*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688582 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5390 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 01:36:11 μμ »
αυτο ειναι σοβαροτατο.... αλλα με ολα οσα εχουμε δει ως τωρα πιστευει κανεις οτι ακομα κ να κανεις κατι θα βρεις δικιο????? πολυ λυπαμαι που το λεω αλλα ...

Συνάδελφοι έντάξει η όλη διαδικασία είναι εντελώς λάθος, αλλά εντάξει όχι και σοβαρότατο. Ηδη γνωρίζω 2 συναδέλφους που έκαναν αίτηση δεν είδαν το όνομα τους στο συνολικό και πήραν τηλέφωνο στο ΙΕΚ και διόρθωσαν το λάθος. 
Η όλη διαδικασία πρέπει να γίνεται από τα κεντρικά. Μετέφεραν στα κατά τόπους ΙΕΚ για να γλυτώσουν τη δουλειά και τα ακούν τα ΙΕΚ τώρα.
Παλιά που κάναμε σε 10 ΙΕΚ και στηνόμασταν σε 10 ουρές ήταν απαράδεκτο. Τώρα που κάνουμε σε ένα ΙΕΚ αλλά πρέπει να βγουν συνολικά πάλι κολάει η διαδικασία βλέπω.
Το πιο σωστό και αντικειμενικό είναι το σύστημα των ΙΕΚ ΟΑΕΔ που όλες οι αιτήσεις ελέγχονται από μία επιτροπή. Αλλά εκεί βέβαια καθυστερούν κανα μήνα παραπάνω να ξεκινήσουν.
Προτείνετε λύσεις και ας μη τους βρίζουμε όλους.
Πόσες φορές δεν μου μέτρησαν μεταπτυχιακά, πτυχία, σεμινάρια και με μια ένσταση μου τα μέτρησαν κανονικά μετά. Δε πίστεψα ότι συγκεκριμένα δε μου το μέτρησαν για να πάρουν τον από κάτω μου συγκεκριμένα στα ΙΕΚ. Πιστεύω αν έχουμε τα προσόντα θα πάρουμε κάποιες ώρες. Είτε 1ος είτε 5ος θα βγάλουμε ένα μεροκάμματο.
Δε νομίζω ότι όλοι είναι άχρηστοι σε όλα τα ΙΕΚ σε όλες τις υπηρεσίες.
Ας κάνει και κάποιος τον δικηγόρο του διαβόλου.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2014, 01:41:49 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:08 »

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5391 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 02:33:43 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την ανάθεση ωρών.
Μπορεί ο πρώτος σε μοριοδότηση να του ανατεθούν
λιγότερες ώρες από δεύτερο και τρίτο συνυποψήφιο?

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5392 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 02:51:11 μμ »
αυτο ειναι σοβαροτατο.... αλλα με ολα οσα εχουμε δει ως τωρα πιστευει κανεις οτι ακομα κ να κανεις κατι θα βρεις δικιο????? πολυ λυπαμαι που το λεω αλλα ...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ότι δεν πρόκειται να βρείς δίκιο...
Το σύστημα είναι αρκετά καλά "θωρακισμένο" γιατί ξέρουν πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να πάμε μεμονωμένα σε δικηγόρο για να κάνουμε αγωγή, γιατί κοστίζει πάρα πολύ ή όλη διαδικασία...
Ομαδικά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι γιατί είμαστε διάσπαρτοι σ' όλη την χώρα...
Θα μπορούσαμε ίσως (εγώ το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά) να απευθυνθούμε σε διάφορες υπηρεσίες προστασίας του πολίτη, όπως ο "Συνήγορος του Πολίτη" και άλλες αν υπάρχουν.
Και έχουμε να καταγείλουμε όχι και λίγα πράγματα, την αδιαφάνεια της όλης διαδικασίας, την επιλεκτική μοριοδότηση μέρους της προϋπηρεσίας και άλλων προσόντων, κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π....
Εγώ όταν ήμουν νέος στο στίβο της εργασίας δυσκολευόμουν αρκετά να βρώ δουλειά γιατί άλλοι είχαν περισσότερη (και καλά κάνανε) προϋπηρεσία από μένα. Τώρα στο τέλος του εργασιακού μου βίου παρ' όλο που έχω Πτυχίο ΤΕΙ, ΑΕΙ, Μεταπτυχιακό, Παιδαγωγικό, Ξένη γλώσσα κ.α. και σχεδόν 20.000 (ναι είκοσι χιλιάδες ώρες διδακτική εμπειρία) πάλι δυσκολεύομαι (αφάνταστα τώρα) να βρώ δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5393 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:37:08 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την ανάθεση ωρών.
Μπορεί ο πρώτος σε μοριοδότηση να του ανατεθούν
λιγότερες ώρες από δεύτερο και τρίτο συνυποψήφιο?

