*

Αποστολέας Θέμα: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι  (Αναγνώστηκε 104089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:55:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:31 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 14, 2014, 12:33:27 πμ »
Δεν θέλω να σας πανικοβάλλω, αλλά αυτά που λέει μου θυμίζουν την Αγγλία όπου εργάζομαι ως εκπαιδευτικός. Τα σχολεία είναι κάτι σαν ΝΠΔΔ με συμβούλιο που τα διοικεί στο οποίο συμμετέχουν μέλη του δημοτικού συμβουλίου, γονείς και μάνατζερς-διευθυντές και οι καθηγητές διδάσκουν ότι κρίνει το σχολείο ότι μπορούν να διδάξουν, μπορεί και 2 και 3 ειδικότητες, χωρίς να απαιτείται πτυχίο στα αντικείμενα. Επίσης προσλαμβάνουν όποιον θέλουν, αλλά ιδιωτικός τομέας. Ειδικά οι δάσκαλοι καλούνται να διδάσκουν τα πάντα αν γίνεται, οι ειδικοτήτων να είναι και κανονικοί δάσκαλοι της τάξης και οι δάσκαλοι της τάξης να διδάσκουν και ειδικότητες κατ' όπως βολεύει το σχολείο. Και στα δικά μας!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 14, 2014, 01:14:22 πμ »
Λοιπόν, καθόμαστε όλοι και γράφουμε ανέκδοτα για τις β, γ, δ αναθέσεις αλλά δεν τα δειχνουμε ούτε στον περιπτερά, και με το βγαίνει η επίσημη ανακοίνωση τα ξαμολάμε, όπως θα είναι νηστικά, στο ίντερνετ και όποιον δαγκώσουν ή απλά περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 14, 2014, 09:04:30 πμ »
Πάντως ακούγοντας τον Λοβέρδο στο mega το πρωί κατέληξα στο βέβαιο συμπέρασμα ότι έχουν ήδη καταλήξει στη μεθόδευση δια της οποίας θα καλυφθούν τα κενά (έχουν μετρήσει τα κουκιά και ισχυρίζεται ότι βγαίνουν εξορθολογίζοντας τις ειδικότητες και τις αναθέσεις τους) και πολύ σύντομα θα υπάρξουν επίσημες ανακοινώσεις.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:31 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 14, 2014, 11:35:34 πμ »
ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΡΩΤΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ...

Δεν κράτησε και πολύ τελικά το… διαζύγιο του Ανδρέα Λοβέρδου με το ΠΑΣΟΚ. Μιλώντας στην πρωινή εκπομπή του Mega, ο υπουργός Παιδείας επιβεβαίωσε και επίσημα πως θα επιστρέψει στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ, σημειώνοντας πως έχει συζητήσει σχετικά με τον Ευάγγελο Βενιζέλο.

Αναφερόμενος στην αποχώρησή του από το ΠΑΣΟΚ, υπογράμμισε ότι αυτή έγινε με διαγραφή, την οποία απέδωσε στις συνθήκες που επικρατούσαν την εποχή εκείνη.

Όσο για το κόμμα που ίδρυσε στο μεταξύ, τη «Συμφωνία για τη Νέα Ελλάδα»; Μάλλον μετονομάζεται σε «Συμφωνία με την Παλιά Ελλάδα»…
http://www.koutipandoras.gr/article/120195/symfonia-me-tin-palia-ellada-o-loverdos-epistrefei-stin-ko-toy-pasok
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 14, 2014, 12:06:03 μμ »
Λοβέρδος+Πασοκ = LOVEρδος
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 14, 2014, 12:27:02 μμ »

Μα εκεί που βρίσκεται είναι ως υπουργός του ΠΑΣΟΚ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 14, 2014, 03:11:15 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metatrepontai-se-npdd-ola-ta-sxoleia-ths-xvras

«Αστραπιαία» αντέδρασε ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, στην αναφορά Διευθυντές Εκπαίδευσης ότι σχολεία δεν μπορούν να απορροφήσουν κοινοτικά κονδύλια μέσω του προγράμματος Εrasmus.
Ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος,  ζήτησε από τον πρόεδρο του ΙΕΠ Σωτήρη  Γκλαβά να του αποστείλει μέχρι τη Δευτέρα εισήγηση για τη διαδικασία μετατροπής των σχολικών  μονάδων σε Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου .



