*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301021 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 09:20:43 μμ »
Ο,τι και  να πεις στο γονιό που σε κρεμάει στη μέση της χρονιάς δεν πρόκειται να σε καταλάβει.
μαθητές να σου λένε "που κάναμε τις 3 ώρες που μου λες!" (ενώ φυσικά και έχουν διδαχθεί)
Σ'αυτή την περίπτωση σημειώνεις στο τετράδιο και του μαθητή κάθε ώρα που κάνετε μαζί.

ναι, εντάξει ή του λες "ξέρετε ήρθα 2/3 και 10/3 για 1,5 ώρα κάθε φορά", το δράμα είναι αν ξεκινάς με ένα παιδί Δημοτικού, και στα μέσα της χρονιάς αποφασίζει ο γονιός να σταματήσετε (ενώ σου έχει δεσμεύσει την ώρα), άντε να βρεις demi-saison καινούργιο παιδί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 02:59:25 πμ »
Αυτό είναι ό,τι χειρότερο!!
Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!! Που να ζητήσεις κι άλλα χρήματα από τους γονείς!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 09:44:12 πμ »
Και γω που είμαι περισσότερα χρόνια στο χώρο Αντιγόνη δε μπορώ να καταλάβω/κατανοήσω/χαρακτηρίσω αυτή τη στάση των γονιών. Μας λένε συνέχεια(κάποιοι) ότι δε μπορούν ν'ανταποκριθούν οικονομικά, ότι αναγκάζονται ή θ' αναγκαστούν να περικόψουν ώρες από τα μαθήματα των παιδιών τους ή και να τα σταματήσουν εντελώς αλλά οι βόλτες, οι εκδρομές, το shopping είναι όχι μόνο εβδομαδιαίο αλλά και καθημερινό σε κάποιους. Προφανώς είναι άλλες οι προτεραιότητες τους. Έχω ακούσει γονείς να θεωρούν πεταμένα λεφτά, τα χρήματα που δίνουν στα φροντιστήρια των παιδιών ενώ αυτά που σπαταλούν στη διασκέδαση "ζωτικής σημασίας".  ???
Δηλ Emma, εσυ  θεωρεις οτι ενας λογικα σκεπτομενος ανθρωπος , αποδεχεται τα φροντιστηρια με τρελλη χαρα? Οτι δηλ ειναι κατενθουσιασμενος που φορολογειται να πληρωνει τον εκπαιδευτικο που κανει αγγλικα στο παιδι του στο σχολειο και ταυτοχρονα να πρεπει να πληρωνει και τον ιδιαιτερακια?
Θα πεις βεβαια οτι δεν τον πιεσε κανεις να ζητησει ιδιαιτερα και οτι αφου το αποφασισε  θα πρεπει να φροντισει να ειναι συνεπης.  Σωστο αυτο. Απο την αλλη ομως δεν εχεις δικαιωμα να σχολιασεις τι ειναι αυτο που θεωρει ο καθε ενας ζωτικης σημασιας και τι οχι. Τη στιγμη μαλιστα που ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να σε πληρωνει  -προσεξε- για κατι που θεωρει οτι ειναι πεταμενα λεφτα!

Αν συνυπολογισεις μαλιστα οτι πολλοι ειναι εναντιον των φροντιστηριων και της παραπαιδειας γενικωτερα , αντιλαμβανεσαι οτι σιγουρα θεωρεισαι ως ο συνεχιστης/εκρποσωπος ενος κατεστημενου - της παραπαιδειας-  το οποιο  ερχεται οχι μονο σε συγκρουση με τις αρχες τους αλλα και με την τσεπη τους και παρολα αυτ α αναγκαζονται να σε πληρωνουν!
Αυτο με αλλα λογια ειναι ΜΑΦΙΑ που ενω καποιος γνωριζει  ποιο ειναι το ορθο, αδυνατει να το πραξει   και αναγκαζεται να ακολουθησει αυτο το οποιο κατηγορει. Τοσο απλα.

