*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 301046 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1050 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:12:40 μμ »
Δε φταις εσύ σε τίποτα! Ο γονιός θα πρέπει να αφήνει το δάσκαλο να κάνει ανενόχλητος τη δουλειά του όπως επίσης κ το παιδί του απερίσπαστο να κάνει το μάθημά του. Γονείς περίεργοι υπάρχουν πολλοί πίστεψέ με. Εσύ ξεκαθαρίζεις πως θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου και από κει κ πέρα αν δε συμφωνεί ο γονιός ή είναι πολύ παρεμβατικός το σταματάς. Καλή συνέχεια κ καλή δύναμη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:46 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1051 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 03:49:36 μμ »

καποια στιγμή μετά από 3 τεταρτα πηγε να φυγει και το παιδι δεν ήθελε φωναζε,το κακό έιναι ότι κατα τη διάρκεια του μαθήματος σε μερικά σημεία π δυσκολεύεταν επεμβάινε ο γονιός.

ε και μένα, τα modal verbs τα έλεγε special verbs μπερδεύοντας τον πιτσιρικά ακόμη περισσότερο! Επίσης σε κράζει με το παραμικρό, για 15 Ευρώ ήθελε να μην τσεκάρω την ώρα (λες και αν καθόμουν κανά 20 λεπτο έξτρα θα το πληρωνόμουν!). ΕΛΕΟΣ, δυστυχώς δεν θα κρατήσει πολύ αν θες την ταπεινή μου γνώμη  ::)

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1052 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 10:18:19 μμ »
Γεια σας παιδια εχθές έκανα μαθημα ιδιαίτερο σε παιδι ΣΤ δημοτικού και εκατσε κ μαμά του διπλα του μαζι να βλέπει γιατι το παιδί δε μπορεί μονο του φοβάται μου είπε ,σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση?

Δύσκολη περίπτωση, κι εγώ δε θα μπορούσα να λειτουργήσω έτσι...
Στο σχολείο πώς είναι το παιδί, εκεί δε φοβάται;
Πάντως και από τη μεριά του παιδιού δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή...

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1053 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 10:28:04 πμ »
Δύσκολη περίπτωση, κι εγώ δε θα μπορούσα να λειτουργήσω έτσι...
Στο σχολείο πώς είναι το παιδί, εκεί δε φοβάται;
Πάντως και από τη μεριά του παιδιού δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή...

σιγουρα δεν είναι φυσιολογική, λες και θα τον έτρωγα έκανε όταν πήγε να το αφήσει μαζί μου μονο του.Καθε φορά που ξεκινάμε το μαθημα πρέπει να μείνει μαζί του και η μαμα του για 30-40 λεπτα για να συνηθήσει κ μετα να φύγει χωρις να το πάρει χαμπάρι όμως,αν του πει φεύγω κωστα ενταξει τοτε αρχίζει κ δυσανασχετεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:46 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1054 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 07:40:50 μμ »
Δύσκολη περίπτωση, κι εγώ δε θα μπορούσα να λειτουργήσω έτσι...
Στο σχολείο πώς είναι το παιδί, εκεί δε φοβάται;
Πάντως και από τη μεριά του παιδιού δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή...
Ο μαμάκιας :).  Μπορεί να υπάρχει και κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που δεν επιτρέπει στο μαθητή να σταματήσει να αισθάνεται άβολα με έναν ξένο σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Ίσως να τον τρόμαξαν , στην επαρχεία και οι ηλικιωμένοι είχαν σε μεγάλη υπόληψη τους εκπαιδευτικούς , κάποιοι το ερμηνεύουν ως σεβασμό ή φόβο.
Λογικά στα επόμενα μαθήματα θα συνηθίσει και θα καταλάβει πως δεν κινδυνεύει , άραγε πως αντιδρά όταν πάει σε γιατρό. ???
Έχει τεράστια διαφορά το σχολείο, με το φροντιστήριο και ακόμα χειρότερα αν πρόκειται για ιδιαίτερα μαθήματα. Στο σχολείο αισθάνεσαι αόρατος και χάνεσαι μέσα στο πλήθος νιώθεις πως μπορείς να κρυφτείς, στο φροντιστήριο έχεις παρέα με αποτέλεσμα να νιώθεις ασφαλής και  μοιράζεσαι τον χρόνο με τους υπόλοιπους, έχεις την δυνατότητα να ξεφύγεις από το βλέμμα του εκπαιδευτικού, ιδιαίτερα δεν έκανα, αλλά και μόνο στη σκέψη  πως θα έμενα μόνος μου με τον καθηγητή κάτι πάθαινα ,δεν ξέρω αν ήταν από φόβο, ντροπή, άγχος κ.α .
Ο Συγκεκριμένος μαθητής θέλει την μητέρα, ανάλογη κατάσταση είναι όταν απουσιάζει ένα παιδί για κάποιο λογω και ο φίλος-η του δεν έρχεται στο μάθημα χωρίς καμία δικαιολογία…
Παιδάκι είναι το καημένο δώστε του μια ευκαιρία, ίσως είναι και η πρώτη του φορά που μένει με έναν ξένο , μέχρι τώρα λογικά διάβαζε με την μαμά, αν η μητέρα παρακολουθεί το μάθημα διακριτικά και από υποχρέωση τότε δεν είναι ανησυχητικό.
Υγ μήπως να γράψουμε και την δική μας εμπειρία στο πρώτο μάθημα?


Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1055 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 09:07:39 μμ »
Μήπως έχεις ένα παιδί χωρισμενων γονέων;Αυτά τα παιδιά συνήθως έχουν θέματα. Συνήθως όχι πάντα.Και η μητέρα το χει κακομαθει;Δώσε χρόνο να δεις τι συμβαίνει και αν υπάρχει δικαιολογία.
Σε παιδί γ λυκείου αρχικά διδασκα και τον πατέρα.
Μετά με παράτησε ήσυχη και στο τέλος το παιδί πέρασε και με λατρεύουν και οι δύο.Βγηκα και για καφεδάκι μαζί τους.Χωρισμενοι οι γονείς και ο πατέρας αγχωνοταν για όλα.Δες λίγο πριν το παρατήσεις.Δυστυχως όλοι έχουμε θέματα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1056 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 01:21:41 μμ »
Καλημέρα. Για άλλη μια φορά θα σας ζαλίσω με τα δικά μου, φοβάμαι ότι πολλοί βιώνουν τα ίδια. Μετά το 2013, οπότε έφυγα εκτός ως αναπληρώτρια κι έχασα τον κύκλο μου, τα ιδιαίτερα που βρίσκω είναι λίγα και κάκιστα. Φέτος έχω μια μαθήτρια που για 4η φορά ακυρώνει μαθ. Πέρισυ την είχα τους τελευταίους μήνες και στο τέλος για να με πληρώσει τον Ιούνιο με παίδεψε πολύ με διάφορες δικαιολογίες. Τελικά μου άφησε ένα μικρό υπόλοιπο που είπε ότι θα εξοφλήσει φέτος. Ήταν να πληρωθώ τέλη Σεπτέμβρη και τότε άρχισαν οι ακυρώσεις. Τι τηλ, τι μνμ... τίποτα. Σκέφτομαι να της στείλω μνμ, άλλη επικοινωνία δεν υπάρχει, και να της πω ότι σταματάμε κι ότι θέλω να με πληρώσει άμεσα. Σημείωση . Σε τηλ/κη επικοινωνία πριν μια βδομάδα, όταν τη ρώτησα τη μαμά αν θέλει να συνεχίσουμε, μου είπε ναι. Α, και το παιδί κακομαθημένο, για όλα φταίνε οι καθηγητές, η μαμά σιγοντάρει...τι θα κάνατε στη θέση μου? Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

rainbow74

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1057 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 02:53:46 μμ »
Θα σταματούσα τη συνεργασία μαζί τους, όπως λογικά σκέφτεσαι και εσύ. Αναγνωρίζοντας το ρίσκο βέβαια να  μη μου δώσουν το υπόλοιπο που οφείλουν. 'Ετσι και αλλιώς,όμως , αν είναι κακοπληρωτές από "άποψη"  κάποια στιγμή θα σου "φάνε" μαθήματα. Νομίζω πως η ψυχολογική φθορά από τέτοιες περιπτώσεις είναι ανυπολόγιστη - τουλάχιστον αυτό ισχύει  σε εμένα- και προτιμώ να διακόπτω παρά να φθείρομαι. Σου εύχομαι ...το καλύτερο!   ;)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1058 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 03:00:12 μμ »
Προτείνω το εξής διότι το έπαθα και γω: Κανονιζεις το επόμενο μάθημα αλλά τηλεφωνικά λες να σου δώσουν τα χρήματα λόγω ενοικιου,εγχειρισεως...ο,τι σου έρθει.Να είσαι πειστική.Αφου πάρεις τα χρήματα και αφού κάνετε το μάθημα φύγε κανονικά. Μετά τηλ.οπως κάνουν οι ίδιοι και πες πως σταματάς διότι φεύγεις αναπληρωτρια ή πας στο διάστημα.Το έκανα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1059 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 03:06:55 μμ »
Σκέφτομαι να της στείλω μνμ, άλλη επικοινωνία δεν υπάρχει, και να της πω ότι σταματάμε κι ότι θέλω να με πληρώσει άμεσα. Σημείωση . Σε τηλ/κη επικοινωνία πριν μια βδομάδα, όταν τη ρώτησα τη μαμά αν θέλει να συνεχίσουμε, μου είπε ναι. Α, και το παιδί κακομαθημένο, για όλα φταίνε οι καθηγητές, η μαμά σιγοντάρει...τι θα κάνατε στη θέση μου? Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Να πάρεις τηλέφωνο τη μαμά και να πεις ότι για να συνεχίσετε μαθήματα πρέπει πρώτα να σε εξοφλήσει. Και όταν σε εξοφλήσει (που θα αργήσει να το κάνει) να της πεις ότι δυστυχώς έχεις κλείσει τις ώρες σου ή ότι από εδώ και στο εξής θα πληρώνεσαι προκαταβολικά τον μήνα ή ότι θα πληρώνεσαι τις ακυρώσεις ή ό,τι άλλο σε βολεύει - κι αν τους αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1060 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 03:58:57 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις συμβουλές σας. όντως, η ψυχολογική φθορά είναι τεράστια. Είναι απογοητευτικό να βλέπεις περιποιημένες μαμάδες που πατάνε στην κρίση, μας θεωρούν κορόιδα και ζουν εις βάρος μας. Επειδή πολλές τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν που αλλάζουν 5-6 καθηγητές το χρόνο, που δεν πληρώνουν, έχω σκεφτεί πως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να γνωστοποιούμε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως με αρχικά ονόματος, περιοχή..., για να μην την πατάνε κι άλλοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1061 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 07:50:58 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τις συμβουλές σας. όντως, η ψυχολογική φθορά είναι τεράστια. Είναι απογοητευτικό να βλέπεις περιποιημένες μαμάδες που πατάνε στην κρίση, μας θεωρούν κορόιδα και ζουν εις βάρος μας. Επειδή πολλές τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν που αλλάζουν 5-6 καθηγητές το χρόνο, που δεν πληρώνουν, έχω σκεφτεί πως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να γνωστοποιούμε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως με αρχικά ονόματος, περιοχή..., για να μην την πατάνε κι άλλοι συνάδελφοι.