μαλιστα... ΝΠΔΔ τα σχολεια... που σημαινει?
We are so many...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:04:20 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metatrepontai-se-npdd-ola-ta-sxoleia-ths-xvras

«Αστραπιαία» αντέδρασε ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, στην αναφορά Διευθυντές Εκπαίδευσης ότι σχολεία δεν μπορούν να απορροφήσουν κοινοτικά κονδύλια μέσω του προγράμματος Εrasmus.
Ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος,  ζήτησε από τον πρόεδρο του ΙΕΠ Σωτήρη  Γκλαβά να του αποστείλει μέχρι τη Δευτέρα εισήγηση για τη διαδικασία μετατροπής των σχολικών  μονάδων σε Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου .



μαλιστα... ΝΠΔΔ τα σχολεια... που σημαινει?

Είναι Σαββατόβραδο, πουθενά δεν πάω,
θέλω τόσο να σου πω πόσο σ’ αγαπάω.
Μόνη ελπίδα μου ’μεινε η ζεστή φωνή σου,
μα ψυχρά μου απαντά, μα ψυχρά μου απαντά
ο τηλεφωνητής σου.

Πάλι χτυπάνε καμπάνες για μας,
καμπάνες λύπης και όχι χαράς.
Κι απόψε λείπεις κι αλλού αγαπάς,
άκου, χτυπάνε καμπάνες για μας.

Πώς να αφήσω απάντηση και τι να σου λέω,
γράφει η κασέτα σου σαν παιδί που κλαίω.
Ξέρω άλλη αγκαλιά πως φωτίζεις, φως μου,
κι είναι αυτο το μήνυμα, μήνυμα προσκύνημα
στους καημούς του κόσμου.

Πάλι χτυπάνε καμπάνες για μας,
καμπάνες λύπης και όχι χαράς.
Κι απόψε λείπεις κι αλλού αγαπάς,
άκου, χτυπάνε καμπάνες για μας

Πάει το Σαββατόβραδο, λάθος επιμένω,
λάθος που ξενύχτησα και σε περιμένω.
Να ’σβηνε τα λάθη μου η ζεστή φωνή σου,
μα ψυχρά μου απαντά, μα ψυχρά μου απαντά
ο τηλεφωνητής σου.

Πάλι χτυπάνε καμπάνες για μας,
καμπάνες λύπης και όχι χαράς.
Κι απόψε λείπεις κι αλλού αγαπάς,
άκου, χτυπάνε καμπάνες για μας.

Είναι Σαββατόβραδο, πουθενά δεν πάω,
θέλω τόσο να σου πω πόσο σ’ αγαπάω.
Μόνη ελπίδα μου ’μεινε η ζεστή φωνή σου,
μα ψυχρά μου απαντά, μα ψυχρά μου απαντά
ο τηλεφωνητής σου.

Πάλι χτυπάνε καμπάνες για μας,
καμπάνες λύπης και όχι χαράς.

Κι απόψε λείπεις κι αλλού αγαπάς,
άκου, χτυπάνε καμπάνες για μας.


