*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787049 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6748 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:11:15 μμ »
Να κάνω μία πρακτική ερώτηση. Αν το συμβόλαιο του σπιτιού είναι για 2 χρόνια αλλά λόγω μη ανανέωσης απόσπασης (όπως φαίνεται) γυρίσει ο εκπαιδευτικός στην οργανική του, δημιουργούνται προβλήματα με τον ιδιοκτήτη;
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:55 »

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6749 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:26:25 μμ »
Παιδιά, πρώτον, έχει κανένας εύκαιρο το κινητό του Καλομοίρη;

Δεύτερον, την γνώμη σας!
Αν ξέρατε σίγουρα ότι περισσεύουν τουλάχιστον 3 άτομα στην ειδικότητα σας (ΠΕ06) στην Δ/νση σας, με αποτέλεσμα να σας διαθέτουν αναγκαστικά για μερικές μέρες στην δ/νση εκπαίδευσης (δουλειά γραφείου), και παράλληλα η εν λόγω διεύθυνση δεν δηλώνει πλεόνασμα, μπλοκάροντας οποιαδήποτε απόσπαση σας σε περιοχή με άπειρα κενά που θέλετε, θα κάνατε ένσταση, "εκθέτοντας" αναλυτικά την Δ/νση ή θα κάνατε την παπια, προς αποφυγή "αντιποίνων" από το ΠΥΣΔΕ της Δ/νσης;;;; Ελπίζω να βγάζει νόημα η ερώτηση μου γιατί ζαλίζομαι από τα νεύρα μου!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6750 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:36:10 μμ »
6944604063

Δεν μπορώ να σου πω να το παίξεις ήρωας κλπ. Αλλά δεν έχουμε βαρεθεί όλοι τον φόβο των αντιποίνων; Και ποιοι ειναι όλοι αυτοί οι τύποι στην τελική; Σιγά και τις φυσιογνωμίες, λες και δεν ξέρουμε πως επιλέγονται και οι διευθυντές ΔΔΕ και οι διευθυντές των σχολείων. Τους έχω βαρεθεί κι αυτούς και την εξουσιολαγνεία τους...

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6751 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:41:30 μμ »
με ποιά λογική και νομιμότητα έγιναν όλες οι άλλες αποσπάσεις (γραφεία, ΙΕΚ κτλ ) από μη πλεονασματικούς νομούς ; και γιατί δεν τηρείται η σειρά των μορίων που είναι και το δικαιότερο; τώρα τους έπιασε ο πόνος για τα πλεονάσματα και τα κενά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:55 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6752 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:44:06 μμ »
δεν πιστευω κανεναν αιρετο πλεον..Τα 19 βυσματακια στα ΙΕΚ τα ειδατε?Ηταν που δε θα επαιρνε ατομα στα δημοσια ΙΕΚ φετος.Αλλα προκειμενου να φερει την αγγλικου απο τον αη στρατη....

Νομίχω ότι είναι ως επί το πλείστον πρώην Διευθυντές και Υποδιευθυντές...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6753 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:51:15 μμ »
6944604063

Δεν μπορώ να σου πω να το παίξεις ήρωας κλπ. Αλλά δεν έχουμε βαρεθεί όλοι τον φόβο των αντιποίνων; Και ποιοι ειναι όλοι αυτοί οι τύποι στην τελική; Σιγά και τις φυσιογνωμίες, λες και δεν ξέρουμε πως επιλέγονται και οι διευθυντές ΔΔΕ και οι διευθυντές των σχολείων. Τους έχω βαρεθεί κι αυτούς και την εξουσιολαγνεία τους...

Ευχαριστώ πολύ! Είναι κατειλημμένο θα προσπαθήσω, να ρωτήσω και τη δική του τη γνώμη και να τον ενημερώσω για την πρακτική με την οποία δηλώνονται  0 κενά >:(.

Μα ρε παιδια ειλικρινά τα έχω πάρει στο κρανίο. Να με κρατάς μακριά από το σπίτι μου, όπου υπάρχουν άπειρα κενά για να σου κάνω δουλειά γραφείου; Ενώ αλλού χάνονται άπειρες διδακτικές ώρες; Και να νιώθω ότι με ψιλοκοιτάνε και με μισό μάτι επειδή ήρθα τώρα και παίρνω τις ώρες του συναδέλφου που κάλυπτε το λειτουργικό κενό και τους χαλάω πάλι το πρόγραμμα, λες και θέλω να είμαι εδώ!

