*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5810 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:13:29 μμ »
το ξέρω Ερνεστο, το διόρθωσα σχεδόν αμέσως!  ;)
φοβάμαι ωστόσο ότι το φετινό τείνει να γίνει καθεστώς!!
Το υπουργείο οφείλει πολλά να κάνει στην ώρα του. Ξαναλέω όμως - ως γνωρίζουσα κάποια πράγματα εκ των έσω -  υπάρχει τρελή κόντρα ανάμεσα στην διοικηση και την πολιτική ηγεσία.... και όπως όλοι γνωρίζουμε, ειδικά  φέτος οι υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών (διαθεσιμότητες,  μετατάξεις, αποσπάσεις κτλ) έγιναν αποκλειστικά από το πολιτικό γραφείο με μηδενική εμπλοκή της Διοίκησης.

Δυστυχώς έτσι είναι, φίλτατη bitch... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:45 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5811 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:29:54 μμ »
bitch ή όποιος άλλος ξέρει μια ερώτηση...στην αίτηση επανεξέτασης για απόσπαση τι ακριβώς γράφουμε; Αναφερόμαστε στην παλιά μας αίτηση;

Δώσε μου τα φώτα σου...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5812 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:45:05 μμ »
προσπαθεί κανείς να γίνει όσο πιο συγκεκριμένος μπορεί. δεν αρκεί δηλαδή να γράψεις "παρακαλώ επανεξετάστε την απόσπασή μου".. καλό ειναι να βρεις και να γράψεις αν υπάρχουν κενά εκεί που θες να πας και ποια ακριβώς ειναι αυτά - με ποσες ώρες δηλαδή , να εκθέσεις αν υπάρχουν, τις περιπτώσεις εκπ/κών που πήραν απόσπαση εκεί που  εσύ θες με λιγότερα μόρια κτλ.
Γενικά στην αίτηση επανεξέτασης, να βάλετε όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεια που θα ισχυροποιήσουν την αιτησή σας ώστε αυτή να μην καταλήξει στο αρχείο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5813 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:47:30 μμ »
bitch ή όποιος άλλος ξέρει μια ερώτηση...στην αίτηση επανεξέτασης για απόσπαση τι ακριβώς γράφουμε; Αναφερόμαστε στην παλιά μας αίτηση;

Δώσε μου τα φώτα σου...

Εγω καπως ετσι την ειχα κανει:
Παρακαλώ πολύ να επανεξετάσετε την με αριθμ. πρωτ. ............................... αίτηση απόσπασής μου για τους εξής σοβαρούς (πχ. οικογενειακους)  λόγους: .................................................................................................
...
(γραψε αναλυτικα τα δικα σου θεματα)

ΚΑΝΕ ΚΙ ΕΝΑ ΤΑΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:45 »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5814 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:50:12 μμ »
προσπαθεί κανείς να γίνει όσο πιο συγκεκριμένος μπορεί. δεν αρκεί δηλαδή να γράψεις "παρακαλώ επανεξετάστε την απόσπασή μου".. καλό ειναι να βρεις και να γράψεις αν υπάρχουν κενά εκεί που θες να πας και ποια ακριβώς ειναι αυτά - με ποσες ώρες δηλαδή , να εκθέσεις αν υπάρχουν, τις περιπτώσεις εκπ/κών που πήραν απόσπαση εκεί που  εσύ θες με λιγότερα μόρια κτλ.
Γενικά στην αίτηση επανεξέτασης, να βάλετε όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεια που θα ισχυροποιήσουν την αιτησή σας ώστε αυτή να μην καταλήξει στο αρχείο.

Ευχαριστουμε πολυ για τις παντα εγκυρες πληροφοριες σου. Σιγουρα θα χρειαστουμε οσα περισσοτερα μπορουμε. Ειδικα φετος που οι ενστασεις θα ειναι χιλιαδες...

