*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Σας έχει τύχει να σας ακυρώσουν μάθημα γιατί το παιδί πρέπει να πάει με την νονά του να αγοράσει λαμπάδα???  Ή ότι  το παιδί δεν μπορεί να κάνει μάθημα γιατί γράφει τεστ στα Γερμανικά ενώ ξέρατε πως δεν κάνει φέτος??? Και τόσες άλλες δικαιολογίες για ένα παιδί που ανέλαβα φέτος τον Γενάρη Φυσική και Χημεία με βαθμό 14 και στα δύο. Το παιδί έχει δυνατότητες αλλά ήταν φανερό πως ήθελε καθοδήγηση αφού στο δεύτερο τρίμηνο οι βαθμοί έγιναν 18 με πολλές χαρές από το παιδί και τη μαμά του. Τι να το κάνω όμως που μόλις άρχισε η άνοδος αρχίσανε και οι ακυρώσεις ωρών (από 4 ώρες σε 2 την εβδομάδα) για χαζές δικαιολογίες. Το κακό είναι πως επειδή αρχίσαμε αργά έπρεπε να κάνουμε και τις αναπληρώσεις των προηγούμενων κεφαλαίων. Δηλαδή με δύο ώρες την βδομάδα η μητέρα όπως μου είχε πει ήθελε να κάνουμε το μάθημα της ημέρας, να λύνουμε απορίες, να προχωράμε παρακάτω και στον χρόνο που μας απομένει να κάνουμε και αναπλήρωση... Φυσικά κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο με αποτέλεσμα α) να μην ξέρω αν την επόμενη μέρα είχαμε μάθημα ή όχι β) να μην μπορώ να κάνω σωστά τον προγραμματισμό μου γ) να είμαι κάθε μέρα μέσα στο άγχος.  Με αυτά και με εκείνα μπόρεσα να βγάλω την ύλη της χημείας (σε ικανοποιητικό βαθμό και αυτό γιατί έγραφαν επαναληπτικά διαγωνίσματα στο σχολείο οπότε αναγκαστικά δεν ακύρωναν μαθήματα) αλλά στην φυσική έχουμε δύο μεγάλα και σημαντικά κεφάλαια που δεν τα ακουμπήσαμε καθόλου.  Αυτή την εβδομάδα δεν κάναμε μάθημα και με πήρε η μαμά τηλέφωνο για να κανονίσουμε τα μαθήματα για την άλλη βδομάδα. Σκέφτηκα λοιπόν πως αφού είναι Μεγάλη Εβδομάδα τις δύο φορές που θα κάνουμε να αρχίσουμε από τα  κεφάλαια της φυσικής και να τα συνεχίσουμε μετά το Πάσχα. Η μαμά όμως είχε άλλη ιδέα!!! Καλύτερη :-ppp  Μου είπε λοιπόν να κάνουμε μάθημα αυτές τις δύο μέρες (σύνολο 4 ώρες) και να βγάλουμε όλη την ύλη των δύο αυτών κεφαλαίων!!! Της εξήγησα πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί γιατί έχουμε και ασκήσεις να κάνουμε και εμμέσως έριξε το βάρος σε εμένα γιατί δεν έχω χρόνο να κάνω και άλλες αναπληρώσεις μέσα στις γιορτές. Μάλλον ξέχασε όλες τις ακυρώσεις των μαθημάτων, που όταν με ωραίο τρόπο τις της θύμισα μου απάντησε πως δεν είχε υπολογίσει το  ότι η μικρή θα αρρώσταινε. Από τις δέκα ακυρώσεις οι 2 ήταν λόγω ασθένειας.
Όλο αυτό με έχει καταβάλλει ψυχολογικά!! Και έρχομαι να ρωτήσω πως θα αντιδρούσατε εσείς??  Το πιο πιθανό είναι να γράψει καλά στο τέλος και να θέλει να συνεχίσουμε και του χρόνου. Εγώ όμως δεν ξέρω τι θέλω. Σκεφτόμουν να ξεκαθαρίσω πως αν συνεχιστεί η ίδια κατάσταση δεν θα ήθελα να την αναλάβω αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως στις εποχές που ζούμε όλο και δυσκολεύουν τα πράγματα με τα μαθήματα. Από τώρα σκέφτομαι αν θα μπορέσω να βρω του χρόνο παιδιά.

