*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 213261 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hariskotoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:08:46 μμ »
Τώρα σχετικά με τον κο Yupi
Δεν ήμουν παρών δεν ξέρω τι είπε και πως μεταφέρθηκαν αυτά που είπε στη συζήτησή μας.
Κάθε υπηρεσία όμως έχει τον αρμόδιο αναρμόδιό της.
Αν ήταν αρμόδιος θα είχε αναλάβει να κρίνει αυτός την περίπτωσή μας. Δεν την ανέλαβε. Αναρμόδιος να μιλάει. Έχει άποψη ας την κρατήσει για το καφενείο ή για την παρέα του. Ο ρόλος του δεν είναι να προκαταλαμβάνει την κρίση ανώτερού του και τελικά αρμόδιου. Με άλλα λόγια κάνει χοντρή γκάφα όταν μιλάει κι όποιος τον ρωτάει το ίδιο.
Ακόμη κι αν γνωρίζει (πίνει μπύρες με τον αντιπρόεδρο, κοιμάται μαζί του δεν ξέρω) έχει την υποχρέωση να σιωπά. δεν μπορώ να φανταστώ έναν αντιπρόεδρο του ΑΣΕΠ (με τη μύτη να) να περιδιαβαίνει τα γραφεία του ΑΣΕΠ και να κοινοποιεί τις αποφάσεις του. Από την άλλη έστω κι ότι κάνει έτσι. Ο κος Γιούπης οφείλει να σιωπά και να παραπέμπει στον αρμόδιο.
Τέλος προσπαθώ πολλές φορές να αναγνωρίσω τα όποια κίντρα αν υπάρχουν. Ο δαιμόνιος ντέτεκτιβ μέσα μου σκέφτεται:
1. Μπορεί να είναι υποψήφιος για εφεδρεία. Η προοπτική κάποιων ανρώπων που μπορεί να διοριστούν είναι κόκκινο πανί για αυτόν.
2. Μπορεί η παραπάνω ιστορία να αφορά κάποιον δικό του.
3. Μπορεί να διακατέχεται από το σύνδρομο του δικτάτορα (το "υπόγειο" του Ντοστογιέφσκι)
4. Μπορεί να τον πρήξαμε.
5. Μπορεί να τον έπρηξε η γυναίκα του
6. Μπορεί να τον εγκατέλειψε η γυναίκα του (για κάποιον καθηγητή ή καθηγήτρια)
7..να μην συνεχίσω
Νομίζω κατέδειξα το γελοίο της προσέγγισής μου. Όμως είναι το ίδιο γελοίο να προσπαθούμε να προβλέψουμε το μέλλον και να απευθυνόμαστε σε αναρμόδιους ή αυτόχριστους μελλοντολόγους.
Αν εξετάζουμε σοβαρά το ενδεχόμενο της αρνητικής έκθεσης χρειαζόμαστε νομική εκπροσώπηση. Όλα τα άλλα περί ασχετίλας αναρμόδιων αρμόδιων και βυσμάτων είναι λόγια του αέρα πιστεύω. Στο τέλος όμως η ίδια η έννοια του δίκαιου είναι τόσο ρευστή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:19:22 μμ από hariskotoul »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:36 »

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:16:24 μμ »
εγώ θα το παλέψω μέχρι τέλους με όλους τους δυνατούς αξιοπρεπείς τρόπους - στους οποίους ποτέ στη ζωή μου δεν έχω συμπεριλάβει το βυσμάτομα ή το ρουσφέτι...Εννοείται δεν θα το κάνω και τώρα .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:23:52 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:18:39 μμ »
Eπειδη θελω ν'ακηκω στους ρεαλιστες, απ'ολα που παραθετεις μοιαζει το πιο πιθανο....


2. Μπορεί η παραπάνω ιστορία να αφορά κάποιον δικό του.



Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #339 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 07:01:44 μμ »
Eπειδη θελω ν'ακηκω στους ρεαλιστες, απ'ολα που παραθετεις μοιαζει το πιο πιθανο....

2. Μπορεί η παραπάνω ιστορία να αφορά κάποιον δικό του.
Kαι δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:36 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 08:15:31 μμ »
Eπειδη θελω ν'ακηκω στους ρεαλιστες, απ'ολα που παραθετεις μοιαζει το πιο πιθανο....

