*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154252 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryderm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7210 στις: Απρίλιος 12, 2016, 12:18:34 μμ »
Μπορείς να μιλήσεις γενικά για τα χαρακτηριστικά του θύτη σ' ένα κεφάλαιο. Η κύρια εργασία σου όμως θα είναι η παρουσίαση κάποιου συγκεκριμένου θύτη.
Αφού τον θύτη αυτόν τον παρουσιάζεις εσύ και τα χαρακτηριστικά τα φαντάζεσαι εσύ υποθέτω πως δε θέλει αναφορές. Εγώ πάντως δεν έβαλα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ούτε εγώ έβαλα αναφορές αλλά παρουσίασα συγκεκριμένο θύτη απο την προσωπική μου εμπειρία ως εκπαιδευτικός.( Δεν νομίζω να το θεωρήσει λάθος.)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7211 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:31:22 μμ »
Υπάρχει κανείς που να έχει τον στασινό στο 521; Κανω τη δευτερη εργασια και η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει. Νομιζα οτι χρειαζεται γενικα να περιγραψουμε το προφιλ των θυτων. Αναφερθηκε ο καθηγητης στην εργασια σε καποια απο τις τηλεδιασκεψεις;

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7212 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:02:54 μμ »
Κι εγω το ιδιο θεμα εχω με το 521 με την εργασία. Την εχω ξεκινησει γενικα για θυτη. Εχω στειλει μηνυμα στην καθηγητρια και περιμενω απαντηση. Στην δικια μας τελευταια τηλεδιασκεψη η καθηγητρια αναφερθηκε οτι θα πουμε την προσωπικη μας αποψη στον επιλογο και τιποτα αλλο. Εαν μαθει καποιος σιγουρα πως θελει να γραψουμε συγκεκριμενο παραδειγμα ας μας ενημερωσει.

Αποσυνδεδεμένος ankar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7213 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:04:28 μμ »
2 τηλεδιασκεψεις εχουμε κανει με το Στασινο και δεν θυμαμαι καθολου να ειπε κατι οποτε δεν ξερω τι να κανω  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marioga_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7214 στις: Απρίλιος 12, 2016, 05:06:32 μμ »
Μπορείς να μιλήσεις γενικά για τα χαρακτηριστικά του θύτη σ' ένα κεφάλαιο. Η κύρια εργασία σου όμως θα είναι η παρουσίαση κάποιου συγκεκριμένου θύτη.
Αφού τον θύτη αυτόν τον παρουσιάζεις εσύ και τα χαρακτηριστικά τα φαντάζεσαι εσύ υποθέτω πως δε θέλει αναφορές. Εγώ πάντως δεν έβαλα.

παιδιά εγώ είχα καταλάβει ότι αναλύουμε το θέμα γενικά κ όχι με συγκεκριμένο παράδειγμα.....σας το είπαν ξεκάθαρα?σ εμάς με την κυρία Κουντούρου δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο..

Αποσυνδεδεμένος InfinityTimesInfinity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7215 στις: Απρίλιος 12, 2016, 05:31:25 μμ »
Έχω εντύπωση πως αν είναι κάτι είναι συγκλίνουσα γιατί ως επί το πλείστον κάνει αναφορές σε άλλες απόψεις κι εκεί στηρίζεται, αλλά μην σε πάρω και στον λαιμό μου... Το ανέλυσες σύμφωνα με τις οδηγίες του 591? Οι οδηγίες πάντως που μας έδωσε στο 523 δεν συμπίπτουν εντελώς με αυτό που πρέπει να κάνουμε κι είναι αλήθεια πως κι εγώ έχω αμφιβολίες σχετικά με το πώς έχω κινηθεί. Ίδωμεν.



