*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες  (Αναγνώστηκε 3467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2023, 01:23:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Ακριβώς όπως τα λες είναι. Υπήρξε χρονιά που δούλευα πρωί ιδιαίτερα έφευγα για το ολοήμερο που δούλευα (1 ώρα και 20 λεπτά δρόμος να πάω και άλλο τόσο να γυρίσω) και συνέχιζα στα ΙΕΚ. Ήμουν μόνη μου χωρίς υποχρεώσεις. Όπως ήμουν μόνη μου όταν έφυγα και Θάσο. Έμενα όμως κάτω από σπίτι δασκάλων, από κάτω έμεναν και οι παππούδες και με πρόσεχαν. Ότι χρειαζόμουν, αισθανόμουν ασφάλεια. Ο παππούς αν δεν με έβλεπε χτυπούσε την πόρτα να ρωτήσει αν είμαι καλά. Ήμουν μικρή, άλλες αντοχές, η υγεία σίγουρα καλύτερη και φυσικά είχα ανθρώπους που με νοιάζονταν κι ας ήμουν μακριά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 12, 2023, 01:49:26 μμ »
Κι επειδή ειπώθηκε ότι η Ιός έχει κεντρο υγείας. Ειμαι σε μεγάλο νησί της Δ με λόγο πολύ όλες τις ειδικότητες γιατρών ιδιώτες. Στο ΚΥ δεν υπάρχει τίποτα. Τρεις διακομιδές κάθε μέρα έχουμε εδώ και μήνες. Από εφήβους μέχρι υπέργηρους.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 12, 2023, 01:58:36 μμ »
Δεν ειμαι κατω απο 30 πανω απο 40 ειμαι κ για μας ηρθε αργα ο διορισμος ολοι εμεις που διοριστηκαμε αυτα τα χρονια κ τακαιπωρηθηκαμε αλλα ειχαμε κ βοηθεια απο συγγενεις τα ζυγθασανε τα πραγματα κ καναμε υπομονη 2 χρονια για να ξεμπερδευουμε κ να ερθουμε στον τοπο μας εγω απλα μια γνωμη ειπα για το πως ειναι η κατασταση στη Σαντορινη αυτη τη στιγμη εγω αν ειχα οικογενεια δεν θα την κατεβαζα στη σαντορινη ειναι προτιμοτερο να τα δινεις στα ακτοπλοικα η αεροπορικα ασφαλως ο καθενας με τις αντοχες τις δυναμεις κ τις προτεραιοτητες του εγω το ειπα για να ξεμπερδευει 2 χρονια ειναι θα περασουνε αλλωστε δεν ξερω τι ειδικοτητα ειναι η κοπελα κ αν παιρνει ευκολα μεταθεσεις αλλα την απισπαση την εχει στο τσεπακι της μετα τα 2 χρονια θα παρει κ τις υπολοιπες αδειες που δικαιουται αναρρωτικες γονικες κ θα περασει ο καιρος ψυχραιμια η κοπελα εχει κ τωρα με την παραταση απλως χρονο κερδιζεις τα ιδια δεδομενα θα εχει κ του χρονου καθε περσι κ καλυτερα που λενε γι αυτες τις περιοχες ειναι δυσκολη περιοχη η β κυκλαδων

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 12, 2023, 02:02:10 μμ »
Μην νομιζετε οτι το νοσοκομειο της σαντορινης ειναι κ το πιο στελεχωμενο επιπλεον μπορει η κοπελα να παει κ με ενα συγγενικι της προσωπι τη μαμα της για παραδειγμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 12, 2023, 02:11:08 μμ »
Για διαβήτη τύπου 1 πλέον υπάρχει η επιλογή τοποθέτησης ειδικής αντλίας τελευταίας τεχνολογίας, που διευκολύνει πολύ την καθημερινότητά και αποφεύγονται οι υπογλυκαιμίες. Το καλύπτει ο εοπυυ πλέον.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 12, 2023, 02:36:13 μμ »
Το ιδανικό θα ήταν αυτό. Αλλά η μαμά έχει πεθάνει. Σκέφτηκα τα πεθερικά μου αλλά η πεθερά μου θα υποβληθεί σε εγχείρηση στα νεφρά. Πριν λίγο μιλούσα με μία συνάδελφο άλλης ειδικότητας η οποία μου είπε ότι η κουμπάρα της είχε διοριστεί Αθήνα και δεν πήγε. Έδωσε κατατακτήριες και πήρε εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές για 3 έτη. Ήταν μέσα και η πρακτική της. Θα εξαντλήσω όλες τις εναλλακτικές και βλέποντας και κάνοντας..


Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 12, 2023, 02:40:40 μμ »
Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. 24 χρόνια έχω διαβήτη. Ο γιατρός μου δεν μου προτείνει την αντλία για τη δική μου περίπτωση. Προτιμάει το πολλαπλό σύστημα ενέσεων. Η αλήθεια είναι ότι 3 ιδιώτες διαβητολόγοι με έχουν αποτρέψει από την αντλία. Μόνο ένας κάποτε στο νοσοκομείο μου είπε για αντλία. Αλλά, εμπιστεύομαι τον διαβητολόγο μου οπότε λέω να τον ακούσω. Χάρις αυτόν άλλωστε έχω τα 2 αγγελούδια μου

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 12, 2023, 05:35:15 μμ »
Το ιδανικό θα ήταν αυτό. Αλλά η μαμά έχει πεθάνει. Σκέφτηκα τα πεθερικά μου αλλά η πεθερά μου θα υποβληθεί σε εγχείρηση στα νεφρά. Πριν λίγο μιλούσα με μία συνάδελφο άλλης ειδικότητας η οποία μου είπε ότι η κουμπάρα της είχε διοριστεί Αθήνα και δεν πήγε. Έδωσε κατατακτήριες και πήρε εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές για 3 έτη. Ήταν μέσα και η πρακτική της. Θα εξαντλήσω όλες τις εναλλακτικές και βλέποντας και κάνοντας..

