*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:19:49 μμ »
Να πω κι εγώ τον πόνο μου! Με πήραν κάποιοι γονείς τηλέφωνο γιατί ενδιαφερόντουσαν για ιδιαίτερο και αφού συμφωνήσαμε να δούμε σε τί επίπεδο είναι τα αγγλικά του παιδιού, όταν τους είπα, με πήρε το παιδί (ανήλικο) και μου μιλούσε λες και μιλούσε σε καμιά συνομήλικη φιλενάδα της, γιατί δεν της άρεσαν αυτά που είπα. Δεν ύψωσα φωνή, εν αντιθέσει με τη μικρή, παρέμεινα ήρεμη και αφού της είπα αυτά που είχα να της πω, την αποχαιρέτησα και το κλείσαμε. Πιστεύω το χειρίστηκα σωστά, αλλά αυτό που με έβαλε σε σκέψεις είναι ότι προφανώς με πήρε τηλέφωνο με τις ευλογίες των γονιών και της επέτρεψαν να μιλήσει κατ'αυτόν τον τρόπο σε κάποια που έχει τα διπλά της χρόνια! Μήπως τα σημερινά παιδιά έχουν αποθρασυνθεί περισσότερο απ'όσο θα έπρεπε; Τέτοιες καταστάσεις πώς τις αντιμετωπίζετε οι πιο έμπειροι;

edit: και τελικά κατά πόσο οι γονείς θέλουν να ακούνε την αλήθεια; Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να 'παραμυθιάζω' τον άλλον, αλλά μήπως τελικά πρέπει να βάζουμε και σάλτσες και να τα ωραιοποιούμε όλα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:35:27 μμ από dreamer »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:00:26 μμ »
εγώ έχω καταλάβει οτι νομίζουν επειδή πληρώνουν προσωπικό καθηγητή που έρχετε σπίτι τους νομίζουν οτι πληρώνουν δούλο. εκτός του οτι το θεωρούν δεδομένο οτι επειδή πληρώνουν, το παιδι θα μάθει αυτά που θέλουν και κατά προτίμηση σε περιορισμένο χρονικό διάστημα, άσχετα αν το παιδί μπορεί, αν θέλει, αν έχει τις προηγούμενες γνώσεις..
αυτο που περιγράφεις το έχω ζήσει και γω με κορίτσι στο γυμνάσιο, που μου μιλούσε και αυτη σα καμια φινελαδίτσα της, κανόνιζε η ίδια πότε θα έχουμε ή δεν θα έχουμε μάθημα, δεν ήθελε "πολλές" ασκήσεις για το σπίτι, γιατι έκανε άλλα 10  ιδιαίτερα, μια ήθελε μια δεν ήθελε να δώσει τις εξετάσεις για πτυχίο, και τελικά ολη τη χρονιά χάσαμε μαθήματα, διέκοψε και μαιο λογω εξετάσεων στο σχολείο και μετά αναρωτιόταν πως δεν βγήκε η ύλη!
να μου λείπουν τέτοιοι μαθητές!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 05:32:47 μμ »
Απ' ό,τι μπορεί να καταλάβει κανείς που βρίσκεται στο χώρο ,τα ιδιαίτερα είναι δίκοπο μαχαίρι ,δηλαδή τη μία χρονιά μπορεί να
έχεις 10 και να είναι όλα εξίσου καλά (κερδοφόρα-ποιότητα μαθήματος) αλλά την επομένη να έχεις 5 και αυτά με το ζόρι....προσωπικά προτιμώ την εργασία σε φροντιστήρια και πλέον δε με απασχολεί το θέμα των ιδιαίτερων....θες που πρόκειται για μια εργασία που δεν παρέχει αναγνωρισμένη προυπηρεσία,θες ακυρώσεις ,θες οι απαιτήσεις των γονέων και λοιπών,διαλέγω σίγουρη αμοιβή,ασφάλεια ,συγκεκριμένα μαθήματα προς διδασκαλία.....φυσικά οι περισσότεροι θα ξεκίνησαν με ιδιαίτερα δίχως την πολυτέλεια να διαλέξουν, όπως εγώ ,αλλά στην πορεία λαμβάνεις αποφάσεις περισσότερο για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου ,δε θα ξεχάσω σε μελέτη δημοτικού τ ΄αδελφάκια να μαλώνουν με παράλληλο εκσφενδονισμό παπουτσιών προς εμένα,ή ακυρώσεις 5 λεπτά πριν χτυπήσω το κουδούνι!!! άμα ήταν γινόμανε κομάντο!!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:11:20 μμ »
άντε να πω και τον δικό μου πόνο. έχω ένα ιδιαίτερο (υπ'όψην συγγενείς) εδώ και σχεδόν 3 χρόνια. ξεκινήσαμε απο την bclass. ξεκινώντας διαπίστωσα οτι είχε παάάάρα πολλά κενά. επίπεδο bjunior σχεδόν. ενδέχεται να υπάρχει κ κάποια μαθησιακή δυσκολία (ειδικός δεν είμαι). ξεκνάω με πολλές επαναλήψεις κάτι καταφέρνουμε αλλά και πάλι ο μαθητής μέτριος προς κακός. προοδος δλδ. υπήρχε, από το 2 να πήγε στο 5. μάθημα γινόταν με το ζόρι κ μετά από απέιλές των γονίων προς το παίδί   :'( τους έλεγα συνεχώς οτι αφού δεν θέλει να μην τον πιέζουμε κ να σταματήσουμε. οι γονείς ανένδοτοι. "ας συνεχίσει κ θα τα καταφέρει κ θα διαβάσει κ θα..." κάθε χρόνο στην αρχή της χρονιάς με διάφορα επιχειρήματα να τους λέω οτι δεν μπορώ να συνεχίσω αφού δεν το έπαιρναν απόφαση να σταματήσουν το μάθημα. είτε τους έλεγα οτι δεν είχα ώρες είτε οτι περιμένω να με πάρουν αναπληρώτρια κτλπ. τπτ!
φέτος ξαναεπικοινώνησαν τους εξήγησαν οτι για πτυχίο ειναι πολύ δύσκολα τα πράγματα κ να μην περιμένουν κ μου λένε "ε μέχρι την γ'λυκείου (πάει επαλ φέτος) δεν θα καταφέρει κάτι? έχουμε χρόνο να καλύψουμε κενά..." :-X

