*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992138 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5082 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:45:46 μμ »
5 χρόνια αναπληρωτής οι περισσότεροι σύλλογοι που γνώρισα αποτελούνταν από εξαιρετικούς συναδέλφους, πλην λίγων εξαιρέσεων, αν τους συγκρίνω με όλους όσους γνώρισα στον υπόλοιπο   δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5083 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:51:36 μμ »
επρεπε να ειμαστε ενωμενοι ολοι και οχι χωρισμενοι ανα κλαδο, ασεπ ή οχι, προυπηρεσια ή οχι, μονιμοι-αναπληρωτες ολμε-δοε κτλ. κλεισιμο των σχολειων επ αοριστον και μεσα στις πανελλαδικες!! αμεσως θα εκαναν διορισμους! κοινος αγωνας ολοι μαζι!!
και αυτοι που λενε οτι δικαιωθηκαν για φετος, του χρονου θα ειναι σε δεινη κατασταση οπως οι Ασεπιτες φετος. η αυξηση του ωραριου ειναι δεδομενη!! 8-2 λεει ο νομος οτι ο εκπαιδευτικος ειναι σχολειο! ας τολμησουμε να πουμε τιποτα θα μας φανε ζωντανους. επομενως το οτι θεωρειται βολεμα το επαγγελμα του εκπαιδευτικου  δεν ειναι πληρως λανθασμενο.
μεγαλη δουλεια να καθεσαι επι της ουσιας 4-5 μηνες το χρονο και να πληρωνεσαι...οσοι εχουν εργαστει 'εξω' γνωριζουν....

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5084 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:54:47 μμ »
επρεπε να ειμαστε ενωμενοι ολοι και οχι χωρισμενοι ανα κλαδο, ασεπ ή οχι, προυπηρεσια ή οχι, μονιμοι-αναπληρωτες ολμε-δοε κτλ.

Θα σου κατι απο τα 24 χρονια εμπειριας μου, εχω δει κηφηνες και ανεπαρκεις, αλλα εχω δει και συναδελφους στα κενα τους και μετα το περας του ωραριου να παιρνουν τμηματα και να εργαζονται ΑΜΙΣΘΙ.

Αλήθειες.

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5085 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:58:57 μμ »
μιλώντας για υποκρισία... εγώ ναι μπορεί και να μαι υποκριτής. πες μου εσυ panos2 που δεν εισαι.. πόσες φορές ασχολήθηκες το απόγευμα να βρείς νεο υλικό για τους μαθητές σου ; ποσες φορές έμεινες ως τις δυο στο σχολειό σου ενώ ίσως να είχες τελειώσει το μάθημα σου στις 12 ; ποσες φορές ενώ δεν είχες εφημερία προτίμησες να περάσεις την ωρα διαλείμματος με τους μαθητές σου στον αύλιο χώρο του σχολείου ; ποσες φορές μίλησες/ ρώτησες έναν μαθητή σου για το πώς περνάει στο σπίτι του; για την οικογένεια του; για τα αδέλφια του ; ποσες φορές ένιωσες πρότυπο ανδρός για τους μαθητές σου; ξέρεις τι θα ήθελα πολύ ; ... να σηκωθώ να παω στη δουλειά μου το πρωι και να ξέρω πως τα παιδιά μου είναι στο σχολείο με τον panos2 που έχει όλα τα παραπανω χαρακτηριστικά. .... και μη μου το χρεώσεις και αυτό σαν υποκρισία, να χαρείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5086 στις: Απρίλιος 29, 2016, 11:08:48 μμ »
@cicada, δεν τα κάνω όλα όσα μου ζητάς αλλά προσπαθώ αρκετά. Αν μου στείλεις τα παιδιά σου να είσαι ήσυχος.  :)

Γνώρισα τα προηγούμενα 2 χρόνια πως δουλεύουν και οι Γερμανοί, αφού ξενιτεύτηκα και τα παιδιά μου επισκέφτηκαν γερμανικά σχολεία. Το ιδανικό δεν υπάρχει πουθενά. Ο κάθε σύλλογος ελλήνων συναδέλφων, αν βρισκόταν στο οργανωμένο πλαίσιο που υπάρχει εκεί, θα μεγαλουργούσε...

