*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:53:02 μμ »
Καθώς σήμερα γύριζα σπίτι από τα μαθήματα με πήρε κάποια τηλ να εκφράσει ενδιαφέρον για μία αγγελία που είχα βάλει στο internet για αγγλικά. Να μην τα πολυλογώ, το πρώτο και το τελευταίο πράγμα που ρώτησε ήταν "Εεε.. είστε Ελληνίδα;;;" (με μία ξινίλα στη φωνή), της απαντάω "Ναι", "Α όχι, ευχαριστώ" λέει.. ΚΛΙΚ, το κλείνει! Προσπερνάω την αγένειά της, αλλά και πάλι.. δεν ξέρω γιατί, αλλά μου χάλασε τη διάθεση βραδυάτικα! Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτονται.. Κατά τη γνώμη μου, όσοι Έλληνες υπάρχουν που δε μιλάνε πολύ καλά τα ελληνικά (κι ας είναι η μητρική τους γλώσσα), αλλοί τόσοι Βρετανοί υπάρχουν που δεν μιλάνε άπταιστα τα αγγλικά, όσοι Έλληνες ανορθόγραφοι, με λεξιπενία, γραμματικά λάθη, κτλ. υπάρχου, άλλοι τόσοι Βρετανοί. Στη Βρετανία σπούδασα, το εμπέδωσα αυτό το πράγμα καλά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 09:02:36 μμ »
Υπάρχουν πολλοί τραγικοί άνθρωποι..τί να πω πια. Έλεος  :(
Μη σου χαλάει η διάθεση. Καλύτερα να μη συνεργάζεσαι καθόλου με τέτοιους ανθρώπους.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 01:18:41 μμ »
Πρόβλημα: Έχω ένα γκρουπάκι 2 παιδιών A Senior με τα οποία κάνουμε ένα 2ωρο την εβδομάδα (δυστυχώς, οι μαμάδες επέμεναν πολύ να μην το σπάσουμε σε 2 μονόωρα). Στα παιδιά κάνω το Spark 1. Αν είχα ένα παιδί, θα μου έβγαινε χαλαρότατα η ύλη γιατί την έχω οργανώσει πολύ καλά και θα είχα και χρόνο για περισσότερο συνοδευτικό υλικό. Αλλά λόγω του ότι είναι δύο τα παιδιά και, έτσι, μοιράζεται ο χρόνος μεταξύ τους, πραγματικά από την αρχή της χρονιάς έχω κάνει αρκετά μεγάλη προσπάθεια ώστε να βγαίνει η ύλη ευχάριστα, διασκεδαστικά και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμά μου (αλλά χωρίς να γίνονται πασαλλείματα ή να μένουνε κενά, καθώς τώρα μπαίνουν οι βάσεις!), και παράλληλα να έρθουν και τα δύο παιδιά στο ίδιο επίπεδο! Δε ζήτησα να το κάνουμε 3ωρο (2x1,5 ώρες) λόγω της εποχής και της κρίσης. Αντιθέτως, προσαρμόστηκα στην κατάσταση (και η τιμή πολύ καλή, 14 ευρώ/ώρα και για τα 2 παιδιά).

Το μόνο που ζήτησα ήταν να κάνουμε ένα extra μάθημα τον μήνα για την εξέταση του κάθε κεφαλαίου (το βιβλίο είναι 8 κεφάλαια συνολικά). Το κάναμε μόνο για το 1ο κεφάλαιο! Μετά μου άλλαξαν γνώμη, μου είπαν για οικονομικές δυσκολίες και κατέληξα να δίνω τα διαγωνίσματα στο σπίτι και να τα γράφουν τα παιδιά υπό την επιτήρηση των γονιών και να τα διορθώνω μετά εγώ στο σπίτι. Τα παιδιά αντέδρασαν όταν έμαθαν για αυτήν την αλλαγή γιατί ακόμα και την εξέταση (όλων των δεξιοτήτων) την έκανα σε μορφή παιχνιδιού και δεν τους έδινα απλά ένα "ξερό" διαγώνισμα με ασκήσεις. Όμως, χρειάζομαι που και που αυτό το extra μάθημα (κάθε 1-2 μήνες έστω) για να κάνουμε περισσότερη εξάσκηση στο listening (τα listening του workbook δεν έχουν γίνει καθόλου, γιατί τα παιδιά δεν έχουν το cd και θέλουν και κάποια καθοδήγηση γιατί αυτή είναι η δεξιότητα στην οποία είναι και τα 2 αδύναμα). Εγώ τι να κάνω;; Κάθε φορά έρχομαι σε πολύ δύσκολη θέση και δε ζητάω extra μάθημα από τους γονείς. Δε νομίζω πως είναι οικονομικό το θέμα πλέον (15 παραπάνω ευρώ κάθε δίμηνο) γιατί κάθε βδομάδα είναι όλο εξόδους, βόλτες, λούνα παρκ, κτλ.  ???


