*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 213226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GRAMBLIN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:15:18 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αλλά 4038/2012 είναι υπογεγραμμένος και από τη Διαμαντοπούλου.
Πολύ σωστά το παρατήρησες,αλλά οι γιαλαντζί δικηγόροι,που να το προσέξουν!!!Αυτό με τους εκπαιδευτικούς που τα ξέρουν όλα,αν και είναι άσχετοι,ποτέ δεν το κατάλαβα.Για να σου λύσω την απορία:ο 4038/2012 είναι εφαρμοστικός νόμος της διεθνούς συνθήκης που υπέγραψε η χώρα μας.Είνια η Συνθήκη για χάρη της οποίας θα περικοπούν 11,9 δις,για να μην πτωχεύσουμε!Τώρα βέβαια,μια εξαίρεση για να διοριστούν αυτοί που απέτυχαν να πάρουν φεκ,δεν θα χει;Αλίμονο!!!!
Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης δεν καταλαβαίνω αν ο χαρακτηρισμός γιαλαντζί αφορά εμένα αλλά το διάβασμα και οι νόμοι είναι κομμάτι της δουλειάς μου. Δεν σπούδασα νομικά αλλά στο πανεπιστήμιο μας έμαθαν να διαβάζουμε πριν μιλήσουμε. Ένας νόμος ή μια διάταξη ή μια υπουργική απόφαση δεν είναι μαϊντανός να κολλάει παντού.... αλλά εκεί που ο ίδιος ο νόμος ορίζει..... αυτά!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:16:57 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:22:04 μμ »
Εδώ μέσα μπαίνουμε για να κάνουμε μια συζήτηση, ο καθένας προσφέρει τα επιχειρήματα και την πληροφόρηση που μπορεί, με τις αγαθότερες των προθέσεων. Γιατί μετατρέπεται όλο αυτό σε επίθεση ή προσωπική αντιπαράθεση, να φορτιστούμε περισσότερο; Είναι κατανοητό να εκφράζονται πολλές φορές οι αγωνίες μας, η αγανάκτησή μας να στρέφεται σε λάθος κατεύθυνση, αλλά είναι και τόσο συχνό κάποιοι να το χουν επάγγελμα να ειρωνεύονται και να προκαλούν. Τελοσπάντων, κακώς απασχολώ το τόπικ με μικρότητες, σόρυ.

Αποσυνδεδεμένος GRAMBLIN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:23:39 μμ »
Επειδή τα πρωινά δουλεύω και δεν έχω τον χρόνο ούτε την πολυτέλεια να προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το παιδείας ή τον ΑΣΕΠ μπορεί κάποιος από σας να κάνει  τον κόπο να τους πάρει ένα τηλ. να τους ρωτήσει αν αυτά που ανάφερα πιο πάνω ισχύουν.
 Η σύζυγος μου είναι επιλαχούσα στους νηπιαγωγούς για 4-5 θέσεις μετά τον τελευταίο διοριζόμενο.
Αν κάποιος θέλει κάποιες παραπάνω πληροφορίες να του δώσω, έχω όλη τη διάθεση και τον χρόνο και τον ενημερώσω.
Απλά είναι πολύ άδικο μετά από πολλές προσπάθειες της συζύγου μου αλλά και των άλλων παραλίγο διοριστέων να φτάσει κάποιος στην πηγή και να μην πιει νερό.

Στις νηπιαγωγούς δεν έχουν διοριστεί ακόμη όλοι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ για να πάμε στους επιλαχόντες.

Σωστά αλλά ότι μέλει να γίνει με τους επιλαχόντες των εξαντλημένων ειδικοτήτων εφέτος θα ισχύσει και για τους υπόλοιπους στο μέλλον.
Οπότε καταλαβαίνεις τον λόγο που με παρακινεί.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:34:01 μμ »
Χωρίς ΦΕΚ = επιλαχόντες; Αν ναι, τότε αυτοί θα (πρέπει να) είναι με ΦΕΚ για να τηρηθεί νομικά το 60-40.
Το ότι σε κάποιες ειδικότητες δεν κάλεσαν καν διοριστέους με ΦΕΚ, είναι ευθύνη της κυβέρνησης. Εννοείται ότι και αυτοί πρέπει να διοριστούν, και μάλιστα άμεσα, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός της ορθής (νομικά και ηθικά) απόφασης ( ; ) για διορισμό των επιλαχόντων εκεί που πρέπει.
Ας μη δημιουργούμε "άσχημες εντυπώσεις" εκεί που δεν υπάρχουν...
Αν θεωρείς νομικά ορθό να διοριστούν επιλαχόντες,την στιγμή που δεν έχουν εκτελεστεί φεκ,τότε πήγαινε να το διεκδικήσεις δικαστικά και μετά έλα να μου πεις την απόφαση.Επειδή οι ώρες είναι δύσκολες,να πείτε την αλήθεια:διεκδικήται πολιτική λύση,γιατί νομικά δεν έχετε διακαίωμα διορισμού πριν εξανλτηθούν όλα τα φεκ.Όποιος πιστεύει το αντίθετο,τον προκαλώ να πάει στο διοικητικό εφετείο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:39:49 μμ »
Συνάδελφε,νομικός δεν είσαι,αλλά το πιασες πως για δικαστήριο δεν μιλάει κανείς!Ποίος να μιλήσει;Οποιος ξέρει απο δημόσιο δίκαιο,ξέρει την κατάληξη μιας τέτοιας υπόθεσης.Μπορεί στο Παιδείας να έχουν καταργήσει κάθε έννοια δικαίου,αλλά στο δικαστήριο δεν είναι έτσι.Γι αυτό σκίζονται για πολιτική λύση οι επιλαχόντες!!!