Τωρα θα πιασω την εργασια αλλα διαβασα και τις οδηγιες και οντως καμια σχεση δεν εχουν με του 591. Γενικα παραθετει πολλες αποψεις, κανει κριτικη στοο τελος αλλα τις εχει παραθεσει χωρις συνοχη και δεν ειναι ξεκαθαρη η δομη...Δεν εχω αποφασισει ακομα για συγκλινουσα και αποκλινουσα, θελει σκεψη!Στην αρχη φαινοταν ευκολο αλλα ειναι απαιτητικο αρθρο. Θελει και περιληψη μιας σελιδας σωστα?Τουλαχιστον σ εμας στη τηλεδιασκεψη, ζητησε.

Αποσυνδεδεμένος taniademe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7216 στις: Απρίλιος 12, 2016, 05:54:12 μμ »


Τωρα θα πιασω την εργασια αλλα διαβασα και τις οδηγιες και οντως καμια σχεση δεν εχουν με του 591. Γενικα παραθετει πολλες αποψεις, κανει κριτικη στοο τελος αλλα τις εχει παραθεσει χωρις συνοχη και δεν ειναι ξεκαθαρη η δομη...Δεν εχω αποφασισει ακομα για συγκλινουσα και αποκλινουσα, θελει σκεψη!Στην αρχη φαινοταν ευκολο αλλα ειναι απαιτητικο αρθρο. Θελει και περιληψη μιας σελιδας σωστα?Τουλαχιστον σ εμας στη τηλεδιασκεψη, ζητησε.

Εγώ σχολίασα δομή, συνοχή, συνεκτικότητα, περιεχόμενα,επιχείρηματα,βιβλιογραφία και συμπεράσματα!

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7217 στις: Απρίλιος 12, 2016, 06:17:48 μμ »
Αυτό το 523 μας έχει μπερδέψει...  :( Στην εργασία σε κάθε κριτήριο που αξιολογήσατε στο άρθρο βάλατε και παραδείγματα από το άρθρο όπως στο 591; Χρησιμοποιήσατε και βιβλιογραφικές αναφορές ή μόνο τις σημειώσεις που μας έδωσαν;

Αποσυνδεδεμένος Dorris82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7218 στις: Απρίλιος 12, 2016, 08:38:42 μμ »
Το έχω με Μορφίδη και στην τηλεδιάσκεψη είχε πει ότι θα μπορούσαμε να εντάξουμε και τη σύνταξη ενός συμβολαίου τιμής μέσα στο πλαίσιο της διαχείρισης της περίπτωσης που θα επιλέξουμε, όμως δεν είναι υποχρεωτικό.
Μας άφησε, δηλαδή, ελεύθερους ως ένα βαθμό και στο αν θα το εντάξουμε και στον τρόπο με τον οποίο θα το αξιοποιήσουμε αν τελικά το αξιοποιήσουμε (ως πλήρες κείμενο, ως παράρτημα, με περιφραστική περιγραφή κ.ο.κ.), λέγοντας όμως ότι ο Στασινός το θεωρεί αρκετά σημαντικό και ότι καλό θα ήταν να δείξουμε ότι το έχουμε κατανοήσει με κάποιον τρόπο.
Καταλαβαίνεις επομένως.
Προσωπικά θα το αξιοποιήσω αναφέροντάς το απλά ως μια τεχνική που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και θα το περιγράψω εν συντομία, αλλά δεν σκοπεύω  να σταθώ ιδιαίτερα εκεί - μια παράγραφος καλή είναι.
Ελπίζω να σε βοήθησα, καλημέρα!



Ευχαριστώ πολύ που απάντησες!!

