*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3766 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:29:39 μμ »
Νικήτα στην Αθμια δεν καλύπτονται κενά με αύξηση ωραρίου. Με άλλες μεθόδους καλύπτονται, τις οποίες θέλει να τις αποφύγει το υπουργείο, γιατί αν της υλοποιήσει θα ξεσηκωθούν και οι γονείς. Πχ ένα τμήμα της Γ τάξης έχει 17 μαθητές και δεν υπάρχει δάσκαλος. Βρίσκει τα πιο κοντινά δημοτικά το υπουργείο που έχουν έχουν δάσκαλο στη Γ τάξη και έχουν ένα τμήμα με 16 μαθητές και ένα με 17. Προσθέτουν 8 και 9 μαθητές αντίστοιχα και τα τρία τμήματα γίνονται δύο με 25 μαθητές και το κενό εξαφανίζεται. Θεωρητικά τα υπουργείο έχει αναφερθεί σε αυτό το ζήτημα βαφτίζοντας το εξορθολογισμό. Η υλοποίηση όμως δεν "ξεβολεύει" μόνο τους δασκάλους, όπου οι γονείς θα αδιαφορούσαν, όπως αδιαφόρησαν και για την ταλαιπωρία των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας. Κυρίως ταλαιπωρεί τους γονείς και τα παιδιά που θα μετακινηθούν. Το υπουργείο θέλει να αποφύγει αυτή τη λύση, αλλά αν τα κενά όντως αγγίζουν τις 5000 και αν οι 3000 αφορούν δασκάλους και νηπιαγωγούς ή θα αυξήσουν τα κονδύλια για αναπληρωτές ή θα αρχίσουν να εφαρμόζονται μέθοδοι σαν αυτή που περιέγραψα παραπάνω.


