*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688563 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7308 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:02:06 μμ »
Σκέφτείτε δηλαδή τι θα έκαναν αν μετρούσε κιόλας η προυπηρεσία...Ε αφού δεν μετράει αφήστε να την πάρουμε εμείς αφού αυτό είναι το θέμα... Τώρα ποιος γλείφει είναι άλλο θέμα, ποιος απευθύνεται στους (υπο)διευθυντές με τα μικρά του και λέει αφού του τσεκάρουν τα μόρια "αντε θα τα πούμε στο τηλέφωνο" και "σίγουρα υπάρχει μάθημα που δεν ξέρουν να το διδάξουν οι πιτσιρικάδες με την πιστοποίηση" (πληροφορικός το λεγε στον υποδιευθυντή φεύγοντας...)κι επειδή με ήξερε ο υποδιευθυντής (ότι φουντώνω με αυτά...) προσπαθούσε να τα μπαλώσει λέγοντας "θα δούμε, δεν είναι έτσι ακριβώς, θα τα πούμε αν είναι στο τηλέφωνο"...Που μου είστε και υπεράνω και καλά μερικοί >:( >:( >:(...

Συμφωνώ σε ολα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:48 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7309 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 12:01:27 πμ »
Το ξέρω ότι είναι ακριβώς 00:00, αλλά σας παρακαλώ μην παρεκτρέπεστε.

Αν έχετε να πείτε κάτι ουσιαστικό για τα ΙΕΚ καταγράψτε το, αλλιώς διαβάστε μόνο τι γράφουν οι άλλοι!

Αποσυνδεδεμένος voltaire11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7310 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 04:34:09 πμ »
Ένσταση πως μπορουμε να κανουμε αν δουμε οτι δεν μας μετρησαν καποια προυπηρεσια  και μεχρι ποτε μπορουμε να την στειλουμε;

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7311 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:18:35 πμ »
Αναθέσεις θα ξεκινήσουν από τώρα ή θα περιμένουν να τελειώσουν οι ενστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:48 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7312 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 08:31:34 πμ »
Γιατί σας ξενίζει το ότι δεν ξέρουν κάποιοι ένα αντικείμενο; ένα μάθημα που κάνω στα ΙΕΚ (και αλλού) το ξέρουν καμιά εικοσαριά άτομα της ειδικότητάς μου να το διδάξουν γιατί είναι πολύ εξειδικευμένο και ως αντικείμενο δεν είναι πολύ διαδεδομένο στην Ελλάδα (όχι δεν είμουν εγώ με τον υποδιεθυντή σου), οπότε είναι λογικό να το αναθέτουν σε ένα μικρό ποσοστό ατόμων. Όποιος στρωθεί και βγάλει τα μάτια του να το μάθει καλώς αλλά στην Ελλάδα δεν το υπάρχει πουθενά.
Προσωπικά δεν θα έπερνα μάθημα που δεν το ξέρω και πρέπει να το μάθω κουτσά στραβά πάνω στο κεφάλι των σπουδαστών. Εσείς θα το πέρνατε;
Έχω ζήσει σε ΙΕΚ εκπαιδευτή να γίνεται ρόμπα γιατί δεν ήξερε το αντικείμενο και τον κατάλαβαν οι σπουδαστές με απότέλεσμα το επόμενο εξάμηνο να αρνηθεί να πάρει το οτιδήποτε για να μην εκτεθεί ξανά. Μην ξεχνάτε ότι ενώ τον Οκτώβρη γίνεται χαμός από εκπαιδευτές και πολλοί δεν βρίσκουν ώρες και τον Φλεβάρη φεύγει τόσος κόσμος (από εκπαιδευτές) που οι διευθυντές ψάχνουν πολύ χαμηλά στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7313 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 10:08:11 πμ »

Προσωπικά δεν θα έπερνα μάθημα που δεν το ξέρω και πρέπει να το μάθω κουτσά στραβά πάνω στο κεφάλι των σπουδαστών. Εσείς θα το πέρνατε;
Έχω ζήσει σε ΙΕΚ εκπαιδευτή να γίνεται ρόμπα γιατί δεν ήξερε το αντικείμενο και τον κατάλαβαν οι σπουδαστές με απότέλεσμα το επόμενο εξάμηνο να αρνηθεί να πάρει το οτιδήποτε για να μην εκτεθεί ξανά. Μην ξεχνάτε ότι ενώ τον Οκτώβρη γίνεται χαμός από εκπαιδευτές και πολλοί δεν βρίσκουν ώρες και τον Φλεβάρη φεύγει τόσος κόσμος (από εκπαιδευτές) που οι διευθυντές ψάχνουν πολύ χαμηλά στους πίνακες.

Έχεις δίκιο σ' αυτό. Είχε τύχει να πάρω εργαστηριακό μάθημα και ήμασταν δύο οι εκπαιδευτές, εγώ και μια συνάδερφος, η οποία εμφανέστατα δεν ήξερε τίποτα από το μάθημα. Τα παιδιά άρχισαν να τη δουλεύουν, να λένε "καλέ κύριε, σήμερα θέλουμε να μας κάνει μάθημα η κυρία", η οποία δεν άνοιξε το στόμα της όλο το εξάμηνο για μάθημα, αντιθέτως μιλούσε με τους μαθητές για σήριαλ κλπ με αποτέλεσμα να με ενοχλεί στην τάξη, σε σημείο που να ήθελα να τη βγάλω έξω μαζί με τους μαθητές...

