*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:08:06 μμ »
Λοιπον.....εγω αυτο που ακολουθω ειναι το εξης ....ΔΕΝ κανω καποιο τεσt για να δω το επιπεδο του μαθητη ,αντιθετως προσπαθω να το "εκμαιευσω" μεσα απο το διαλογο .Αν αρχισεις να του λες τι επιπεδο εχεις και τετοια ,σιγουρα θα σκεφτει (ωχ παλι θα με πρηξει κι αυτη η Αγγλικου -συγγνωμη αλλα αυτο λενε οι μαθητες) .Οι μαθητες ειδικα σ αυτην την ηλικια αγαπουν τα quiz  με προσωπικες ερωτησεις και τους αρεσει να μιλουν για τον εαυτο τους και τα ενδιαφεροντα τους .Αν ξεκινησεις με κατι τετοιο θα νιωσει οτι θελεις να τον προσεγγισεις πρωτα απ ολα σαν προσωπικοτητα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο.Ετσι βεβαια μεσα απο τη συνομιλια και τη συζητηση πανω στις ερωτησεις του quiz θα βγαλεις πολυ χρησιμα συμπερασματα για τη διδασκαλια σου .Νομιζω οτι εδω ¨κολλαει" το " to kill two birds with one stone" :D
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:11:16 μμ »
Χαχαχα...έχεις απόλυτο δίκιο.....
Να του δίνω ασκήσεις για το σπίτι;;; η θα τις σκίζει; Να κάνω οτι κάνουν στο σχολείο και να μην προχωράω μπροστά...;; αν και για να προχωρήσω μπροστά δύσκολο, γιατι πρέπει να ξεκινήσω απο την αρχή....όλα....
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:16:06 μμ »
καμία ασκηση επιπλεον, τουλαχιστον οχι συχνα. Επισης, θα σου ελεγα να μη κανεις παραπανω ωρες στον "αδυνατο" μαθητη. Να κανεις οσες ακριβως πρεπει να κανεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:18:10 μμ »
Μα θελουν όλα τα φιλολογικά Μάρκο. Νομιζω οτι 4,5 ωρες ειναι καλα΄.....
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:23:38 μμ »
Αυτο εννοώ οταν γραφω : "να κάνεις οσες ακριβως πρέπει να κάνεις" (δεν ωφελει ουτε 1 ωρα παραπανω).Η "ποιότητα" εχει σημασια  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:42:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα!
Αυτό που μου συνέβη με μια μαθήτρια( και με τη μαμά της) αυτές τις μέρες, είναι από τα χειρότερα περιστατικά που έχω βιώσει με τα ιδιαίτερα.
Το παιδάκι το είχα πέρυσι από το Γενάρη μέχρι το τέλος της χρονιάς μαθηματικά Α Γυμνασίου. Δεν ήταν καθόλου εύκολο το μάθημα λόγω της αρνητικής στάσης του παιδιού απέναντι στο μάθημα. Κάναμε 1 ώρα την εβδομάδα μάθημα και όχι 1,5 που είχαμε συμφωνήσει αρχικά, γιατί το παιδί σηκωνόταν όρθιο και ούρλιαζε <<τα μισώ τα μαθηματικά, τα μισώ!>>. Μετά από πολλή συζήτηση με το ίδιο το παιδί και τη μαμά του περί αρνητικής στάσης του παιδιού αυτό βελτίωσε κάπως τη συμπεριφορά του αλλά εξακολουθούσε να μη λύνει ασκήσεις και να μην προσπαθεί. Η μαμά του το δικαιολογούσε ότι εχει πολυ λιγο χρόνο λόγω των 3 μουσικών οργάνων που μαθαίνει και των 2 ξένων γλωσσών και ότι φταίει η καθηγήτρια του σχολείου που δεν παίρνει καλούς βαθμούς στα μαθηματικά γιατί τους βάζει δύσκολα στα διαγωνίσματα.