Όσο πιο πολύ υποχωρητική είσαι, τόσο πιο πολύ θα σου κάνουν τέτοια, μιλάω εκ πείρας. Μια καλή λύση, την οποία έχω εφαρμόσει στην πράξη και πιάνει, είναι η εξής: Το ιδιαίτερο να γίνεται μόνο μια συγκεκριμένη ώρα και μέρα και σε καμία περίπτωση να μην δέχεσαι αλλαγή. Και αν σου πουν μα και  μου η δικαιολογία θα είναι ότι τις άλλες μέρες και ώρες έχεις άλλα ιδιαίτερα και τα Σ/Κ οικογενειακές υποχρεώσεις (ακόμα και αν δεν ισχύει αυτό στ' αλήθεια -  αυτό να λες). Μην δέχεσαι καμιά αλλαγή στο πρόγραμμά σου και να δεις πως θα σταματήσουν οι αρρώστιες και τα γερμανικά  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Εγώ (παλιά) έκανα το εξής: επειδή μου ακύρωναν συστηματικά την τελευταία στιγμή μάθημα που ήταν ανάμεσα σε 2 άλλα και περιφερόμουν μακριά από το σπίτι μου 2 ώρες ή καθόμουν στο αυτοκίνητο και περίμενα να περάσει η ώρα, είπα στη μαθήτρια ότι αν ξαναγίνει θα της βάλω το μάθημα Παρασκευή στις 8 που ήξερα ότι ήθελε να βγει!!! Κόπηκαν όλα και ησύχασα!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σας έχει  τύχει να σας καλούν να κάνετε μάθημα μόνο τις φορές που έχει  να δώσει ο μαθητής τέστ ή διαγώνισμα;

Αυτό μου έχει τύχει μόνο σε μαθητές που είχα και ήθελαν μόνο βοήθεια για το σχολείο. Δύο χρονιές άντεξα και έκτοτε δεν αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Συχνά, αλλα δεν το κανω (οχι μονο τωρα που δεν ασχολουμε με τα ιδιαιτερα, αλλα και παλαιοτερα που ειχα αρκετα)
Αυτο, το ζητουσαν συνηθως μαθητες που τους ειχα, ή γνωστοι. Αγνωστος να μου ζητησει κατι τετοιο δεν μου ετυχε.

Γιατι το απέφευγα?, Επειδη για να βοηθησεις το μαθητη θα επρεπε να κανω πολλες ωρες προετοιμασια σπιτι μου για ενα 2ωρο. Τον μαθητη δεν το ξερεις, επομενως δεν γνωριζεις που πρεπει να καλυψεις κενά. Ψυχοφθορο και "άκαρπο"(δεν εννοω οικονομικα, γιατι πιστευω πως δεν το βλεπουμε ετσι, αλλα δεοντολογικά). Δεν φαινεται η προσπαθεια σου καθολου και σου βαζουν και μια "ετικετα", σε περιπτωση που αποτυχει ο μαθητης ή δεν φερει απο 16,17 και πανω....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος DINA@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Μακάρι να μην είχε κανένας πρόβλημα αλλά δυστυχώς όλοι έχουν από κάτι να πούνε και εμένα χθες που ήμουν πολύ χάλια, με όλα αυτά που διάβασα μου δώσατε θάρρος και πολύτιμες συμβουλές!!
 Όπως γράψατε και παραπάνω το πρόβλημα δεν είναι τα παιδιά αλλά τις περισσότερες φορές οι γονείς. Αν εγώ είχα το ΟΚ από τους γονείς για να κάνουμε μάθημα θα έβρισκα τον τρόπο να μην έχουμε ακυρώσεις.  Αλλά όταν σε παίρνει τηλέφωνο ο ίδιος ο γονιός και σου λέει χαζές δικαιολογίες τότε τι να πεις?? Αυτό που υποθέτω είναι πως λόγω οικονομικής κρίσης προσπαθούν να κόψουν από όπου μπορούν. Θα προτιμούσα όμως να μου έλεγαν την αλήθεια να μειώναμε τις ώρες και να ήξερα πως μαζί του έχω μία φορά την βδομάδα μάθημα για να μπορούσα να κανονίσω το πρόγραμμα μου. 
@ lzdg: Αυτό ακριβώς που λες το κάνω πολλές φορές!! Όχι γιατί δεν θέλω να εξυπηρετήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να αλλάξω την ώρα ή την μέρα αλλά γιατί όσο πιο πολύ υποχωρείς τόσο πιο πολύ σε εκμεταλλεύονται.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Τετοιες περιπτωσεις υπήρχαν για πολλα χρονια πριν. Δεν ειναι απότοκος της οικονομικης κρισης και μόνο. Ισως τωρα να ειναι πιο μεγάλο ως προς τη συχνότητα.