Δεν αποκλείεται,  αν έχει δηλώσει ένα μόνο Ι.Ε.Κ. και πάρει όλες τις ώρες σ' αυτό, αλλά οι επόμενοι έχουν δηλώσει περισσότερα Ι.Ε.Κ. και επομένως μοιράζονται περισσσότερες ώρες. Αν εννοείς στο ίδιο Ι.Ε.Κ., ούτε αυτό αποκλείεται, γιατί μπορεί ο πρώτος να συμπληρώνει περισσότερες ώρες  στο σύνολο των Ι.Ε.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:08 »

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5394 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:49:27 μμ »
Δεν διευκρίνισα ότι πρόκειται για πόλη με ένα μόνο ΔΙΕΚ.
Μπορεί λοιπόν ο πρώτος με τα περισσότερα μόρια να πάρει λιγότερες ώρες από τον δεύτερο?

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5395 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 04:00:50 μμ »
Δεν διευκρίνισα ότι πρόκειται για πόλη με ένα μόνο ΔΙΕΚ.
Μπορεί λοιπόν ο πρώτος με τα περισσότερα μόρια να πάρει λιγότερες ώρες από τον δεύτερο?
σας   εχουν  δωσει  ωρες;  ωρες  παιρνουν ολοι;

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5396 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 04:08:31 μμ »
σας   εχουν  δωσει  ωρες;  ωρες  παιρνουν ολοι;
Πήγα από τι ιεκ να δω τι γίνεται και αν υπάρχουν νεότερα και έτσι με ενημέρωσαν, ανεπίσημα!

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5397 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 06:24:18 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την ανάθεση ωρών.
Μπορεί ο πρώτος σε μοριοδότηση να του ανατεθούν
λιγότερες ώρες από δεύτερο και τρίτο συνυποψήφιο?
Αυτό το θέμα φίλε απλά δεν λύνεται ... κ πάντα θα υπάρχουν αδικίες ... εγώ γνωρίζω πολλές περιπτώσεις ατόμων π έχουν τεράστια διαφορές μορίων στη λίστα και η διαφορά αυτή αντικατοπρίζεται αντίστροφα στις ώρες ... δν βρίσκεις άκρη κ να μιλήσεις θα στοχοποιηθείς και το δίκιο δν θα βρεις ...

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5398 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 06:41:48 μμ »
Δεν διευκρίνισα ότι πρόκειται για πόλη με ένα μόνο ΔΙΕΚ.
Μπορεί λοιπόν ο πρώτος με τα περισσότερα μόρια να πάρει λιγότερες ώρες από τον δεύτερο?

Μπορεί μόνο στην περίπτωση που ο πρώτος είναι πλήρως απασχολούμενος και επομένως μπορεί να αναλάβει μέχρι 10 ώρες σε Ι.Ε.Κ. ή αν αρνήθηκε ώρες που του πρόσφεραν. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα έπρεπε, αλλοιώς δεν έχουν νόημα οι πίνακες κατάταξης. Το αν  θα το κυνηγήσεις παραπέρα ή όχι εξαρτάται από εσένα, αλλά λάβε υπόψη σου ότι δεν είναι εύκολη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5399 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 07:30:22 μμ »
Συνάδελφοι έντάξει η όλη διαδικασία είναι εντελώς λάθος, αλλά εντάξει όχι και σοβαρότατο. Ηδη γνωρίζω 2 συναδέλφους που έκαναν αίτηση δεν είδαν το όνομα τους στο συνολικό και πήραν τηλέφωνο στο ΙΕΚ και διόρθωσαν το λάθος. 
Η όλη διαδικασία πρέπει να γίνεται από τα κεντρικά. Μετέφεραν στα κατά τόπους ΙΕΚ για να γλυτώσουν τη δουλειά και τα ακούν τα ΙΕΚ τώρα.
Παλιά που κάναμε σε 10 ΙΕΚ και στηνόμασταν σε 10 ουρές ήταν απαράδεκτο. Τώρα που κάνουμε σε ένα ΙΕΚ αλλά πρέπει να βγουν συνολικά πάλι κολάει η διαδικασία βλέπω.
Το πιο σωστό και αντικειμενικό είναι το σύστημα των ΙΕΚ ΟΑΕΔ που όλες οι αιτήσεις ελέγχονται από μία επιτροπή. Αλλά εκεί βέβαια καθυστερούν κανα μήνα παραπάνω να ξεκινήσουν.
Προτείνετε λύσεις και ας μη τους βρίζουμε όλους.
Πόσες φορές δεν μου μέτρησαν μεταπτυχιακά, πτυχία, σεμινάρια και με μια ένσταση μου τα μέτρησαν κανονικά μετά. Δε πίστεψα ότι συγκεκριμένα δε μου το μέτρησαν για να πάρουν τον από κάτω μου συγκεκριμένα στα ΙΕΚ. Πιστεύω αν έχουμε τα προσόντα θα πάρουμε κάποιες ώρες. Είτε 1ος είτε 5ος θα βγάλουμε ένα μεροκάμματο.
Δε νομίζω ότι όλοι είναι άχρηστοι σε όλα τα ΙΕΚ σε όλες τις υπηρεσίες.
Ας κάνει και κάποιος τον δικηγόρο του διαβόλου.  :)