Τωρα αν μου πεις οτι η παραπαιδεια ειναι....προσφορα, απλα να σου πω σταματειστε το παραμυθι.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 09:57:19 πμ από nickitol »

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 10:18:43 πμ »
Η κακώς αναφερόμενη ως "παραπαιδεία" είναι νομίμως και με την άδεια του Κράτους παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης, προαιρετικών βεβαίως. Το μόνο για το οποίο μπορεί να κατηγορηθεί αυτή η παροχή υπηρεσιών είναι, ενδεχομένως, για φοροδιαφυγή. Για την οποία στην προκειμένη περίπτωση χρειάζονται δύο για να τελεστεί.
Ο τελευταίος που φταίει είναι ο ιδιαιτεράκιας για τα στραβά της δημόσιας εκπαίδευσης. Άλλωστε όπως προείπα, είναι επιλογή και όχι υποχρέωση να δεχτεί κάποιος την προσφερόμενη υπηρεσία.

Όσο για τα παραληρηματικά περί "μαφίας":
Σύμφωνα με τον ιστορικό Πάολο Πετσίνο: "Η μαφία είναι ένα είδος οργανωμένου εγκλήματος το οποίο όχι μόνο δραστηριοποιείται σε διάφορα παράνομα πεδία, αλλά έχει επίσης την τάση να ασκεί κυριαρχία - η οποία κανονικά ανήκει στις δημόσιες αρχές - σε μια συγκεκριμένη περιοχή […]. Είναι συνεπώς ένα είδος εγκληματικότητας από το οποίο εξυπακούονται κάποιες προϋποθέσεις: η ύπαρξη ενός σύγχρονου κράτους που διεκδικεί το αποκλειστικό δικαίωμα για νόμιμο μονοπώλιο στη βία· μια οικονομία χωρίς φεουδαρχικά στοιχεία […]· την ύπαρξη βίαιων ανθρώπων με δυνατότητα να διοικούνται από μόνοι τους και να επιβάλλονται ακόμη και στις άρχουσες τάξεις".
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1

Εκτός αν ο "ιδιαιτεράκιας" μπουκάρει στα σπίτια και υποχρεώνει τους γονείς να κάνουν ιδιαίτερα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:22 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 10:35:57 πμ »
Είμαι διορισμένη εδώ και χρόνια και έκτοτε δεν έχω  κάνει ποτέ ιδιαίτερα, γιατί ευτυχώς ακόμα οικονομικά αντέχω χωρίς αυτά και γιατί θεωρώ έντιμο να επωφεληθεί  κάποιος άνεργος ή ημιαπασχολούμενος συνάδελφος. Είναι όμως προφανές ότι το νεοελληνικό κράτος, ιδιαίτερα μετά τη δεκαετία του `80, βρήκε στη λεγομένη παρα-παιδεία έναν τρόπο απορρόφησης του άνεργου επιστημονικού δυναμικού της. Χωρίς την ύπαρξη φροντιστηρίων και ιδιαιτέρων μαθημάτων φανταστείτε τι θα γινόταν...
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 11:44:13 πμ »
Nickitol για αρχή, οι γονείς που ανέφερα δεν πληρώνουν εμένα αλλά οργανωμένο φροντιστήριο. Δεύτερον, θεωρούν πεταμένα τα λεφτά γιατί πίστευαν ότι αρχίζοντας μαθηματικά και φυσική το παιδί τους θα γινόταν αμέσως από μαθητής του 16 μαθητής του 20.Όποτε αφού δεν έχει γίνει αυτό ακόμη, θεωρούν ότι θα μπορούσαν ν'αξιοποιήσουν αλλιώς τα χρήματα τους.Τρίτον, όπως έγραψα και στο προηγούμενο ποστ υπάρχουν γονείς που έχουν διαφορετικές προτεραιότητες. Δεν κρίνω, μια διαπίστωση κάνω.Τόσο κακό είναι που το έγραψα; Και μπορεί να μου φαίνεται περίεργο γιατί για μένα η μόρφωση είναι αγαθό ζωτικής σημασίας. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το θεωρούν όλοι έτσι.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, τα έγραψε μια χαρά ο mathpower και η psupsula.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 12:08:05 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 02:02:38 μμ »
mathpower, η διασταλτικη ερμηνεια του ορου μαφια στο χωρο της εκπαιδευσης ειναι αυτο που  περιεγραψα: Οτι δηλ ενας γονιος ειναι "αναγκασμενος" να πληρωνει φροντιστηρια και ιδιαιτερακηδες (μαυρα), σε μια χωρα με δωρεαν υποτιθεται Παιδεια , αλλιως το παιδι του κινδυνευει να μεινει απεξω.
Ειναι το ιδιο με εναν  σικελο, ο οποιος  πριν μερικα χρονια θα επρεπε να πληρωνει τη μαφια για να εξακολουθει να λειτουργει η  επιχειρηση του η αλλιως θα γινοταν μπορλοτο. Ηταν τοσο καλα στημενο το κολπο που αν δεν πληρωνες η ιδια η μαφια σε εκδικειτο αμεσα και με πολλους τροπους. Μηπως σου  θυμιζει τιποτα αυτο ?
Το οργανωμενο εγκλημα που συντελειτο απο τη μαφια τοτε, δεν εχει να κανει με τιποτα σε σχεση με το εγκλημα στην Παιδεια που συντελειται στην Ελλαδα?
Τωρα για τα παραληρηματικα  που λες δεν αντιλαμβανομαι απο που το συμπεραινεις.Μηπως η σκεψη σου ειναι πολυ ρηχη?

