώσεις. Ενα "τσιμπημένο" διαγωνισματάκι, να γράψουν όλοι κάτω απο τη βάση.

Δεν θεωρώ το διαγώνισμα βέβαια τρόπο αξιολογησης, αλλα είναι ένας τρόπος να μαζέψουν τα μυαλά τους και να καταλάβουν ότι σε αυτά τα μαθήματα (φυσική και μαθηματικά) δεν είναι εύκολο το 15... (που έτσι νομίζουν).

Το διαγώνισμα δεν είναι αναγκη να έχει ασκήσεις. Μπορεί να είναι μόνο σωστό λάθος ή επιλογής με πονηριές.
Πίστεψε με, ούτε τα απλά δεν θα βρουν απο τη στιγμή που δεν διαβάζουν.

Αυτή την τακτική εφαρμόζει ένας συνάδελφος στο σχολείο. Μετα βίας το τμήμα ολόκληρο γράφει γύρω στη βάση και στο τέλος βγαίνει και δικαιωμένος γιατι τα ίδια γράφουν και στις πανελλήνιες. Οι βαθμοί του βέβαια στο τρίμηνο είναι συνήθως συνάρτηση και της συμμετοχής και της προσπάθειας του κάθε παιδιού στην τάξη.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 08:59:36 μμ »
Αυτή την τακτική εφαρμόζει ένας συνάδελφος στο σχολείο. Μετα βίας το τμήμα ολόκληρο γράφει γύρω στη βάση και στο τέλος βγαίνει και δικαιωμένος γιατι τα ίδια γράφουν και στις πανελλήνιες. Οι βαθμοί του βέβαια στο τρίμηνο είναι συνήθως συνάρτηση και της συμμετοχής και της προσπάθειας του κάθε παιδιού στην τάξη.
+1
ειδικά στις "μεγάλες" τάξεις πρέπει να καταλάβουν ότι οι απαιτήσεις είναι περισσότερες.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 13, 2011, 07:30:29 μμ »
Τι να καταλάβουν ..... ;  Εδώ δυστυχώς φέτος παρατήρησα ότι μετά το περσινό 0,9 εδραιώνεται μεταξύ των τελειοφοίτων η άποψη ότι "έλα μωρέ και λευκή κόλλα να δώσω κάπου μπαίνω..." Αυτό σε συνδυασμό με τον ανύπαρκτο Σ.Ε.Π. τα κάνει να μην τους ενδιαφέρει τίποτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.