*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2604 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:38:25 μμ »
Παιδιά βοήθεια κάποιος που να ξέρει. Έχω δει οτι άνθρωποι εδώ μέσα ξέρουν για τον νομο 1824 που αναφέρεται στην ανακοίνωση Αρβανιτόπουλου για την διευκόλυνση εκπαιδευτικών αλλά δεν έχει απαντηθεί η εξής ερώτηση. Μόνο ειδικές περιπτώσεις.

Έκανα αίτηση μετάταξης από δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια και είμαι ΠΕ20 Πληροφορικής. Την είχα κάνει με την εγκύκλιο που είχε βγει 21 Μαρτίου. Σαφώς δηλαδή νωρίτερα από τις 19/07
Ήταν με τον νόμο 1824? δηλαδή μπορώ να υποθέσω οτι με καλύπτει το έγγραφο διευκόλυνσης Αρβανιτόπουλου; Έχω φάει τα forum να ψάχνω. Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει σας παρακαλώ.

Το έχω ρωτήσει αρκετές φορές παραπάνω αλλά υποθέτω οτι επειδή γράφονται πολλά νέα μηνύματα με απίστευτη ταχύτητα δεν μπόρεσε να το δει κάποιος που να ξέρει να απαντήσει.

Μπορούμε να το δούμε; γιατί σε μερικές ώρες πρέπει να ξεκινήσω για την οργανική μου και αν καλύπτομαι για μερικές μέρες μην τρέχω τσάμπα... Ετοιμάζω και την βάφτιση του μπέμπη που είναι την άλλη βδομάδα και δεν είναι να λείπω τέτοιες μέρες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:21:37 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2605 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:44:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2606 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:47:06 μμ »
Εάν κάποιοι νομίζουν οτι απλά θα μας ενημερώνουν για τις άσχημες εξελίξεις απο το υπουργείο, καλύτερα να παραιτηθούν.

ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.
Θα επιχειρήσω μία πρόβλεψη. Μπορεί, βέβαια, να θέλω να είμαι αισιόδοξη και γι αυτό να τα λέω. Πιστεύω ότι όλες οι αποσπάσεις θα βγουν εντός της εβδομάδας. Γι αυτό τόση κινητικότητα από τους αιρετούς, για να δείξουν ότι πίεσαν.
κιεγω το σκεφτηκα αυτο.ειναι αθλιοι παντως ολοι τους.τους σιχαθηκα

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2607 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:52:20 μμ »
Για τη συνεξέταση, από την εγκύκλιο αποσπάσεων:

Για την Συνεξέταση αιτήσεων εκπαιδευτικών ισχύουν τα παρακάτω:

5.1. Το πεδίο «συνεξέταση» συμπληρώνεται μόνο αν και οι δυο σύζυγοι είναι εκπαιδευτικοί της ίδιας βαθμίδας εκπαίδευσης. Εφόσον συμπληρωθεί ως επάγγελμα η επιλογή «Εκπαιδευτικός», τότε παρέχεται η δυνατότητα συνεξέτασης των αιτήσεων των συζύγων και επομένως απαιτείται η συμπλήρωση του Αριθμού Μητρώου του/της συζύγου εκπαιδευτικού. Στο έντυπο έχουν την δυνατότητα να συμπληρώσουν μέχρι και 5 ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ για τα οποία επιθυμούν συνεξέταση.

5.2. Συνεξέταση σημαίνει ότι οι αιτήσεις απόσπασης των εκπαιδευτικών εξετάζονται ταυτόχρονα.
Επισημαίνουμε, αν έχουν δηλώσει και οι δύο ότι επιθυμούν συνεξέταση για το ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ Α και ο ένας από τους δύο εκπαιδευτικούς έχει την απαιτούμενη μοριοδότηση για να αποσπαστεί σε αυτό και ο άλλος όχι, τότε κανένας από τους δύο δεν θα αποσπαστεί στο ΠΥΣΠ Ε/ΠΥΣΔΕ Α.
Αν οι δυο εκπαιδευτικοί διαθέτουν διαφορετικά μόρια μεταξύ τους και έχουν επιλέξει να αποσπαστούν στα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ Α και Β κατά σειρά, τότε θα αποσπαστούν συνεξεταζόμενοι στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ στο οποίο μπορεί να αποσπαστεί εκείνος με τα λιγότερα μόρια, προκειμένου να αποσπαστούν και οι δυο μαζί.


