*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 10:32:45 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ απλά: η πίτα είναι όλο και μικρότερη και οι ενδιαφερόμενοι όλο και περισσότεροι και όσο δεν υπάρχει ένα δίκαιο σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών στο οποίο κάθε κατηγορία θα παίρνει το μερίδιό της χωρίς να καπελώνει όλους τους άλλους θα γίνονται τα ίδια και χειρότερα.
Με τόση ανεργία η επίκληση στο συναίσθημα (κρίμα μωρέ είναι πολύτεκνος πώς θα τα ζήσει 4 παιδιά;) ακούγεται λίγο αστεία. Στο κάτω κάτω "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν", δεν κάνεις 4+ παιδιά με την ελπίδα να σου βρει το κράτος δουλειά εις βάρος κάποιου άλλου φυσικά. Γιατί για κάθε ειδική κατηγορία που προσλαμβάνεται το πρόβλημα μετατίθεται στον αμέσως επόμενο.
Όσοι είστε τόσο φιλάνθρωποι μπορείτε, όπως σας είπε και μια συνάδελφος παραπάνω, να παραιτηθείτε από τη θέση σας είτε είστε μόνιμοι είτε αναπληρωτές προκειμένου να προσληφθεί/διοριστεί ένας πολύτεκνος! Καλό στο κράτος θα κάνετε...
Αλλιώς μην είστε τόσο γενναιόδωροι με τις θέσεις των άλλων που τις απέκτησαν με ασεπ και προυπηρεσία και φτύνοντας αίμα χρόνια ολόκληρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2017, 11:09:18 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 10:43:04 μμ »
Δεν έπιασα ακριβώς το σχόλιο σου. Ή ίσως να μην έπιασες εσύ αυτά που λέω εγώ. Δ εν θα πολυ -ασχοληθώ.  Όσο για κάποιο μέλος- δε θυμαμαι αυτή τη στιγμή ποιο ακριβώς-που είχε γράψει σε προηγούμενη σελίδα ότι οι πολύτεκνοι δεν κάνουν παιδιά μόνο και μόνο για να διοριστούν-αν έχει κανείς τη δυνατότητα- θα δει πως υπάρχουναρκετές τρίτεκνες συνάδελφοι που έχουν 2 παιδιά σε κοντινές μεταξύ τους ηλικίες και πηγαίνουν πχ γμνάσιο και ένα ακόμα παιδάκι βρεφικής ή νηπιακής ηλικίας. Για να απέχει ηλικιακά το τρίτο τόσο πολύ με τα άλλα δύο , μπορεί να υποθέσει κανείς πως το τρίτο παιδί δεν ήταν τόσο άμεσα στον οικογενειακό προγραμματισμό, αλλά, όπως κάποιοι άλλοι ανέφερα για τις κυβερνήσεις  Καραμανλή,που εκτός από τους πούτεκνους δημιούργησε ευνοικές συνθήκες και για τους τρίτεκνους-έκαναν ένα ακόμη. Δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι το τρίτο ή τέταρτο παιδί δεν το αγαπάνε οι γονείς του , απλά ίσως δεν ήταν -όπως ανέφερα και πριν- στον αρχικό οικογενειακό προγραμματισμό. Εγώ προσωπικά έχω δουλέψει δύο χρονιές με συναδέλφους που μόνες τους , χωρίς να τις ρωτήσει κανείς, και χωρίς οι ίδιες να έχουν δώσει κανέναν ΑΣΕΠ-αν αυτό παίζει το ρόλο του- παραδέχτηκαν πως έκαναν τρίτο παιδί γιατί θα τις έπαιρναν πιο εύκολα αναπληρώτριες. Η μία μάλιστα ήταν και πολύ περήφανη που παρέκαμψε το διαγωνισμό!!!Μπορεί να μην είναι όλες οι περιπτώσες τέτοιες, αλλά είναι οι περισσότερες...!!!! Πώς να το κανουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 10:53:22 μμ »
Αυτό είναι το "νόημα": Και μπράβο...

Παιδιά, παιδιά, παιδιά, παιδιά,...γεννάτε παιδιά....
Τί αυριανοί πολίτες θα'ναι, δε μας απασχολεί καθόλου...Είδαμε και τα χαΐρια όταν "μας απασχολούσε" και "είχαμε το χρόνο να ασχοληθούμε"...

