*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688571 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4732 στις: Ιούνιος 07, 2014, 12:18:59 πμ »
Έχεις δίκιο grtt. Αυτό για τις διατάξεις πολλαπλής απασχόλησης το έχω γράψει σε πόστ μου 3-4 φορές.
Δεν ξέρω τι με έπιασε σήμερα και το σκέφτηκα αλλιώς. Αυτό το "διπλό" ΙΚΑ με μπέρδεψε! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:19 »

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4733 στις: Ιούνιος 07, 2014, 08:44:34 πμ »
ειμαι  με ποσπαση στα  επαλ απο τα ιεκ..ωρομισθια  με 20 ωρες τη βδομαδα...δεν εχω πληρωθει  απο τον ιανουαριο..ισχυει  αυτο  με τα ενσημα του ικα που γραφετε;..η αποσπαση μου στα επαλ εγινε  τον προυγουμενο μηνα

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4734 στις: Ιούνιος 07, 2014, 05:26:33 μμ »
Ξερει κανεις τι θα γινει με εμας που ειχαμε ως μονη απασχοληση τα ΔΙΕΚ-ανεργοι γαρ-και απολυθηκαμε στην ψυχρα τον Απριλιο με τις αλλαγες στο προγραμμα; Πηρα χτες τηλ. στο ΙΕΚ που ημουν, αλλαδεν ηξεραν τιποτα για τιποτα-κλασικα, θα ειχα παθει σοκ αν ειχαν απαντησεις!:/ Θα ασφαλιστουμε με ΙΚΑ, δηλαδη ενσημα;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4735 στις: Ιούνιος 07, 2014, 06:07:45 μμ »
Καλησπέρα!!!!Εμένα μου είπαν οτι θα περαστούν ένσημα και απο το προηγούμενο εξάμηνο.....Δεν το πιστεύω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:19 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4736 στις: Ιούνιος 07, 2014, 06:15:24 μμ »
Καλησπέρα!!!!Εμένα μου είπαν οτι θα περαστούν ένσημα και απο το προηγούμενο εξάμηνο.....Δεν το πιστεύω....

ΜΑΚΑΡΙ!!!Μακαρι να εχεις δικιο και να ισχυει αυτο!!Εγω ειμαι ανασφαλιστη απο περυσι οταν τα ΙΕΚ, στη μεση του χειμερινου εξαμηνου 2012-2013 ανακοινωσαν το νεο 'συστημα' διχως ενσημα! :-\

 Εγω θα ξαναπαρω το ΙΕΚ απο Τριτη, γιατι αν περιμενω απο αυτους να με ειδοποιησουν, ζητω που καηκαμε!!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4737 στις: Ιούνιος 07, 2014, 06:55:04 μμ »
Έχεις δίκιο grtt. Αυτό για τις διατάξεις πολλαπλής απασχόλησης το έχω γράψει σε πόστ μου 3-4 φορές.
Δεν ξέρω τι με έπιασε σήμερα και το σκέφτηκα αλλιώς. Αυτό το "διπλό" ΙΚΑ με μπέρδεψε! ;D ;D ;D

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας. Όσοι από εμάς έχουν κύρια ασφάλιση το ΙΚΑ θα πρέπει να ασφαλίζονται στο ΙΚΑ από  τον κάθε εργοδότη στον οποίο προσφέρουν εργασία σύμφωνα με τις διατάξεις της πολλαπλής ασφάλισης.
Δεν ασφαλίζονται στο ΙΚΑ ή εν πάση περιπτώσει  έχουν δικαίωμα να ζητήσουν από το ΙΚΑ να τους επιστρέψει τις εισφορές τους όσοι οι συνολικές  τους αποδοχές από τους πολλαπλούς εργοδότες είναι μεγαλύτερες από την ανώτατη ασφαλιστική κλάση του ΙΚΑ (5.432€ περίπου). Βέβαια δεν φαντάζομαι να υπάρχει συνάδελφος με ένα τέτοιο αστρονομικό μισθό αλλά από εδώ και πέρα μια και η  "ανάπτυξης" είναι προ των πυλών και σύντομα θα τρώμε με "χρυσά κουτάλια" καλό είναι να το έχουμε υπόψη μας.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4738 στις: Ιούνιος 08, 2014, 09:38:02 μμ »

Το ποσό αυτό δεν πρόκειται να ξεπεραστεί βέβαια. Αυτό που μπορεί να ξεπεραστεί είναι ο αριθμός των ενσήμων που υπολογίζονται μηνιαίως.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4739 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:12:29 μμ »
Το ποσό αυτό δεν πρόκειται να ξεπεραστεί βέβαια. Αυτό που μπορεί να ξεπεραστεί είναι ο αριθμός των ενσήμων που υπολογίζονται μηνιαίως.

