*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154335 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1414 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 05:58:13 μμ »
Παιδιά, ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποια βιβλία του μεταπτυχιακού μεταχειρισμένα. Όποιος ενδιαφέρεται να μου τα πουλήσει, ας μου στείλει ένα π.μ. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1415 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 04:23:39 μμ »
pap ζητάνε στα κριτήρια εισδοχής το lower. Χρειάζεται βασικά γιατί στο να  διεκπαιρεώνεις τις εργασίες σου θα πρέπει να μελετάς κ ξένη βιβλιογραφία. Εγώ που είμαι επιπέδου lower ζορίζομαι. Δεν φτάνει νομίζω. Μπορείς να το ολοκληρώσεις το λιγότερο σε 12 μήνες και το περισσότερο σε 48 νομίζω?? αν κάνω λάθος σε αυτό  ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος. Όταν μπήκα εγώ έτσι με είχαν ενημερώσει. Για να το παγώσεις δεν ξέρω, αλλα μπορείς πχ να πάρεις μόνο ένα μάθημα που δεν θα ασχολείσαι και πάρα πολλές ώρες όπως άν έχεις 3 κ 4 ταυτόχρονα.  Όσον αναφορά τα μαθήματα  έχει 2 σχηματισμούς που μπορείς να επιλέξεις, είναι 7 συν τη διπλωματική ή 9 χωρίς τη διπλωματική. Είναι απαιτητικό όπως όλα τα μεταπτυχιακά. Έχει και θεωρία (κάποια πο αυτά αρκετά θεωρητικά)αλλά οι εργασίες είναι αυτές που τρώνε πολύ χρόνο με την μελέτη της βιβλιογραφίας που πρέπει να συνθέσεις κλπ. αυτά!!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1416 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 04:25:51 μμ »
Προσωπικά, για Ελλάδα, ούτε που το δοκίμασα. Διαβάζεις μια ύλη τεράστια για τις εξετάσεις με αβέβαιο αποτέλεσμα. Επίσης, πρέπει να παρακολουθείς τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο. Στην ηλικία μου, με ένα σωρό υποχρεώσεις να τρέχουν στο σπίτι, μόνο κάτι εξ' αποστάσεως θα μπορούσα να κάνω, που μπορώ να διαβάζω και να κάνω εργασίες και στις 3 η ώρα τη νύχτα.

κ εγώ για αυτό το επέλεξα. Ότι κάνω το κάνω απο το σπίτι μου χωρίς να τρέχω για παρακολουθήσεις καθώς μένω και σε επαρχία οπότε ήταν το ιδανικό!!

Αποσυνδεδεμένος pap_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1417 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 04:37:18 μμ »
pap ζητάνε στα κριτήρια εισδοχής το lower. Χρειάζεται βασικά γιατί στο να  διεκπαιρεώνεις τις εργασίες σου θα πρέπει να μελετάς κ ξένη βιβλιογραφία. Εγώ που είμαι επιπέδου lower ζορίζομαι. Δεν φτάνει νομίζω. Μπορείς να το ολοκληρώσεις το λιγότερο σε 12 μήνες και το περισσότερο σε 48 νομίζω?? αν κάνω λάθος σε αυτό  ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος. Όταν μπήκα εγώ έτσι με είχαν ενημερώσει. Για να το παγώσεις δεν ξέρω, αλλα μπορείς πχ να πάρεις μόνο ένα μάθημα που δεν θα ασχολείσαι και πάρα πολλές ώρες όπως άν έχεις 3 κ 4 ταυτόχρονα.  Όσον αναφορά τα μαθήματα  έχει 2 σχηματισμούς που μπορείς να επιλέξεις, είναι 7 συν τη διπλωματική ή 9 χωρίς τη διπλωματική. Είναι απαιτητικό όπως όλα τα μεταπτυχιακά. Έχει και θεωρία (κάποια πο αυτά αρκετά θεωρητικά)αλλά οι εργασίες είναι αυτές που τρώνε πολύ χρόνο με την μελέτη της βιβλιογραφίας που πρέπει να συνθέσεις κλπ. αυτά!!

melpo σοβαρα θελει πτυχιο αγγλικα... πφφφ τζιφος δεν εχω τιποτα.. σ'ευχαριστω παντως.. ζορισε η δουλεια τωρα..
ΖΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elina_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1418 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:14:49 μμ »
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα να ρωτήσω για το μάθημα 511 Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας.Γνωρίζει κανείς αν είναι δύσκολο και απαιτητικό σαν μάθημα;;Από τον κύκλο Α Έρευνα και Αξιολόγηση ποιο άλλο μάθημα προτείνετε;;

Αποσυνδεδεμένος msc_special_edu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1419 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:28:04 μμ »
Συνάδελφοι έχετε να προτείνετε κάποιο εύκολο μάθημα από τα επιλογής (κατεύθυνση Ειδική Εκπαίδευση);

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1420 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:57:39 μμ »
Καλησπέρα!!!Θα ήθελα να ρωτήσω για το μάθημα 511 Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας.Γνωρίζει κανείς αν είναι δύσκολο και απαιτητικό σαν μάθημα;;Από τον κύκλο Α Έρευνα και Αξιολόγηση ποιο άλλο μάθημα προτείνετε;;