Για τη φετινή χρονιά, με πήρε τηλέφωνο η μαμά του την Πέμπτη και μου είπε να κάνουμε μάθημα και φέτος γιατί οι καθηγητές στο σχολείο δεν είναι καλοί και δεν τα καταλαβαίνει (πάντα φταίνε οι καθηγητές κατά έναν περίεργο τρόπο....)μία ώρα μαθηματικά και μισή ωρίτσα φυσική γιατί δυσκολεύεται και στη φυσική. Εγώ της είπα να συναντηθούμε τη Δευτέρα να τα συζητήσουμε από κοντά και όχι από το τηλέφωνο (...μα μισή ώρα φυσική???τι είναι αυτά??? Προσπάθησα να φανώ ψύχραιμη και δεν της είπα τίποτα στο τηλέφωνο). Έτσι λοιπόν κλείσαμε μάθημα και συζήτηση Δευτέρα.
Και τι έγινε χθες? Με πήρε τηλέφωνο πρωί πρωί η μαμά του να μου πει ότι μία ξαδερφούλα τους τελείωσε τώρα Μαθηματικός και θα την προτιμήσουν την καημένη να βγάλει το χαρτζιλίκι του το παιδί! Αν δεν τα πάει καλά με αυτήν τότε μου λέει θα φωνάξουμε εσένα!!!!! Αυτό που δενκαταλαβαίνω είναι ότι δεν ήξερε για την ξαδερφούλα την Πέμπτη που με πήρε τηλέφωνο??/ Τέλος πάντων, είναι ένα μάθημα που ουσιαστικά δεν ήθελα να πάρω γιατί πέρυσι με κούρασε αφάνταστα με πολλαπλές ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής και απαράδεκτης συμπεριφοράς αλλά δεν μπορώ να καταλάβαω και τηη φετινή της συμπεριφορά.
Όσον αφορά την τιμή δε νομίζω να ήμουν και ακριβή....15ευρώ την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:58:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα!
Αυτό που μου συνέβη με μια μαθήτρια( και με τη μαμά της) αυτές τις μέρες, είναι από τα χειρότερα περιστατικά που έχω βιώσει με τα ιδιαίτερα.
Το παιδάκι το είχα πέρυσι από το Γενάρη μέχρι το τέλος της χρονιάς μαθηματικά Α Γυμνασίου. Δεν ήταν καθόλου εύκολο το μάθημα λόγω της αρνητικής στάσης του παιδιού απέναντι στο μάθημα. Κάναμε 1 ώρα την εβδομάδα μάθημα και όχι 1,5 που είχαμε συμφωνήσει αρχικά, γιατί το παιδί σηκωνόταν όρθιο και ούρλιαζε <<τα μισώ τα μαθηματικά, τα μισώ!>>. Μετά από πολλή συζήτηση με το ίδιο το παιδί και τη μαμά του περί αρνητικής στάσης του παιδιού αυτό βελτίωσε κάπως τη συμπεριφορά του αλλά εξακολουθούσε να μη λύνει ασκήσεις και να μην προσπαθεί. Η μαμά του το δικαιολογούσε ότι εχει πολυ λιγο χρόνο λόγω των 3 μουσικών οργάνων που μαθαίνει και των 2 ξένων γλωσσών και ότι φταίει η καθηγήτρια του σχολείου που δεν παίρνει καλούς βαθμούς στα μαθηματικά γιατί τους βάζει δύσκολα στα διαγωνίσματα.
Για τη φετινή χρονιά, με πήρε τηλέφωνο η μαμά του την Πέμπτη και μου είπε να κάνουμε μάθημα και φέτος γιατί οι καθηγητές στο σχολείο δεν είναι καλοί και δεν τα καταλαβαίνει (πάντα φταίνε οι καθηγητές κατά έναν περίεργο τρόπο....)μία ώρα μαθηματικά και μισή ωρίτσα φυσική γιατί δυσκολεύεται και στη φυσική. Εγώ της είπα να συναντηθούμε τη Δευτέρα να τα συζητήσουμε από κοντά και όχι από το τηλέφωνο (...μα μισή ώρα φυσική???τι είναι αυτά??? Προσπάθησα να φανώ ψύχραιμη και δεν της είπα τίποτα στο τηλέφωνο). Έτσι λοιπόν κλείσαμε μάθημα και συζήτηση Δευτέρα.