ΥΓ1. Και που να δείτε τα Ν.Π.Δ.Δ. να μετατρέπονται σε Ν.Π.Ι.Δ. με απόφαση Υπουργού.... περιττό φυσικά να πούμε ότι από Ν.Π.Δ.Δ σε Ν.Π.Δ.Δ. μόνο με μετάταξη μάλλον... Δ/ντες και Δ/ντριες όχι απαραίτητα εκπαιδευτικοί. Ω.Π. βάσει το τι θέλει το Δ.Σ. και φυσικά προσλήψεις και απολύσεις ανά σχολείο...
ΥΓ2. Για να μην στα πολυλογώ δες τι ισχύει στα ιδιωτικά... μα το έχουν πει οι άνθρωποι (και πρώην αριστεροί κυβερνώντες) ότι κοστίζει και δεν βρίσκει πόρους ή πωλείται ή κλείνει...
ΥΓ3. Και φυσικά όλοι αυτπου μίλησαν με τον Υπουργό τα γνωρίζουν αλλά πρώτα κοιτάνε τον κ...ο τους και πως θα κάνουν αρπαχτές για τα γεράματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 04:12:37 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:20:51 μμ »

ΥΓ1. Και που να δείτε τα Ν.Π.Δ.Δ. να μετατρέπονται σε Ν.Π.Ι.Δ. με απόφαση Υπουργού.... περιττό φυσικά να πούμε ότι από Ν.Π.Δ.Δ σε Ν.Π.Δ.Δ. μόνο με μετάταξη μάλλον... Δ/ντες και Δ/ντριες όχι απαραίτητα εκπαιδευτικοί. Ω.Π. βάσει το τι θέλει το Δ.Σ. και φυσικά προσλήψεις και απολύσεις ανά σχολείο...
ΥΓ2. Για να μην στα πολυλογώ δες τι ισχύει στα ιδιωτικά... μα το έχουν πει οι άνθρωποι (και πρώην αριστεροί κυβερνώντες) ότι κοστίζει και δεν βρίσκει πόρους ή πωλείται ή κλείνει...
ΥΓ3. Και φυσικά όλοι αυτπου μίλησαν με τον Υπουργό τα γνωρίζουν αλλά πρώτα κοιτάνε τον κ...ο τους και πως θα κάνουν αρπαχτές για τα γεράματα...
Επειδη εισαι εξυπνος ανθρωπος.... τωρα πραγματικα πιστευεις οτι γινονται αυτα.....??

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:21:44 μμ »
Επίσης εκτός από το πως μπορούν να γίνουν τα σχολεία ΝΠΔΔ έστειλε αιτήματα στο ΙΕΠ και για

1. Μερική αυτονομία στα σχολεία για δικά τους αναλυτικά προγράμματα

Παράθεση
Μερική αυτονομία σε όλα τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην επιλογή μαθημάτων θα δώσει ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, σε μια προσπάθεια οι εκπαιδευτικοί να «ξεφύγουν»  για λόγο από το συγκεκριμένο πρόγραμμα του υπουργείου Παιδείας που υποχρεωτικά ακολουθεί η κάθε τάξη.
 Σύμφωνα με πληροφορίες του esos στις προθέσεις του Α. Λοβέρδου είναι να δοθεί αυτονομία στην επιλογή προγραμμάτων στο 10% του προγράμματος κάθε τάξης.
 Δηλαδή  ένα σχολείο για το 10% του προγράμματος μπορεί να επιλέξει οι μαθητές να διδαχθούν ένα αντικείμενο  τοπικό. Για παράδειγμα εάν στην περιοχή παράγεται ένα ποιόν το σχολείο μπορεί να το επιλέξει ως μάθημα για το 10% του συνολικού προγράμματος. Μια σχολική μονά που βρίσκεται σε τουριστική περιοχή μπορεί να επιλέξει μαθήματα γύρω από τον τουρισμό , την ιστορία της περιοχής κλπ.
 Ο υπουργός Παιδείας κοινοποίησε την πρωτοβουλία του στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής  από το οποίο ζήτησε  εισήγηση για την υλοποίηση της μερικής αυτονομίας των σχολικών μονάδων.

