*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 02:44:24 μμ »
Συνέχισα φέτος για proficiency σε παιδί που έχω τα τελευταία 4 χρόνια και πέρισι πήρε το FCE νωρίτερα απ' ότι υπολογίζαμε. 'Εχω κάνει και στην αδερφή του μικρού που πήρε FCE και ECPE με την πρώτη.... Πάω λοιπόν για μάθημα και στο 2ο μάθημα μου λέει η μαμά: Πόσο θα μας πάρεις φέτος για το μεγαλύτερο πτυχίο?  Της απαντώ: Τα ίδια με πέρισι. (20 ευρώ την ώρα). Και μου λέει: Δε γίνεται, τόσα χρόνια δε μας έχεις ζητήσει αύξηση, κάθεσαι παραπάνω και βοηθάς σε ότι σου ζητήσουν! Εγώ λοιπόν θα σου δίνουν από φέτος 50 ευρώ για το δίωρο! Και εκεί μένω κάγκελο. Δεν περίμενα βέβαια ποτέ να μου πουν για μείωση αλλά ούτε κι έτσι. Και τόσα χρόνια με έχουν συστήσει και σε άλλες οικογένειες... Η εξαίρεση στον κανόνα.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:29:56 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:50:25 μμ »
daffodils μάλλον μπορούν οικονομικά γιατί εγώ σε αντίστοιχη οικογένεια (πηγαίνω εδώ και 10 χρόνια  και έχω κάνει και στα δύο αδέλφια μάθημα με άριστα αποτελέσματα) φέτος μου ζήτησαν μείωση και στα λεφτά και στις ώρες γιατί δεν αντέχουν οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 06:46:14 μμ »
προφανώς και μπορούν, αλλά είναι ταυτόχρονα και η αίσθηση ότι αναγνωρίζουν τη δουλειά σου και σέβονται τον κόπο σου.
Σε άλλη περίπτωση έκανα από μόνη μου μείωση της τάξης του 50% σε ενήλικη που έμεινε χωρίς δουλειά πέρισι αλλά δεν ήθελε να σταματήσει τα αγγλικά. Μου έτυχε φέτος άλλη περίπτωση με 2 παιδάκια δίδυμα γ δημοτικού θέλουν να ξεκινήσουν αγγλικά: για πολύ ιδιαίτερους λόγους τους ζήτησα 100 ευρώ το μήνα και  ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα δώσουν.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:16:20 πμ »
Κάποια με πήρε τηλ από Κηφισιά για μαθήματα IELTS και άκουσε το 15 (minimum τιμή) και δεν της άρεσε.
Ο κόσμος δικαιούται να ονειρεύεται. Αυτό έχω να πω μόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:29:56 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:09:37 πμ »
Μου ζητησανε να κάνω σχολική μελέτη σε ένα αγοράκι τρίτη δημοτικού που πάει σε αγγλοφωνο σχολείο και η μητρική του γλώσσα είναι τα αγγλικά. Τα λεφτά είναι πολύ καλά αλλα δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και διστάζω. Εσείς θα το αναλαμβανατε;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:12:33 πμ »
Εξαρτάται πόσο καλά είναι τα δικά σου αγγλικά και πόσο όρεξη έχεις να διαβάζεις ιστορία, αριθμητική κλπ. Υποθέτω η μελέτη περιλαμβάνει όλα τα μαθήματα - ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:51:15 πμ »
Δεν ξέρω ακριβώς αλλά μου είπανε περίπου 3 ώρες εβδομαδιαίως. Πόσα μαθήματα μπορείς να βγάλεις μέσα σε 3 ώρες?
Ναι έχει και μαθηματικά αλλά στο αμερικάνικο εκπαιδευτικό σύστημα είναι πολύ πιο απλά σε σχέση με την αντίστοιχη 3 δημοτικού ελληνικού σχολείο ( έτσι μου εξηγήσανε, δεν έχω δει τα βιβλία βέβαια).