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7219 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:37:55 πμ »
παιδιά εγώ είχα καταλάβει ότι αναλύουμε το θέμα γενικά κ όχι με συγκεκριμένο παράδειγμα.....σας το είπαν ξεκάθαρα?σ εμάς με την κυρία Κουντούρου δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο..
Σ' εμάς η Μορφίδη το είπε ξεκάθαρα. Μισή εργασία γενικά μισή ειδικά για συγκεκριμένο παιδί και τρόπους αντιμετώπισης ή όλη για συγκεκριμένο παιδί και τρόπους αντιμετώπισης.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7220 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:44:39 πμ »
Αυτό το 523 μας έχει μπερδέψει...  :( Στην εργασία σε κάθε κριτήριο που αξιολογήσατε στο άρθρο βάλατε και παραδείγματα από το άρθρο όπως στο 591; Χρησιμοποιήσατε και βιβλιογραφικές αναφορές ή μόνο τις σημειώσεις που μας έδωσαν;

Εγώ σε γενικές γραμμές έγραψα αν προσφέρει στην επιστήμη,αν ο τίτλος είναι κατατοπιστικός και αν συμφωνει με το περιεχόμενο,για τις βιβλιογραφικες αναφορες αν είναι αρκετές και αν αυξάνουν την εγκυρότητα,για τη δομή σύμφωνα με τα υποκεφάλαια και τέτοια.Δεν χρησιμοποίησα βιλιογραφία, ούτε παραδείγματα παρα μόνο σε πολύ γενικές γραμμές.Είναι πολύ λίγες οι σελίδες για να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένα παραδείγματα.Γενικά δεν είμαι καθόλου σίγουρη γι αυτήν την εργασία, είναι πολύ μπερδεμένη.Το έχω με τον κ.Παπανικολάου ο οποίος είναι πολύ χαλαρός σε όλα του και έχει δώσει πολύ χαλαρές οδηγίες.Ελπίζω να είναι το ίδιο χαλαρός και στη βαθμολογία...

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7221 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:30:16 πμ »
Εγώ σε γενικές γραμμές έγραψα αν προσφέρει στην επιστήμη,αν ο τίτλος είναι κατατοπιστικός και αν συμφωνει με το περιεχόμενο,για τις βιβλιογραφικες αναφορες αν είναι αρκετές και αν αυξάνουν την εγκυρότητα,για τη δομή σύμφωνα με τα υποκεφάλαια και τέτοια.Δεν χρησιμοποίησα βιλιογραφία, ούτε παραδείγματα παρα μόνο σε πολύ γενικές γραμμές.Είναι πολύ λίγες οι σελίδες για να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένα παραδείγματα.Γενικά δεν είμαι καθόλου σίγουρη γι αυτήν την εργασία, είναι πολύ μπερδεμένη.Το έχω με τον κ.Παπανικολάου ο οποίος είναι πολύ χαλαρός σε όλα του και έχει δώσει πολύ χαλαρές οδηγίες.Ελπίζω να είναι το ίδιο χαλαρός και στη βαθμολογία...

Παιδισά, το αρθρο του 523 βρήκατε να φασκει και να αντιφάσκει ο συγγραφέας? Απ τη μια μας λέει ότι εξαιτίας της τρέχουσας διαδικασίας γίνονται υπερδιαγνώσεις κι σε περιπτώσεις που δεν πρέπει και παρακάτω ότι η τρέχουσα διαδικασία ταυτοποίησης οδηγεί σε αργοπορημένη ή μη έγκαιρη υποστήριξη των παιδιών με ΕΜΔ. Αυτα δεν αλληλοαναιρούνται? Ας με διαφωτίσει κάποιος!!

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7222 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:10:56 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την αναγνώριση; Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου από αρχές Φλεβάρη αλλά ακόμη δεν με βγάζει ούτε στην 《online πορεία αίτησης》. Εσάς σας βγάζει; Τα χαρτιά το πανεπιστήμιο τα έχει στείλει;

Αποσυνδεδεμένος mariamath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7223 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:30:14 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω για την παράθεση πηγών μέσα στο κείμενο, εαν η πηγή μας είναι ξένου συγγραφέα με επιμέλεια αναφέρουμε τον συγγραφέα ή τον επιμελητή μέσα στο κείμενο? ευχαριστώ πολυ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.