Νομίζω ότι τα επιπλέον των 25 ένσημα, δεν υπολογίζονται για ιατροφαρμακευτική κάλυψη και για συνταξιοδότηση; Κάνω λάθος; Αν κάποιος συνάδερφος ξέρει σίγουρα, ας μας το αναφέρει...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4740 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:21:07 μμ »
Τα άνω των 25 ένσημα δεν υπολογίζονται από τον ΟΑΕΔ για το ταμείο ανεργίας.
Μόνο για συνταξιοδότηση υπολογίζονται, καθώς έχεις πληρώσει ήδη τις ανάλογες εισφορές στο ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4741 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:32:25 πμ »
Δηλαδή συντάξιμα υπολογίζονται ακόμα και 500 ένσημα το χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4742 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:34:09 πμ »
Καλησπέρα!!!!Εμένα μου είπαν οτι θα περαστούν ένσημα και απο το προηγούμενο εξάμηνο.....Δεν το πιστεύω....
Μακάρι , αλλά απίθανο το κόβω δεδομένου πως ήδη πληρωθήκαμε και υπογράψαμε σύμβαση που έλεγε μίσθωση έργου..Αμα γίνει κάτι τέτοιο μάλλον θα μας ζητάνε χρήματα πίσω για το ΙΚΑ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4743 στις: Ιούνιος 10, 2014, 11:37:22 πμ »
Δηλαδή συντάξιμα υπολογίζονται ακόμα και 500 ένσημα το χρόνο;
Δεν ξέρω ποιο είναι το ανώτατο ετήσιο όριο που δέχεται το ΙΚΑ. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όταν έχει κάποιος 27, 28 ή 30 ένσημα το μήνα τα δέχονται. Αν λοιπόν το όριο είναι τα 30 ένσημα το μήνα (λογικό εφόσον είναι αντίστοιχο των ημερών του μήνα) τότε το ΙΚΑ μπορεί να έχει ως όριο τα 360 ένσημα το χρόνο.

Λεπτομέρεια νομίζω...γιατί κανείς δεν φτάνει τα 400 και 500 ένσημα το χρόνο!

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4744 στις: Ιούνιος 10, 2014, 01:03:10 μμ »
Τα έξτρα ένσημα στο ΙΚΑ, δηλαδή άνω των 300 ανά έτος μετρούν στο ύψος της σύνταξης, αλλά όχι στη διάρκεια των ετών ασφάλισης. Έτσι, κάποιος που έχει 9300 ένσημα με 30 έτη (29 έτη επί 300=8700 και 1 έτος όπου του κόλλησαν 600 ένσημα) θα βγει στη σύνταξη με 30 έτη ασφάλισης και 9300 ένσημα. Σε αντίθεση με κάποιον που θα βγει με 30 έτη και 9000 ένσημα (30Χ300), ο πρωταγωνιστής στην ιστορία μας θα πάρει λίγο μεγαλύτερη σύνταξη από τον άλλον με τα 9000 ένσημα, γιατί έχει πληρώσει περισσότερα ένσημα. 

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4745 στις: Ιούνιος 10, 2014, 11:01:05 μμ »
Τα έξτρα ένσημα στο ΙΚΑ, δηλαδή άνω των 300 ανά έτος μετρούν στο ύψος της σύνταξης, αλλά όχι στη διάρκεια των ετών ασφάλισης. Έτσι, κάποιος που έχει 9300 ένσημα με 30 έτη (29 έτη επί 300=8700 και 1 έτος όπου του κόλλησαν 600 ένσημα) θα βγει στη σύνταξη με 30 έτη ασφάλισης και 9300 ένσημα. Σε αντίθεση με κάποιον που θα βγει με 30 έτη και 9000 ένσημα (30Χ300), ο πρωταγωνιστής στην ιστορία μας θα πάρει λίγο μεγαλύτερη σύνταξη από τον άλλον με τα 9000 ένσημα, γιατί έχει πληρώσει περισσότερα ένσημα.

Ακριβώς όπως τα γράφεις  συνάδελφε, για την συνταξιοδότηση μας μετρούν 25 μόνο ένσημα τον μήνα και 300 συνολικά τον χρόνο. Τυχών επιπλέον ένσημα δεν υπολογίζονται ως  ημέρες εργασίας ώστε να υπάρχει η δυνατότητα συνταξιοδότησης μας νωρίτερα αλλά  μόνο προσαυξάνουν την σύνταξη γιατί  τελικά θα είναι περισσότερες οι εισφορές που θα έχουμε πληρώσει στον ασφαλιστικό  φορέα . Μην νομίσετε  όμως ότι θα είναι κάποια  σημαντική διαφορά για τους μισθούς του εκπαιδευτικού. Μιλάμε για μερικά ψίχουλα επιπλέον στην σύνταξή. Με περισσότερες  ημέρες εργασίας (360) υπολογίζεται μόνο η στρατιωτική θητεία και τυχών ναυτική υπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 933
Σύνολο: 947

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.