τι να κάνω??? ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση κ δεν μπορούν να το καταλάβουν!
πως μπορώ να απαλλαχτώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:22:08 μμ »
Κοιταξε εσυ η ιδια σαφως γνωριζεις το επιπεδο του ασχετα απο αυτο που ισχυριζονται οι γονεις.Αν πιστευεις οτι οντως δεν κανει καμια προσπαθεια και δεν υπαρχει αλλος λογος για τον οποιο θελεις αυτο το ιδιαιτερο μαθημα( πιθανες προσωπικες οικονομικες δυσκολιες ),τοτε μπορεις να τους "αποφυγεις" τροπον τινα λεγοντας πως πραγματι εχεις φορτωμενο προγραμμα,ενδεχομενως ξεκινας κι εσυ μια νεα δραστηριοτητα η ενα νεο επιμορφωτικο προγραμμα(ας πουμε ).
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:40:31 μμ »
Κοιταξε εσυ η ιδια σαφως γνωριζεις το επιπεδο του ασχετα απο αυτο που ισχυριζονται οι γονεις.Αν πιστευεις οτι οντως δεν κανει καμια προσπαθεια και δεν υπαρχει αλλος λογος για τον οποιο θελεις αυτο το ιδιαιτερο μαθημα( πιθανες προσωπικες οικονομικες δυσκολιες ),τοτε μπορεις να τους "αποφυγεις" τροπον τινα λεγοντας πως πραγματι εχεις φορτωμενο προγραμμα,ενδεχομενως ξεκινας κι εσυ μια νεα δραστηριοτητα η ενα νεο επιμορφωτικο προγραμμα(ας πουμε ).