Υ.Γ. Ξέρω πως επανέρχομαι συχνά με βροχή ερωτήσεων στο forum, αλλά είναι που είμαι μόνο 2η χρονιά στο χώρο και μου λείπει η εμπειρία. Πραγματικά ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω κι εγώ να απαντάω ερωτήσεις συναδέλφων και να τους βοηθάω με προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζουν.  :)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:51:11 μμ »
Και γω που είμαι περισσότερα χρόνια στο χώρο Αντιγόνη δε μπορώ να καταλάβω/κατανοήσω/χαρακτηρίσω αυτή τη στάση των γονιών. Μας λένε συνέχεια(κάποιοι) ότι δε μπορούν ν'ανταποκριθούν οικονομικά, ότι αναγκάζονται ή θ' αναγκαστούν να περικόψουν ώρες από τα μαθήματα των παιδιών τους ή και να τα σταματήσουν εντελώς αλλά οι βόλτες, οι εκδρομές, το shopping είναι όχι μόνο εβδομαδιαίο αλλά και καθημερινό σε κάποιους. Προφανώς είναι άλλες οι προτεραιότητες τους. Έχω ακούσει γονείς να θεωρούν πεταμένα λεφτά, τα χρήματα που δίνουν στα φροντιστήρια των παιδιών ενώ αυτά που σπαταλούν στη διασκέδαση "ζωτικής σημασίας".  ???
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:19:28 μμ »
Δε μπαινω στη διαδικασία να κρινω τους γονεις ή να τους αλλάξω νοοτροπία. Ετσι θελουν, κι αν με συμφερει. Οσο για το "καλό" των παιδιων τους αν αυτους δεν τους πολυ-ενδιαφερει πόσο μαλλον εμένα. Εξαλλου οπως λεει και η παροιμία "ο,τι σπειρεις θα θερίσεις"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:53:29 μμ »
Και γω που είμαι περισσότερα χρόνια στο χώρο Αντιγόνη δε μπορώ να καταλάβω/κατανοήσω/χαρακτηρίσω αυτή τη στάση των γονιών. Μας λένε συνέχεια(κάποιοι) ότι δε μπορούν ν'ανταποκριθούν οικονομικά, ότι αναγκάζονται ή θ' αναγκαστούν να περικόψουν ώρες από τα μαθήματα των παιδιών τους ή και να τα σταματήσουν εντελώς αλλά οι βόλτες, οι εκδρομές, το shopping είναι όχι μόνο εβδομαδιαίο αλλά και καθημερινό σε κάποιους. Προφανώς είναι άλλες οι προτεραιότητες τους. Έχω ακούσει γονείς να θεωρούν πεταμένα λεφτά, τα χρήματα που δίνουν στα φροντιστήρια των παιδιών ενώ αυτά που σπαταλούν στη διασκέδαση "ζωτικής σημασίας".  ???

Δεν ξέρω. Τους είπα τις προάλλες ότι τα παιδιά έχουν φτάσει σε ένα καλό επίπεδο σε όλες τις δεξιότητες, αλλά στο listening έχουν ακόμα μεγάλη αδυναμία! Τους είπα πως θέλει περισσότερο δούλεμα και στο σπίτι αυτή η δεξιότητα, τους έδωσα websites με οπτικοακουστικό υλικό (παιχνίδια, τραγούδια, ιστορίες, κτλ) ώστε να εξασκηθεί και εξοικειωθεί περισσότερο το αυτάκι τους, τίτλους από παιδικά βιβλία στα αγγλικά που συνοδεύονται από cd μήπως τα αγοράσουν, τους δάνεισα δικά μου, κτλ. Τι άλλο να κάνω; Πώς θα γίνουν κι αυτές οι ασκήσεις listening στο workbook; Δια μαγείας;

Κάθε βδομάδα που πάω, οι γονείς μετά το μάθημα υπόσχονται βόλτες και διασκέδαση με τον όρο τα παιδιά να τελειώσουν ό,τι μα ό,τι τους έχω βάλει αγγλικά μέχρι το απόγευμα της ίδιας ημέρας (πράγμα με το οποίο δε συμφωνώ καθόλου, αλλά τέλος πάντων). Είναι δυνατόν να είναι οικονομικό το θέμα; Στο επόμενο μάθημα θα κοιτάξω να βρω το θάρρος να τους πω για extra μάθημα.. τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:00:04 μμ »
Δε μπαινω στη διαδικασία να κρινω τους γονεις ή να τους αλλάξω νοοτροπία. Ετσι θελουν, κι αν με συμφερει. Οσο για το "καλό" των παιδιων τους αν αυτους δεν τους πολυ-ενδιαφερει πόσο μαλλον εμένα. Εξαλλου οπως λεει και η παροιμία "ο,τι σπειρεις θα θερίσεις"