Είναι παράτυπο να απομονωθούν οι αιτήσεις με συνεξέταση από τις υπόλοιπες αιτήσεις, γιατί για να γίνουν δεκτές πρέπει και οι δύο σύζυγοι να έχουν την απαιτούμενη μοριοδότηση. Πώς θα γίνει αυτό, αν τα μόρια αυτών που ζητούν απόσπαση με συνεξέταση δεν συγκριθούν με τα μόρια όλων των άλλων που ζητούν απόσπαση για τα ίδια ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:21:37 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2608 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:56:31 μμ »
escozul: Δες εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=29361.msg710915#msg710915

Ευχαριστώ πολύ... Αλλά μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Όχι τίποτ' άλλο αλλα το μήνυμα που με έστειλες μάλλον έχει απόλυτο δίκαιο... Άρα πάω για ύπνο γιατί έχω ταξίδι τα ξημερώματα... ΑΧΧΧΧΧ

Να 'σαι καλά Ιωάννα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2609 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:58:22 μμ »

Είναι παράτυπο να απομονωθούν οι αιτήσεις με συνεξέταση από τις υπόλοιπες αιτήσεις, γιατί για να γίνουν δεκτές πρέπει και οι δύο σύζυγοι να έχουν την απαιτούμενη μοριοδότηση. Πώς θα γίνει αυτό, αν τα μόρια αυτών που ζητούν απόσπαση με συνεξέταση δεν συγκριθούν με τα μόρια όλων των άλλων που ζητούν απόσπαση για τα ίδια ΠΥΣΔΕ;

+++++++  >:(
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2610 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:21:18 πμ »
χμμμ...  χωρίς σχόλιο
17 Ιουλίου 2013
Σταματάμε το απόστημα των αποσπάσεων 3500 ετησίως εκπαιδευτικών χωρίς κριτήρια, χωρίς μελέτη, με την κάλυψη διοικητικών θέσεων από εκπαιδευτικούς τόσο στις περιφερειακές υπηρεσίες όσο και στα Δημόσια ΙΕΚ, που σήμερα λειτουργούν μόνον με αποσπασμένους εκπαιδευτικούς.

http://ipaideia.gr/kovontai-3500-apospaseis.149c42e3a832aaa6731c315c3964f9b0.html

αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2611 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:26:27 πμ »
το δικιο και η δικαιοσυνη στην Ελλαδα ειναι κατι το σχετικο.ολοι μας εχουμε τα προβληματα μας τα οποια στα ματια μας ειναι μοναδικα και μεγαλυτερα απο τα προβληματα των αλλων.ομως μπορει και πρεπει να γινει κατι και οχι απλως να κλαιμε την μοιρα μας η να κατηγορουμε ο ενας τον αλλο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2612 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:40:20 πμ »
Ερώτηση: Έμαθε κανείς κάτι περισσότερο για το ΚΥΣΔΕ που, σύμφωνα με φήμες, θα γίνει την Πέμπτη; Θα γίνει όντως και ποιους θ' αφορά;

Η πρόθεση του υπουργείου είναι να γίνει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες. Οι αιρετοί, απο ότι έμαθα, πιέζουν να εξεταστούν όλες οι αιτήσεις. Θα δείξει... Επίσης απο οσο ξέρω το ΚΥΣΔΕ θα συνεδριάσει την Τετάρτη.

Αυτό πληροφορήθηκα κι εγώ vg76.
Γιατί το υπουργείο δε θέλει για όλους; Με ποια δικαιολογία;

Δε νομίζω να υπάρχει δικαιολογία, όπως προκύπτει και από τις ανακοινώσεις των αιρετών.
Ίσως να θέλουν να μας τιμωρήσουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2613 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:48:57 πμ »
Πριν λίγο, ο δντής βθμιας νομού Άρτας, κος Ράπτης, ανακοίνωσε σε συνέντευξή του στο Art Tv, πως οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, θα βγουν εντός της εβδομάδας...

Απλά το θέτω υπόψιν σας...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2614 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:54:50 πμ »
Πριν λίγο, ο δντής βθμιας νομού Άρτας, κος Ράπτης, ανακοίνωσε σε συνέντευξή του στο Art Tv, πως οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, θα βγουν εντός της εβδομάδας...

Απλά το θέτω υπόψιν σας...
Άντε να δούμε!
  

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2615 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 07:09:47 πμ »
Πριν λίγο, ο δντής βθμιας νομού Άρτας, κος Ράπτης, ανακοίνωσε σε συνέντευξή του στο Art Tv, πως οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, θα βγουν εντός της εβδομάδας...

Απλά το θέτω υπόψιν σας...
Άντε να δούμε!
τι παιχνιδι παιζουν οι αιρετοι δεν ξερω.αυτ αλοι ειπαν οτι θα βγουν μονο οι ειδικες κατηγοριες κιοτι θα πιεσουν.αλλοι
λενε αλλα.τελικα ποτε;

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2616 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:23:46 πμ »
Καλημέρα!Καλή σχολική χρονιά σε όλους!Τι λέτε?Θα ανακοινωθούν σημέρα τίποτα αποσπάσεις?

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2617 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:16:53 πμ »
ρε παιδια, στειλτε κανενα μηνυμα στις πρωινες εκπομπες να προβαλουμε το προβλημα!!!ελεος με τον γελοιο που εχουμε μπλεξει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.