Να ξαναπώ την άποψή μου:
Για την επόμενη δεκαετία στη χώρα μας ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει τίποτα στα κριτήρια/προτεραιότητες προσλήψεων.
Όχι ότι "είναι σωστά": Απλά "δεν δύναται".

Ότι κάποιοι "αγωνίζονται" να αλλάξει κάτι, δεν είναι "λάθος": Θα μάθουν μετά από χρόνια από αυτό τον "αγώνα" τους.
Τί;
Ότι δε γίνεατι τίποτα να αλλάξει σ'αυτή τη χώρα.
Κάτι είναι και αυτό το "μάθημα" για όσους το προσπαθήσουν: Κάτι "αφήνει".




SAPORE, αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι δικό σου Προηγούμενο μνμ.  Εσύ τι ακριβώς διδάσκεις; εικότητα;Είσαι καθηγητής/τρια μοιραλατρειας;;;; Sorry, το δικό μου μνμ είναι ξερό, χωρίς φωτογραφίες. Δεν έχω σε κορνίζες τα ινδάλματά σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 11:06:47 μμ »
νεμι, τα ίδια λέμε με άλλα λόγια...
Δεν απάντησα σε δικό σου σχόλιο. Εγώ πάντως συμφωνώ με όσα γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 11:09:59 μμ »
may 16 στον/στην sapore απαντούσα. Απλά το δικό σου μνμ στάλθηκε πριν το δικό μου και φάνηκε ίσως ότι απαντούσα σε εσένα.

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 12:50:31 πμ »
Δεν έπιασα ακριβώς το σχόλιο σου. Ή ίσως να μην έπιασες εσύ αυτά που λέω εγώ. Δ εν θα πολυ -ασχοληθώ.  Όσο για κάποιο μέλος- δε θυμαμαι αυτή τη στιγμή ποιο ακριβώς-που είχε γράψει σε προηγούμενη σελίδα ότι οι πολύτεκνοι δεν κάνουν παιδιά μόνο και μόνο για να διοριστούν-αν έχει κανείς τη δυνατότητα- θα δει πως υπάρχουναρκετές τρίτεκνες συνάδελφοι που έχουν 2 παιδιά σε κοντινές μεταξύ τους ηλικίες και πηγαίνουν πχ γμνάσιο και ένα ακόμα παιδάκι βρεφικής ή νηπιακής ηλικίας. Για να απέχει ηλικιακά το τρίτο τόσο πολύ με τα άλλα δύο , μπορεί να υποθέσει κανείς πως το τρίτο παιδί δεν ήταν τόσο άμεσα στον οικογενειακό προγραμματισμό, αλλά, όπως κάποιοι άλλοι ανέφερα για τις κυβερνήσεις  Καραμανλή,που εκτός από τους πούτεκνους δημιούργησε ευνοικές συνθήκες και για τους τρίτεκνους-έκαναν ένα ακόμη. Δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι το τρίτο ή τέταρτο παιδί δεν το αγαπάνε οι γονείς του , απλά ίσως δεν ήταν -όπως ανέφερα και πριν- στον αρχικό οικογενειακό προγραμματισμό. Εγώ προσωπικά έχω δουλέψει δύο χρονιές με συναδέλφους που μόνες τους , χωρίς να τις ρωτήσει κανείς, και χωρίς οι ίδιες να έχουν δώσει κανέναν ΑΣΕΠ-αν αυτό παίζει το ρόλο του- παραδέχτηκαν πως έκαναν τρίτο παιδί γιατί θα τις έπαιρναν πιο εύκολα αναπληρώτριες. Η μία μάλιστα ήταν και πολύ περήφανη που παρέκαμψε το διαγωνισμό!!!Μπορεί να μην είναι όλες οι περιπτώσες τέτοιες, αλλά είναι οι περισσότερες...!!!! Πώς να το κανουμε;;;

Όταν μια μέρα κάνεις παιδί, θα θυμάσαι αυτά που γράφεις και  θα λες :"τι βλακείες που έλεγα τότε...".