μα ειλικρινα κ  οικονομική δυκολία να είχα προτιμούσα να κάνω κάτι άσχετο παρά αυτό το ιδιαίτερο. αφού ξέρω οτι είναι κ κρίμα τα λεφτά κ τους παίρνω 8 ευρώ  :-X ούτε σε junior δεν παίρνω τόσα.
μα 2 φορές τους έχω πει ότι δεν έχω χρόνο κ ξέρεις τι μου απάντησαν? "ε το σαββατοκύριακο δεν μπορείς?" και το άσχημο ειναι οτι κάνω ήδη μάθημα σε άλλο συγγενή (εκεί δεν έχω κανένα πρόβλημα) οπότε ξέρεις τι θα πουν..."ααα εκεί γιατί κάνεις μάθημα?"
εχω πελαγώσει...
δεν σας έχει τύχει, να λέτε οτι δεν αξίζει κ οι γονείς να επιμένουν να συνεχίσετε?

edit: βρε Μάρκο που είσαι, που είσαι εξπέρ σε αυτά?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:46:18 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:47:25 μμ »
Αρα λοιπον πιστευεις οτι αυτος ο μαθητης οντως δεν προσπαθει καθολου ή οτι απλως ειναι τεραστια τα κενα και δεν μπορει να λαβει μερος στις εξετασεις για ενα πτυχιο ? Αν απλως εχει κενα ,τοτε δεν νομιζω πως ειναι κακο να παιρνει input ακομη κι αν δεν τα καταφερνει και τοσο καλα.Απο την αλλη μηπως πρεπει να καταλαβει κι ο ιδιος ο μαθητης οτι οντως τα Αγγλικα του χρειαζονται και οτι δεν του επιβαλλονται  απλως απο γονεις και συγγενεις ?? Τριτον ποια ειναι η ηλικια του μαθητη? Μηπως θα βοηθουσε ενα υλικο ποιο κοντα στα ενδιαφεροντα του αν π.χ. ειναι εφηβος ?
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:52:20 μμ »
Αρα λοιπον πιστευεις οτι αυτος ο μαθητης οντως δεν προσπαθει καθολου ή οτι απλως ειναι τεραστια τα κενα και δεν μπορει να λαβει μερος στις εξετασεις για ενα πτυχιο ? Αν απλως εχει κενα ,τοτε δεν νομιζω πως ειναι κακο να παιρνει input ακομη κι αν δεν τα καταφερνει και τοσο καλα.Απο την αλλη μηπως πρεπει να καταλαβει κι ο ιδιος ο μαθητης οτι οντως τα Αγγλικα του χρειαζονται και οτι δεν του επιβαλλονται  απλως απο γονεις και συγγενεις ?? Τριτον ποια ειναι η ηλικια του μαθητη? Μηπως θα βοηθουσε ενα υλικο ποιο κοντα στα ενδιαφεροντα του αν π.χ. ειναι εφηβος ?

 έχει πολλά κενά κ μάλλον κρύβεται μαθησιακή δυσκολία. σημείωση, τους έιχε πει δασκάλα στο δημοτικό να πανε για εξετάσεις κ οι γονείς αρνήθηκαν οτι δεν έχει τπτ είναι τεμπέλης  :-\ μου τα έλεγε η μανα.
α' λυκείου φέτος.

νομίζω πως δεν είναι απλά τα κενά είναι γενικότερα μια αρνηση για μάθηση κ να σου πω με την στάση των γονιών του δεν τον αδικώ. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αν θες σου στέλνω πμ.

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:07:41 μμ »
Αρα λοιπον πιστευεις οτι αυτος ο μαθητης οντως δεν προσπαθει καθολου ή οτι απλως ειναι τεραστια τα κενα και δεν μπορει να λαβει μερος στις εξετασεις για ενα πτυχιο ? Αν απλως εχει κενα ,τοτε δεν νομιζω πως ειναι κακο να παιρνει input ακομη κι αν δεν τα καταφερνει και τοσο καλα.Απο την αλλη μηπως πρεπει να καταλαβει κι ο ιδιος ο μαθητης οτι οντως τα Αγγλικα του χρειαζονται και οτι δεν του επιβαλλονται  απλως απο γονεις και συγγενεις ?? Τριτον ποια ειναι η ηλικια του μαθητη? Μηπως θα βοηθουσε ενα υλικο ποιο κοντα στα ενδιαφεροντα του αν π.χ. ειναι εφηβος ?