Ναι, αλλά είναι εκνευριστικό να μη σε αφήνουν να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.. και εάν στο τέλος της χρονιάς τα παιδιά έχουν μείνει πίσω σε κάποια δεξιότητα ή στην ύλη.. ποιος θα φταίει φυσικά; Εγώ! Ποιον θα κατηγορήσουν; Τον καθηγητή πάντα.  :(


Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #315 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:10:17 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και όταν οι γονείς έχουν αυτή τη νοοτροπία/ συμπεριφορά και  το παιδί τους ετοιμάζεται να δώσει για το πτυχίο, τι γίνεται;  Ποιος φταίει πάντα στην ενδεχόμενη αποτυχία; Η απάντηση είναι αυτονόητη.  ;)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #316 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:24:47 μμ »
Δε μπαινω στη διαδικασία να κρινω τους γονεις ή να τους αλλάξω νοοτροπία. Ετσι θελουν, κι αν με συμφερει. Οσο για το "καλό" των παιδιων τους αν αυτους δεν τους πολυ-ενδιαφερει πόσο μαλλον εμένα. Εξαλλου οπως λεει και η παροιμία "ο,τι σπειρεις θα θερίσεις"

Ναι, αλλά είναι εκνευριστικό να μη σε αφήνουν να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.. και εάν στο τέλος της χρονιάς τα παιδιά έχουν μείνει πίσω σε κάποια δεξιότητα ή στην ύλη.. ποιος θα φταίει φυσικά; Εγώ! Ποιον θα κατηγορήσουν; Τον καθηγητή πάντα.  :(
Πάντα ο καθηγητής την πληρώνει ανεξάρτητα από τις συνθήκες που υπήρξαν!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #317 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:57:41 μμ »
 θα τους εξηγήσω απο την αρχη πως "πολλά" να μην περιμένουν και πως ευθύνη δεν γινεται να εχω, ωστοσο ο,τι ειναι δυνατον θα κανω.Διαφορετικά δεν θα αναλάβω το μαθημα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #318 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 11:59:59 μμ »
θα τους εξηγήσω απο την αρχη πως "πολλά" να μην περιμένουν και πως ευθύνη δεν γινεται να εχω, ωστοσο ο,τι ειναι δυνατον θα κανω.Διαφορετικά δεν θα αναλάβω το μαθημα.
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη εξήγηση που μπορείς να τους κάνεις!!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #319 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:26:51 πμ »
Επανέρχομαι στα προβλήματα με ιδιαίτερα! ακυρώσεις τελευταίας στιγμής μέσω SMS (?!), γονείς να απαιτούν Πέμπτη-Κυριακή για τον γιο τους και μετά να σου λένε "θα τον διαβάζει η γυναίκα μου" κυριολεκτικά κρεμώντας σε την τελευταία στιγμή, φροντιστήρια που δεν πληρώνουν, μαθητές να σου λένε "που κάναμε τις 3 ώρες που μου λες!" (ενώ φυσικά και έχουν διδαχθεί), και δεκάδες άλλα που αν τα σκεφτείς σε τρελαίνουν. Τι να πω, πριν 4-5 χρόνια το 20ρικο και το 15ρι να ήταν στάνταρ ακόμα και για FCE, πλέον και λιγότερα τα χρήματα, και μεγαλύτερες οι απαιτήσεις. ΥΓ τι να πω στον γονιό που με κρεμάει στην μέση της χρονιάς?

Αποσυνδεδεμένος sofoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 12:58:06 μμ »
George999   σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ... οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα φανταζομαι..
Δυστυχως ομως το δικιο μας δεν μπορουμε να το βρουμε. Οταν ξεκινα καποιος ιδιαιτερα και μαλιστα οταν ειναι και η βασικη απασχοληση του πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ολα αυτα. Αν εισαι τυχερος  πεφτεις σε αξιοπρεπεις γονεις. Αν πεσεις σε εκμεταλλευτες αστο....Για να μη μιλησω για τις συνθηκες που επικρατουν στα φροντιστηρια ..  Πηγαινεις σε ενα φροντιστηριο-τρυπα και ο ιδιοκτητης- "βουτυρομπεμπες" εχει υφος καρδιναλιων...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:05:38 μμ »
Ο,τι και  να πεις στο γονιό που σε κρεμάει στη μέση της χρονιάς δεν πρόκειται να σε καταλάβει.
μαθητές να σου λένε "που κάναμε τις 3 ώρες που μου λες!" (ενώ φυσικά και έχουν διδαχθεί)
Σ'αυτή την περίπτωση σημειώνεις στο τετράδιο και του μαθητή κάθε ώρα που κάνετε μαζί.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160211
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 626

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.