Και τι έγινε χθες? Με πήρε τηλέφωνο πρωί πρωί η μαμά του να μου πει ότι μία ξαδερφούλα τους τελείωσε τώρα Μαθηματικός και θα την προτιμήσουν την καημένη να βγάλει το χαρτζιλίκι του το παιδί! Αν δεν τα πάει καλά με αυτήν τότε μου λέει θα φωνάξουμε εσένα!!!!! Αυτό που δενκαταλαβαίνω είναι ότι δεν ήξερε για την ξαδερφούλα την Πέμπτη που με πήρε τηλέφωνο??/ Τέλος πάντων, είναι ένα μάθημα που ουσιαστικά δεν ήθελα να πάρω γιατί πέρυσι με κούρασε αφάνταστα με πολλαπλές ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής και απαράδεκτης συμπεριφοράς αλλά δεν μπορώ να καταλάβαω και τηη φετινή της συμπεριφορά.
Όσον αφορά την τιμή δε νομίζω να ήμουν και ακριβή....15ευρώ την ώρα.
αφου δεν το ηθελες το μαθημα..τι στενοχωριεσαι?σκεψου οτι απαλλαχθηκες..οσο για τη μανα μπορει να βρηκε καθηγητρια με 8 ευρω...δεν αξιζει παντως..το θεμα ειναι οτι αν σε ξαναπαρει θα το αναλαβεις?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:05:23 μμ »
Την περασμένη χρονιά είχα μια παρόμοια περίπτωση, από μεριάς μου προσπάθησα όσο μπορούσα, αλλά ανταπόκριση καμία. Οι ακυρώσεις έδιναν και έπαιρναν και κάναμε μόνο μάθημα όταν ήταν να γράψουν διαγώνισμα ή εξετάσεις και φυσικά μου το έλεγε όταν πήγαινα στο σπίτι, με αποτέλεσμα να μην κάνουμε την προετοιμασία που έπρεπε και ήθελα. Λίγο πριν τελειώσουμε τη χρονιά άφησα να εννοηθεί ότι δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσουμε και του χρόνου και εκτός όλων των άλλων, ακόμα να πληρωθώ τον τελευταίο μήνα. Το πήρα κι εγώ το μάθημά μου.

Επίσης, θα ήθελα να συμφωνήσω με το ότι οι γονείς δικαιολογούν τα παιδιά τους. Στο ξεκίνημά μου πίστευα ότι ήταν απλώς μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά με την πάροδο των ετών, βλέπω ότι είναι μια γενικευμένη κατάσταση. Και το κακό είναι ότι ακόμα και αν τους εξηγήσεις κάποια πράγματα, τελικά δεν αλλάζει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:19:08 μμ »
Παιδια, τετοιες περιπτωσεις ολοι μας τις εχουμε αντιμετωπισει. κι εγω περυσι ειχα μαθητη που στη μιση ωρα κουραζοταν, γκρινιαζε, ξαπλωνε κατω στο πατωμα, φωναζε. και οι γονεις λειπανε απο το σπιτι. δεν μπορουσα να το παρατησω εκεινη την ωρα και να φυγω....σε μενα θα το ριχνανε...ξεκινησαμε με δυο ωρες....οι δυο εγιναν μιατους ειχα ενημερωσει οτι αλλαζω το προγραμμα μου για να βολεψω αυτες τις δυο ωρες...σεβασμος μηδεν!!!! αρκετες φορες πηγαινα στο σπιτι και τους εψαχνα...χρεωνομουν τηλ να τους ψαχνω...και η δικαιολογια '' αχ, επειδη πηγε εκδρομη σημερα, ξεχαστηκα οτι το παιδι μου θα κανει μαθημα''. αρκετες φορες ειπα οτι θα το σταματησω, αλλα , η αληθεια χρειαζομουν τα λεφτα και δεν ηθελα να το αφησω πρωτη εγω γιατι μετα εμενα θα κατηγορουσαν. αλλα δε το επιτρεπω ξανα αυτο στον εαυτο μου...εχω αναγκη ακομα και τα δεκα ευρω, αλλα τετοια συμπεριφορα ξανα οχι. και ευτυχως φετος ειμαι αρκετα καλα με ιδαιτερα σε λογικες τιμες 10, 12 και θα ερθει δυσκολη περιπτωση θα λεω κατευθειαν 15 ευρω... με ανθρωπους που ειναι πολυ οικονομικα στριμωγμενοι εχουμε αριστη συνεργασια ..αψογη...σ αυτους που εκτιμουν τη δουλεια μου και εγω εκτιμω την οικονομικη τους κατασταση, φετος τους μειωσα τις τιμες...και μονο που δεν εκλεγαν...ναι, σ αυτους τους ανθρωπους θα κανω το οτιδηποτε....