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5087 στις: Απρίλιος 29, 2016, 11:21:22 μμ »
μιλώντας για υποκρισία... εγώ ναι μπορεί και να μαι υποκριτής. πες μου εσυ panos2 που δεν εισαι.. πόσες φορές ασχολήθηκες το απόγευμα να βρείς νεο υλικό για τους μαθητές σου ; ποσες φορές έμεινες ως τις δυο στο σχολειό σου ενώ ίσως να είχες τελειώσει το μάθημα σου στις 12 ; ποσες φορές ενώ δεν είχες εφημερία προτίμησες να περάσεις την ωρα διαλείμματος με τους μαθητές σου στον αύλιο χώρο του σχολείου ; ποσες φορές μίλησες/ ρώτησες έναν μαθητή σου για το πώς περνάει στο σπίτι του; για την οικογένεια του; για τα αδέλφια του ; ποσες φορές ένιωσες πρότυπο ανδρός για τους μαθητές σου; ξέρεις τι θα ήθελα πολύ ; ... να σηκωθώ να παω στη δουλειά μου το πρωι και να ξέρω πως τα παιδιά μου είναι στο σχολείο με τον panos2 που έχει όλα τα παραπανω χαρακτηριστικά. .... και μη μου το χρεώσεις και αυτό σαν υποκρισία, να χαρείς.

Όσο και αν σε εκπλήσει συνάδελφε, υπάρχουν αρκετοί που κάνουν όλα τα παραπάνω και ακόμη περισσότερα.
Πιθανόν τα κάνει και ο panos. Θα μπορούσε να είναι περισσότεροι βέβαια. 

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5088 στις: Απρίλιος 29, 2016, 11:22:31 μμ »
Σας διαβάζω τόσες εβδομάδες... μήνες τώρα... Τι να πω.. εσείς όλοι είστε εκπαιδευτικοί ή θέλετε να γίνετε; .. πω ρε πούστη μου... μιλάτε για πτυχία, επιτυχίες ασεπ, προυπηρεσίες... αξιοκρατία, δικαιοσύνη, συναδερφικότητα και χίλιες δυο άλλες έννοιες που δεν ξέρετε καν τι σημαίνουν.. ούτε μυρωδιά δεν έχετε πάρει.. Ο καθένας τον κωλαράκο του !!! πριν πείτε για τα προσόντα σας  αναρωτηθήκατε ποτέ μήπως πρέπει να σας δει κανας ψυχίατρος ; Εσείς είστε όλοι για δέσιμο... τα παιδιά μου εσεις θα τα μάθετε γράμματα ;.. καλά να τα κάνετε καλούς και σωστούς ανθρώπους δεν παίζει.. αυτό είναι στανταράκι. Αλλά ακόμη και να τα μάθετε τέχνες και επιστήμες, εσείς ; Σας φαντάζομαι μέσα στην αίθουσα.. να ανυπομονείτε να τελειώσει η 30 λεπτη ώρα σας για να κάτσετε στη γραφειάρα σας και να μασουλήσετε την τυρόπιτα σας ...ποντίκια . Εκτός από την θεσούλα σας και τον μισθουλάκο σας σιγά μη νοιαστείτε για τα παιδιά του κοσμάκη... Έξω στην πιάτσα σιγά μην έχει δουλέψει κάποιος από εσάς, σιγά μη διάβασε για να πάρει πτυχίο και αν πήρε με κανα 5,5 θα το πήρε ..