2. Μπορεί η παραπάνω ιστορία να αφορά κάποιον δικό του.
Kαι δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

Εγώ γκούγκλαρα το όνομά του μπας και προκύψει σε κανα πίνακα 24μηνου 8)

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:55:25 μμ »
Τώρα σχετικά με τον κο Γιούπη
Δεν ήμουν παρών δεν ξέρω τι είπε και πως μεταφέρθηκαν αυτά που είπε στη συζήτησή μας.
Κάθε υπηρεσία όμως έχει τον αρμόδιο αναρμόδιό της.
Αν ήταν αρμόδιος θα είχε αναλάβει να κρίνει αυτός την περίπτωσή μας. Δεν την ανέλαβε. Αναρμόδιος να μιλάει. Έχει άποψη ας την κρατήσει για το καφενείο ή για την παρέα του. Ο ρόλος του δεν είναι να προκαταλαμβάνει την κρίση ανώτερού του και τελικά αρμόδιου. Με άλλα λόγια κάνει χοντρή γκάφα όταν μιλάει κι όποιος τον ρωτάει το ίδιο.
Ακόμη κι αν γνωρίζει (πίνει μπύρες με τον αντιπρόεδρο, κοιμάται μαζί του δεν ξέρω) έχει την υποχρέωση να σιωπά. δεν μπορώ να φανταστώ έναν αντιπρόεδρο του ΑΣΕΠ (με τη μύτη να) να περιδιαβαίνει τα γραφεία του ΑΣΕΠ και να κοινοποιεί τις αποφάσεις του. Από την άλλη έστω κι ότι κάνει έτσι. Ο κος Γιούπης οφείλει να σιωπά και να παραπέμπει στον αρμόδιο.
Τέλος προσπαθώ πολλές φορές να αναγνωρίσω τα όποια κίντρα αν υπάρχουν. Ο δαιμόνιος ντέτεκτιβ μέσα μου σκέφτεται:
1. Μπορεί να είναι υποψήφιος για εφεδρεία. Η προοπτική κάποιων ανρώπων που μπορεί να διοριστούν είναι κόκκινο πανί για αυτόν.
2. Μπορεί η παραπάνω ιστορία να αφορά κάποιον δικό του.
3. Μπορεί να διακατέχεται από το σύνδρομο του δικτάτορα (το "υπόγειο" του Ντοστογιέφσκι)
4. Μπορεί να τον πρήξαμε.
5. Μπορεί να τον έπρηξε η γυναίκα του
6. Μπορεί να τον εγκατέλειψε η γυναίκα του (για κάποιον καθηγητή ή καθηγήτρια)
7..να μην συνεχίσω
Νομίζω κατέδειξα το γελοίο της προσέγγισής μου. Όμως είναι το ίδιο γελοίο να προσπαθούμε να προβλέψουμε το μέλλον και να απευθυνόμαστε σε αναρμόδιους ή αυτόχριστους μελλοντολόγους.
Αν εξετάζουμε σοβαρά το ενδεχόμενο της αρνητικής έκθεσης χρειαζόμαστε νομική εκπροσώπηση. Όλα τα άλλα περί ασχετίλας αναρμόδιων αρμόδιων και βυσμάτων είναι λόγια του αέρα πιστεύω. Στο τέλος όμως η ίδια η έννοια του δίκαιου είναι τόσο ρευστή.
Σου κάνω 1000 like
Μου έφτιαξες πραγματικά το κέφι....

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:58:54 μμ »
Τώρα σχετικά με τον κο Γιούπη
...
6. Μπορεί να τον εγκατέλειψε η γυναίκα του (για κάποιον καθηγητή ή καθηγήτρια)
...
Αυτό με τρέλλανε ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:23:03 πμ »
Τρομερός ο τρόπος σκέψης σου hariskotoul...ολοκληρωτικός, σαρωτικός θα έλεγα! ;D Μου άρεσε πολύ! ;)

Μακάρι να δικαιωθείτε παιδιά, γιατί βλέπω τις πιστώσεις να χάνονται άδικα. Δε θέλω να σας απογοητεύσω,
αλλά προφανώς δεν έχουν τη διάθεση να τις δώσουν σε κανέναν! Οι πληροφορίες μου είναι αρνητικές για όλους!