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή, Στάση, Συμπεριφορά, Προβλήματα σχετικά με ιδιαίτερα....
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:37:14 μμ »
Συγγνώμη, αλλά τέτοιου είδους συμπεριφορές από τα παιδιά νομίζω πως είναι κτ παραπάνω από "αρνητική στάση απέναντι στο μάθημα". Μου φαίνεται πως έχουν κάποια προβλήματα άλλου τύπου, ίσως μαθησιακά ίσως κάτι άλλο.
Απαράδεκτοι φυσικά οι γονείς, αλλά & για τα παιδιά δεν μου φαίνεται ότι έχουν αντιδράσεις "φυσιολογικές"...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 05:18:20 μμ »
Εννοείται πως αν με ξαναπάρει δεν υπάρχει περίπτωση να το αναλάβω. Πέρυσι είχε γίνει το πρόγραμμα μου άνω κάτω με τισ συνεχείς αλλαγές που μου έκανε με απαράδεκτες δικαιολογίες, π.χ. τρώμε τώρα δεν μπορούμε, να το κάνουμε σε 3 ώρες ? (περίοδο εξετάσεων Ιουνίου!!!!) κλπ. Δεν το άφησα γιατι πίστευα πως είναι αντιεπαγγελματικό και αντιπαιδαγωγικό να αφήνα παιδί στη μέση της χρονιάς ξεκρέμαστο κι ας μη με σεβαστηκαν ποτέ. Φέτος θα το ξαναπαιρνα γιατι η αλήθεια είναι είναι ότι εχω αναγκη τα λεφτα.
Αλλα μετα απο ολα αυτα οχι δεν θα το παρω.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1210
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 05:26:43 μμ »
Μέσα στο καλοκαίρι μου σύστησε μία μαμά γνωστό της για να κάνω μάθημα αγγλικών στον ίδιο κ το γιο του. Θεώρησα ότι ως συστημένο μάθημα ήταν μια καλή περίπτωση, δεδομένου των επιπέδων κ των χρημάτων. Το περίεργο εντοπίστηκε από την αρχή, με τον πατέρα να τηλεφωνεί κάτι ώρες βραδυνές, όπου δε σηκωνα τηλ κ στη συνάντησή μας είδα κ από κοντά περί τίνος πρόκειται... Με πέρασε από ανάκριση για τον τρόπο διδασκαλίας, τις απαιτήσεις που έχει για τον ίδιο κ το παιδί του από μένα ως καθηγήτρια κ στο τέλος άρχισε τα παζάρια των τιμών ( εκείνος ήθελε για lower κ το παιδί για b senior ή επανάληψη a senior, ανάλογα το επίπεδο που θα έκρινα δεδομένου ότι δε θυμόταν τίποτα,όπως ισχυριζόταν ). Αφού συμφώνησε στις τιμές που του είπα, ήθελε να μου καθορίσει κ τις ώρες κ να τις κλείσουμε. Τέτοιο άγχος πρώτη φορά μου μετέδιδε άποιος στη δουλειά μου ! Του είπα να μιλήσουμε αρχές Σεπτέμβρη για το πρόγραμμα κλπ κ επέμενε να μου τηλεφωνεί μέσα στις διακοπές ! Αφού γύρισα πριν λίγες μέρες, φρόντισα να τον στείλω με πλάγιο τρόπο, γιατί φανταζόμουν το άγχος που θα είχα αν τον αναλάμβανα ( να είμαι άψογη στο μάθημα, συνεπής κ στις ώρες που ήθελε κ να μου τηλεφωνεί για οτιδήποτε ανά πάσα ώρα  κ στιγμή... ). Αφού απαλλάχτηκα, βρήκα νέα μαθήματα με συνεννοήσιμους ανθρωπους κ επίσης η μητέρα που μου τον είχε συστήσει, όταν με ρωτησε κ της είπα το σκηνικό, μου είπε ότι καλύτερα που δεν έμπλεξα μαζί του, γιατί είναι ιδιότροπος κ θα μου έβγαζε το λάδι ! ...