Αντι να γραφω πολλα μπειτε στον κοπο και διαβαστε τα παρακατω ( τυχαια,  αλλα εχω τις ιδιες αποψεις). Ισως να αναρωτηθειτε καποιοι αν πραγματι προσφερετε τοσα πολλα οσα νομιζετε. Το πιο πιθανο βεβαια ειναι να πειτε οτι τα γνωριζετε αυτα αλλα φταιει το "συστημα".


Αναγνωστρια αγανακτει με τη δωρεαν Παιδεια

http://www.newsnow.gr/article/200393/anagnostria-aganaktei-me-tin-dorean-paideia.html

Παραπαιδείας το ανάγνωσμα…μέρες που είναι…

http://hybridees.wordpress.com/2011/05/23/παραπαιδείας-το-ανάγνωσμα-μέρες-που-ε/

Εμποριο ..μαθηματων

http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=475145
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 02:35:40 μμ από Stelios »

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 02:45:06 μμ »
Φαντάζομαι το φόρουμ σου επιτρέπει να δημιουργήσεις αντίστοιχο θέμα για να τα πεις.
Το να καταγγέλεις τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια σε ένα θέμα που αφορά αυτούς (τους αισχρούς και ...) που κάνουν μαθήματα ατην παραπαιδεία είναι τουλάχιστον "εκτός".

Η βαθειά σου ανάλυση παράκαμψε τον όρο "παράνομος". Από που και ως που μπορεί κάποιος να διατείνεται ότι η νομίμως λειτουργούσα παραπαιδεία έχει στοιχεία μαφίας; Εκτός να θεωρείς ότι το Κράτος είναι ο αρχιμαφιόζος που μοιράζει προστασία από δω και από κει και "τσιμπάνε" και κάτι και οι ιδιαιτεράκιδες και οι φροντιστηριούχοι...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 03:28:39 μμ »
Καθηγητές καταγγέλλουν στο metrogreece.gr περιστατικά εκμετάλλευσης από γονείς!

Σημείο των καιρών, αναπόφευκτη τακτική για να επιβιώσουν, εκμετάλλευση...
δεν μπορούμε να κρίνουμε ούτε να γνωρίζουμε τις προθέσεις, αλλά τον τελευταίο καιρό, όλο και περισσότερα είναι τα περιστατικά των απλήρωτων συστηματικά και μεθοδικά καθηγητών!