Δεν με τρομάζει η γλώσσα εξάλλου αυτή είναι η δουλεία μου, αλλά αυτό το αντικείμενο το οποίο είναι εντελώς καινούριο για μένα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθώ να μαζέψω γνώμες για να αποφασίσω εάν θα το αναλάβω ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:59:46 πμ »
Avrile και στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα πόσο απαιτητική να είναι η τρίτη δημοτικού; Θέλω να πω το δικό σου παιδί, το ανηψάκι σου κτλ δε θα μπορούσες να το βοηθήσεις σ'αυτή την τάξη; Άρα γιατί να μη μπορείς να βοηθήσεις και αυτό το παιδί; Και για να απευθυνθούν σε σένα και όχι σε δασκάλα με επάρκεια στα αγγλικά μήπως θέλουν να εστιάσουν περισσότερο στη γλώσσα;
 
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:15:36 πμ »
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι το μάθημα. Απλά θέλω να είμαι 100% σίγουρη ότι μπορώ να αντεπεξέλθω.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:00:47 μμ »
Εγώ προσωπικά έχω μειώσει αρκετά τις τιμές και έχω σαν όριο τα 10 ευρώ. Στην επαρχία τα 15 ευρώ είναι όνειρο απατηλό. Έχω σαν όριο τα 10 ευρώ και παλεύω να το κρατήσω. Με πήραν τηλέφωνο για αδέρφια B & E class, τους πρότεινα 250 ευρώ και τα δύο και φάνηκαν πολλά. Ίσως να είναι δεν ξέρω. Εγώ υπολόγισα γύρω στα 11-12 ευρώ και τα δύο παιδιά. Δεν θεωρώ την ώρα υπερβολική. Επίσης ήθελα και αστική συγκοινωνία για να φτάσω στο σπίτι. Δεν με επέλεξαν δεν πειράζει. Σε άλλη περίπτωση ζήτησα 12 ευρώ σε μαθήτρια pre lower 14 ετών και το κατέβασα μόνη μου στα δέκα όταν είδα τις συνθήκες διαβίωσης τους. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις ανθρώπων και συμπεριφέρεσαι ανάλογα. Αρκεί να υπάρχει συνεννόηση και αλληλοκατανόηση και από τις 2 πλευρές.  :)

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:03:47 πμ »
Μου ζητησανε να κάνω σχολική μελέτη σε ένα αγοράκι τρίτη δημοτικού που πάει σε αγγλοφωνο σχολείο και η μητρική του γλώσσα είναι τα αγγλικά. Τα λεφτά είναι πολύ καλά αλλα δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και διστάζω. Εσείς θα το αναλαμβανατε;
Δεν θα το αναλάμβανα, γιατί η προετοιμασία για τα σχολικά μαθήματα, θα μου έπαιρνε πολύ χρόνο ώστε να είμαι επαρκής.Αν δεν είχα άλλα μαθήματα και ο χρόνος μου δεν ήταν περιορισμένος, θα το αναλάμβανα, δεδομένου ότι τα λεφτά είναι καλά όπως λες.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 10:40:37 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση. Κόβετε αποδείξεις για τα ιδιαίτερα;
Φέτος αφού δεν βλέπω φως θα χρειαστεί να κάνω μαθήματα αλλά σκέφτομαι πως να το χειριστω καθώς προς το παρόν υπάρχει μόνο ενα ιδιαίτερο αλλά γνωρίζω κάποιον που πιθανότατα θα με καταγγείλει.
Επομένως θέλω να είμαι εντάξει με την εφορία. Ξέρετε πώς γίνεται και μάλιστα για τόσο περιορισμένο ποσό;(2 ώρες την εβδομάδα)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 10:45:21 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 10:57:27 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση. Κόβετε αποδείξεις για τα ιδιαίτερα;
Φέτος αφού δεν βλέπω φως θα χρειαστεί να κάνω μαθήματα αλλά σκέφτομαι πως να το χειριστω καθώς προς το παρόν υπάρχει μόνο ενα ιδιαίτερο αλλά γνωρίζω κάποιον που πιθανότατα θα με καταγγείλει.
Επομένως θέλω να είμαι εντάξει με την εφορία. Ξέρετε πώς γίνεται και μάλιστα για τόσο περιορισμένο ποσό;(2 ώρες την εβδομάδα)
Αν δεν σε καταγγείλει ο ίδιος ο γονέας δεν υπάρχει θέμα!Δεν μπορεί να αποδείξει ο ξένος ότι πληρώνεσαι για τις υπηρεσίες σου αν δεν συμφωνήσει ο γονέας σε αυτό!Μπορεί να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου εθελοντικά!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 10:58:41 μμ »
Το εργόσημο το έχεις σκεφτεί; Αλλά έχει δίκιο η Τάνια. Αν δε θέλει ο γονιός απόδειξη, τι τον νοιάζει τον άλλο; Ειδικά αν τα μαθήματα δεν τα κάνεις σπίτι σου, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Αυτός που θα σε καταγγείλει είναι ''ανταγωνιστής'';
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 11:10:00 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.