Συμπερασματικά, καλό είναι να αποφέυγουμε τα περίεργα...περιστατικά, ακόμα κ αν έρχονται από ασφαλείς συστάσεις ! ;)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:09:30 μμ »
Μέσα στο καλοκαίρι μου σύστησε μία μαμά γνωστό της για να κάνω μάθημα αγγλικών στον ίδιο κ το γιο του. Θεώρησα ότι ως συστημένο μάθημα ήταν μια καλή περίπτωση, δεδομένου των επιπέδων κ των χρημάτων. Το περίεργο εντοπίστηκε από την αρχή, με τον πατέρα να τηλεφωνεί κάτι ώρες βραδυνές, όπου δε σηκωνα τηλ κ στη συνάντησή μας είδα κ από κοντά περί τίνος πρόκειται... Με πέρασε από ανάκριση για τον τρόπο διδασκαλίας, τις απαιτήσεις που έχει για τον ίδιο κ το παιδί του από μένα ως καθηγήτρια κ στο τέλος άρχισε τα παζάρια των τιμών ( εκείνος ήθελε για lower κ το παιδί για b senior ή επανάληψη a senior, ανάλογα το επίπεδο που θα έκρινα δεδομένου ότι δε θυμόταν τίποτα,όπως ισχυριζόταν ). Αφού συμφώνησε στις τιμές που του είπα, ήθελε να μου καθορίσει κ τις ώρες κ να τις κλείσουμε. Τέτοιο άγχος πρώτη φορά μου μετέδιδε άποιος στη δουλειά μου ! Του είπα να μιλήσουμε αρχές Σεπτέμβρη για το πρόγραμμα κλπ κ επέμενε να μου τηλεφωνεί μέσα στις διακοπές ! Αφού γύρισα πριν λίγες μέρες, φρόντισα να τον στείλω με πλάγιο τρόπο, γιατί φανταζόμουν το άγχος που θα είχα αν τον αναλάμβανα ( να είμαι άψογη στο μάθημα, συνεπής κ στις ώρες που ήθελε κ να μου τηλεφωνεί για οτιδήποτε ανά πάσα ώρα  κ στιγμή... ). Αφού απαλλάχτηκα, βρήκα νέα μαθήματα με συνεννοήσιμους ανθρωπους κ επίσης η μητέρα που μου τον είχε συστήσει, όταν με ρωτησε κ της είπα το σκηνικό, μου είπε ότι καλύτερα που δεν έμπλεξα μαζί του, γιατί είναι ιδιότροπος κ θα μου έβγαζε το λάδι ! ...

Συμπερασματικά, καλό είναι να αποφέυγουμε τα περίεργα...περιστατικά, ακόμα κ αν έρχονται από ασφαλείς συστάσεις ! ;)

το επαγγελμα του ? των ενοπλων δυναμεων?  ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:18:17 μμ »
Εννοείται πως αν με ξαναπάρει δεν υπάρχει περίπτωση να το αναλάβω. Πέρυσι είχε γίνει το πρόγραμμα μου άνω κάτω με τισ συνεχείς αλλαγές που μου έκανε με απαράδεκτες δικαιολογίες, π.χ. τρώμε τώρα δεν μπορούμε, να το κάνουμε σε 3 ώρες ? (περίοδο εξετάσεων Ιουνίου!!!!) κλπ. Δεν το άφησα γιατι πίστευα πως είναι αντιεπαγγελματικό και αντιπαιδαγωγικό να αφήνα παιδί στη μέση της χρονιάς ξεκρέμαστο κι ας μη με σεβαστηκαν ποτέ. Φέτος θα το ξαναπαιρνα γιατι η αλήθεια είναι είναι ότι εχω αναγκη τα λεφτα.
Αλλα μετα απο ολα αυτα οχι δεν θα το παρω.

αντιεπαγγελματικο ειναι που  δεχτηκες να υποχωρεις και να σε κανουν λαστιχο! Επισης αντιπαιδαγωγικο ειναι γιατι αυτος ο μαθητης δεν εμαθε τη συνεπεια,το σεβασμο και τη πειθαρχεια. Συνεπως το να τον παρατησεις ειναι και επαγγελματικο και παιδαγωγικο. Μαθηματα παιρνουν! σεβασμου και εκτιμησης, κατι που δυστυχως δεν τα εχουν οι γονεις (που αναφερεις)  και συνεπως ουτε τα παιδια τους! 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2011, 06:23:07 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160179
  • Σύνολο θεμάτων: 19216
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.