Αποσυνδεδεμένος matchpoint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 05:05:03 μμ »
Έχουμε κανένα νεο , πολυ ησυχία έπεσε στο forum .

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 05:18:08 μμ »
Τίποτα από εμένα. Αύριο θα ξαναπάρω στο πολιτικό γραφείο του Υπουργού. Επίσης έχω βρει σύνδεσμο στον ΑΣΕΠ και άυριο θα ρωτήσει να μάθει - λίγες ελπίδες όμως να βρει κάποιον υψηλότερο του Γιούπη.

Το παλεύουμε...


Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:55:52 μμ »
υπαρχει καποιο νεωτερο αν ο ασεπ απαντησε στο υπουργειο ;

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:59:09 μμ »
Άκρα του τάφου σιωπή....

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:04:57 μμ »
Πήρα τηλ στο ΑΣΕΠ. Μίλησα με τον Γιούπη.
Ναι έχει πρωτόκολλο το οποίο και μου έδωσε.(102512/Δ2 6-9-12))
Το έχει αναλάβει ένας αντιπρόεδρος του ΑΣΕΠ.
Αν η εισήγηση είναι θετική θα χρειαστεί καμιά εβδομάδα από την ημερομηνία έκδοσής της για να σταλούν οι νέοι πίνακες.
Αν είναι αρνητική θα το μάθουμε αμέσως.
Αν υπάρχει νομική ασάφεια θα πρέπει να συνεδριάσει το ΑΣΕΠ (βράσε ρύζι).
Σε αναμονή των εξελίξεων(ΑΣΕΠ) λοιπόν.
Εκτός αν έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα πχ να πάει κάποιος με τον αριθμό πρωτοκόλλου από το πρωτόκολλο του Υπουργείου να κάνει μια αίτηση και να έχουμε ένα αντίγραφο του αιτήματος που απεστάλλη στο ΑΣΕΠ? Έτσι για το αρχείο μας
Από 6/9 μέχρι 14/9 = βδομάδα, παίζει δηλ το ενδεχόμενο με το ρύζι; Επίσης, βοηθήστε με αν το έχετε καταλάβει, και παλαιότερες χρονιές το αναλάμβανε το προεδρείο το θέμα ως διαδικασία τυπική, ή αυτό συμβαίνει φέτος, επειδή υπάρχει θέμα;

Αποσυνδεδεμένος hariskotoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:05:07 μμ »
Πέρασε κανείς από το πρωτόκολλο του Υπουργείου να κάνει μια αίτηση για να έχουμε στη διάθεσή μας αντίγραφο του αιτήματος;
Επίσης, μάθαμε το όνομα κάποιου καλού δικηγόρου για τέτοια θέματα; Ίσως από κάποιον παλαιότερο που είχε ανάλογες περιπέτειες; Κάποιο έμπειρο εργασιολόγο ίσως - δεν ξέρω.
Ευχαρίστως να τα αναλάμβανα και τα δύο αλλά αυτή την περίοδο είμαι αρκετά μακρυά από την Αθήνα.
Νομίζω πως αυτήν την "ήρεμη" περίοδο πρέπει να προετοιμαζόμαστε για κάθε ενδεχόμενο. Και αυτό δεν αναιρείται από το γεγονός ότι δεν πιστεύω κι ούτε λαμβάνω υπόψη μου ανώνυμες και ακατονόμαστες πηγές που στην τελική μόνο εντυπώσεις δημιουργούν και δεν προσφέρουν τίποτε ουσιαστικό. Για μένα προετοιμασία σημαίνει να βρούμε νομική εκπροσώπηση και να φτιάξουμε ένα σχέδιο δράσης για κάθε ενδεχόμενο. Επαναλαμβάνω μια τέτοια κίνηση την υποστηρίζω απόλυτα. Από την άλλη λόγια συμπάθειας και παρηγοριάς ταιριάζουν μόνο σε μνημόσυνα.
Αντί λοιπόν να αφήνουμε τον ένα και τον άλλο να μας συμπονούν και παράλληλα να προσπαθούν να ρίξουν το ηθικό μας και να μας αποπροσανατολίζουν ας εστιάσουμε στα επόμενα συγκεκριμένα βήματα που μπορούμε να κάνουμε συντονισμένα όλοι όσοι μας αφορά το θέμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.