Μη στεναχωριεσαι με τετοια....και να πραττεις παντα αυτο που θα σε κανει να εχεις ησυχη τη συνειδηση σου, οσο κι αν στον αλλον δεν αρεσει.Εξαλλου δεν μπορουμε να ειμαστε αρεστοι σε ολους! Αν εχεις μια σταθερά σωζεις την αξιοπρεπεια σου που στην τελική σε καλο θα σου βγει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Αν και το είδα λίγο καθυστερημένα αυτό το θέμα, κι εγώ φέτος έχω βαρεθει να μου ακυρώνουν μαθήματα. Πλέον σπάνια προσπαθώ να τα αναπληρώσω, γιατί και να κανονίσουμε μια ώρα αναπλήρωσης, θα με πάρουν ξανά να το ακυρώσουν..
Μία ο ένας έχει χορωδία, μία ο άλλος είναι πιεσμένος  ::), μία έχει διαγώνισμα στην άλγεβρα, μία θα λείπουν στο χωριό..
Ειδικά ένας μαθητής που συνηθίζει να έρχεται αδιάβαστος και η μανα του (δασκάλα παρακαλώ) τον δικαιολογεί συνεχώς, έκανα να τον δω 4 εβδομάδες..γιατί πήγε τριήμερη, την επόμενη ήταν πιεσμένος και τις 2 εβδομάδες του Πάσχα έλειπαν..όταν επιτέλους κάναμε μάθημα σήμερα, είχε έρθει αδιάβαστος.. και όταν δε μπορούσε να κάνει μια απλή χρον. αντικ. μου λεει: ε, δε φταίω εγώ, αφού δεν κάναμε και τίποτα ολο το χρόνο  >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Πόσο αλήθεια λες! Πραγματικά, εχει συμβεί σε ολους μας. Και δυστυχως, ουτε τα παιδια τελικα μαθαινουν ετσι, ουτε εμεις εχουμε το μικρο εισοδημα που υπολογισαμε, χασαμε ισως αλλο ιδιαιτερο για χαρη εκεινου, και ουτε και τη δουλεια μας κανουμε σωστα με αποτελσμα να χρεωθουμε και τυχον αποτυχια η οποια θα μας στερησει ισως άλλα ιδιαιτερα στο μελλον και θα μας αφησει την ετικετα λέγοντας

 "Μπα, περσυ ειχα το Μαρκο, αλλα δεν πηγε καλα το παιδι, βρε Θάλεια μου μηπως γνωριζεις εσυ κανενα φιλολογο;
Εγω Μεροπη μου ειχα τη monogramma, παρα πολυ καλη, στασου να δω που εχω βαλει το τηλεφωνο της να στο δωσω να την παρεις να συνεννοηθειτε.Απο τη Μεροπη θα της πεις που εκανες μαθημα στη κορη της τη Ολγα" ...
Σε ευχαριστω Μεροπη μου, ειναι δυσκολο παιδι ο γιος μου ο Χαριλαος και θελω να μη της παρει τον αερα"....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2012, 09:57:20 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και το είδα λίγο καθυστερημένα αυτό το θέμα, κι εγώ φέτος έχω βαρεθει να μου ακυρώνουν μαθήματα. Πλέον σπάνια προσπαθώ να τα αναπληρώσω, γιατί και να κανονίσουμε μια ώρα αναπλήρωσης, θα με πάρουν ξανά να το ακυρώσουν..
Μία ο ένας έχει χορωδία, μία ο άλλος είναι πιεσμένος  ::), μία έχει διαγώνισμα στην άλγεβρα, μία θα λείπουν στο χωριό..
Ειδικά ένας μαθητής που συνηθίζει να έρχεται αδιάβαστος και η μανα του (δασκάλα παρακαλώ) τον δικαιολογεί συνεχώς, έκανα να τον δω 4 εβδομάδες..γιατί πήγε τριήμερη, την επόμενη ήταν πιεσμένος και τις 2 εβδομάδες του Πάσχα έλειπαν..όταν επιτέλους κάναμε μάθημα σήμερα, είχε έρθει αδιάβαστος.. και όταν δε μπορούσε να κάνει μια απλή χρον. αντικ. μου λεει: ε, δε φταίω εγώ, αφού δεν κάναμε και τίποτα ολο το χρόνο  >:( >:( >:(

