*

Αποστολέας Θέμα: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 5415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:48:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:05 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 07:34:43 μμ »
Τα βιβλία που ανέβασε το Υπουργείο είναι αυτά που διδάσκονται και φέτος; Πρέπει να αγοράσω τα καινούρια; Κάτι παίζει με της Βιολογίας Γενικής. Διάβασα ότι είναι παλιά η ηλ.έκδοση και ότι έχουν γίνει μικροαλλαγές. Πάλι θα ξοδευτούμε;

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 07:45:38 μμ »
Τα βιβλία που ανέβασε το Υπουργείο είναι αυτά που διδάσκονται και φέτος; Πρέπει να αγοράσω τα καινούρια; Κάτι παίζει με της Βιολογίας Γενικής. Διάβασα ότι είναι παλιά η ηλ.έκδοση και ότι έχουν γίνει μικροαλλαγές. Πάλι θα ξοδευτούμε;

για την βιολογία γενικής δεν ξέρω πάντως μαθήματα της θεωρητικήσ τα τελευταία χρόνια το μόνο που έχει αλλάξει είναι το εξώφυλλο. Και γενικά να ξέρεις ότι το να βρεις πλέον σχολικά βιβλία να τα αγοράσεις δεν είναι και τόσο εύκολο εμένα αυτό θα με προβλημάτιζε και όχι το κόστος για το ένα βιβλίο που θα χρειαστείς.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 12:10:24 πμ »
Μόνο που διάθεση και κόστος είναι αλληλένδετα. Πέρα από αυτό, κι εγώ νομίζω ότι και φέτος τα σχολικά βιβλία μοιράστηκαν ηλεκτρονικά. Κάνω αναζήτηση στο google για τα φετινά σχολικά βιβλία και όσες ιστοσελίδες επισκέφτηκα με παραπέμπουν στην ψηφιακή βιβλιοθήκη του Υπουργείου. Δεν είναι τυχαίο ότι από πέρυσι μπορείς να αγοράσεις τα ηλ.βιοθήματα οποιουδήποτε μαθήματος από το διαδίκτυο. Νομίζω ότι το ηλφροντιστήριο λέγεται learnitpidia ή κάπως έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:05 »

Αποσυνδεδεμένος abcdefg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:00:11 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζει μήπως κάποιος αν υπάρχει από το υπουργείο δεδομένη μορφή για τις εκθέσεις των αγγλικών στις πανελλήνιες; Τα γράμματα και οι κλασικές εκθέσεις δεν είναι ζήτημα.. αλλά μήπως πρέπει να ξέρουμε κάτι πολύ συγκεκριμένο για τη συγγραφή κειμένου για forum ή blog για παράδειγμα; Διάβασα οδηγίες προς τους εξεταστές από το internet αλλά δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο ως προς τη μορφή αυτών των κειμένων. Κάποιο βιβλίο για προετοιμασία που έχω δεν έχει αυτού του τύπου κείμενα ως πρότυπα...

Αποσυνδεδεμένος Seri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 09:56:49 πμ »
Γεια σας παιδιά, είμαι κι εγώ παλιά σειρά (δέσμες) και γι΄αυτό λίγο άσχετη, αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Μπορεί κάποιος να δώσει εξετάσεις με στόχο τις παιδαγωγικές σχολές, δηλώνοντας τεχνολογική κατεύθυνση;
Θέλω να αποφύγω τα αρχαία και τα λατινικά...

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 10:15:32 πμ »
Οι παιδαγωγικές σχολές μπορούν να δηλωθούν από όλες τις κατευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος Seri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 12:07:16 μμ »
ευχαριστώ non-stop,
περιμένω αποτελέσματα από κατατακτήριες, και αν δεν έχω περάσει, θα το τολμήσω

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:28:43 πμ »
Το ερώτημά μου αφορά την ύλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ.

Ξέρει κανένας αν στις τελευταίες εξετάσεις (του 2013) ήταν εντός ύλης οι αποδείξεις των παραγώγων των συναρτήσεων ημx και συνx;

Όπου έχω βρει την ύλη ΓΡΑΠΤΑ (πχ σε επίσημα έγγραφα του υπουργείου), πουθενά δεν αναφέρεται ότι εξαιρείται. ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ όλοι μου λένε ότι είναι πλέον εκτός ύλης. Μου ακούγεται κι εμένα λογικό να έχει γίνει έτσι, λόγω του ότι δεν διδάσκονται πλέον οι μαθητές τους απαιτούμενους τύπους στη β' λυκείου. Αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα, καθώς είναι εντός ύλης και η απόδειξη της παραγώγου της συνάρτησης: χ^ν (απαιτείται η γνώση της ταυτότητας: α^ν-β^ν)

Αν όντως είναι εκτός ύλης οι αποδείξεις των τριγωνομετρικών ημ και συν, θα επιθυμούσα να μου επισυνάψετε ένα έγγραφο στο οποίο να αναφέρεται αυτό (αν υπάρχει).

Αποσυνδεδεμένος Martell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • "...Άστο να μείνουμε φίλοι"
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 24, 2013, 01:00:00 μμ »
Το ερώτημά μου αφορά την ύλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ.

Ξέρει κανένας αν στις τελευταίες εξετάσεις (του 2013) ήταν εντός ύλης οι αποδείξεις των παραγώγων των συναρτήσεων ημx και συνx;

Όπου έχω βρει την ύλη ΓΡΑΠΤΑ (πχ σε επίσημα έγγραφα του υπουργείου), πουθενά δεν αναφέρεται ότι εξαιρείται. ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ όλοι μου λένε ότι είναι πλέον εκτός ύλης. Μου ακούγεται κι εμένα λογικό να έχει γίνει έτσι, λόγω του ότι δεν διδάσκονται πλέον οι μαθητές τους απαιτούμενους τύπους στη β' λυκείου. Αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα, καθώς είναι εντός ύλης και η απόδειξη της παραγώγου της συνάρτησης: χ^ν (απαιτείται η γνώση της ταυτότητας: α^ν-β^ν)

Αν όντως είναι εκτός ύλης οι αποδείξεις των τριγωνομετρικών ημ και συν, θα επιθυμούσα να μου επισυνάψετε ένα έγγραφο στο οποίο να αναφέρεται αυτό (αν υπάρχει).
Ψάξε στο google : Διδακτικές οδηγίες 2012-2013 για τα μαθηματα κατεύθυνσης Γ' λυκείου, και ειδικότερα κάτω από την ύλη των μαθηματικών κατ θα το αναφέρει.

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστέα Υλη για Πανελλήνιες
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 24, 2013, 01:30:09 μμ »
Ψάξε στο google : Διδακτικές οδηγίες 2012-2013 για τα μαθηματα κατεύθυνσης Γ' λυκείου, και ειδικότερα κάτω από την ύλη των μαθηματικών κατ θα το αναφέρει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Όντως σύμφωνα με αυτό εξαιρούνται από τη διδακτέα ύλη οι αποδείξεις των παραγώγων των ημ και συν.


Και κάτι άλλο που θυμήθηκα: είναι εντός ύλης (στη θεωρία) οι ακολουθίες και ο "κανονικός" ορισμός του ορισμένου ολοκληρώματος (που βασίζεται πάλι στο όριο ακολουθίας); Εγώ τα διδάσκω κανονικά, αλλά προτείνω στους μαθητές ούτε λίγο ούτε πολύ να τα παπαγαλίσουν, εξηγώντας τους στο περίπου αυτές τις έννοιες. Εσείς τι κάνετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2013, 03:07:19 μμ από mathimatika »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160367
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.255 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.