*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2240 στις: Ιούνιος 05, 2014, 07:22:02 μμ »
Καλημέρα! Η Χατζηχαραλάμπους είναι πολύ καλή και βοηθητική. Στις διορθώσεις των γραπτών κοιτάει την ουσία των όσων γράφεις και δεν ψάχνει για τα λάθη. Απαντάει αμέσως σε απορίες και κατευθύνει στις εργασίες σε ότι απορίες έχεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Βάζει καλούς βαθμούς η Χατζηχαραλάμπους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2241 στις: Ιούνιος 05, 2014, 07:29:32 μμ »

Η διπλωματική δε βγαίνει. Πέρυσι κακώς μας είπαν ότι μπορούμε σε 4 μήνες. Ο πρώτος μήνας είναι μόνο για επιλογή θέματος. Δήλωσα διπλωματική και μετά όταν κατάλαβα ότι δεν έβγαινε δε μπορούσα να δηλώσω τα μαθήματα που ήθελα. Δήλωσα μαθήματα μειωμένης ζήτησης και χωρίς ενδιαφέρον. Επίσης, μετά από ένα μήνα ήδη οι καθηγητές ζητούσαν τις δραστηριότητες και τις εργασίες και έμεινα πίσω. Κακό σημείο του μεταπτυχιακού είναι η ανεπαρκής ενημέρωση σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ. Το μεταπτυχιακό έχει καθαρά χαρακτήρα κερδοσκοπίας. Το πανεπιστήμιο μας κατακλύζει με email για την αποφοίτηση και το κοστολόγιό της και καμία ενημέρωση για βαθμούς και ΔΟΑΤΑΠ. Συνάδελφοι όσοι θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο σκεφτείτε το.
Για αυτά που λες σχετικά τη διπλωματική συμφωνώ και έχεις δίκιο, στα υπόλοιπα όμως δεν συμφωνώ. Τι ακριβώς θέλεις να σου πει το Πανεπιστήμιο σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ; Μας είπε ότι αναγνωρίζεται. Όταν είχε γίνει εκέινο το θέμα με την αναγνώριση των πτυχίων που είναι ισότιμα με των ΤΕΙ μας έστειλαν mail και μας ενημέρωσαν ότι αυτό δεν μας αφορά διότι εμέις είμαστε σε πανεπιστήμιο. Τι άλλο πρέπει να κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2242 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:28:53 μμ »
Τα αρθρα που παραθετει ειναι αυτα που θα καταργηθουν ή θα τροποποιηθουν. Δεν εχει αναφερει ακομα συγκεκριμενα τι προκειται να γινει. Ειναι σχεδιο νομου, μπορουμε να διαμαρτυρηθουμε, δεν εχει ψηφιστει ακομα και ουτε εχει οριστικοποιηθει. Πανε για καταργηση της προτεραιοτητας αυτων που εχουν μαστερ. Το ελεγαν καιρο στην Α' θμια αλλα στην Β'θμια δεν υπαρχουν ειδικοι φιλολογοι και ειδικοι μαθηματικοι. Ειναι γενικης παιδειας που εκαναν το μαστερ ειδικης. Επισης λεει οτι επιμερους διαφοροποιησεις λογω των ειδικων συνθηκων στην Ειδικη θα καθοριζονται με Υ.Α.  Αρα διαφοροποιησεις μπορουν να γινουν. Αν δεν κινηθουμε ομως ολα θα κανονιστουν οπως τους βολευει να γινουν.



Γεια σας να ρωτησω αυτος ο νομος εχει ψηφιστει τωρα??Γιατι εγινα δεκτη στο μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης και προβληματιστηκα διαβαζοντας το.Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2243 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:31:45 μμ »
Το ανώτερο που μπορείς να δηλώσεις σε κάθε τετράμηνο είναι 3 μαθήματα και 1 σεμινάριο. Δεν υπάρχει πρόβλημα απο το ΔΟΑΤΑΠ σχετικά με τον χρόνο φοίτησης, τους νοιάζουν οι πιστωτικές μονάδες και όχι ο χρόνος. Αν δουλεύεις θα πιεστείς αρκετά με 3 μαθήματα και ένα σεμινάριο, βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό και ανάλογο με τη δική σου επίδοση. Οι περισσότεροι δεν παίρνουν πλήρη φοίτηση διότι δουλεύουν. Τα μαθήματα είναι αρκετά απαιτητικά και σε εβδομαδιαία βάση θα πρέπει να κάνεις δραστηριότητες, χώρια οι εργασίες. Δεν γνωρίζω αν γίνεται να μην πάρεις σεμινάριο σε ένα τετράμηνο και να πάρεις μετά 2 μαζί, πρέπει να ρωτήσεις την ακαδημαϊκή σύμβουλο. Ωστόσο, καλό είναι να πάρεις τα σεμινάρια στην ώρα τους γιατί σε βοηθάνε στον τρόπο που θα κάνεις τις εργασίες.


Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2244 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:36:18 μμ »
Κάποια άτομα που αποφοίτησαν τον Ιανουάριο έχουν ήδη πάρει την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ. Οπότε δεν υπάρχει καμία ανησυχία. Μη φοβάστε.