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5815 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:58:38 μμ »
@bitch Επειδη καταλαβαινω πως εισαι γνωστης των διοικητικων θεματων θα μπορουσες να μου πεις τι ακολουθει τη μη ικανοποιηση μιας αιτησης θεραπειας των υποχρ μεταταξεων? Στην περιπτωση μου πηρε μεταταξη στην 2η μου επιλογη ατομο με 25 περιπου μορια μεταθεσης τη στιγμη που εγω εχω 57 και δεν πηρα. Και οι δυο ερχομαστε απο αλλη περιφ δ/νση απο την επιλογη αυτη. και οι δυο απο περιοχες που εδωσαν πλεοναζοντες. Στην αιτηση θεραπειας δεν εδωσα στοιχεια της συναδελφου γιατι δεν ηθελα να εκτοπισω κανεναν. Αλλα επειδη υπαρχει μεγαλη διαφορα μοριων πιστευω οτι πολλοι ακομα θα επικαλεστουν τη συγκεκριμενη περιπτωση στην ενσταση τους. Ποσοι λοιπον απο εμας θα ικανοποιηθουν?Κι οσοι δεν ικανοποιηθουμε τι κανουμε μετα?
 
Συγνωμη μολις καταλαβα οτι γραφω στο νημα Αποσπασεις!

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5816 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:03:10 μμ »
Εγω καπως ετσι την ειχα κανει:
Παρακαλώ πολύ να επανεξετάσετε την με αριθμ. πρωτ. ............................... αίτηση απόσπασής μου για τους εξής σοβαρούς (πχ. οικογενειακους)  λόγους: .................................................................................................
...
(γραψε αναλυτικα τα δικα σου θεματα)

ΚΑΝΕ ΚΙ ΕΝΑ ΤΑΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
μπορω να δηλωσω κιαλλες περιοχες αποσπασης απτην πρωτη φορα;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5817 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:05:31 μμ »
μπορω να δηλωσω κιαλλες περιοχες αποσπασης απτην πρωτη φορα;

Νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνεις αίτηση τροποποίησης και όχι επανεξέτασης...
Επανεξέταση είναι να ζητάς να ξαναδούν το ίδιο πράγμα και όχι κάτι διαφορετικό...
Αν κάνω λάθος διορθώστε με...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5818 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:11:03 μμ »
@bitch Επειδη καταλαβαινω πως εισαι γνωστης των διοικητικων θεματων θα μπορουσες να μου πεις τι ακολουθει τη μη ικανοποιηση μιας αιτησης θεραπειας των υποχρ μεταταξεων? Στην περιπτωση μου πηρε μεταταξη στην 2η μου επιλογη ατομο με 25 περιπου μορια μεταθεσης τη στιγμη που εγω εχω 57 και δεν πηρα. Και οι δυο ερχομαστε απο αλλη περιφ δ/νση απο την επιλογη αυτη. και οι δυο απο περιοχες που εδωσαν πλεοναζοντες. Στην αιτηση θεραπειας δεν εδωσα στοιχεια της συναδελφου γιατι δεν ηθελα να εκτοπισω κανεναν. Αλλα επειδη υπαρχει μεγαλη διαφορα μοριων πιστευω οτι πολλοι ακομα θα επικαλεστουν τη συγκεκριμενη περιπτωση στην ενσταση τους. Ποσοι λοιπον απο εμας θα ικανοποιηθουν?Κι οσοι δεν ικανοποιηθουμε τι κανουμε μετα?
 
Συγνωμη μολις καταλαβα οτι γραφω στο νημα Αποσπασεις!

off topic on

κατ' αρχήν πρέπει να μάθεις αν εκείνη που πήρε τη μετάταξη την είχε πρώτη προτίμηση ή όχι. Αν όχι, και την είχε δεύτερη προτίμηση όπως εσύ, σαφέστατα και πρέπει να δώσεις τα στοιχεία της. Έτσι γενικά κι αόριστα Πήρε κάποιος μετάταξη και γω όχι, δεν παίζει να εξετάσουν την αίτηση. Πρέπει να είστε συγκεκριμένοι.
Ξεκολλήστε λίγο τ μαυλό σας απο το " δίνω στεγνά τον συνάδελφο" και αρχίστε να σκέφτεστε " αν το δικαιούται να το πα΄ρει ο συνάδελφος, αλλιώς να πάρει των οματιών του"  ;)