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7314 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 10:28:13 πμ »
Ομοιοπαθής τρεις φορές και μάλιστα μία εκ των ασχέτων σήμερα διδάσκει σε τριτοβάθμιο ίδρυμα της επαρχείας το μάθημα που τότε δεν ήξερε και το έκανα μόνος μου και της το εξηγούσα (πιστοποιημένη σήμερα η κυρία και με περνάει)... μου είπε τότε ο διευθυντής: Γιατρέ μου (όπου γιατρέ το όνομά μου) πάρε το κορίτσι μαζί να το βοηθήσουμε......... babysitting δηλαδή... ευχαρίστως να βοηθήσω δεν λέω αλλά οι σπουδαστές άξιζαν να έχουν δύο εκπαιδευτές που ήξεραν στοιχειωδώς το αντικείμενο...
ή το ξέρεις ή δεν το ξέρεις το μάθημα... με μία πιστοποίηση ή ένα πτυχίο δεν μαθαίνεις το αντικείμενο...

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7315 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 11:12:31 πμ »
Γιατί σας ξενίζει το ότι δεν ξέρουν κάποιοι ένα αντικείμενο; ένα μάθημα που κάνω στα ΙΕΚ (και αλλού) το ξέρουν καμιά εικοσαριά άτομα της ειδικότητάς μου να το διδάξουν γιατί είναι πολύ εξειδικευμένο και ως αντικείμενο δεν είναι πολύ διαδεδομένο στην Ελλάδα (όχι δεν είμουν εγώ με τον υποδιεθυντή σου), οπότε είναι λογικό να το αναθέτουν σε ένα μικρό ποσοστό ατόμων. Όποιος στρωθεί και βγάλει τα μάτια του να το μάθει καλώς αλλά στην Ελλάδα δεν το υπάρχει πουθενά.
Προσωπικά δεν θα έπερνα μάθημα που δεν το ξέρω και πρέπει να το μάθω κουτσά στραβά πάνω στο κεφάλι των σπουδαστών. Εσείς θα το πέρνατε;
Έχω ζήσει σε ΙΕΚ εκπαιδευτή να γίνεται ρόμπα γιατί δεν ήξερε το αντικείμενο και τον κατάλαβαν οι σπουδαστές με απότέλεσμα το επόμενο εξάμηνο να αρνηθεί να πάρει το οτιδήποτε για να μην εκτεθεί ξανά. Μην ξεχνάτε ότι ενώ τον Οκτώβρη γίνεται χαμός από εκπαιδευτές και πολλοί δεν βρίσκουν ώρες και τον Φλεβάρη φεύγει τόσος κόσμος (από εκπαιδευτές) που οι διευθυντές ψάχνουν πολύ χαμηλά στους πίνακες.

Από που έβγαλες το συμπέρασμα οτι ξενίζει;
Καμμία σχέση...

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7316 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 11:40:55 πμ »
Καλημέρα! Επειδή έκανα για πρώτη φορά τα χαρτιά μου φέτος, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το ποιο είναι το ποσό πληρωμής ανά ώρα; Η σχέση εργασίας σε περίπτωση άνεργου, θα είναι σύμβαση ορισμένου χρόνου; Σε περίπτωση που οι ώρες που δοθούν είναι λίγες, υπάρχει η δυνατότητα να μην κοπεί το ταμείο (όχι επίδομα), ή διαγράφεσαι από οαεδ από την πρώτη ώρα; Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7317 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 01:53:47 μμ »
Καλημέρα! Επειδή έκανα για πρώτη φορά τα χαρτιά μου φέτος, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το ποιο είναι το ποσό πληρωμής ανά ώρα; Η σχέση εργασίας σε περίπτωση άνεργου, θα είναι σύμβαση ορισμένου χρόνου; Σε περίπτωση που οι ώρες που δοθούν είναι λίγες, υπάρχει η δυνατότητα να μην κοπεί το ταμείο (όχι επίδομα), ή διαγράφεσαι από οαεδ από την πρώτη ώρα; Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνάδελφε , ρώτησες και χθες σχετικά.
Θα βρεις την απάντηση , σ’ αυτό το λινγκ , κάτω από το ποστ σου.

http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg906834#msg906834
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7318 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 02:04:13 μμ »
Συνάδελφε , ρώτησες και χθες σχετικά.
Θα βρεις την απάντηση , σ’ αυτό το λινγκ , κάτω από το ποστ σου.

http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg906834#msg906834

Σ ευχαριστώ! Για κάποιο λόγο πριν δε φαινόταν τίποτα από αυτά, ούτε το ποστ μου.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7319 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 02:12:01 μμ »
Σ ευχαριστώ! Για κάποιο λόγο πριν δε φαινόταν τίποτα από αυτά, ούτε το ποστ μου.

Νά'σαι καλά!.. Ελπίζω ότι τουλάχιστο στα βασικά , ένα κάποιο μπούσουλα σου δίνω.

- Η συζήτηση μεταφέρθηκε (ορθά , κατά τη γνώμη μου) από το Συντονιστή - Συνάδελφο Lasid , από το θρεντ "πληρωμή στα Δημόσια Ι.Ε.Κ." , στο ΕΔΩ , ως πιο "αρμόδιου"  στα Γενικότερα και Ειδικότερα των Δημόσιων ΙΕΚ.

Θ.
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7320 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 02:13:06 μμ »
Άλλη μια ερωτησούλα ως πρωτάρα. Πώς ξέρουμε αν στα ιεκ που δηλώσαμε θα δημιουργηθεί τμήμα της ειδικότητάς μας; Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7321 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 02:26:14 μμ »
να ρωτήσω κατι; σας εχουν τηλ για να αναλάβετε μαθήματα;;;καποια ιεκ λενε αρχιζουν τη δευτερα κανονικά..... ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160663
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 973
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 955
Σύνολο: 966

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.