χατηρικά γιατί τον βαρέθηκαν στα πανεπιστήμια που πηγαίνατε.. και παράλληλα ροκανίζατε τα φραγκάκια των γέρων σας που τρέχαν πίσω από βουλευτάδες γιανα σας βολέψουν.. μαιμούνια ε μαιμούνια.. που γράψατε ντεμεκ ασεπ, με τα φροντιστήρια που πληρώσατε και απτην άλλη εσείς που ματώσατε τα ποδαράκια σας να γυρνάτε σαν αναπληρωτές για τόσα χρόνια στην ακριτική ελλαδα.. λες και τζάμπα πηγαίνατε ή ήταν με το ζόρι.. αλλά είστε τυχεροί.. φτάνει όμως μη προκαλείτε, είστε οι χειρότεροι !!! όσοι είστε μέσα και όσοι θέλετε να μπείτε και να διοριστείτε, θα πρεπε να ντρέπεστε που υπάρχει το νήμα αυτό και που λέτε τα όσα λέτε. Ντροπή σας κοπριές... άντε χρονιάρες μέρες..
Eδώ σε αυτο το forum,έχουμε καταφέρει να μιλάμε άνθρωποι  με εντελώς αντικρουόμενα επαγγελματικά  συμφέροντα ,που η ΠΡΟΣΛΗΨΗ του ενός,σημαίνει ΑΝΕΡΓΙΑ για τον άλλον και παρόλ' αυτά ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ.Και έχε υπόψη σου ότι όλοι, είτε έχουν πει ανοιχτά ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ μιλούν,είτε το έχουν αφήσει να εννοηθεί ,θέτοντας τον εαυτό τους και τις επιλογές τους στην κρίτική των υπολοίπων,για ένα θέμα όπως η εργασία που έχει να κάνει με την επιβίωση και την αξιοπρεπεια στη ζωή.Δεν υπάρχει μόνο ανταγωνισμός των ανθρώπων που μιλούν εδώ.Να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει και συμπάθεια και κατανόηση.Αυτό που περιέγραψες είναι εκατό τοις εκατό δικό σου.Είναι τα δικά σου συναισθήματα ζήλειας ,μίσους και κακίας που τα πέταξες "απέναντι".Δεν είναι περίεργο που τα πρώτα μηνύματά σου ήταν εξόχως ευγενικά!Τέλος,ο ψυχίατρος δεν ειναι  μομφή και όσοι αισθάνονται πιεσμένοι για οποιονδήποτε λόγο,ας τον επισκεφθούν.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5089 στις: Απρίλιος 29, 2016, 11:27:48 μμ »
απο την αλλη cicada.......
θα δεχοσουν αρνητικη κριτικη για την επιδοση του παιδιου σου ή θα εβλεπες σαν καθρεφτη τον εαυτο σου σε αυτο?
θα δεχοσουν ασχημη βαθμολογια ή θα ηθελες να σου χαιδευουμε τα αυτια?
θα διαμαρτυροσουν στο υπουργειο για την ελλειψη των δασκαλων στα σχολεια? πηγες στο υπουργειο τις προηγουμενες εβδομαδες?δεν σε ειδα νομιζω.....
θα καταλαβαινες οτι και οι εκπαιδευτικοι ειναι ανθρωποι και οχι απο σιδερο?
θα πηγαινες σχολειο να ρωτησεις για την επιδοση του παιδιου σου ιδιως αν ειχε παραβατικη και μη μαθητικη συμπεριφορα ή θα ενδιαφεροσουν για τις ωριαιες που παιρνει το παιδι σου κ αν θα μεινει στην ιδια ταξη?
ειμαστε κ εμεις γραναζια αλλα και οι γονεις ειναι.......
το ιδιο παιχνιδι παιζουμε ολοι δυστυχως!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: ’ντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5090 στις: Απρίλιος 30, 2016, 12:08:27 πμ »
..................................................................
το ιδιο παιχνιδι παιζουμε ολοι δυστυχως!
.....αλήθειες.....
  