Όσο ανώριμη κι αν είσαι ,δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν αντιλαμβάνεσαι τι συνεπάγεται η γέννηση ενός παιδιού. Πόσα ξενύχτια ,πόση κούραση ,άγχος,ευθύνη...


Πάντως αν θεωρείς  πως είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, κάνε 3-4 και συ. Αν πάλι θεωρείς πως αδικείσαι γιατί εσύ έχεις πολλά "προσόντα", δε θα σου είναι δύσκολο να βρεις μια δουλειά καλύτερη απ'το να τρέχεις στα σύνορα της Ελλάδας για τρεις κι εξήντα. Σωστά;




Συνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1559
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 08:22:42 πμ »
Όταν μια μέρα κάνεις παιδί, θα θυμάσαι αυτά που γράφεις και  θα λες :"τι βλακείες που έλεγα τότε...".

Όσο ανώριμη κι αν είσαι ,δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν αντιλαμβάνεσαι τι συνεπάγεται η γέννηση ενός παιδιού. Πόσα ξενύχτια ,πόση κούραση ,άγχος,ευθύνη...


Πάντως αν θεωρείς  πως είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, κάνε 3-4 και συ. Αν πάλι θεωρείς πως αδικείσαι γιατί εσύ έχεις πολλά "προσόντα", δε θα σου είναι δύσκολο να βρεις μια δουλειά καλύτερη απ'το να τρέχεις στα σύνορα της Ελλάδας για τρεις κι εξήντα. Σωστά;
Καλημερα....εχω δυο παιδια και πιστεψε με εγω προσωπικα ποτε δεν θα πω<τι βλακειες που ελεγα τοτε>Ισως πω γιατι κι εγω να μην γεννηθω πλουσιος οπως ο συναδελφος με τα 4 παιδια....Ο βαθμος δυσκολιας δεν εχει να κανει μονο με τον αριθμο...αλλα εχει να κανει και με την τσεπη...Συναδελφος με 4 παιδια ...σημειωση ο συζυγος εχει στην κατοχη του σημερα μια απο τις μεγαλυτερες αλυσιδες ηλεκτρικων...απολαμβανει σημερα τα προνομια του κρατους...και συναδελφος με 2 παιδια....σημειωση ειναι 8 χρονια αναπληρωτρια...απολαμβανει την προσληψη ως αναπληρωτης εχοντας παντα μαζι της και τα δυο...γιατι δεν μπορει να κανει διαφορετικα...και μαλιστα καθε χρονο και σε διαφορετικη περιοχη..Εγω δεν ειμαι καθετος εγραψα πριν λιγες οτι πρεπει επιτελους να μπουν καποια κριτηρια...πχ οικογενειακο εισοδημα...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 08:50:16 πμ »
Όταν μια μέρα κάνεις παιδί, θα θυμάσαι αυτά που γράφεις και  θα λες :"τι βλακείες που έλεγα τότε...".


Όσο ανώριμη κι αν είσαι ,δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν αντιλαμβάνεσαι τι συνεπάγεται η γέννηση ενός παιδιού. Πόσα ξενύχτια ,πόση κούραση ,άγχος,ευθύνη...