Καλησπέρα, το μάθημα είναι λίγο απαιτητικό γιατί έχει μια μικρή εργασία (βιβλιογραφική ανασκόπηση σε θέμα που έχεις διαλέξει), μια συνέντευξη από εκπαιδευτικό (και απομαγνητοφώνησή της) και μια τελικά που περιλαμβάνει τα αποτελέσματα των δύο παραπάνω στην ουσία. Δηλαδή ανάλυση των δεδομένων που πήρες από τη συνέντευξη και σύγκριση με τη βιβλιογραφία. Η εξέταση είναι με ανοιχτά βιβλία και θέματα ανάπτυξης.
Νομίζω  ότι το 610- Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση είναι ευχάριστο και βατό με πολλαπλής επιλογής ερωτήσεις στην τελική εξέταση. Η εργασία είναι να γράψετε (να στήσετε) ένα διαγώνισμα στην ύλη του βιβλίου που έχετε στο μάθημα.
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος elina_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1421 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 12:02:18 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Από αυτό τον κύκλο πόσα μαθήματα πρέπει να δηλώσω;;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1422 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:11:52 πμ »
μπορεί κανείς να με ενημερώσει για το 504? η κάποιο άλλο από τον κύκλο Β?

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1423 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:00:01 πμ »
Καλησπέρα, το μάθημα είναι λίγο απαιτητικό γιατί έχει μια μικρή εργασία (βιβλιογραφική ανασκόπηση σε θέμα που έχεις διαλέξει), μια συνέντευξη από εκπαιδευτικό (και απομαγνητοφώνησή της) και μια τελικά που περιλαμβάνει τα αποτελέσματα των δύο παραπάνω στην ουσία. Δηλαδή ανάλυση των δεδομένων που πήρες από τη συνέντευξη και σύγκριση με τη βιβλιογραφία. Η εξέταση είναι με ανοιχτά βιβλία και θέματα ανάπτυξης.
Νομίζω  ότι το 610- Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση είναι ευχάριστο και βατό με πολλαπλής επιλογής ερωτήσεις στην τελική εξέταση. Η εργασία είναι να γράψετε (να στήσετε) ένα διαγώνισμα στην ύλη του βιβλίου που έχετε στο μάθημα.
Καλή συνέχεια!

ευχαριστουμε πολυ...το 610 εχει τιποτα πραξεις,μαθηματικα κτλ?δηλαδη 1 μονο εργασια εχει?το 510 πως ειναι σαν μαθημα?

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1424 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:32:06 πμ »
Το 610 είναι αρκετά εύκολο κ δεν έχει πολύ ύλη. Δίνει πληροφορίες για το πως μπαίνουν τα τεστ στην εκπαίδευση κ φτιάχνεις κ εσύ σαν τελική εργασία ένα τεστ. Το μέσο όρο, τη διάμεσο αυτά  πρέπει να ξέρεις που θα τα έχεις κ στις σημειώσεις όταν δίνεις εξετάσεις. Έχει κάποιες εύκολες ενδιάμεσες δραστηριότητες.
Το 510 σου δίνει γνώσεις για το πως κάνεις μία ερευνητική εργασία. Πολύ ενδιαφέρον με πολύ καλογραμμένο βιβλίο. Δεν είναι κ πολύ δύσκολο. Έχει ενδιάμεσα κάποιες ερωτ. πολλαπλής επιλογής που σε βοηθάνε να κατανοήσεις την ύλη.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1425 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:34:00 πμ »
μπορεί κανείς να με ενημερώσει για το 504? η κάποιο άλλο από τον κύκλο Β?
Απ ότι με έχουν ενημερώσει κ εμένα γιατί σκέφτομαι να το πάρω είναι σαν τη συμπερίληψη κ στην ουσία ασχολείται με την διαπολιτισμικότητα. Έχει ίδια δομή με τη συμπερίληψη και έχει κ μία εργασία 3000 λέξεων.

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1426 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:36:46 πμ »
Το 610 είναι αρκετά εύκολο κ δεν έχει πολύ ύλη. Δίνει πληροφορίες για το πως μπαίνουν τα τεστ στην εκπαίδευση κ φτιάχνεις κ εσύ σαν τελική εργασία ένα τεστ. Το μέσο όρο, τη διάμεσο αυτά  πρέπει να ξέρεις που θα τα έχεις κ στις σημειώσεις όταν δίνεις εξετάσεις. Έχει κάποιες εύκολες ενδιάμεσες δραστηριότητες.
Το 510 σου δίνει γνώσεις για το πως κάνεις μία ερευνητική εργασία. Πολύ ενδιαφέρον με πολύ καλογραμμένο βιβλίο. Δεν είναι κ πολύ δύσκολο. Έχει ενδιάμεσα κάποιες ερωτ. πολλαπλής επιλογής που σε βοηθάνε να κατανοήσεις την ύλη.

χιλια ευχαριστω!!!εισαι πολυ κατατοπιστικη!!!απο β κυκλο και περιορισμενη επιλογη τι προτεινεις?ειλικρινα το 611 με εχει αγχωσει πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος elina_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1427 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:58:26 πμ »
Καλημέρα!!Από τον κύκλο Β γνωρίζει κάποιος για τα μαθήματα 501 και 601;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.