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2245 στις: Ιούνιος 07, 2014, 07:54:50 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω οι εξετάσεις στα μαθηματα 610 Παιδαγωγική της Συμπεριληψης και 501 Ψυχολογικές διαστάσεις στην Εκπαίδευση γίνονται με ανοικτά ή κλειστά βιβλία?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος vasots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2246 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:18:37 μμ »
Καλησπέρα

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει το Σεμινάριο ΙΙ;; Είναι δύσκολη η τελική εργασία;;

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2247 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:23:22 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω οι εξετάσεις στα μαθηματα 610 Παιδαγωγική της Συμπεριληψης και 501 Ψυχολογικές διαστάσεις στην Εκπαίδευση γίνονται με ανοικτά ή κλειστά βιβλία?
Ευχαριστώ!

Στο 501 ειναι με ανοιχτά.  40 πολλαπλής και 1 ανάπτυξης.  Στη συμπεριληψη δε γνωρίζω,  αν και νομίζω οτι είναι με ανοιχτά.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2248 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:39:31 μμ »
Καλησπέρα

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει το Σεμινάριο ΙΙ;; Είναι δύσκολη η τελική εργασία;;

Δύσκολη δεν είναι....απλά λίγο περίεργη. Μόλις μπεις στο πνεύμα θα καταλάβεις ότι είναι πολύ απλή. Δεν ξέρω ποιον καθηγητή έχεις. Είχα τον Ξενοφώντος και μας τα εξήγησε πολύ καλά με πολλά παραδείγματα.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2249 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:40:23 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω οι εξετάσεις στα μαθηματα 610 Παιδαγωγική της Συμπεριληψης και 501 Ψυχολογικές διαστάσεις στην Εκπαίδευση γίνονται με ανοικτά ή κλειστά βιβλία?
Ευχαριστώ!

Στη Συμπερίληψη είναι με ανοιχτά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος maria-maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2250 στις: Ιούνιος 09, 2014, 07:31:26 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως θα μπορούσε κάποιος που έχει άρει το 523 να μου δώσει μερικές πληροφορίες, το έχω πάρει σε αυτό το τετράμηνο και διαβάζοντας το βιβλίο σε συνδυασμό με την πληροφορία των κλειστών σημειώσεων έχω τρομάξει. Επίσης όσον αφορά το μάθημα 610 Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως του φάνηκε η τελική εργασία και οι εξετάσεις???

Αποσυνδεδεμένος ts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2251 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:38:18 μμ »
Σ' εμένα η ακαδημαϊκή σύμβουλος είπε ότι δεν μπορώ να την πάρω νωρίτερα. Μόνο στο τελευταίο τετράμηνο και υποστήριζε ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε 4 μήνες. Προσωπικά το θεωρώ αδιανόητο, γι' αυτό και τελικά δεν επέλεξα να κάνω διπλωματική παρότι είχα ξεκινήσει με αυτό το σκοπό. Κατά τη διάρκεια των εξετάσεων, όπου συναντιόμαστε και μπορούμε να συζητήσουμε μου είπαν κάποιοι συμφοιτητές ότι όσοι διάλεξαν διπλωματική αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα. Κυρίως στην συχνή επικοινωνία με τους καθηγητές.

Για τη διπλωματική ο υπεύθυνος καθηγητής πρέπει να είναι ένας από τους "υπεύθυνους" για τα μαθήματα καθηγητές (π.χ. Αγγελίδης) ή μπορούμε να συνεργαστούμε με κάποιον από τους συνεργάτες καθηγητές (π.χ. Γεροσίμου);

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2252 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:17:22 πμ »
Καλησπέρα! Μήπως θα μπορούσε κάποιος που έχει άρει το 523 να μου δώσει μερικές πληροφορίες, το έχω πάρει σε αυτό το τετράμηνο και διαβάζοντας το βιβλίο σε συνδυασμό με την πληροφορία των κλειστών σημειώσεων έχω τρομάξει. Επίσης όσον αφορά το μάθημα 610 Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως του φάνηκε η τελική εργασία και οι εξετάσεις???


Το 610 είναι πολύ καλό και εύκολο κατά τη γνώμη μου. Η τελική εργασία είναι πολύ βατή και το ίδιο και οι εξετάσεις. Σε γενικες γραμμές είναι ένα ευχάριστο μαθημα που δεν αγχώνει και μπορεί κάποιος να πάρει ένα καλό βαθμό χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Όσον αφορα το 523 το εχω και γω σ αυτό το τετράμηνο και αγχωνομαι παρά πολύ επίσης. Κάποιος που το έχει δώσει ας μας διαφωτίσει

Αποσυνδεδεμένος EleNa_03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2253 στις: Ιούνιος 10, 2014, 01:18:04 μμ »
Εμένα με αγχώνει και η εργασία του 523...Ενώ όλες οι δραστηριότητες αφορούν τα τεστ,η εργασία είναι κριτική επισκόπηση άρθρου...Πώς συνδέονται όλα αυτά?Είναι τόσο περίεργη όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά?????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.