Πάντως αν θεωρείς  πως είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, κάνε 3-4 και συ. Αν πάλι θεωρείς πως αδικείσαι γιατί εσύ έχεις πολλά "προσόντα", δε θα σου είναι δύσκολο να βρεις μια δουλειά καλύτερη απ'το να τρέχεις στα σύνορα της Ελλάδας για τρεις κι εξήντα. Σωστά;
Που ξέρεις εσύ αν η συνάδελφος δεν έχει ήδη παιδί και με ποιο δικαίωμα τη χαρακτηρίζεις ανώριμη; Επειδή λέει αλήθειες που πονάνε;
Έχουμε κι εμείς παιδιά και όλα αυτά που γράφεις τα ξέρουμε αλλά τι σχέση έχουν όλα αυτά με το δικαίωμα του καθενός στην εργασία;
Αυτό το "κάνε κι εσύ 3-4" τι επιχείρημα είναι; Δε μπορώ να παντρευτώ, για ιατρικούς λόγους δε μπορώ να κάνω 2ο, είμαι στείρα, είναι στείρος ο άντρας μου, είμαι γκέι ρε αδερφέ... Αυτά και τόσα άλλα θα μπορούσε να σου πει κανείς για να αντικρούσει το "επιχείρημά" σου...
Εγώ έχω πολλά προσόντα, εσύ βάζεις σαν προσόν τα παιδιά σου και ζητάς εξαιτίας αυτών να διοριστείς.
Αντί να τρέχεις εσύ για 3 και 60 πήγαινε σε κανένα φροντιστήριο δίπλα στο σπίτι σου και ζήτα να σε πάρει γιατί είσαι πολύτεκνος. Και πες μας μετά τι σου είπε...
Α... και ξέρεις γιατί τρέχω στα σύνορα της Ελλάδας; Γιατί προσλαμβάνεστε εσείς ακόμη και με 0,5 μόρια και μου παίρνετε τη θέση στο νομό μου παρόλο που έχω τριψήφιο αριθμό μορίων.
Θες κι άλλα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2017, 08:54:39 πμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 09:27:45 πμ »
MATRIX με τις προσβολές όσο και να προσπαθείς δεν κερδίζεις τις εντυπώσεις. Άσε που με αυτές εσύ φαίνεσαι ανώριμος/η. Έχουμε διαβάσει καν  και καν βλακείες αντί επιχειρημάτων εδώ μέσα. Για την αποτυχία σε ΑΣΕΠ ότι εκείνο το διήμερο μπορεί να μην  ήταν καλά όσοι απέτυχαν, για τα παιδιά ότι ΄όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πέσουμε στον Καιάδα μόνο δεν μας είπατε ακόμα. Ίσως το υπονοείτε βέβαια. Μάθε κι εσύ λοιπόν ότι μία από τις τρίτεκνες συναδέλφους με την οποία είχα δουλέψει μαζί δεν είχε καν παιδί όταν έδινε Ασεπ άρα δεν την εμπόδιζε κανένα ξενύχτι να διαβάσει. Και άλλες επίσης με ένα ή δύο παιδιά διάβασαν παρά τα ξενύχτια και περάσανε. Τα υπόλοιπα είναι φτηνές δικαιολογίες για φτηνούς ανθρώπους , αφού σου αρέσουν τόσο πολύ οι χαρακτηρισμοί. Και καμιά φορά να βουτάς τη γλώσσα σου στο μυαλό σου πριν μιλήσεις γιατί μπορεί να απευθύνεσαι σε ανθρώπους που είχαν-έχουν συνεχόμενες αποβολές.  Επιπλέον δε θα αλλάξω εγώ επάγγελμα για να βολέψω ανεπαρκείς ανθρώπους που δε μπορούν να πετύχουν-τουλάχιστον πιάνοντας τη βάση για αρχή και έπειτα χτυπώντας βαθμό. Την ανεπάρκειά σας μέσα στην τάξη έτσι θα τη δικαιολογείται; Ότι έχετε 3-4 παιδιά, ξενυχτάτε και δεν μπορείτε να ανταποκριθείτε στις απαιτήσεις της τάξης; Και τι σας φταίνε οι μαθητές που και αυτοί με τη σειρά τους  είναι παιδιά των φορολογούμενων πολιτών που σας τα εμπιστεύονται να τα μορφώσετε;Αν είσαστε στον ιδιωτικό δεν θα είχατε ξενύχτια; Εκεί πως =θα δουλεύατε και υπερωρίες αν χρειαζόταν; Αρκετά λοιπόν με τη μπαρουφολογία. Ούτε η Λαίδη Άντζελα δε θα έλεγε τόσα μαζεμένα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 09:41:42 πμ »
Επίσης το θέμα έχει ήδη φτάσει στα αυτιά του υπουργείου από κάποιες ΕΛΜΕ που ανταποκρινόμενες στα αυξανόμενα παράπονα και αντιλαμβανόμενες το μέγεθος του προβλήματος ζητούν ποσόστωση στις προσλήψεις ειδικών κατηγοριών.
Αν σκεφτούμε ότι στη διαδικασία εμπλέκεται πλέον και ο Ασεπ ο οποίος πάντα βάζει ποσόστωση σε αυτές τις κατηγορίες μάλλον θα έχουμε εξελίξεις σύντομα.
Εμείς όμως δεν πρέπει να εφησυχάζουμε, με το δικηγόρο τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 10:20:12 πμ »
Και για όποιον θέλει να γίνω και πιο σκληρή να πω ότι ωριμότητα διαθέτει όποιος κάνει στη ζωή του ότι γουστάρει  και αναλαμβάνει ο ίδιος να υπερασπιστεί τις επιλογές του χωρίς να απαιτεί να πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι. Είτε αρέσει είτε όχι δύο και μοναδικές είναι οι ''ομάδες'' εκπαιδευτικών που έχουν δικαίωμα να απαιτούν . Όσοι κοπίασαν διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ  , και όσοι τελείωσαν μετά το 2009 και δεν τους δόθηκε ποτέ η δυνατότητα ούτε να αποδείξουν τι αξίζουν ούτε να εργαστούν. Οι υπόλοιποι απλώς  παρασιτούν στις πλάτες των υπολοίπων. Καλά τους πήγε μέχρι εδώ, αλλά για το από δω και πέρα ....οψόμεθα!!!!!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 10:57:06 πμ »
Και για όποιον θέλει να γίνω και πιο σκληρή να πω ότι ωριμότητα διαθέτει όποιος κάνει στη ζωή του ότι γουστάρει  και αναλαμβάνει ο ίδιος να υπερασπιστεί τις επιλογές του χωρίς να απαιτεί να πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι. Είτε αρέσει είτε όχι δύο και μοναδικές είναι οι ''ομάδες'' εκπαιδευτικών που έχουν δικαίωμα να απαιτούν . Όσοι κοπίασαν διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ  , και όσοι τελείωσαν μετά το 2009 και δεν τους δόθηκε ποτέ η δυνατότητα ούτε να αποδείξουν τι αξίζουν ούτε να εργαστούν. Οι υπόλοιποι απλώς  παρασιτούν στις πλάτες των υπολοίπων. Καλά τους πήγε μέχρι εδώ, αλλά για το από δω και πέρα ....οψόμεθα!!!!!
....Να τις κάνουμε τις τούμπες μας τώρα ή μετά....τιμητές των πάντων