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:43:52 μμ »
Κι εγώ,αυτό πιστεύω.Εδώ τα 24μηνα πέρυσι έκαναν εξώδικο.Οι επιλαχόντες ούτε για κάτι τέτοιο δεν μιλάνε.Οι επιστολές είναι βούτυρο στο ψωμί του Υπουργείου,αλλά δεν τους παίρνει να κάνουν και κάτι άλλο,απο την στιγμή που υπάρχουν φεκίτες αδιόριστοι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:44:03 μμ »
Από τη στιγμή σε κάποια ειδικότητα εξαντλήθηκαν οι διορισμοί και έμειναν κενές θέσεις για τον αριθμό από ΑΣΕΠ (το λεγόμενο 60%), τότε είναι λογικό - και φαντάζομαι νομικά ορθό - να διοριστούν οι αντίστοιχοι επιλαχόντες, εφόσον τη δεδομένη χρονιά το υπουργείο θεώρησε ότι χρειάζεται διορισμούς στις συγκεκριμένες ειδικότητες.
Το όλο ζήτημα προέκυψε τώρα λόγω της ιδιάζουσας περίπτωσης με την.. "παράταση" διορισμών για 4 χρόνια ήδη. Παλιότερα που οι διορισμοί μετά από ΑΣΕΠ γινόντουσαν στα πρώτα 2 χρόνια και μετά γινόταν νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ, δεν είχαμε τέτοια θέματα.
Στην τελική.. ας διόριζε όλους τους διοριστέους που απέμειναν, και μαζί και τους νόμιμους επιλαχόντες. Τήρηση του νόμου για 60-40 είναι άλλωστε. Ας μη μιλάμε για δίκαιο, νομικά δικαιώματα κλπ.

Αρκετά το αμπελοφιλοσοφίσαμε όμως  8)

Δευτέρα πρωί όσοι μπορούμε πρέπει να πάμε στο υπουργείο. Αποφασίστε ώρα, για να μην πάμε εντελώς μεμονωμένα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:44:57 μμ »
νομιζω k.d.pe03 οτι δεν ξερεις καλα το θεμα με τους επιλαχοντες και ασχολεισαι με ειδικοτητες που δεν εξαντληθηκε το 60 - 40.....σε ολες τις ειδικοτητες οταν εξαντληθει το 60 - 40 οτι θεσεις περισσεψουν πρεπει να συμπληρωθουν με τους επομενους.....μαλλον εισαι εκτος θεματος

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:52:46 μμ »
Μάλλον κανετε βιαστικές κρίσεις. Έχω στείλει εξώδικο και περιμένουμε το δικαστήριό μας να γίνει το φθινόπωρο.

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:54:24 μμ »
Αν φέτος που ολοκληρώνονται οριστικά οι διαδικασίες πρόσληψης που αφορούν κάποιες ειδικότητες καταστρατηγηθεί το 60% - 40%, δημιουργείται ένα δεδικασμένο που αργά ή γρήγορα θα το βρουν μπροστά τους και οι ειδικότητες που έπονται. Με άλλα λόγια, θα χαθούν πολλές θέσεις προς τέρψιν του υπουργείου και εμείς θα τρωγόμαστε.
Επίσης, παρά τις διαβεβαιώσεις του υπουργείου, ας είμαστε επιφυλακτικοί για το ότι οι πιστώσεις θα δωθούν αλλού και δε θα χαθούν. Πέρσι εγκρίθηκαν 600 πιστώσεις αλλά προσελήφθησαν 546 άτομα με αποτέλεσμα 54 πιστώσεις (και θέσεις) να χαθούν.
Η γενική εικόνα λέει ότι από τη φετινή τήρηση ή μη του 60% - 40% κρίνεται μεσοπρόθεσμα και το μέλλον όλων των ειδικοτήτων. 

