*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992531 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4284 στις: Απρίλιος 19, 2016, 11:26:55 μμ »

Βρε παιδιά, λέτε να τα καταλάβουν όλα για τους βαθμούς;; εγώ μόνο 1000 έδωσα, νόμιζα ότι βρήκα ευκαιρία κι έμεινα παρολίγον... την άλλη φορά δεν θα κάνω τσιγκουνιές!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4285 στις: Απρίλιος 19, 2016, 11:49:54 μμ »
Για φαντάσου λοιπόν!! Δίνεις 10 χιλιάρικα,παίρνεις  θέματα  και είσαι στους αδιόριστους;;;;;; Πολύ λογικό το βρίσκω. Εσείς τι λέτε;;

Αποσυνδεδεμένος dionp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4286 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:07:16 πμ »
 :(Συνάδελφοι εκπαιδευτικοί, πέραν του γελοίου του πράγματος οφείλουμε να δούμε την πραγματικότητα κατάματα. Επί χρόνια καταστρατηγούνταν το 60%- 40%. Δυστυχώς τώρα βλέπω αυτό να θεωρείται και θεμιτό και νόμιμο από την πλειοψηφία των αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Δυστυχώς δεν βλέπω κανέναν να υποστηρίζει εκείνους που πέτυχαν στο διαγωνισμό. Ο Σύριζα, όσο και αν τον πιέζει το ΣΤΕ, δεν παύει να είναι μια κυβέρνηση της αριστεράς αγκιστρωμένη στις ιδεοληψίες της. Αναρωτιέμαι πολλές φορές πως είναι δυνατόν να τρώμε τόση λάσπη απλά επειδή επιλέξαμε να δώσουμε σε έναν διαγωνισμό σύμφωνα με τους νόμους του κράτους μας. Πάντως και εγώ πλήρωσα για να πετύχω στο διαγωνισμό... Πλήρωνα μια κοπέλα για να μου κρατάει το παιδί και να μπορώ να διαβάζω. Και το απόγευμα έκανα ιδιαίτερα για να μπορώ να την πληρώνω και μετά τις 12 μ.μ επειδή ήμουν κουρασμένη διάβαζα ιστορικά μυθιστορήματα για να μην χάνω την επαφή και να τα εμπεδώνω καλύτερα. Και όταν το μωρό μου 2 ετών τότε μου χτυπούσε την πόρτα και φώναζε " θέλω τη μαμά μου¨έκλεινα τα αυτιά μου να μην το ακούω. Επιτέλους ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Α, και φροντιστήριο δεν έκανα γιατί είμαι από επαρχία. Για να συνεχίσω τον συλλογισμό μου. Φοβάμαι πως όσοι έχουμε υψηλή βαθμολογία στον ΑΣΕΠ αλλά λίγη προϋπηρεσία δεν πρόκειται να δικαιωθούμε. Δυστυχώς δεν μας στηρίζει κανείς και προφανώς είμαστε λίγοι για να μας υπολογίζουν...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4287 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:15:37 πμ »
Το θέμα είναι πως και μία μόνο περίπτωση να αποδείξουν τεκμηριωνεται η αμφιβολία που προσπαθούν να σπειρουν. Αν.. αν  υπήρχε πρόβλημα με τον ΑΣΕΠ (που η γνώμη μου είναι ότι υπήρχαν αρκετά ζητήματα) είναι ανηθικο να μεταθετει κανείς την ευθύνη αυτών που ήταν υπεύθυνοι για την διενέργεια του διαγωνισμού και άρα για τις οποίες τυχόν παρατυπιες, στους διαγωνιζομενους που έθεσαν την εμπιστοσύνη τους σε αυτόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2016, 12:17:50 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4288 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:19:48 πμ »
οριστε αλλος ενας το παραδεχτηκε οτι πλήρωσε ;D
θα ξαναβγεί η ΠΕΑΔ στο καναλι της βουλής να το καταγγείλει ;D
κοιτα η προσπάθεια δεν τελείωσε το προσχεδιο είναι το ιδιο αντισυνταγματικο οσο και οι προηγούμενοι νομοι, όποιος εχει αντίθετη γνωμη να πέι και που υπάρχει βελτίωση σύμφωνα με το σκεπτικό του στε.
εμείς διεκδικούμε οχι πιέζοντας με τον αριθμό και τις ψήφους μας, ποτε δεν βασιστήκαμε σε αυτο. 