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 11:15:25 πμ »
Εκπαιδευτικό δεν σε κάνουν τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά, το ΑΣΕΠ και τα πολλά παιδιά.
Ένα πτυχίο χρειάζεσαι, αγάπη για την εκπαίδευση και συνείδηση.
Στο δια ταύτα.
Στις μέρες μας αν είσαι δάσκαλος, νηπιαγωγός και οτιδήποτε ειδικής αγωγής θα δουλέψεις αλλιώς θα περιμένεις -αποσπάσεις, διαθέσεις, β-γ αναθέσεις, άδειες, το πλήθος των ειδικών κατηγοριών, τις ορέξεις του υπουργείου κτλ - κι αν σου λάχει καλώς.
Υ.Γ. Οι αιρετοί της Β/θμιας καθώς και οι σύλλογοι αυτής ανέκαθεν σφύριζαν αδιάφορα. Νυν υπέρ πάντων το υπουργείο και οι μόνιμοι.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 11:17:26 πμ »
Και για όποιον θέλει να γίνω και πιο σκληρή να πω ότι ωριμότητα διαθέτει όποιος κάνει στη ζωή του ότι γουστάρει  και αναλαμβάνει ο ίδιος να υπερασπιστεί τις επιλογές του χωρίς να απαιτεί να πάνε να πνιγούνε όλοι οι υπόλοιποι. Είτε αρέσει είτε όχι δύο και μοναδικές είναι οι ''ομάδες'' εκπαιδευτικών που έχουν δικαίωμα να απαιτούν . Όσοι κοπίασαν διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ  , και όσοι τελείωσαν μετά το 2009 και δεν τους δόθηκε ποτέ η δυνατότητα ούτε να αποδείξουν τι αξίζουν ούτε να εργαστούν. Οι υπόλοιποι απλώς  παρασιτούν στις πλάτες των υπολοίπων. Καλά τους πήγε μέχρι εδώ, αλλά για το από δω και πέρα ....οψόμεθα!!!!!
ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ. ΠΡΟΣΕΧΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΛΛΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΓΥΡΟΛΟΓΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΔΑΗΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ FORUMS. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ PDE ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159990
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.