Τι κονδύλια και τι αναπληρωτές!! Σε λίγο θα γίνονται δεκτά στα σχολεία μόνο τα παιδιά των βυσμάτων!
Πριν λίγο ρώτησα πόσα λειτουργικά κενά έχουν τα νηπιαγωγεία της Σύρου και μου είπαν "Δεν ξέρουμε ακόμα..θα εξαρτηθεί.." "Από τις αποσπάσεις;" "Ε βασικά φέτος μπορεί να μην πάρουμε καθόλου προνήπια" !!!!!! Οπότε αμέσως αμέσως μειώνονται τα λειτουργικά κενά στα μισά, του χρόνου μειώνουν και τα οργανικά(αφού μια χαρά λειτούργησαν το 2013-14 έτσι), κόβουν και τα ολοήμερα (με διεύρυνση ωραρίου και καμιά "μεσημεριανή ζώνη") και θα καταλήξουν να δουλεύουν 500 νηπιαγωγοί και οποίο παιδί προλάβει πρόλαβε!! Τα υπόλοιπα στα ιδιωτικά! Α ρε έχουμε να δούμε ακόμα...
Ε, και στη δευτεροβάθμια, όπως δείχνει το πρόγραμμα, θέλουν να ωθήσουν παιδιά έξω από το λύκειο, οπότε μια χαρά θα τους βγουν τα νούμερα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:16 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3767 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:32:51 μμ »
Νικήτα το θέμα είναι να δούμε αν είναι δίκαιο και θεμιτό το αίτημα. Εγώ θεωρώ πως είναι. Οι συνάδελφοι που θα αποσπαστούν δεν κάθονται στα καφενεία, μπαίνουν στις τάξεις. Επίσης αν το υπουργείο σκοπεύει να χειροτερεύσει τις συνθήκες της μάθησης και να στέλνει τους μαθητές από γειτονιές σε γειτονιές για να γλιτώσει μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες θέσεις, τότε ναι δεν πρέπει να το δεχτούμε και ρόλος των συνδικαλιστών δεν είναι απλά να διαμαρτύρονται στο facebook, αλλά να ξεσηκώσουν τους συναδέλφους. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε σκληροί με τους καλομαθημένους που δεν θέλουν να ξεβολευτούν και να τους στηλιτεύουμε, αλλά και ταυτόχρονα να υπερασπιζόμαστε και σκληρά και με κάθε μέσο τα δικαιώματα των συναδέλφων και τη διατήρηση ποιοτικών συνθηκών μάθησης.Να κόψουν το λαιμό τους να δώσουν τις αποσπάσεις, όπου υπάρχουν κενά και να προσλάβουν αναπληρωτές όπου παραμείνουν τα κενά μετά τις αποσπάσεις. Μιλάμε για υποχρεωτική εκπαίδευση μέχρι και τη Γ Γυμνασίου. Ο,τιδήποτε άλλο τους καθιστά υπόλογους. Τέρμα τ' αστεία η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι στοιχειώδες δικαίωμα του λαού και υποχρέωση της πολιτείας. Όποιος δεν μπορεί να τα παρέχει αυτά επαρκώς, παραιτείται πριν ξυπνήσει ο κόσμος και τον παραιτήσει με το δικό του τρόπο. Μας έχουν σκάσει φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:35:41 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3768 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:37:40 μμ »
ρόλος των συνδικαλιστών δεν είναι απλά να διαμαρτύρονται στο facebook, αλλά να ξεσηκώσουν τους συναδέλφους.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται ο εκπαιδευτικός κόσμος αυτό θέλει και όχι συνδικαλιστές που προσπαθούν να τον ξεσηκώσουν.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3769 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:38:49 μμ »
Νικήτα το θέμα είναι να δούμε αν είναι δίκαιο και θεμιτό το αίτημα. Εγώ θεωρώ πως είναι. Οι συνάδελφοι που θα αποσπαστούν δεν κάθονται στα καφενεία, μπαίνουν στις τάξεις. Επίσης αν το υπουργείο σκοπεύει να χειροτερεύσει τις συνθήκες της μάθησης και να στέλνει τους μαθητές από γειτονιές σε γειτονιές για να γλιτώσει μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες θέσεις, τότε ναι δεν πρέπει να το δεχτούμε και ρόλος των συνδικαλιστών δεν είναι απλά να διαμαρτύρονται στο facebook, αλλά να ξεσηκώσουν τους συναδέλφους. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε σκληροί με τους καλομαθημένους που δεν θέλουν να ξεβολευτούν και αν τους στηλιτεύουμε, αλλά και ταυτόχρονα να υπερασπιζόμαστε και σκληρά και με κάθε μέσο τα δικαιώματα των συναδέλφων και τη διατήρηση ποιοτικών συνθηκών μάθησης.Να κόψουν το λαιμό τους να δώσουν τις αποσπάσεις, όπου υπάρχουν κενά και να προσλάβουν αναπληρωτές όπου παραμείνουν τα κενά μετά τις αποσπάσεις. Μιλάμε για υποχρεωτική εκπαίδευση μέχρι και τη Γ Γυμνασίου. Ο,τιδήποτε άλλο τους καθιστά υπόλογους. Τέρμα τ' αστεία η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι στοιχειώδες δικαίωμα του λαού και υποχρέωση της πολιτείας. Όποιος δεν μπορεί να τα παρέχει αυτά επαρκώς, παραιτείται πριν ξυπνήσει ο κόσμος και τον παραιτήσει με το δικό του τρόπο. Μας έχουν σκάσει φέτος.

Σωστά όλα αυτά αλλά μην ξεχνάμε και 2-3 παράγοντες πολύ σοβαρούς

α) Οι αίθουσες των δημοτικών στα μεγάλα αστικά κέντρα για πόσα παιδάκια είναι σύμφωνα με το Υπουργείο; Π.χ. 3 τρίτες στο ίδιο σχολείο μπορούν να γίνουν 2
β) μήπως στα ολοήμερα και στα ΕΑΕΠ μπορεί να αυξηθεί λιγουλάκι το ωράριο των ειδικοτήτων; Π.χ. όταν έβλεπες σε μια περιοχή 30 κενά στις μετατάξεις και εδώ λέγατε 25 μήπως όντως ήταν 30; Εντελώς τυχαία μήπως στις ειδικότητες ΕΑΕΠ μπορεί να προσλάβει πιο ευκολούτσικα ΕΣΠΑτζήδες; Λέω εγώ τώρα...
γ) Μήπως τα κενά είναι παραφουσκωμένα και άλλα βλέπουνε στο Υπουργείο;