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/merikh-aytonomia-sta-sxoleia-gia-dika-toys-analytika-programmata

2. Α. ΛΟΒΡΔΟΣ:«Κομπόδεμα» θα έχουν οι Διευθυντές των σχολείων

Παράθεση
Ο υπουργός Παιδείας  Α. Λοβέρδος, σύμφωνα με  πληροφορίες του  esos, ζήτησε από τον πρόεδρο του ΙΕΠ Σωτήρη Γκλαβά εισήγηση, προκειμένου το κάθε σχολείο να έχει το δικό του ταμείο, προκειμένου να αντιμετωπίζονται άμεσα μικροδαπάνες.
Η κατεύθυνση που έδωσε ο Α. Λοβέρδος είναι οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων , ανάλογα με το μέγεθός τους, να διαθέτουν στο ταμείο τους ένα ποσό  το οποίο θα χειρίζονται , ύστερα από συναπόφαση με τους διδάσκοντες.
 Ο υπουργός Παιδείας ζήτησε από τον κ. Γκλαβά να  του στείλει την εισήγηση μέχρι και τη Δευτέρα.
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Α. Λοβέρδου που εάν τελικά εγκριθεί από το κυβερνητικό συμβούλιο, θα  δώσει μεγάλη  «ανάσα» στους Διευθυντές των σχολείων.

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-lobrdos-kompodema-ua-exoyn-oi-dieyuyntes-tvn-sxoleivn


παιδιά αν τα μισά από αυτά που λέει τα κάνει ποιος μας πιάνει.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:25:29 μμ »
Επειδη εισαι εξυπνος ανθρωπος.... τωρα πραγματικα πιστευεις οτι γινονται αυτα.....??

Ούτε και στις τράπεζες και στις ΔΕΚΟ τα πίστευαν...
Εσύ πιστεύεις ότι 30-40 χρόνια (που θέλουμε για να φύγουμε) όλα τα άλλα θα αλλάξουν εκτός από τα σχολεία?
Θα έλεγα κοιτάξτε λίγο το πρόγραμμα της Θάτσερ και του Ρίγκαν και θα καταλάβετε πως θα είναι η Ελλάδα σε 5-10 χρόνια...
Α και με τους μισθούς που έχουμε τώρα γιατί για να πάρεις δραματική αύξηση πρέπει η ανεργία από το 27% να πεσει στο 12% νομίζω... καλά κρασιά...

ΥΓ1. Υπόψη το esos μου το γνώρισαν παλιότερα άνθρωποι του ΣΟΚ και ΔΕΟΣ... οπότε για να γράφει αυτά που γράφει... ίσως κάτι να ξέρει περισσότερα από μας...
ΥΓ2. Ετσι κολάει και η χθεσινή μου απορία για απευθείας διορισμούς σε Δυσπρόσιτα Σχολεία... Το όνειρο της Αννούλας και του Αρβι γίνεται πραγματικότητα οργανικές και προσλήψεις ανά σχολείο (ή έστω ομάδα) με ότι αυτό συνεπάγεται... και φυσικά αν μειώνονται οι ώρες σου θα κάνεις παραπάνω από 1 αντικείμενα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 04:30:01 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:31:30 μμ »
Ούτε και στις τράπεζες και στις ΔΕΚΟ τα πίστευαν...
Εσύ πιστεύεις ότι 30-40 χρόνια (που θέλουμε για να φύγουμε) όλα τα άλλα θα αλλάξουν εκτός από τα σχολεία?
Θα έλεγα κοιτάξτε λίγο το πρόγραμμα της Θάτσερ και του Ρίγκαν και θα καταλάβετε πως θα είναι η Ελλάδα σε 5-10 χρόνια...
Α και με τους μισθούς που έχουμε τώρα γιατί για να πάρεις δραματική αύξηση πρέπει η ανεργία από το 27% να πεσει στο 12% νομίζω... καλά κρασιά...