Θα ήθελα και εγώ να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Ας μην είμαστε υπέρμετρα καχύποπτοι. Όποιος διαβάσει το blog θα καταλήξει στο συμπέρασμα μιας πλήρους αδιαφάνειας και ρουσφετολογίας γύρω από τα ιεκ. Σίγουρα υπάρχουν τέτοια περιστατικά αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι οι εξαιρέσεις σε ένα σύνολο συγκεχυμένων κανόνων. Πιστεύω πως ο κανόνας είναι η διαφάνεια. Επαναλαμβάνω ότι στη δική μου περίπτωση το ΙΕΚ διόρθωσε την αίτησή μου αυξάνοντας τα μόρια.

Αν καταλαβαίνω καλά επικρατεί η αντίληψη ότι όποιος δεν προηγείται στους πίνακες πρέπει να κάνει αίτηση κατά όλων των υπολοίπων ή κατά των μονίμων!!! χωρίς να σκεφτόμαστε ότι η ίδια η προκήρυξη τους έδωσε τη δυνατότητα να συμμετάσχουν. Αλήθεια για τους αναπληρωτές τι γνώμη επικρατεί; Ή για τους λοιπόυς συμβασιούχους, όπως είμαι και εγώ, που τώρα έχω δουλειά αλλά πριν τη λήξη του σχολικού έτους θα είμαι άνεργος, σε ποια κατηγορία θα πρέπει να καταταγώ;

Προσωπικά πιστεύω ότι τα ΙΕΚ θα πρέπει να είναι ένας χώρος που πρέπει να εργάζονται άτομα άριστα καταρτισμένα και ικανά να μεταλαμπαδεύσουν την επαγγελματική τους εμπειρία (αν θυμάστε η περσινή προκήρυξη ευνοούσε και τους ελεύθερους επαγγελματίες) και κυρίως εκπαιδευτικοί των τεχνικών ειδικοτήτων και όχι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί των βασικών ειδικοτήτων.

Τα ΙΕΚ σαν στόχο πρέπει να έχουν την καταπολέμηση της ανεργίας των σπουδαστών και όχι των εκπαιδευτών. Αν η Ευρώπη μάθαινε ότι προσλαμβάνονται άνεργοι για να καταρτίσουν ανέργους, φοβάμαι ότι θα έκοβε όλες τις επιδοτήσεις για τα ΙΕΚ. Προσωπικά όταν μείνω άνεργος θα ντρέπομαι να διδάξω στα ΙΕΚ...

Κάποιος συνάδελφος αρκετές σελίδες πίσω, μας προτρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε αίτηση στα ΙΕΚ αλλά να πλύνουμε τζάμια για να ζήσουμε. Προσωπικά διαφωνώ επειδή πιστεύω στο ιδεώδες της εκπαίδευσης, αρκεί εμείς οι ίδιοι να μη το υποβιβάζουμε σε ένα κομμάτι κρέας γύρω από το οποίο τσακωνόμαστε σαν πεινασμένοι κύνες.

Ελπίζω να μην κούρασα. Εύχομαι πραγματικά όλοι όσοι έχετε αδικηθεί, να δικαιωθείτε με τις ενστάσεις για το καλό όλων μας και κυρίως για το καλό αυτής της χώρας.

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5400 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 08:14:12 μμ »
Μπορεί μόνο στην περίπτωση που ο πρώτος είναι πλήρως απασχολούμενος και επομένως μπορεί να αναλάβει μέχρι 10 ώρες σε Ι.Ε.Κ. ή αν αρνήθηκε ώρες που του πρόσφεραν. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα έπρεπε, αλλοιώς δεν έχουν νόημα οι πίνακες κατάταξης. Το αν  θα το κυνηγήσεις παραπέρα ή όχι εξαρτάται από εσένα, αλλά λάβε υπόψη σου ότι δεν είναι εύκολη διαδικασία.
Έχεις απόλυτο δίκιο για την δυσκολία της υπόθεσης! Δυστυχώς όμως λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν με παίρνει να το τραβήξω! Λυπάμαι πολύ αλλά...

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5401 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 08:17:10 μμ »
Να ρωτήσω κάτι;Τα ΙΕΚ φέτος θα είναι με ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5402 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 08:32:28 μμ »
Εχουν καλεσει καποιον εως τωρα ? Ποτε θα ξεκινησουνε να καλουνε ?

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5403 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 08:51:17 μμ »
Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο σύνολο των ωρών που μπορούν να ανατεθούν σε έναν ήδη εργαζόμενο ή μπορεί να αναλάβει και τον μέγιστο αριθμό ωρών; Μπορείτε να με παραπέμψετε σε σχετικό ΦΕΚ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 967
Σύνολο: 976

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.