Eιχα τετοια περιπτωση μαθητη αλλα ειχα εξηγηθει νωρις οτι πανω απο δυο εβδομαδες απουσιας θα σημανε και το τελος της συνεργασιας μας οπερ και γενοιτο μολις εγιναν 3 οι βδομαδες.Οι καλες εξηγησεις κανουν τα καλα ιδιαιτερα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Οι καλές εξηγήσεις κάνουν τα καλά ιδιαίτερα..αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει μου φαίνεται  :(

Τί να πω, 25 χρονών είμαι δεν έχω και ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ για να ξέρω τί γινόταν παλιά, αλλά η κατάσταση είναι πολύ δυσκολη και πολύ φοβάμαι ότι σύντομα τα ιδιαίτερα θα είναι είδος πολυτελείας!! (και αυτοί που διαθέτουν την πολυτέλεια δε θα το χρειάζονται γιατί είτε θα στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά είτε στο εξωτερικό  ::) )

*άσχετο, υπάρχει περίπτωση μια δευτερεύουσα ονοματική αναφορική πρόταση να χρησιμοποιείται ως επιθετικός προσδιορισμός σε ένα ουσιαστικό, κανονικά ως επεξήγηση δε θα έπρεπε να είναι ?  :-[

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Η Οναματική αναφορική μπορεί να λειτουργήσει ως κύριος όρος (υποκείμενο, Αντικείμενο, Κατηγορούμενο), ως Ονοματικός οοιόπτωτος (παράθεση, επεξήγηση, επιθετικός κατηγορηματικός) και ως Ονοματικός ετερόπτωτος. ;)

Οπότε, ναι, μια χαρά γίνεται :)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Ok ευχαριστώ πολύ!!  :)  :)

Βρήκαμε ένα παράδειγμα τις προάλλες με ένα μαθητή μου και δε μου καθόταν καλά ούτε ως επεξήγηση ούτε ως παράθεση. Προφανώς είναι επιθετικός  ;D ;D αλλά δεν ήμουν σίγουρη και έτσι είπα να ρωτήσω  ;D

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στην πόλη μου πριν λιγο καιρό, πιάσανε μετά από (την χιλιοστή) καταγγελία έναν μόνιμο διορισμένο για ιδιαίτερα, όχι η β/θμια (λογικόν -αφού οι μισοί απ αυτούς που δουλεύουν στη β/μια στελνουν σ αυτόν και στη γυναίκα του τα παιδιά τους για φροντιστήριο) αλλά το ΣΔΟΕ. 300.000 ευρωπουλάκια είχε στην τράπεζα το χρυσό μου.
Πείτε μου, ειδικά στην δύσκολη εποχη που ζούμε, δε σας ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι; Αν βγάζεις τόσα απ τα ιδιαίτερα ρε φίλε, γιατί δε παραιτείσαι να πάρει τη θέση σου (φυσικός είναι ο εν λόγω κύριος) κάποιος που τον έχει πραγματικά ανάγκη το μισθό;
Α! Και να παρατηρήσω ότι τόσο αυτός όσο και η γυναίκα του δεν έκαναν ποτέ ουτε μια μέρα απεργία! Όχι από ιδεολογία, έτσι να πουν βαριέμαι βρε αδερφέ, θα εκμεταλλευτώ την απεργία να κάτσω σπίτι να ξεκουραστώ, να διορθώσω διαγωνίσματα! Και ήταν και κομμουνιστής κάποτε... δε νομίζω βέβαια να είναι ακόμη!  :-\  :P
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
1ον είναι σίγουρο ότι όλες αυτές οι καταθέσεις προέρχονται από παράνομα ιδαίτερα, ή ίσως και από άλλη πηγή;
2ον αν όντως είναι παράνομα εισοδήματα, ήταν τόσο βλαξ και τα κατέθετε στο λογαριασμό του;  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160208
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.