*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301040 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 05:40:03 μμ »
Ναι αλλά μαθαίνοντας αυτά στα παιδιά τους τι παιδεία τους παρέχουν;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:25 »

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 15, 2013, 09:39:51 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι εδώ το σωστό μέρος να ποστάρω αυτό που θέλω να πω αλλά σήμερα μου έτυχε κάτι απίστευτο. Σήμερα έκανα το πρωτο μου ιδιαίτερο από αγγελία σ'ενα παιδί Γυμνασίου πολύ ήρεμο αλλά με απίστευτα κενά σε όλα τα μαθήματα, και του οποίου η μητέρα ήθελε ουσιαστικά να τον διαβάζω στα πάντα (δηλαδή και μαθηματικά και φυσική κλπ ενώ κάνω φιλολογικά). Η ίδια μου είπε πως "έδιωξε" την πρηγούμενη καθηγήτρια επειδή ουσιαστικά δεν έκανε μάθημα στο παιδί της αλλά παιχνιδάκια κι αυτό χειροτέρεψε τους βαθμούς του (μιλάμε για παιδί που δεν ήξερε καν να μου πεί πού βρίσκονται σε κάποια μαθήματα όταν το ρώτησα, ενώ η μητέρα μου το παρουσίαζε ως παιδί που διαβάζει-παρεμπιπτόντως είναι του 13). Τεσπα, δέχτηκα μετά από πίεση να του κάνω σε όλα τα μαθήματα, επειδή είναι η πρώτη μου σχετική δουλειά που μου έτυχε μετά από τόσο καιρό που ψάχνομαι, αν και διαφωνώ κάθετα και τους είπα. Σήμερα πήγα για γνωριμία και όχι για να κάνω μάθημα αλλά το παιδί ήθελε μια βοήθεια σε άσκηση της φυσικής την οποία και έδωσα με ό,οοοτι μπορεί να θυμάμαι από Φυσική ως τελειόφοιτη Φιλοσοφικής και χωρίς κάποια σχετική προετοιμασία. Μετά κάθισα να υπομείνω για μιάμιση ώρα την ατελείωτη φλυαρία της μάνας σχετικά με έντελως άσχετα προσωπικά της θέματα κλπ, πάντα με χαμόγελο κλπ. Το αποτέλεσμα; Να με πάρει η μάνα και να μου πει οτι το παιδί δε θέλει να κάνει μάθημα μαζί μου γιατί και καλά δεν τα καταλαβαίνει με μένα (?????) και να με ρωτήσει αν το παιδί ξαναθελήσει "Να σε πάρω να το κανονίσουμε";; Συγγνώμη για τον απεγνωσμένο τόνο του μηνύματός μου, αλλά δηλαδή τώρα φταίω εγώ; Έκανα κάτι λάθος επειδή ως πρώτο μάθημα (το οποίο δε χρέωσα) ουσιαστικά τον ρώτησα μέχρι πού έχουν φτάσει στα μαθήματα του σχολείου και λύσαμε μαζί 2 ασκήσεις; Γενικά προσπάθησα να σπάσω τον πάγο, να τον κάνω να νιώσει άνετα κλπ. Σκέτη απογοήτευση.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:16:36 μμ »
είσαι πολύ τυχερή! ξεμπέρδεψες με έναν κακό μπελά νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:20:57 μμ »
είσαι πολύ τυχερή! ξεμπέρδεψες με έναν κακό μπελά νωρίς.

να υποθέσω αναφέρεσαι - κυριως - στη μητέρα ε;;;  ;) ;)

όντως, καλύτερα έτσι!! Τέτοιες περιπτωσάρες νομίζω πως όσο καλή και να είσαι στη δουλειά σου, τελικά καταλήγουν να σε δυσφημούν!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:25 »

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:35:35 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή σκέφτηκα "κάτι δεν κάνω καλά" αλλά λίγο μετά φέρνοντας στο μυαλό μου την εντελώς σουρεάλ φάση με τη μάνα (που θέλω 50 σελίδες για να πω το τί έχουν ακούσει τ αυτάκια μου από αυτή 2 ώρες σήμερα) αλλά και το γεμάτο απορία βλέμμα του παιδιού όταν τον ρώτησα να μου πεί μέχρι πού έχουν φτάσει σε συγκεκριμένα μαθήματα αλλά και όταν είδα οτι δεν είχε καν κάποιο τετράδιο για ασκήσεις κλπ και με κοιτούσε όλος απορία όταν ζήτησα να το δω είπα οτι μάλλον δε φταίω εγώ.. Απλά ήταν η πρώτη μου απόπειρα πάνω σ αυτή τη δουλειά και όλος ο ενθουσιασμός μου κατέληξε σε ψυχρολουσία...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:50:28 μμ »
είσαι πολύ τυχερή! ξεμπέρδεψες με έναν κακό μπελά νωρίς.

να υποθέσω αναφέρεσαι - κυριως - στη μητέρα ε;;;  ;) ;)

όντως, καλύτερα έτσι!! Τέτοιες περιπτωσάρες νομίζω πως όσο καλή και να είσαι στη δουλειά σου, τελικά καταλήγουν να σε δυσφημούν!