Τι συμβαίνει... Γονείς προσλαμβάνουν καθηγητές για να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα στα παιδιά τους. Περνούν οι δύο πρώτοι μήνες χωρίς να τους πληρώνουν , επικαλούμενοι την οικονομική κατάσταση. Έτσι τα μαθήματα συνεχίζονται όσο ο εκάστοτε καθηγητής αντέξει!

Όταν η διαμαρτυρία γίνει έντονη οι γονείς ανακοινώνουν στο καθηγητή ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν τα μαθήματα και θα τα σταματήσουν... χωρίς βέβαια να αποζημιώσουν το καθηγητή! Αμέσως μετά προσλαμβάνουν έναν άλλο καθηγητή και η ιστορία επαναλαμβάνεται...

Τα περιστατικά καταγγέλλουν καθηγητές στο metrogreece.gr!
"Κατανοούμε την οικονομική κατάσταση, δεν είμαστε παράλογοι! Αλλά δεν ανεχόμαστε την κοροϊδία! Δεν μιλάμε για ανθρώπους που πράγματι βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση...είμαστε δίπλα τους και δεν θα αφήσουμε τα παιδιά να επηρεαστούν! Όμως καταγγέλλουμε, την απαράδεκτη συμπεριφορά γονιών που ακόμα και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, θυσιάζουν τη παιδεία των παιδιών τους στο βωμό της εκμετάλλευσης" ... δήλωσε μία εκ των καθηγητών!

"Κάνω την δουλειά μου όπως ακριβώς πρέπει να γίνεται... σαν λειτούργημα! Τα παιδιά δεν ευθύνονται για την τραγική κατάσταση που βρισκόμαστε! Αν κάποιο παιδί χρειάζεται βοήθεια... επιβάλλεται να του την προσφέρουμε έστω και με λιγότερα χρήματα! Το να προσπαθούν όμως κάποιοι να εκμεταλλευτούν τη δουλειά μου, το έργο μου... δεν το επιτρέπω! Παρατήρησα το φαινόμενο πριν καιρό, όταν γονείς που δεν με πλήρωσαν ποτέ, μου ζήτησαν να σταματήσω τα μαθήματα με το παιδί τους! Την επόμενη κιόλας εβδομάδα, προσέλαβαν έναν, κατά τύχη φίλο μου, και μαζί του ακολούθησαν την ίδια τακτική! Και μετά το ίδιο και με έναν τρίτο καθηγητή... μέχρι που τελείωσε η σχολική χρονιά!".... Μια ακόμα δήλωση απο έναν φυσικό, στην επαρχεία!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 04:05:15 μμ »
Καθηγητές καταγγέλλουν στο metrogreece.gr περιστατικά εκμετάλλευσης από γονείς!

Σημείο των καιρών, αναπόφευκτη τακτική για να επιβιώσουν, εκμετάλλευση...
δεν μπορούμε να κρίνουμε ούτε να γνωρίζουμε τις προθέσεις, αλλά τον τελευταίο καιρό, όλο και περισσότερα είναι τα περιστατικά των απλήρωτων συστηματικά και μεθοδικά καθηγητών!

Τι συμβαίνει... Γονείς προσλαμβάνουν καθηγητές για να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα στα παιδιά τους. Περνούν οι δύο πρώτοι μήνες χωρίς να τους πληρώνουν , επικαλούμενοι την οικονομική κατάσταση. Έτσι τα μαθήματα συνεχίζονται όσο ο εκάστοτε καθηγητής αντέξει!

Όταν η διαμαρτυρία γίνει έντονη οι γονείς ανακοινώνουν στο καθηγητή ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν τα μαθήματα και θα τα σταματήσουν... χωρίς βέβαια να αποζημιώσουν το καθηγητή! Αμέσως μετά προσλαμβάνουν έναν άλλο καθηγητή και η ιστορία επαναλαμβάνεται...