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4289 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:24:28 πμ »
Κοιτάξτε τελευταία κυκλοφορούσε το μοτο μόνιμοι αναπληρωτές (για να τονιστεί η αδιοριστία των τελευταίων ετών) λέγε λέγε λέγε κρατήσανε το μόνιμοι και ξεχάσαν ότι είμαστε αναπληρωτές.........
Ρεζερβέ λοιπόν οι θέσεις..................... τι ασεπ, τι στε, τι νόμοι........ μιλάει η πεαδ...... γατάκια

υγ. χωρις 527 όποιος είχε επιτυχία ασεπ, θα είχε ποινή διετούς αποκλεισμού από τους πίνακες και αφαίρεση 20 μορίων από το pointstystem.....των πινάκων.Ντροπήηηηη

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4290 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:38:54 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αναπληρωτές καλύπτουν πάγιες ανάγκες. Αν εξαιρέσουμε όμως τους δασκάλους, τις ειδικότητες της ΠΕ και ίσως κάποιες ειδικότητες ακόμη, αρκετοί αναπληρωτές της ΔΕ κυρίως δεν μπορούν πειστικά να πουν ότι αναπληρώνουν τον εαυτό τους γιατί στην Ελλάδα έγινε το εξής παράδοξο. Τα κριτήρια για μόνιμο διορισμό ήταν διαφορετικά από εκείνα για την αναπλήρωση!! (γιατί άραγε;)
Αν λοιπόν αυτές οι (πάγιες)θέσεις καλύπτονταν τότε με μόνιμους διορισμούς τα πρόσωπα (με βάση τη νομοθεσία – και πολύ περισσότερο με βάση τη συνταγματικότητα σύμφωνα με το ΣΤΕ) δεν θα ήταν ακριβώς αυτά που σήμερα είναι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4291 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:40:44 πμ »
Πρέπει να ξερετε οτι Η ιδια που το είπε, είναι επιτυχούσα σε ΑΣΕΠ. αν παρακολουθησετε θα δειτε οτι υπερεβαλλε εκεινη τη στιγμη και φανηκε οτι εχασε λιγο το λογο της. ηταν χοντραδα απο αυτα τα συνωμοσιολογικα που ακουμε ( και μαλλον θα το διορθωσει, εκτος και αν βγουν πραγματα )

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4292 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:56:09 πμ »
Μια χαρα τα ειπε και μπραβο της

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4293 στις: Απρίλιος 20, 2016, 01:12:00 πμ »
Η χαρά του σοφίσματος. Να μετράει η προϋπηρεσία όπως στο υπόλοιπο δημόσιο (πώς δηλ; και γιατί τότε και όχι κα τα υπόλοιπα που ισχύουν στο υπόλοιπο δημόσιο;) Οι αναπληρωτές που έτρεχαν (οι υπόλοιποι δεν ήθελαν;) που τους κόβουν ξαφνικά την Προϋπηρεσία (από το 2010 όποιος πήγαινε αναπληρωτής ήξερε ότι κάποια στιγμή το πλαφόν θα είναι 16,8 δεν είναι καινούριο. Το έλεγε ο νόμος που ίσχυε. Αν έλπιζαν ή τους υπόσχονταν ότι θα αλλάξει δεν τους φταίει κανείς) κλπ