Παίδες, πάω για φαγητό!  :)
off topic off
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5819 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:15:03 μμ »
@bitch Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος vadim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5820 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:17:57 μμ »
Αγαπητή bitch και για όποιον γνωρίζει. Ήρθα με απόσπαση στην Α Θεσσαλονίκης και αφού με τοποθέτησαν προσωρινά
σε κάποιο σχολείο, μου ζητούν τώρα να κάνω νέα αίτηση απόσπασης σε όμορο νομό, διότι, λέει, πλεονάζω. Τι γίνεται τώρα;  Μπορώ να ζητήσω διακοπή της απόσπασης και να επιστρέψω στην οργανική μου, ή θα βρεθώ υποχρεωτικά σε σχολείο σε άλλο νομό; 

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΗΣ-80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5821 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 05:56:40 μμ »
 Όταν έγραφα περι διακοπής απόσπασης γιατί δε βρήκα αυτό που ήθελα σε σχολείο, κάτι ήξερα και σας το έγραφα.

Απλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει νόμος που να λέει για επιστροφή στην οργανική ή για την ομαλή λειτουργία των σχολείων καλύπτει κενά ΕΦΟΣΟΝ Η ΔΙΑΚΟΠΗ 'Η ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ.

Αν είναι έτσι να γίνει ντόμινο με τις ανακλήσεις

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5822 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:01:23 μμ »
Όταν έγραφα περι διακοπής απόσπασης γιατί δε βρήκα αυτό που ήθελα σε σχολείο, κάτι ήξερα και σας το έγραφα.

Απλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει νόμος που να λέει για επιστροφή στην οργανική ή για την ομαλή λειτουργία των σχολείων καλύπτει κενά ΕΦΟΣΟΝ Η ΔΙΑΚΟΠΗ 'Η ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ.

Αν είναι έτσι να γίνει ντόμινο με τις ανακλήσεις

Αρη,

πιστεύεις πραγματικά ότι μπορείς να αποδείξεις ότι έγινε με υπαιτιότητα του ίδιου (και χωρίς σοβαρό λόγο;); Φιλικά το λέω μην αρπαχτείς (καταλαβαίνω άλλωστε τι έχει παιχτεί και θέλω να σε βοηθήσω).
Εμένα η προσωπική άποψη είναι διαπραγματεύσου με την Δ/νση...και φέτος να σε "ρίξουν" θα σου φανέι χρήσιμη αυτή η αναποδιά στο μέλλον...  ;)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5823 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:04:00 μμ »
Όταν έγραφα περι διακοπής απόσπασης γιατί δε βρήκα αυτό που ήθελα σε σχολείο, κάτι ήξερα και σας το έγραφα.

Απλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει νόμος που να λέει για επιστροφή στην οργανική ή για την ομαλή λειτουργία των σχολείων καλύπτει κενά ΕΦΟΣΟΝ Η ΔΙΑΚΟΠΗ 'Η ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ.

Αν είναι έτσι να γίνει ντόμινο με τις ανακλήσεις

Άρη, ειδικά φέτος δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...Παλαιότερα, ναι, ίσως να ήταν...Δεν μπορεί να αποσπά το υπουργείο κάποιον από την Κορινθία στον Πειραιά (τα παραδείγματα τυχαία) και μετά να του λέει "ξέρεις, δεν έχει κενό ούτε στην ύδρα, θα πας κυκλάδες!!!"Ποιανού είναι η ευθύνη στην περίπτωση αυτή;;;αυτού που θα ζητήσει την ανάκληση γιατί προτιμά τους αγίους θεοδώρους από τη Μήλο ή του υπουργείου;
 Αυτό έχει συμβεί σε πάρα πολύ κόσμο φέτος και το ποιος έχει δίκιο ή άδικο είναι πολύ σχετικό.
 Η οργανική θέση - μέχρι στιγμής τουλάχιστον γιατί μπορεί του χρόνου να έχουν καταργηθεί και αυτές - είναι ένα δικαίωμα κατοχυρωμένο.

Αυτό που ρωτάς, όχι, δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά από όσο γνωρίζω.

Για όποιον θέλει να πάρει μια γεύση για τις διαστάσεις που έχει πάρει φέτος αυτή η κατάσταση παραθέτω (αντιγράφοντας post μέλους από άλλο νήμα) το εξής: http://http://www.pde.gr/index.php?topic=28930.msg732283#msg732283]
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:31:20 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.