Τα περιστατικά καταγγέλλουν καθηγητές στο metrogreece.gr!
"Κατανοούμε την οικονομική κατάσταση, δεν είμαστε παράλογοι! Αλλά δεν ανεχόμαστε την κοροϊδία! Δεν μιλάμε για ανθρώπους που πράγματι βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση...είμαστε δίπλα τους και δεν θα αφήσουμε τα παιδιά να επηρεαστούν! Όμως καταγγέλλουμε, την απαράδεκτη συμπεριφορά γονιών που ακόμα και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, θυσιάζουν τη παιδεία των παιδιών τους στο βωμό της εκμετάλλευσης" ... δήλωσε μία εκ των καθηγητών!

"Κάνω την δουλειά μου όπως ακριβώς πρέπει να γίνεται... σαν λειτούργημα! Τα παιδιά δεν ευθύνονται για την τραγική κατάσταση που βρισκόμαστε! Αν κάποιο παιδί χρειάζεται βοήθεια... επιβάλλεται να του την προσφέρουμε έστω και με λιγότερα χρήματα! Το να προσπαθούν όμως κάποιοι να εκμεταλλευτούν τη δουλειά μου, το έργο μου... δεν το επιτρέπω! Παρατήρησα το φαινόμενο πριν καιρό, όταν γονείς που δεν με πλήρωσαν ποτέ, μου ζήτησαν να σταματήσω τα μαθήματα με το παιδί τους! Την επόμενη κιόλας εβδομάδα, προσέλαβαν έναν, κατά τύχη φίλο μου, και μαζί του ακολούθησαν την ίδια τακτική! Και μετά το ίδιο και με έναν τρίτο καθηγητή... μέχρι που τελείωσε η σχολική χρονιά!".... Μια ακόμα δήλωση απο έναν φυσικό, στην επαρχεία!

έτσι την πάτησα και εγώ με δωρεάν δοκιμαστικό μάθημα. Μου λέει ο πατέρας να "δω" την κόρη του που δίνει για ECCE. Πάω εκεί μιλάμε λιγάκι, μου λέει "δοκιμαστικό κάνετε?", πέφτω από τα σύννεφα, μου λέει "γιατί δεν κάνετε, το 90% κάνει", έπρεπε να φύγω, αλλά λέω μιας και είχα χάσει 1 ώρα με τα λεωφορεία να κάτσω για 30 λεπτά (σαν τεστάκι να της κάνω). Εννοείται πως ο πατέρας είχε ήδη συνεννοηθεί και με 2-3 άλλους πριν από μένα, κάποιοι εν γνώση τους συμφώνησαν να κάνουν δωρεάν δοκιμαστικό PS o πατέρας μου είπε "ήρθε το πρωί άλλος καθηγητής (!?)", έλεος με τους απατεώνες, κανένας δοκιμαστικό καμία παραχώρηση για μη πληρωμή, γελάνε μαζί μας

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 04:06:58 μμ »
θα τους εξηγήσω απο την αρχη πως "πολλά" να μην περιμένουν και πως ευθύνη δεν γινεται να εχω, ωστοσο ο,τι ειναι δυνατον θα κανω.Διαφορετικά δεν θα αναλάβω το μαθημα.

++++

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 04:42:34 μμ »
Η αρχικη παραθεση προερχεται απο αυτο το νημα, δεν εχω σκοπο να ανοιξω νεο, αλλωστε απο καιρο δε συζητω εδω σε τακτικη βαση.
Κατα τα λοιπα μπορεις να εχεις τις οποιες αποψεις σου.