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5091 στις: Απρίλιος 30, 2016, 04:54:04 πμ »
απο την αλλη cicada.......
θα δεχοσουν αρνητικη κριτικη για την επιδοση του παιδιου σου ή θα εβλεπες σαν καθρεφτη τον εαυτο σου σε αυτο?
θα δεχοσουν ασχημη βαθμολογια ή θα ηθελες να σου χαιδευουμε τα αυτια?
θα διαμαρτυροσουν στο υπουργειο για την ελλειψη των δασκαλων στα σχολεια? πηγες στο υπουργειο τις προηγουμενες εβδομαδες?δεν σε ειδα νομιζω.....
θα καταλαβαινες οτι και οι εκπαιδευτικοι ειναι ανθρωποι και οχι απο σιδερο?
θα πηγαινες σχολειο να ρωτησεις για την επιδοση του παιδιου σου ιδιως αν ειχε παραβατικη και μη μαθητικη συμπεριφορα ή θα ενδιαφεροσουν για τις ωριαιες που παιρνει το παιδι σου κ αν θα μεινει στην ιδια ταξη?
ειμαστε κ εμεις γραναζια αλλα και οι γονεις ειναι.......
το ιδιο παιχνιδι παιζουμε ολοι δυστυχως!

Like!!  όπως και στο μέλος random  ;) 
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5092 στις: Απρίλιος 30, 2016, 10:31:36 πμ »
Σας διαβάζω τόσες εβδομάδες... μήνες τώρα... Τι να πω..
Υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι και εδώ μέσα κάποιοι φοβούνται μη χάσουν ή επιδιώκουν να εξασφαλίσουν τις θέσεις στο υπουργείο παιδείας…
Το μάθημα διαρκεί περισσότερο από 30 λεπτά και ο χρόνος δεν επαρκεί για να ολοκληρώσεις την υλη αφού χάνονται συχνά ώρες … Δεν υπάρχουν γραφιάρες και το διάλειμμα δεν επαρκεί, άσε που πρέπει συνέχεια να αλλάζεις αίθουσα, βιβλία, υπάρχει δουλειά και στο γραφείο αλλά και από το σπίτι , δεν γίνεται να διδάξεις χωρίς προετοιμασία ,  πρέπει να διορθώσεις και διαγωνίσματα, εργασίες, υπάρχουν ορισμένοι μαθητές που έχουν απορίες που πρέπει να λύσεις…
Για να πάρεις πτυχίο μαθηματικού  δεν σου χαρίζουν βαθμούς, πρέπει να ιδρώσεις για να πάρεις έστω 5 στα περισσότερα μαθήματα!
Με κάποιο τρόπο πρέπει να μπεις σε σχολική αίθουσα, πρώτα πρέπει να εργαστείς και μετά μπορούν να σε κρίνουν αν αξίζεις, είτε αυτό σημαίνει πως έγραψες τον μεγαλύτερο βαθμό είτε πως άντεξες να μαζεύεις προϋπηρεσία!
Στην εκπαίδευση υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία και δικαιοσύνη  από οπουδήποτε αλλού , υστερούμε στην συναδελφικότητα γιατί οι συνθήκες είναι τέτοιες που αναγκαστικά υπάρχουν διακρίσεις ανάμεσα στις ειδικότητες.
Δεν γίνεται να υπάρχουν ίδιες συνθήκες εργασίας και διορισμού ανάμεσα σε έναν μαθηματικό και σε έναν (γυμναστή?) , πώς να δείξουμε συναδελφική αλληλεγγύη, όταν  το παρελθόν είναι εντελώς διαφορετικό? Δεν γίνεται να μας επιβάλει π,χ ο γυμναστής πότε θα φάμε την τυροπιτά μας!!! ;D
Αρκετοί διαμαρτύρονται με όσα διαβάζουν εδώ μέσα , δεν σας υποχρεώνει κανείς, οι σχιζοφρενείς μένουν αμέτοχοι σε συζητήσεις, αφήστε μας να υποστηρίζουμε ότι θέλουμε , εμείς το διασκεδάζουμε, για να αποφύγουμε τον ψυχίατρο!

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5093 στις: Απρίλιος 30, 2016, 11:42:17 πμ »
Και εσύ ρε cicada πρότυπο ανθρώπου τι κανεις εδώ μέσα με εμάς τους ανίκανους ; Απο ποια βολεμένη θέση μιλάς για τα δικά μας προβλήματα λες και τα έζησες ποτε για να τα καταλάβεις ! ’ντε στη ζωούλα σου και αν δεν σου αρέσουν τα Ελληνικά σχολεία με τα προβλήματα τους πήγαινε τα παιδιά σου άλλου να μορφωθούν !

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5094 στις: Απρίλιος 30, 2016, 02:42:13 μμ »
Oι 2 τελευταίες σελίδες μπορούν να σβηστούν από τους διαχειριστές.
Ο τίτλος του τόπικ δεν είναι ξεχαρμάνιασμα ή απόψεις του καθενός για
το εκπαιδευτικό σύστημα και τους εκπαιδευτικούς.
Αυτά που κοροιδεύουμε στον Φίλη και στον κάθε πολιτικάντη ας μην τα κάνουμε εμείς.
Υπάρχουν κανόνες και πρέπει να τους σεβόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5095 στις: Απρίλιος 30, 2016, 03:46:30 μμ »
Διαφωνώ στο ότι πρέπει να σβηστεί κάτι.

Αυτά που είπε ο φίλος για ΟΛΟΥΣ τους καθηγητές,
λέγονται καθημερινά εδώ μέσα όταν η μία κατηγορία αναφέρεται στις ΑΛΛΕΣ.
Καθημερινά συνάδελφοι κατηγορούν συναδέλφους.
Είμαστε από τους λίγους κλάδους που πέφτει συνεχώς θάψιμο και εκ των έσω.
Τι μας πείραξε λοιπόν που τα είπε χύμα και τσουβαλάτα?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2016, 03:54:48 μμ από niteulf »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160118
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.