Υπάρχει αλήθεια εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές;

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 12, 2023, 05:54:56 μμ »
Υπάρχει αλήθεια εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές;
Κι εγώ την ίδια απορία έχω,νομίζω πολύ παλιότερα το είχα ακούσει αλλά ότι ίσχυε για δύο χρόνια και θεωρούσα ότι ήταν φήμη.

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 12, 2023, 06:27:10 μμ »
Σχετικά με τα σχόλια κάποιων που σε συμβουλεύουν να πας και να πάρεις όποια άδεια δικαιούσαι και θα περάσει ο χρόνος, θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία. Δυστυχώς στο τέλος της χρονιάς κι ενώ είχαν ήδη τελειώσει τα μαθήματα, προέκυψε σοβαρό θέμα υγείας του παιδιού μου. Ε, πήρα ό,τι άδεια ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ για να είμαι κοντά του, αλλά αντιμετώπισα απίστευτο mobbing  από τους διευθυντές μου γιατί έλειπα! Μέσα στην πίκρα μου, έπρεπε να αντιμετωπίσω και την απαράδεκτη συμπεριφορά εκείνων που ήταν πολύ ψυχοφθόρα για μένα. Δεν ξέρω πώς θα είχε αντιδράσει ο οργανισμός μου αν είχα διαβήτη και πόσο θα είχε επιβαρυνθεί η κατάστασή μου...Θέλω να πω με όλα αυτά, ότι τα πράγματα δεν έρχονται πάντα ιδανικά, ούτε το περιβάλλον εργασίας είναι πάντα ευχάριστο, αντιθέτως μπορεί να είναι εξαιρετικά ζημιογόνο...Ζύγισε τα πράγματα και σκέψου ποια θα ήταν για σένα η πιο safe επιλογή δεδομένων των συνθηκών. Παράταση ορκωμοσίας μπορείς να ζητήσεις μόνο για ένα έτος ή και παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 12, 2023, 10:34:42 μμ »
Σχετικά με τα σχόλια κάποιων που σε συμβουλεύουν να πας και να πάρεις όποια άδεια δικαιούσαι και θα περάσει ο χρόνος, θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία. Δυστυχώς στο τέλος της χρονιάς κι ενώ είχαν ήδη τελειώσει τα μαθήματα, προέκυψε σοβαρό θέμα υγείας του παιδιού μου. Ε, πήρα ό,τι άδεια ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝ για να είμαι κοντά του, αλλά αντιμετώπισα απίστευτο mobbing  από τους διευθυντές μου γιατί έλειπα! Μέσα στην πίκρα μου, έπρεπε να αντιμετωπίσω και την απαράδεκτη συμπεριφορά εκείνων που ήταν πολύ ψυχοφθόρα για μένα. Δεν ξέρω πώς θα είχε αντιδράσει ο οργανισμός μου αν είχα διαβήτη και πόσο θα είχε επιβαρυνθεί η κατάστασή μου...Θέλω να πω με όλα αυτά, ότι τα πράγματα δεν έρχονται πάντα ιδανικά, ούτε το περιβάλλον εργασίας είναι πάντα ευχάριστο, αντιθέτως μπορεί να είναι εξαιρετικά ζημιογόνο...Ζύγισε τα πράγματα και σκέψου ποια θα ήταν για σένα η πιο safe επιλογή δεδομένων των συνθηκών. Παράταση ορκωμοσίας μπορείς να ζητήσεις μόνο για ένα έτος ή και παραπάνω;
Από 6 μήνες έως 1 χρόνο(μέχρι 31/08/24) μου είπαν από το υπουργείο παιδείας. Η υπάλληλος μου το πρότεινε όταν την ρώτησα ποια είναι η διαδικασία για να αρνηθώ τον διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 12, 2023, 10:42:39 μμ »
Από 6 μήνες έως 1 χρόνο(μέχρι 31/08/24) μου είπαν από το υπουργείο παιδείας. Η υπάλληλος μου το πρότεινε όταν την ρώτησα ποια είναι η διαδικασία για να αρνηθώ τον διορισμό.

Πιστεύω πώς είναι μια λύση από την οποία δεν χάνεις τίποτα. Από ένα ρίσκο ή μια βεβιασμένη απόφαση, μόνο να χάσεις εχεις.

Συνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 13, 2023, 02:20:38 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2023, 10:25:27 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι (2023) και άδειες
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 13, 2023, 03:50:44 μμ »
Στην παράταση ορκομωσίας υπάρχουν αποδοχές? Επίσης που υποβάλλουμε το χαρτί και πως αποδεικνύεται ο σοβαρός λόγος? Απλά τον αναγράφουμε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 932
Σύνολο: 936

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.