Προσωπικα ουδεποτε συμφωνησα με αποψεις που εξυπηρετουσαν τα πασης φυσεως συμφεροντα εκτος απο το συμφερον του Πολιτη.
Επομενως ειναι αδυνατον να συμφωνησω σε ιδιοτελεις σκοπους που ειναι εις βαρος του μαθητη, επειδη ετσι το θελει η παραπαιδεια και οι εξ αυτης συντηρουμενοι. ΘΕωρω την ολη επιχειρηματολογια υπερ της παραπαιδειας εωλη, ευτελη και ιδιοτελη.
Αντιλαμβανομαι οτι τα προβληματα των ανεργων εκπαιδευτικων δεν μπορουν  να επιφερουν συμφωνια  με πρακτικες που καταστρεφουν και διαφθειρουν το μελλον αυτου του τοπου που ειναι τα παιδια. Ειναι αναγκη ο μαθητης να  μεγαλωνει σαν μαθητης και οχι να θυσιαζεται για να επιβιωσει ο ανεργος εκπαιδευτικος ή να θησαυριζουν δικην αρπακτικου  οι φροντιστηριαρχες.
Δυστυχως αυτη η  αναγκη δεν γινεται αντιληπτη  παντα απο τους γονεις  για να προστατεψουν τα παιδια τους , παρολο που φορολογουνται για την ονομαζομενη δωρεαν Παιδεια...
Η Πολιτεια επενδυσε μονο λεκτικα στην Παιδεια και αποδειχθηκε παντελως ανικανη να υπερασπιστει τα αυτονοητα, τα ιδια της τα παιδια, αυτα στα οποια ελπιζει για αυριο. Ισως γιατι αυτοι οι εκαστοτε τριακοσιοκρατορες  να θεωρουν οτι το μελλον ανηκει στα δικα τους τα παιδια, τα οποια εχουν φροντισει καταλληλα και να αναθρεψουν αλλα και να σπουδασουν. Μια ματια στην κληρονομικη διαδοχη ονοματων οσων εχουν περασει  απο τη Βουλη αποδεικνυει οτι οι ελπιδες τους εχουν βαση..

*(Απορω μαλιστα με τι  ανειπωτο θρασος ( μουτρα)  η πολιτικη ηγεσια βγαινει και  ¨καμαρωνει¨τη μαθητιωσα νεολαια στις παρελασεις?Μηπως προσποιειται?)
**Επισης αναρωτιεμαι τι θα απογινει αν η Πολιτεια αποφασισει και  εισακουσει  τα αιτηματα μας και επενδυσει πραγματι στην Παιδεια. Τι θα γινουν τα φρροντιστηρια, οι ιδιαιτερακηδες?ΑΠ.: Οι επιχειρηματιες της εκπαιδευσης  θα στησουν αλλη επιχειρηση, απλα ετυχε και η εκπαιδευση τωρα εβγαζε χρημα. Αν αυριο βγαζει χρημα η κατασχεση ακινητης περιουσιας θα τους εχετε νεα αφεντικα και εσεις αντι για φροντιστηρια θα παραδιδετε κατασχετηρια  σε ταλαιπωρους πολιτες. Με επιχειρηματα η χωρις?
*** μπορει και να ειναι εκτος θεματος αλλα τωρα γραφτηκε πια.



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 04:44:38 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος sofoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 05:11:23 μμ »
Ο σοφος λαος τελικα τα ειχε πει σωστα: "εξω απ το χορο, πολλα τραγουδια λεμε.."


Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 05:38:35 μμ »
Προσωπικά δεν δέχομαι ποτέ να κάνω δοκιμαστικό και ζητάω να πληρώνομαι μετά από κάθε μάθημα ή στο τέλος καθε εβδομάδας

nickitol εισαι εντελώς εκτός θέματος, αλλά από την άλλη έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι και οι άνεργοι εκπαιδευτικοί ήταν κ'αποτε και οι ίδιοι μαθητές με όνειρα, που δεν έχουν γίνει όλοι επιχειρηματίες-αρπακτικά. Στην τελική εδώ δε γίνεται λογος για γονείς που θέλουν να προστατέψουν τα παιδιά τους, αλλά για γονείς που μαθαίνουν στα παιδιά τους πώς να εκμεταλλεύονται τους άλλους, να λένε ψέματα και να εξαπατούν
"Come out come out wherever you are..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.