*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787023 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2450 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:34:43 μμ »
    Είπαμε να μην κάνουμε γενικεύσεις, σωστά; Τέλος πάντων, ας το παίξω συνήγορος του διαβόλου. Έχω κάνει σε νησιά 4 χρόνια. Ένα από αυτά μάλιστα είναι ονομαστό, αφού είναι δίπλα στην Τουρκία κυριολεκτικά, το 'γραψα και παραπάνω, και δίνει ένα... κάρο μόρια, τα περισσότερα από παντού. Έχω κάνει και άλλα 5 χρόνια στεριά, μακριά από το σπίτι μου. Ίσως έχουν αλλάξει πολλά πράματα από τότε που γνώριζα από κοντά τις ειδυλλιακές τοποθεσίες της ελληνικής υπαίθρου, αλλά διαφωνώ ριζικά με τα όσα λέτε για τους νησιώτες. Είναι δεδομένα πιο φιλόξενοι και ανοιχτόκαρδοι από άλλους, τους Πελοποννήσιους π.χ., παρ' ότι είμαι ένας από αυτούς. Τώρα αν βρέθηκαν και κάνα-δυο που σας κοιτάγανε με μισό μάτι, έλεος, ρε παιδιά. Τέτοιοι υπάρχουν παντού. Συγνώμη, δηλαδή, στις περιοχές από τις οποίες κατάγεστε ή ζείτε δεν υπάρχουν στραβόξυλα; Στο δικό μου τόπο καταγωγής, αν κοιτάξεις κάποιον στραβά, μπορεί να ξεκινήσει πόλεμος (κυριολεκτικά).
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:01 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2451 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:36:54 μμ »
    Είπαμε να μην κάνουμε γενικεύσεις, σωστά; Τέλος πάντων, ας το παίξω συνήγορος του διαβόλου. Έχω κάνει σε νησιά 4 χρόνια. Ένα από αυτά μάλιστα είναι ονομαστό, αφού είναι δίπλα στην Τουρκία κυριολεκτικά, το 'γραψα και παραπάνω, και δίνει ένα... κάρο μόρια, τα περισσότερα από παντού. Έχω κάνει και άλλα 5 χρόνια στεριά, μακριά από το σπίτι μου. Ίσως έχουν αλλάξει πολλά πράματα από τότε που γνώριζα από κοντά τις ειδυλλιακές τοποθεσίες της ελληνικής υπαίθρου, αλλά διαφωνώ ριζικά με τα όσα λέτε για τους νησιώτες. Είναι δεδομένα πιο φιλόξενοι και ανοιχτόκαρδοι από άλλους, τους Πελοποννήσιους π.χ., παρ' ότι είμαι ένας από αυτούς. Τώρα αν βρέθηκαν και κάνα-δυο που σας κοιτάγανε με μισό μάτι, έλεος, ρε παιδιά. Τέτοιοι υπάρχουν παντού. Συγνώμη, δηλαδή, στις περιοχές από τις οποίες κατάγεστε ή ζείτε δεν υπάρχουν στραβόξυλα; Στο δικό μου τόπο καταγωγής, αν κοιτάξεις κάποιον στραβά, μπορεί να ξεκινήσει πόλεμος (κυριολεκτικά).

Όταν λες στραβά εννοείς έτσι;  :o

Έχετε και πολλές πέτρες μωρέ αδελφάκι μου εκεί και προσφέρονται για πετάγματα μεταξύ σας    ;D ;D ;D
Εχετε όμως και ένα πανέμορφο σπήλαιο.   ;)

ΥΓ. Οσο για αυτό που λες με κόκκινα γράμματα -Καρατσεκαρισμένο - έχω γυρίσει και την μισή Ελλάδα (όχι για τουρισμό) και όντως ισχύει. Άσε που πολλές φορές μερικοί μας φαίνονται απλά όπως τους βλέπουμε εμείς...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:39:58 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2452 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:40:33 μμ »
Πολλά όμορφα έχουμε. Και το σπήλαιο, και τα σπίτια (μοναδική η αρχιτεκτονική τους στην Ελλάδα όλη), και παραλίες και θάλασσα και ατμόσφαιρα, με τους ανθρώπους υπάρχει ένα... προβληματάκι.  ;D ;D ;D