ε ναι, ψυχοπαθολογική περίπτωση υπερπροστατευτικής μαμάς που σχολιάζει τα πάντα και τους πάντες και φυσικά πάντα το παιδί της έχει δίκιο... μακριααααααααααά

@ Αντιγόνη μην σε παίρνει από κάτω, στατιστικά θα σου πέφτουν τέτοια άτομα, είσαι τυχερή γιατί δεν σε έφθειρε και ξεμπέρδεψες με μια επίσκεψη. 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:53:26 μμ »
όντως γιατί θα μπορούσες να του χες κάνει και μάθημα επί αμοιβή και τώρα να περιμένεις την αμοιβή!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 15, 2013, 11:26:48 μμ »
Μη σε παίρνει από κάτω Αντιγόνη. Καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα. Αν στην πρώτη συνάντηση, συμπεριφέρεται μ'αυτό τον τρόπο η μητέρα, φαντάσου πως θα ήταν αργότερα.  :o
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:36:05 πμ »
Συγνώμη αλλά τι σοι φάση είναι αυτή; Στη λογική του "δεν έχω λεφτά" (που είναι σεβαστο,οκ) θα εισάγουμε το νέο τύπο "πολυκαθηγητή" που διδάσκει τα πάντα ; Και έχει την απαίτηση ο γονέας ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ να παίρνει μαθηματικό και να κάνει στο παιδί του και αρχαία; Δηλαδή να αρχίζω να ξεσκονίζω την Αντιγόνη ;

Σορρυ παιδιά νομίζω ότι χάθηκε η μπάλα.... 

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #345 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:39:06 πμ »
Νομίζω ότι η μπάλα συνάδελφοι έχει χαθεί εδώ και πολύ καιρό!!!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #346 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:46:42 πμ »
θα εισάγουμε το νέο τύπο "πολυκαθηγητή" που διδάσκει τα πάντα ; Και έχει την απαίτηση ο γονέας ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ να παίρνει μαθηματικό και να κάνει στο παιδί του και αρχαία; Δηλαδή να αρχίζω να ξεσκονίζω την Αντιγόνη ;

Σορρυ παιδιά νομίζω ότι χάθηκε η μπάλα....


Άρχισε να ξεσκονίζεις την Αντιγόνη .. δε σου κάνω πλάκα  :P :P

Αντιγόνη87 μη στεναχωριέσαι καθόλου. Θα δεις πολλά ακόμη και ίσως χειρότερα. Κρίμα μόνο που σου έτυχε μια τέτοια περίπτωση ως πρώτη σου επαφή με ιδιαίτερο..Φαντάζομαι όλοι εδώ μέσα έχουν να σου πουν ιστορίες...
Ακόμη κι εγώ που είμαι 3-4 χρόνια στο χώρο, αφού αποφοίτησα έχω δει περιπτωσάρες και περιπτωσάρες. Πλέον, τα προσπερνάω χωρίς πολλά εγκεφαλικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #347 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:53:34 πμ »
Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που οι γονείς το έχουν κάνει σύστημα να παίρνουν για έναν μήνα καθηγητή και να μην τον πληρώνουν και επιλέγουν τον επόμενο!! Έτσι βγάζουν όλη τη χρονιά χωρίς να δώσουν τίποτα...!!! Πάντως antigone87 μη στενοχωριέσαι και το βάζεις κάτω!! Απεναντίας αυτό να σε κάνει πιο δυνατή γιατί θα δουν πολλά τα μάτια σου!!

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #348 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:00:42 πμ »
Συγνώμη αλλά τι σοι φάση είναι αυτή; Στη λογική του "δεν έχω λεφτά" (που είναι σεβαστο,οκ) θα εισάγουμε το νέο τύπο "πολυκαθηγητή" που διδάσκει τα πάντα ; Και έχει την απαίτηση ο γονέας ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ να παίρνει μαθηματικό και να κάνει στο παιδί του και αρχαία; Δηλαδή να αρχίζω να ξεσκονίζω την Αντιγόνη ;

Σορρυ παιδιά νομίζω ότι χάθηκε η μπάλα....
Συμφωνώ απόλυτα. Το άκουγα κι εγώ από άλλους οτι κάνουν μαθηματικά σε Γυμνάσιο ενώ είναι φιλόλογοι και δεν το πίστευα, και έλεγα πως δε πρόκειται να το κάνω ποτέ. Μέσα στην απόγνωσή μου όμως για να βρω κάποια δουλειά, πολλώ δε μάλλον στο αντικείμενο το δέχτηκα αλλά δε μου βγήκε σε καλό. Και όχι μόνο μαθηματικά, αλλά ΟΛΑ τα μαθήματα της τάξης. Η τύπισσα -για οικονομικούς πάντα λόγους- μέχρι και για αγγλικά (το παιδί δεν πάει φροντιστήριο και δε σκαμπάζει γρι) μου ζήτησε να κάνω, τσουβαλιασμένα με τα υπόλοιπα μαθήματα με σκοπό και το lower άμα λάχει, και φυσικά δεν το σχολίασα καν, το προσπέρασα σα να μην είχε ειπωθεί ποτε, χα χα! Απλά όντως, επειδή ήταν το πρώτο μου μάθημα απογοητεύτηκα που το παιδί δεν ήθελε να συνεχίσουμε και μάλιστα πόσταρα πρώτα εδώ πριν το πω σε κάποιον δικό μου, με τα μηνύματά σας όμως νιώθω ήδη πάρα πολύ καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #349 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:13:15 πμ »
Και να νιώσεις ακόμα καλύτερα γιατί εσύ έδωσες τον καλύτερό σου εαυτό!!!
Δεν ξέρω τι τιμή είχες συμφωνήσει αλλά εδώ ακούγονται και ότι οι γονείς δίνουν μέχρι 5 €!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160147
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.