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4294 στις: Απρίλιος 20, 2016, 07:24:57 πμ »
Αν τυχόν ο Ασεπ έχει στοιχεία διαβλητότητας πρέπει να βελτιωθεί και να αποδοθούν ευθύνες, και όχι να καταργηθεί. Ποιος θα τολμούσε να πει για κατάργηση των Πανελληνίων επειδή σημειώνονταν κατά καιρούς διάφορα (θυμάμαι παλιά στη πόλη μου είχε ακουστεί περίπτωση...) ή επειδή τα παιδιά πάνε φροντιστήριο; Εγώ δεν πήγα σε φροντιστήριο και διότι το θεωρούσα γελοίο και γιατί δεν υπήρχε σάλιο.
Τα φροντιστήρια αυτά νομίζω πάντως ότι είναι παράνομα. Αυτό πρέπει να οδηγήσει σε κλείσιμο των φροντιστηρίων και όχι σε κατάργηση του Ασεπ.
Συμφωνώ πολύ και με τους προλαλήσαντες.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4295 στις: Απρίλιος 20, 2016, 07:25:52 πμ »
Μια χαρα τα ειπε και μπραβο της
δεν ζήτησε να γίνει νέος γραπτός διαγωνισμός για να πάρουν μόρια από ασεπ! ::)
Προσπαθούν να ακυρώσουν ένα διαγωνισμό με επιχείρημα πως κάποιοι πήγαν φροντιστήριο είτε αγόρασαν τα θέματα, το ίδιο γίνεται και στις πανελλήνιες?
όταν έρθει η ώρα να δώσουν μόρια και για τα μεταπτυχιακά τι θα γίνει? είπαν κάτι για τα ακαδημαϊκά κριτήρια που χαρίζουν μόρια μόνο σε επιτυχόντες ασεπ? Δεν θέλουν βαθμό πτυχίου, και θέλουν ως κριτήριο το έτος κτήσης.
Κανείς δεν βρέθηκε να τους απαντήσει πως όσοι πήγαν αναπληρωτές αποζημιώθηκαν με μισθό και επίδομα ανεργίας! Στήριξαν την εκπαίδευση γιατί η μεταβατική περίοδος απαγόρευε στους υπόλοιπους να εργαστούν,  δεν πήγαν εθελοντές!
6 διαγωνισμοί ασεπ έγιναν, γιατί να υπάρχει η διάκριση?
Το ψήφησαν τελικά?
http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=d84e513e-78e2-49a1-a6ed-a5e60110fbb8
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2016, 07:28:58 πμ από kostasMath »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4296 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:35:59 πμ »
:(Συνάδελφοι εκπαιδευτικοί, πέραν του γελοίου του πράγματος οφείλουμε να δούμε την πραγματικότητα κατάματα. Επί χρόνια καταστρατηγούνταν το 60%- 40%. Δυστυχώς τώρα βλέπω αυτό να θεωρείται και θεμιτό και νόμιμο από την πλειοψηφία των αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Δυστυχώς δεν βλέπω κανέναν να υποστηρίζει εκείνους που πέτυχαν στο διαγωνισμό. Ο Σύριζα, όσο και αν τον πιέζει το ΣΤΕ, δεν παύει να είναι μια κυβέρνηση της αριστεράς αγκιστρωμένη στις ιδεοληψίες της. Αναρωτιέμαι πολλές φορές πως είναι δυνατόν να τρώμε τόση λάσπη απλά επειδή επιλέξαμε να δώσουμε σε έναν διαγωνισμό σύμφωνα με τους νόμους του κράτους μας. Πάντως και εγώ πλήρωσα για να πετύχω στο διαγωνισμό... Πλήρωνα μια κοπέλα για να μου κρατάει το παιδί και να μπορώ να διαβάζω. Και το απόγευμα έκανα ιδιαίτερα για να μπορώ να την πληρώνω και μετά τις 12 μ.μ επειδή ήμουν κουρασμένη διάβαζα ιστορικά μυθιστορήματα για να μην χάνω την επαφή και να τα εμπεδώνω καλύτερα. Και όταν το μωρό μου 2 ετών τότε μου χτυπούσε την πόρτα και φώναζε " θέλω τη μαμά μου¨έκλεινα τα αυτιά μου να μην το ακούω. Επιτέλους ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Α, και φροντιστήριο δεν έκανα γιατί είμαι από επαρχία. Για να συνεχίσω τον συλλογισμό μου. Φοβάμαι πως όσοι έχουμε υψηλή βαθμολογία στον ΑΣΕΠ αλλά λίγη προϋπηρεσία δεν πρόκειται να δικαιωθούμε. Δυστυχώς δεν μας στηρίζει κανείς και προφανώς είμαστε λίγοι για να μας υπολογίζουν...

δυστυχώς dionp το υπουργείο με το σχέδιο δικαιώνει... επιμέρους και πάλι!! Οι υψηλοβαθμοι του 08 (το 100%) χωρίς κάτι άλλο μένουν και πάλι εκτός σε κάποιες ειδικότητες ενώ υποτίθεται εφαρμόζουν την 527!!!! Ναι είμαστε λίγοι ... τουλάχιστον η νέα επιστολή των επιτυχόντων ασεπ είναι πολύ πιο εύστοχη, όχι όταν (οι ίδιοι??) είχαν βγάλει στις αρχές ότι το νομοσχέδιο κινείται στη σωστή κατεύθυνση!!

kostasmath συζητιέται το νομοσχέδιο, αναμένεται να ψηφιστεί τη μεγάλη πέμπτη!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4297 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:54:25 πμ »
http://xenesglosses.eu/2016/04/ti-eipe-gia-ton-asep-ekprosopos-tis-pead/

Βέβαια για τα παραπάνω η εκπρόσωπος στο fb ζήτησε συγνώμη και ότι δεν εννοούσε ότι ειπώθηκε ........ ::) ::) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2016, 09:12:10 πμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160197
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.