Υ.Γ. Οι πέτρες είναι πρόβλημα, σίγουρα όμως όχι μεγαλύτερο από τα... καλάσνικοφ και τα κουμπούρια.  ;D ;D ;D

Υ.Γ. 2 Να μην ξεχάσω. Υπάρχει κι ένα προβληματάκι με τις πολιτικές πεποιθήσεις. Για να φανταστείς, στη γιορτή που κάναμε στο σχολείο για το Πολυτεχνείο (ήμουν καθηγητής στην πατρώα γη για ένα χρόνο), από ολόκληρο γυμνάσιο και λύκειο είχαν έρθει μόνο 20 μαθητές και οι μισοί φώναζαν κάθε δύο λεπτά, 'ζήτω ο στρατός, ζήτω ο βασιλεύς, ζήτω η 21η Απριλίου'! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:45:48 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2453 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:49:31 μμ »
Αχ, αυτές οι γενικεύσεις...και είμαστε και μορφωμένοι άνθρωποι(υποτίθεται). Κάπως ρατσιστικά όλα αυτά τα σχόλια. Εγώ έχοντας δουλέψει Χίο για αρκετά χρόνια, έχω να πω ότι πέρασα υπέροχα και μού φέρθηκαν άψογα οι άνθρωποι. Βέβαια, δεν είναι μικρό νησί, έχει κόσμο πολύ και το χειμώνα. Αλλά εν πάση περιπτώσει, να χαρακτηρίζονται συλλήβδην οι νησιώτες κλέφτες...ε, αυτό παραπάει!! Έλεος, δηλαδή. Την προσωπική πικρία μην την ανάγετε σε κανόνα....
Η Χίος οπως και άλλα νησια του βορείου Αιγαίου - σε ένα απο τα οποία μεγάλωσα-δεν έχουν καμια σχεση με τα μερη στα οποία αναφερθηκαμε.Εξακολουθώ όμως να θεωρώ πως μιλησα για εξαίρεση και οχι για τον κανόνα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:01 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2454 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:59:58 μμ »
Πολλά όμορφα έχουμε. Και το σπήλαιο, και τα σπίτια (μοναδική η αρχιτεκτονική τους στην Ελλάδα όλη), και παραλίες και θάλασσα και ατμόσφαιρα, με τους ανθρώπους υπάρχει ένα... προβληματάκι.  ;D ;D ;D

Υ.Γ. Οι πέτρες είναι πρόβλημα, σίγουρα όμως όχι μεγαλύτερο από τα... καλάσνικοφ και τα κουμπούρια.  ;D ;D ;D

Υ.Γ. 2 Να μην ξεχάσω. Υπάρχει κι ένα προβληματάκι με τις πολιτικές πεποιθήσεις. Για να φανταστείς, στη γιορτή που κάναμε στο σχολείο για το Πολυτεχνείο (ήμουν καθηγητής στην πατρώα γη για ένα χρόνο), από ολόκληρο γυμνάσιο και λύκειο είχαν έρθει μόνο 20 μαθητές και οι μισοί φώναζαν κάθε δύο λεπτά, 'ζήτω ο στρατός, ζήτω ο βασιλεύς, ζήτω η 21η Απριλίου'! ;D ;D ;D



τα χω ζησει!!!!!!! αξεχαστη εμπειρια!Δε θα ηθελα να ξαναπαω ομως ποτε! Συγγνωμη κιολας.. πολυ διαφορετικη νοοτροπια απο Μακεδονια!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2455 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:03:41 μμ »
αμα καταφέρετε εδώ μέσα εκτός από ειδικότητες, ασεπ-μη ασεπ, κ.α. να τσακωθείτε και για γεωγραφικά μέρη ε τότε θα έχω κλείσει τον κύκλο μου ως μέλος του pde...  ::)

ΥΓ. Με αυτά και με αυτά αύριο ξεκινάμε. Καλή σχολική χρονιά για όλους.


Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2456 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:13:36 μμ »
Για διακοπές καλά είναι. Το μέρος είναι σίγουρα μοναδικό, από κάθε άποψη. Αποπνέει έναν αέρα ιστορικότητας τόσο έντονο, που, αν είσαι λάτρης της ιστορίας, δε μπορεί να μην εντυπωσιαστείς. Είναι και η Μονεμβάσια λίγο παραδίπλα. Οι άνθρωποι, ε εντάξει, μωρέ, έχουμε τα κουσούρια μας, αλλά έχουμε και κάνα-δυο καλά.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2457 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:21:44 μμ »
Για να επανέλθουμε: Δεδομένου ότι εκκρεμούν και άλλες μετατάξεις (υποχρεωτικές) προβλέπω να τρώμε το μήνα μέχρι να βγουν οι αποσπάσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2458 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:22:14 μμ »
αχχχχχχχχ nikitas αν δεν ειχε βγει η αποφαση του υπουργειου εκει θα ημουν τωρα...στα καστρα της Μονεμβασιας...

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2459 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:24:13 μμ »
Παιδιά, όταν βγουν οι αποσπάσεις (λέμε τώρα...), τι περιθώριο δίνουν για να παρουσιαστούμε;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2460 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:26:25 μμ »
ρε τι διαβάζω κυριακάτικα ....

τι στο καλό όλα τα μαμμόθρεφτα έχουν γίνει εκπαιδευτικοί ;

οι νησιώτες δεν με κάλεσαν στο σπίτι τους, δεν μου μίλαγε ψυχή, το ενοίκιο ήταν τεράστιο, μου έδωσαν ότι μαθήματα περίσσευαν, δεν φταίω που με διορίσαν στο ερημονήσι.

Όσοι συνάδελφοι δεν γουστάρουν τα Ελληνικά νησιά γιατί δεν τα έφτιαξαν έτσι ώστε να ταιριάζουν στα γούστα τους τότε να πάρουν μετάθεση/απόσπαση/μετάταξη ή ότι άλλο δίνει η υπηρεσία. Αλλά όσοι τελικά μένουν γιατί δεν πήραν, να λένε ένα ευχαριστώ γιατί ο τόπος αυτός τους ταΐζει και να κάνουν υπομονή.

Οι περισσότεροι διοριστήκατε και ξέρατε ότι υπάρχει περίπτωση να αργήσετε να γυρίσετε πίσω στην στεριά σας, οπότε είναι ΚΑΘΑΡΑ επιλογή σας. Αναλάβετε τις ευθύνες σας και ελπίζω να μην κάνετε τα παιδιά σας το ίδιο μαμμόθρεφτα όπως σας έκαναν οι δικοί σας.

Εύχομαι όλοι να πάρετε απόσπαση εκεί που επιθυμείτε.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2461 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:27:03 μμ »
αχχχχχχχχ nikitas αν δεν ειχε βγει η αποφαση του υπουργειου εκει θα ημουν τωρα...στα καστρα της Μονεμβασιας...

Ε, τότε μη διαμαρτύρεσαι. Ήσουν στο... προοδευτικό κομμάτι της Λακωνίας. Ήσουν και κοντά στην πανέμορφη Ελαφόνησο, ποιος στη χάρη σου! Υπάρχει και το άλλο κομμάτι, το δικό μας, αυτό που καταλήγει στο κάβο-Ταίναρο -ή κάβο-Ματαπάς, για τους μυημένους- το οποίο είναι γνωστό ως Μάνη. Εκεί είναι τα μεγάλα ζόρια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2462 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:28:23 μμ »
Παιδιά, όταν βγουν οι αποσπάσεις (λέμε τώρα...), τι περιθώριο δίνουν για να παρουσιαστούμε;
To θέμα είναι αν θα αποδεσμευτούν όσοι πάρουν αμέσως ή πρέπει να περιμένουν τον αντικαταστάτη.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2463 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:29:31 μμ »
Για να επανέλθουμε: Δεδομένου ότι εκκρεμούν και άλλες μετατάξεις (υποχρεωτικές) προβλέπω να τρώμε το μήνα μέχρι να βγουν οι αποσπάσεις.

Αυτό είναι σίγουρο; από που ακριβώς προκύπτει;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:31:13 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.