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6754 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:57:30 μμ »
Προς gilbert: όπως είπα και προχθές (θα το δεις στην προηγούμενη σελίδα), κι εγώ είχα ενδοιασμούς αλλά τελικά επικράτησε μέσα μου η πεποίθηση πως δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοια πράγματα να περνάνε έτσι στο ντούκου. Τι θα πει 'αντίποινα'; Τι άλλο θα μας κάνουν πια; Τα έχουμε δει όλα. Τι άλλο να φοβηθούμε; Μήπως βρεθούμε χωρίς ώρες και μας κάνουν υποχρεωτική απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ; Μα αφού πλεονάζουν άλλοι χωρίς ώρες. Και στη δική μου Διεύθυνση συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με αυτό που περιγράφεις. Μη σου πω ότι έχουμε παραπάνω από 3 πλεονάζοντες τις ειδικότητάς μου αλλά και προχθές ο προϊστάμενος πάλι μηδέν πλεονάσματα δήλωσε. Έρχεται μια στιγμή που φτάνει ο κόμπος στο χτένι. Είπα στην ένστασή μου την αλήθεια. Τώρα, αν λέγοντας την αλήθεια μερικοί πιστεύουν ότι εκθέτω άτομα, τότε αυτά τα άτομα ας πρόσεχαν. Δεν διαπράξαμε εμείς καμιά αδικία. Απλά επικαλούμαστε το δίκιο μας. Αν όλοι μαζί κάναμε το ίδιο, νομίζω πως θα το ξανασκεφτόντουσαν καλύτερα πριν αποφασίσουν κάποιοι Διευθυντές να πάρουν στο λαιμό τους τόσες οικογένειες, οι οποίες τώρα ζουν χωρισμένες...

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6755 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:04:03 μμ »
Μια απο τα ιδια και στο δικο μου πυσδε.
δε δηλωνει αλλο πλεονασμα στην ειδικοτητα μου κι οταν τον ρωτησα γιατι , μου λεει ειμαστε τσιμα τσιμα αν προκυψει κατι δε θα χει ατομο για καλυψη....και οταν τον ρωτησα τι θα κανω χωρις διδ.ωραριο μου απανταει οτι θα απασχοληθω στη δδε!!!!Ενω στην περιοχη συμφεροντων υπαρχουν κενα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6756 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:04:18 μμ »
Μόλις μίλησα με τον Καλομοίρη, μου είπε ότι τους είπαν ότι θα γίνουν ακόμα γύρω στις 300 αποσπάσεις και ότι θα γίνουν και από περιοχές που δηλώνουν 0 κενά προς ελειμματικές. Άντε να δούμε! Ας φύγει κι άλλος αν έχει περισσότερα μόρια από μένα από τον νομό μου και να με βάλουν σε σχολείο! Αλλά όχι γραφείο τόσα χλμ από το σπίτι μου, έλεος!

Α και όταν του εξέθεσα την περίπτωσή μου του Καλομοίρη, μου είπε ότι γνωρίζουν την πρακτική αυτή που ακολουθούν οι δ/νσεις και το χρησιμοποίησαν σαν επιχείρημα για να πείσουν την πολιτική ηγεσία να γίνουν αποσπάσεις και από περιοχές που δηλώνουν 0 κενά! Άρα, humblezero, μπορεί όντως να έπιασαν τόπο και όσα έγραψες κι εσύ στην ένστασή σου! :)Υπάρχει ελπιδα!


Αποσυνδεδεμένος english06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6757 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:05:38 μμ »
σου ειπε αν θα γινουν σημερα?

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6758 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:06:16 μμ »
Μια απο τα ιδια και στο δικο μου πυσδε.
δε δηλωνει αλλο πλεονασμα στην ειδικοτητα μου κι οταν τον ρωτησα γιατι , μου λεει ειμαστε τσιμα τσιμα αν προκυψει κατι δε θα χει ατομο για καλυψη....και οταν τον ρωτησα τι θα κανω χωρις διδ.ωραριο μου απανταει οτι θα απασχοληθω στη δδε!!!!Ενω στην περιοχη συμφεροντων υπαρχουν κενα!!!!!

Ωραία  λογική ακολουθούν οι δ/νσεις. Σου λείπουν εσένα άτομα αλλά δεν σου δίνω για να κρατάω καβάτζα προσωπικό...λες και είμαστε παστό χοιρινό και το αποθηκεύεις για το χειμώνα...μήπως και πεινάσεις!

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6759 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:07:30 μμ »
Ωραία  λογική ακολουθούν οι δ/νσεις. Σου λείπουν εσένα άτομα αλλά δεν σου δίνω για να κρατάω καβάτζα προσωπικό...λες και είμαστε παστό χοιρινό και το αποθηκεύεις για το χειμώνα...μήπως και πεινάσεις!

Αυτή είναι η πρόβλεψη για σήμερα το βράδυ.Αλλά επειδή ξέρω την συνέπεια του υπουργείου, δεν θα το ξενυχτήσω κιόλας...μπορεί να τις βγάλει και σε μια εβδομάδα! ::)

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6760 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:13:23 μμ »
Aφου μου εδωσε για 1 μηνα ανευ αποδοχων χωρις καν να συζητησουμε για τον λογο που τη χρειαζομουν(αφου ηξερε κι αυτος με μηδενικο ωραριο οτι δεν με χρειαζεται)

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6761 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:15:47 μμ »
Aφου μου εδωσε για 1 μηνα ανευ αποδοχων χωρις καν να συζητησουμε για τον λογο που τη χρειαζομουν(αφου ηξερε κι αυτος με μηδενικο ωραριο οτι δεν με χρειαζεται)

 :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.