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν είναι καμία δικαιολογία για τις ενέργειες του Υπουργείου αλλά μήπως κάποιες από τις ενέργειες του Υπουργείου είναι γνωστές στους συνδικαλιστές και μας δουλεύουν ψιλό γαζί; Υποθέσεις απλές κάνω... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:16 »

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3770 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:40:21 μμ »
Νικήτα το θέμα είναι να δούμε αν είναι δίκαιο και θεμιτό το αίτημα. Εγώ θεωρώ πως είναι. Οι συνάδελφοι που θα αποσπαστούν δεν κάθονται στα καφενεία, μπαίνουν στις τάξεις. Επίσης αν το υπουργείο σκοπεύει να χειροτερεύσει τις συνθήκες της μάθησης και να στέλνει τους μαθητές από γειτονιές σε γειτονιές για να γλιτώσει μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες θέσεις, τότε ναι δεν πρέπει να το δεχτούμε και ρόλος των συνδικαλιστών δεν είναι απλά να διαμαρτύρονται στο facebook, αλλά να ξεσηκώσουν τους συναδέλφους. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε σκληροί με τους καλομαθημένους που δεν θέλουν να ξεβολευτούν και να τους στηλιτεύουμε, αλλά και ταυτόχρονα να υπερασπιζόμαστε και σκληρά και με κάθε μέσο τα δικαιώματα των συναδέλφων και τη διατήρηση ποιοτικών συνθηκών μάθησης.Να κόψουν το λαιμό τους να δώσουν τις αποσπάσεις, όπου υπάρχουν κενά και να προσλάβουν αναπληρωτές όπου παραμείνουν τα κενά μετά τις αποσπάσεις. Μιλάμε για υποχρεωτική εκπαίδευση μέχρι και τη Γ Γυμνασίου. Ο,τιδήποτε άλλο τους καθιστά υπόλογους. Τέρμα τ' αστεία η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι στοιχειώδες δικαίωμα του λαού και υποχρέωση της πολιτείας. Όποιος δεν μπορεί να τα παρέχει αυτά επαρκώς, παραιτείται πριν ξυπνήσει ο κόσμος και τον παραιτήσει με το δικό του τρόπο. Μας έχουν σκάσει φέτος.


++++++++++++++++++++++++++++++ ετσι συναδελφε, πες τα! so true..

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3771 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:43:51 μμ »
Το υπουργείο που θέλει μόνο 1500 αποσπάσεις να σκεφτεί ότι με τους νομους που βγάζει αφήνει απ'έξω πολλούς που θα έπρεπε να δικαιούνται αποσπασης.Διότι εγω με αντρα αναπληρωτη που οργώνει 8 χρόνια την Ελλάδα και 3 παιδιά και παιδί με προβλημα υγείας που μας αναγκαζουν να πηγαίνουμε 2 φορες το μήνα στο νοσοκομείο για να μας παραχωρήσουν τα φάρμακά του,αλλά δεν είναι στις περιπτώσεις που όρισε το υπουργείο ,όποτε δεν είμαι ειδική κατηγορία,δεν ανήκω στις κατα προτεραιότητα.Και μέσα σε αυτούς τους 1500 θα προηγούνται από μένα κοριτσακια 25χρονα που μπήκαν στα γραφεία παίρνοντας τα μόρια των δυσπρόσιτων και φυσικά όλοι αυτοί που μοριοδοτούνται για να δουλέψουν δίπλα στον αντρα τους.Και δε λέω,να μην διαλυθούν οικογένειες,αλλά αυτο το υπουργείο που διαλύει 8 χρόνια τη δική μου και πόσων άλλων νομίζω ότι θα έπρεπε να μας λάβει ύποψη.Κάθε πίσω από καθε περίπτωση απόσπασης δεν κρύβονται νούμερα-μόρια αλλά ανθρωποι!