ΥΓ1. Υπόψη το esos μου το γνώρισαν παλιότερα άνθρωποι του ΣΟΚ και ΔΕΟΣ... οπότε για να γράφει αυτά που γράφει... ίσως κάτι να ξέρει περισσότερα από μας...
ΥΓ2. Ετσι κολάει και η χθεσινή μου απορία για απευθείας διορισμούς σε Δυσπρόσιτα Σχολεία... Το όνειρο της Αννούλας και του Αρβι γίνεται πραγματικότητα οργανικές και προσλήψεις ανά σχολείο (ή έστω ομάδα) με ότι αυτό συνεπάγεται...
αλλο το Δημοσιο Σχολειο... κ αλλο οι τραπεζες κ οι ΔΕΚΟ...
Αν ειμασταν ομοσπονδιακο κρατος θα σου ελεγα οτι μονο του Σπανου τα γενια δε γινονται...
Αλλο το να φυγει το δημοσιο σχολειο απο την κεντρικη διοικηση.. το βλεπω κομματακι δυσκολο τουλαχιστον για τα επομενα χρονια...

αποψη μου...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Α. Λοβέρδος: Έργα και Ημέραι
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:50:23 μμ »
αλλο το Δημοσιο Σχολειο... κ αλλο οι τραπεζες κ οι ΔΕΚΟ...
Αν ειμασταν ομοσπονδιακο κρατος θα σου ελεγα οτι μονο του Σπανου τα γενια δε γινονται...
Αλλο το να φυγει το δημοσιο σχολειο απο την κεντρικη διοικηση.. το βλεπω κομματακι δυσκολο τουλαχιστον για τα επομενα χρονια...

αποψη μου...

Πάντως επειδή έχω γνωστούς σε άλλα Ν.Π.Δ.Δ. (από άλλα Υπουργεία) έχουν φτάσει να παρακαλάνε οι άνθρωποι να κλέισουν...
Ζητάνε αποσπάσεις και τους λένε δεν έχουμε προσωπικό. Κάνουν μετακινήσεις όπως γουστάρουν... Για μετατάξεις και μεταθέσεις ούτε λόγος αναμένουν επόμενο ΑΣΕΠ μετά την 5ετία και άμα... Αδειες και οφειλόμενα έχουν αγγίξει διψήφιο και τριψήφιο αριθμό ημερών
Οι περικοπές σε αναλώσιμα είναι δραματικές...

ΥΓ1. Πρόσεξε τα κόκκινα μου γράμματα... όποιος παρακαλάει να κλείσει (έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο) θα δεκτεί τον ιδιώτη ως Μεσσία και αυτός είναι ο τελικός τους στόχος... να παρακαλάς να πωληθεί ή να κλείσει... (εξάλλου αυτοί έχουν την δυνατότητα να περιμένουν να ωριμάσουν οι συνθήκες ο ψυχολογικός πόλεμος που κάνουν έχει θύματα μόνο τους εργαζόμενους που είναι ανασφαλής). Πάνε σιγά σιγά , μεθοδικό και ανώδυνα... μέχρι να φτάσεις μετά από 2-3 χρόνια και να πεις "Ρε συ πως καταντήσαμε έτσι... "
ΥΓ2. Το Υπουργείο το συμφέρει να κρατήσει τον Στρατηγικό του ρόλο. Βασικό Πρόγραμμα Σπουδών ανα Βαθμίδα, Επιτροπές Εξετάσεων, Ευρωπαικά Προγράμματα και όλη η λάντζα να με ταφερθεί σε τοπικό επίπεδο π.χ. στελέχωση, πόροι για λειτουργία, αναζήτηση χορηγών κ.τ.λ. Δείτε σε άλλες χώρες πως δουλεύουν τα σχολεία,που είναι υπόλογοι οι Δ/ντες, ποιοι έχουν λόγο στα σχολεία σε τοπικό επίπεδο και θα καταλάβετε... Η Ελλάδα αποφάσισε να ανήκει στην Ε.Ε. και σιγά σιγά θα συγκλίνει προς το μοντέλο αυτής (το εκάστοτε κάθε φορά) με κάποιες εγχώριες μικροπαραλλαγές και ιδιαιτερότητες... Λυπάμαι αλλά εγώ προσωπικά έτσι το βλέπω και ας παίζω τον ρόλο της Κασσάνδρας...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 04:55:45 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160358
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.