 έχει πολλά κενά κ μάλλον κρύβεται μαθησιακή δυσκολία. σημείωση, τους έιχε πει δασκάλα στο δημοτικό να πανε για εξετάσεις κ οι γονείς αρνήθηκαν οτι δεν έχει τπτ είναι τεμπέλης  :-\ μου τα έλεγε η μανα.
α' λυκείου φέτος.

νομίζω πως δεν είναι απλά τα κενά είναι γενικότερα μια αρνηση για μάθηση κ να σου πω με την στάση των γονιών του δεν τον αδικώ. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αν θες σου στέλνω πμ.

Iσως και ειναι μονο αυτο δηλαδη οτι δεν τα παιρνει.Θυμαμαι διαβαζοντας βιογραφικα ηθοποιων θα βρειτε πολλους που φυγανε απο το σχολειο  και ομως ειχαν λαμπρη καριερα.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:27:47 μμ »
"ε το σαββατοκύριακο δεν μπορείς?" και το άσχημο ειναι οτι κάνω ήδη μάθημα σε άλλο συγγενή (εκεί δεν έχω κανένα πρόβλημα) οπότε ξέρεις τι θα πουν..."ααα εκεί γιατί κάνεις μάθημα?"
εχω πελαγώσει...
δεν σας έχει τύχει, να λέτε οτι δεν αξίζει κ οι γονείς να επιμένουν να συνεχίσετε?

Μήπως να σε ελέγχουν και τι ώρα γυρνάς σπίτι;  ;) Με ευγενικό τρόπο ξεκαθαρίζεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι / μπορείς.
Τέλος :)

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:40:48 μμ »
Ακούστε και κάτι καλό! Πριν τρία χρόνια είχα ιδιαίτερο στο οποίο με που τελειώσαμε την Β senior οι γονείς του ήθελαν να δώσει για Lower με προετοιμασία μίας χρονιάς!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:44:58 μμ »
Ακούστε και κάτι καλό! Πριν τρία χρόνια είχα ιδιαίτερο στο οποίο με που τελειώσαμε την Β senior οι γονείς του ήθελαν να δώσει για Lower με προετοιμασία μίας χρονιάς!
Καλό! Γενικά οι γονείς ζητάνε κάποιες φορές πράγματα που δε γίνονται. Προσωπικά, ξεκαθαρίζω τι πιστεύω πως μπορεί να γίνει κι αν δε συμφωνούν, μπορούν να βρουν άλλο καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:50:03 μμ »
Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ!

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:55:16 μμ »
Συναδελφοι, καλησπερα. Μολις μου τηλ για 2 ιδιαιτερα α' και β' γυμν.  αντιστοιχα. Το θέμα των ωρών η μαμά το άφησε σε εμένα. Ο μικρός είναι καλός μαθητής επομένως 2,3 ώρες τη βδοβάδα για αρχαία και οδύσσεια ή για έκθεση αν κάτι προκύψει είναι καλά.
Το πρόβλημα είναι στο μεγάλο παιδί. Εμεινε απο απουσίες, μαθητής κακός.Τα κάνανε πέρυσι ολα ιδιαιτερα. Εχω να αντιμετωπίσω κυρίως το παιδί πως να με συμπαθήσει , γιατί έχει μια άρνηση με το σχολείο και μετα να δούμε τα κενά και αν υπάρξει κάκοια πρόοδος. Πόσες ώρες θεωρείτε οτι καλά; Εγω υπολογίζω 4-5. Δε θέλω να το φορτώνω με ώρες και να με βλέπει με κακό μάτι. |
Κι όσον αφορά για τη τιμή. Ολοι περνάμε δυσκολες εποχες..και το ιδαιτερο έχει γίνει πολύτελεια.....υπόψιν οτι είμαι σε επαρχία....10 είναι καλά, γιατί υπολογίζω οτι θα κανω συνολικά και με τα δυο παιδια 6-8 ωρες...
Έχει κάποιος να μου προτείνει καμια ενδιαφέρουσα μέθοδο για να κερδίσω το παιδί...πρώτη φορά θα έχω ενα τέτοιο μαθητή...
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160203
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.