Είσαι η ζωντανή απόδειξη των στρεβλώσεων του συστήματος και της ανεπάρκειας των εκπροσώπων μας. Αν διαπνέονταν από ανιδιοτέλεια και συναδελφική αλληλεγγύη, δεν έπρεπε να κόψουν το λαιμό τους για να σε βοηθήσουν με όποιο τρόπο μπορούν;

Πόσο δίκιο έχεις!!!!
Ήβη, καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και κουράγιο.Μακάρι να είχα μια καλή οργανική και να μπορούσα να σου δώσω τη θέση μου

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3772 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:44:21 μμ »
Το υπουργείο που θέλει μόνο 1500 αποσπάσεις να σκεφτεί ότι με τους νομους που βγάζει αφήνει απ'έξω πολλούς που θα έπρεπε να δικαιούνται αποσπασης.Διότι εγω με αντρα αναπληρωτη που οργώνει 8 χρόνια την Ελλάδα και 3 παιδιά και παιδί με προβλημα υγείας που μας αναγκαζουν να πηγαίνουμε 2 φορες το μήνα στο νοσοκομείο για να μας παραχωρήσουν τα φάρμακά του,αλλά δεν είναι στις περιπτώσεις που όρισε το υπουργείο ,όποτε δεν είμαι ειδική κατηγορία,δεν ανήκω στις κατα προτεραιότητα.Και μέσα σε αυτούς τους 1500 θα προηγούνται από μένα κοριτσακια 25χρονα που μπήκαν στα γραφεία παίρνοντας τα μόρια των δυσπρόσιτων και φυσικά όλοι αυτοί που μοριοδοτούνται για να δουλέψουν δίπλα στον αντρα τους.Και δε λέω,να μην διαλυθούν οικογένειες,αλλά αυτο το υπουργείο που διαλύει 8 χρόνια τη δική μου και πόσων άλλων νομίζω ότι θα έπρεπε να μας λάβει ύποψη.Κάθε πίσω από καθε περίπτωση απόσπασης δεν κρύβονται νούμερα-μόρια αλλά ανθρωποι!

Εχεις τόσο πολύ δίκιο! Και έχω να συμπληρώσω ότι στις "κατά προτεραιότητα" έχουν μπει και άτομα που δεν ανήκουν σε καμία από τις ειδικές κατηγορίες. Εγώ ξέρω σίγουρα έναν από αυτούς που κάθε χρόνο παίρνει απόσπαση και μάλιστα δεν μπαίνει και σε τάξη! Πρέπει κι εμείς να σταματήσουμε να ανεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές από ¨συναδέλφους" .Αλλά θα μου πεις αφού τους καλύπτουν πάντα οι από πάνω...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3773 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:46:06 μμ »

Ε, και στη δευτεροβάθμια, όπως δείχνει το πρόγραμμα, θέλουν να ωθήσουν παιδιά έξω από το λύκειο, οπότε μια χαρά θα τους βγουν τα νούμερα.
Πολύ σωστά!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3774 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:48:45 μμ »
τωρα συνεδριασουν οι υπολοιποι συμφωνα με το μπρατη...να δω τι αποσπασεις θα ανακοινωσουν!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3775 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:49:50 μμ »

Εχεις τόσο πολύ δίκιο! Και έχω να συμπληρώσω ότι στις "κατά προτεραιότητα" έχουν μπει και άτομα που δεν ανήκουν σε καμία από τις ειδικές κατηγορίες. Εγώ ξέρω σίγουρα έναν από αυτούς που κάθε χρόνο παίρνει απόσπαση και μάλιστα δεν μπαίνει και σε τάξη! Πρέπει κι εμείς να σταματήσουμε να ανεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές από ¨συναδέλφους" .Αλλά θα μου πεις αφού τους καλύπτουν πάντα οι από πάνω...
Παντα υπαρχουν καποιοι που εκφυλιζουν τα παραθυράκια που αφήνουν οι νόμοι για τις ευπαθείς ομάδες που πραγματικα εχουν ανάγκη. Εκει δεν πρεπει να ειμαστε ελαστικοι και αδιάφοροι και επιβάλλεται να καταγγέλλουμε τετοια περιστατικά. Αν οντως ειναι ετσι και δεν υπαρχει κατι που αγνοούμε. Γιατι αυτη τη θεση θα την ειχε παρει καποιος που πραγματικα ειχε αναγκη
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dafina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3776 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:51:20 μμ »
τωρα συνεδριασουν οι υπολοιποι συμφωνα με το μπρατη...να δω τι αποσπασεις θα ανακοινωσουν!
Και πότε...