το κόλπο είναι από πριν (είτε στο τηλέφωνο είτε στην δωρεάν γνωριμία που πάντα ζητάνε οι τεμπέληδες/απατεώνες γονείς) να τους πεις 'πληρώνομαι με την επίσκεψη'.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Aj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1062 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 10:43:00 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Δυστυχώς δεν είμαι αναπληρώτρια ή κάτι τέτοιο οπότε αναγκάζομαι να συμβιβαστώ με τα ιδιαίτερα τα οποία βέβαια δεν επιφέρουν πολλά χρήματα καθώς τα λεφτά είναι πολύ λίγα. Ωστόσο έχω ένα μαθητή που αν και είναι δευτέρα δημοτικού, δεν ξέρει ούτε τα γράμματα. Μαλιστα από ότι έμαθα, πέρυσι ήθελαν να τον αφήσουν στην ιδια τάξη αλλά η μητέρα του δεν το επέτρεψε. Κάνουμε 1 ώρα κάθε μέρα και φυσικά δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε ότι απαιτείται. Ωστόσο και στο σπίτι είναι άσχημες οι συνθήκες και το παιδί είναι ιδιαίτερα ανώριμο (κοροϊδεύει, γελάει κλπ) οπότε μένουν αρκετά πράγματα που δεν προλαβαίνουμε να τα κάνουμε. Η μητέρα του μου ζήτησε να τα κάνω εγώ για να μην πηγαινει αγραφος στο σχολείο, ωστόσο εγώ το θεωρώ λάθος. Της εξήγησα αλλά τίποτα. Και φυσικά συχνά πυκνά υπάρχουν και οι ακυρώσεις που επιβαρύνουν ακόμα πιο πολύ την κατάσταση. Τι να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1063 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 11:45:28 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Δυστυχώς δεν είμαι αναπληρώτρια ή κάτι τέτοιο οπότε αναγκάζομαι να συμβιβαστώ με τα ιδιαίτερα τα οποία βέβαια δεν επιφέρουν πολλά χρήματα καθώς τα λεφτά είναι πολύ λίγα. Ωστόσο έχω ένα μαθητή που αν και είναι δευτέρα δημοτικού, δεν ξέρει ούτε τα γράμματα. Μαλιστα από ότι έμαθα, πέρυσι ήθελαν να τον αφήσουν στην ιδια τάξη αλλά η μητέρα του δεν το επέτρεψε. Κάνουμε 1 ώρα κάθε μέρα και φυσικά δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε ότι απαιτείται. Ωστόσο και στο σπίτι είναι άσχημες οι συνθήκες και το παιδί είναι ιδιαίτερα ανώριμο (κοροϊδεύει, γελάει κλπ) οπότε μένουν αρκετά πράγματα που δεν προλαβαίνουμε να τα κάνουμε. Η μητέρα του μου ζήτησε να τα κάνω εγώ για να μην πηγαινει αγραφος στο σχολείο, ωστόσο εγώ το θεωρώ λάθος. Της εξήγησα αλλά τίποτα. Και φυσικά συχνά πυκνά υπάρχουν και οι ακυρώσεις που επιβαρύνουν ακόμα πιο πολύ την κατάσταση. Τι να κάνω?

Δύσκολη περίπτωση...
Σου έχουν πει αν υπάρχει θέμα μαθησιακών δυσκολιών; Γιατί τόσο μεγάλα κενά δύσκολα δικαιολογούνται αλλιώς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160157
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.