Αποσυνδεδεμένος koshl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:01:21 μμ »
Εκπροσωπώντας αποκλειστικά τον εαυτό μου ως επιλαχόντα θα πω το εξής:
Δεν διεκδικώ να διορίζονται οι επιλαχόντες πριν τους κατόχους ΦΕΚ. Όμως, καλώς η κακώς, το υπουργείο έβγαλε την εγκύκλιο η οποία φέρνει το θέμα στο προσκήνιο τώρα με τρόπο ώστε, όπως φαίνεται, ή θα μας πάρουν τώρα η ποτέ. Δυστυχώς δεν είμαστε σε θέση να πούμε "οκ πάρτε πρώτα τους διοριστέους και μετά εμάς" γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει μετά για εμάς.

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:15:47 μμ »
Εκπροσωπώντας αποκλειστικά τον εαυτό μου ως επιλαχόντα θα πω το εξής:
Δεν διεκδικώ να διορίζονται οι επιλαχόντες πριν τους κατόχους ΦΕΚ. Όμως, καλώς η κακώς, το υπουργείο έβγαλε την εγκύκλιο η οποία φέρνει το θέμα στο προσκήνιο τώρα με τρόπο ώστε, όπως φαίνεται, ή θα μας πάρουν τώρα η ποτέ. Δυστυχώς δεν είμαστε σε θέση να πούμε "οκ πάρτε πρώτα τους διοριστέους και μετά εμάς" γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει μετά για εμάς.
Καταλαβαίνω ότι για εσένα είναι ευκαιρία να διοριστείς, όντας επιλαχών, αλλά και εγώ  ανήκω στους διοριστέους κάποιας κατηγορίας με ΦΕΚ διορισμού από το 2009 παραμένω αδιόριστη, άσχετα αν τα κενά κλάδο μου είναι πολλά, και 3 χρόνια τώρα βλέπω περίπου 1900 αναπληρωτές να δουλεύουν και εγώ να παραμένω σπίτι μου!!!!!Ξέρω ότι ο κάθε ένας βλέπει το δίκαιο με βάση τη θέση του και μόνο!!!!
Ε, λοιπόν εγώ πιστεύω ότι αν τελικά διατεθούν κάπου αυτές οι πιστώσεις θα πρέπει να είναι για αυτούς που κρίθηκαν διοριστέοι στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και έχουν ΦΕΚ και όχι για επιλαχόντες.Είμαι σίγουρη ότι δεν θα αρέσουν σε κάποιους αυτά που γράφω αλλά είπαμε ...ο καθένας από τη δική του οπτική γωνία!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GRAMBLIN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:21:47 μμ »
νομιζω k.d.pe03 οτι δεν ξερεις καλα το θεμα με τους επιλαχοντες και ασχολεισαι με ειδικοτητες που δεν εξαντληθηκε το 60 - 40.....σε ολες τις ειδικοτητες οταν εξαντληθει το 60 - 40 οτι θεσεις περισσεψουν πρεπει να συμπληρωθουν με τους επομενους.....μαλλον εισαι εκτος θεματος
Οι θέσεις που περισσεύουν αφορούν διαγωνιζόμενους του ΑΣΕΠ !!!!
Που βαθμολογήθηκαν με κάποια εκατοστά της μονάδας λιγότερα από τον τελευταίο διοριστέο του ανάλογαυ ΦΕΚ.
Εάν κάποιος απο τους διοριστέους δεν θέλει να διοριστεί ο νόμος 2190 προέβλεπε να τον αντικαθιστά ο επόμενος στη σειρά επιτυχόντων.   
Με την κατάργηση των διατάξεων του 2190 αναφορικά με τους ''επιλαχόντες'' μετά από τον επόμενο ΑΣΕΠ που δεν θα ορίζει αριθμό προσλήψεων, δεν το καταλαβαίνετε ότι αν ζητάει από τον ΑΣΕΠ για διορισμό 10 άτομα και αυτοί δεν παρουσιαστούν δεν θα διορίζει ΚΑΝΕΝΑ!!
Πρόθεση είναι να μην διορίζει εκπαιδευτικούς αλλά να είναι όλοι αναπληρωτές..... 

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:27:42 μμ »
Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τους εναπομείναντες διοριστέους εκπαιδευτικούς
Παρακαλώ η συζήτηση εδώ να συνεχιστεί για τους διορισμούς των επιλαχόντων από τον ΑΣΕΠ 2008.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.