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3777 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:51:32 μμ »
@Maira.L
Γιατί δεν κάνεις μια έγγραφη καταγγελία τότε, αφού είσαι σίγουρη;
Είναι ψυχοφθόρο να κοιτάμε ποιος και αν δικαιούταν τι, αλλά αφού βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας τέτοιες περιπτώσεις γιατί να μην το κυνηγήσεις;
Για το γαμώτο στην τελική, για να δουν οτι δεν κοιμόμαστε πια...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3778 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:53:42 μμ »

Σωστά όλα αυτά αλλά μην ξεχνάμε και 2-3 παράγοντες πολύ σοβαρούς

α) Οι αίθουσες των δημοτικών στα μεγάλα αστικά κέντρα για πόσα παιδάκια είναι σύμφωνα με το Υπουργείο; Π.χ. 3 τρίτες στο ίδιο σχολείο μπορούν να γίνουν 2
β) μήπως στα ολοήμερα και στα ΕΑΕΠ μπορεί να αυξηθεί λιγουλάκι το ωράριο των ειδικοτήτων; Π.χ. όταν έβλεπες σε μια περιοχή 30 κενά στις μετατάξεις και εδώ λέγατε 25 μήπως όντως ήταν 30; Εντελώς τυχαία μήπως στις ειδικότητες ΕΑΕΠ μπορεί να προσλάβει πιο ευκολούτσικα ΕΣΠΑτζήδες; Λέω εγώ τώρα...
γ) Μήπως τα κενά είναι παραφουσκωμένα και άλλα βλέπουνε στο Υπουργείο;

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν είναι καμία δικαιολογία για τις ενέργειες του Υπουργείου αλλά μήπως κάποιες από τις ενέργειες του Υπουργείου είναι γνωστές στους συνδικαλιστές και μας δουλεύουν ψιλό γαζί; Υποθέσεις απλές κάνω...
Δάσκαλ;
α) Όχι οι αίθουσες δεν χωράνε περισσότερα παιδάκια. Στα περισσότερα δημοτικά έχουν το πρόβλημα οτι δεν χωράνε οι μαθητές. Μόλις βρεθεί κάποιο τμήμα με 24, 25 μαθητές μετακομίζουν όλες οι τάξεις για να μείνει ελεύθερη γι' αυτό το τμήμα η πιο μεγάλη αίθουσα του σχολείου. Αν υπάρχουν μετρημένα στα δάχτυλα σχολεία με μεγάλες άιθουσες, ΄σιγουρα δεν είναι ο κανόνας. Ειδικά τα σχολεία που έχουν χτιστεί τις τελευταίες δεκαετίες έχουν μικρές αίθουσες.
β) Δεν μπορεί να αυξηθεί, γιατί ήδη είναι "πλήρες". 24 ώρες διδασκαλία σημαίνει τέσσερα πεντάωρα και ένα τετράωρο. Δεν υπάρχει περιθώριο. Αναπληρωτές ΕΣΠΑ θα πάρουν έτσι κι αλλιώς. πχ μόνο στην πληροφορική εκτιμώ οτι θα χρειαστούν περίπου 400 ΑΚΩ και ΑΜΩ για τα δημοτικά. Εκτός αν "καταπιούνε" τις ανάγκες με τεχνάσματα.
γ)  Στα δημοτικά τα κενά δεν μπορούν να φουσκώσουν με περίεργες πρακτικές, όπως συμβαίνει καμιά φορά στη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3779 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:54:07 μμ »
Θα τις ανακοινώσουν σήμερα, αλλά θα είναι πολύ λίγες!

Κανένα νέο από τη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ;
Μου φαίνεται φέτος θα ανακοινωθούν πρώτα της Β/βαθμιας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.