*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών  (Αναγνώστηκε 5449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:45:58 μμ »
Είναι η πρώτη φορά που με διαθέτουν στην Α/θμια (πρωινό πρόγραμμα) και τα έχω λίγο χαμένα σχετικά με το τι πρέπει να διδάξω και πώς...

Από ότι μου είπαν, οι περισσότερες τάξεις έχουν μόνο 2 υπολογιστές για 24(!) παιδιά - αν και καταβάλλω προσπάθειες ώστε να πείσω τη δ/ντρια στο μάθημα της πληροφορικής να "μετακομίζει" η τάξη σε ένα υποτυπώδες "εργαστήριο" με 9 laptops.

Βιβλία επίσης δεν υπάρχουν...

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας ώστε να πάρω μια ιδέα του ΤΙ θα διδάξω και ΠΩΣ θα το κάνω αυτό, δεδομένου ότι ούτε οι υπολογιστές επαρκούν, ούτε βιβλία υπάρχουν... Έχω αρχίσει να αγχώνομαι, μην πω πανικοβάλλομαι  :-\



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 04:57:15 μμ »
Δυστυχώς απάντηση δεν έχω να σου δώσω.
Στις επιμορφώσεις που λάβαμε πέρσι (δασκάλα στο Νέο Σχολείο) μας είπαν ότι υπάρχει σχέδιο και ότι έχουν δοθεί οδηγίες στους ειδικούς συμβούλους. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην ειδικότητά σου;

Παρόλα αυτά, μπορώ να σου πω τι θα ήθελα εγώ να γνωρίζουν οι μαθητές μου.
Θα με βόλευε εξαιρετικά από άποψης διδακτικού χρόνου να μην διδάξω εγώ στους μαθητές προγράμματα όπως το office, inspiration,kidspiration, google earth, centennia κτλ. Αλλά να έχουν διδακτεί τη χρήση τους και να μπορώ να προχωρώ με τους μαθητές μου σε εκπαιδευτικά σενάρια ανάλογα με την ύλη. Βέβαια δεδομένου ότι θα χρειάζομαι το εργαστήριο πληροφορικής για να κάνω μάθημα δεν ξέρω πως θα μπορούσε να διευθετηθεί το πρόγραμμα στο πρωινό ωράριο.
Ή αν δίδασκα το μάθημα στην τάξη και έδινα τις ασκήσεις σε στικάκι για να γίνουν στο εργαστήριο τις 2 ώρες που θα δικαιούνται οι μαθητές μου, μήπως καταργώ τον πληροφορικό ως εκπαιδευτικό;

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω. Έχω προβληματιστεί αρκετά διότι χρησιμοποιούσα πολύ το εργαστήριο πληροφορικής, σε όποιο δημοτικό έβρισκα, αλλά μέσα στα πλαίσια της διδασκαλίας των υπόλοιπων μαθημάτων.

Μια καλή ιδέα για την αρχή θα ήταν να μελετήσεις τα προγράμματα που έχει δώσει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στο site του. θα πρέπει όμως να συμβουλεύσαι και τους δασκάλους για να μην τους δίνεις να κάνουν ασκήσεις εκτός ύλης.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:24:53 μμ »
Από ότι μου είπαν, οι περισσότερες τάξεις έχουν μόνο 2 υπολογιστές για 24(!) παιδιά - αν και καταβάλλω προσπάθειες ώστε να πείσω τη δ/ντρια στο μάθημα της πληροφορικής να "μετακομίζει" η τάξη σε ένα υποτυπώδες "εργαστήριο" με 9 laptops.
Εφόσον είναι laptops είναι εύκολο να διαμορφώσεις μία τάξη σε εργαστήριο. Ωστόσο από τη δική μου εμπειρία καλό είναι να στήσεις ένα σέρβερ σε Linux και να bootaroun τα laptops δικτυακά στο server an thin clients. Έστεισα έτσι πέρσι το εργαστήριο μου στο Δημοτικό και γλείτωσα από πολύ κόπο. Έβαζα εκπαιδευτικό λογισμικό (υπάρχει άφθονο και δωρεάν στο Linux) μόνο στο σερβερ και το είχαν όλοι οι υπολογιστές. Επίσης δε με έννοιαζε τα παιδιά να κανουν οτιδήμοτε στον υπολογιστή τους. Δεν μπορούν να προκαλέσουν βλάβη στο λογισμικό αφού μόνο ο super user έχει δικαιώματα.

Αν έχεις περισσότερα παιδιά από τους υπολογιστές υπάρχουν 2 λύσεις:
1: ομάδες 3 παιδιά ανά υπολογιστή
2: Με roatation βάζεις να κάθονται ανά 10 λεπτά το καθένα. Ο χρόνος είναι ανάλογος των παιδιών και των υπολογιστών.

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:16:56 μμ »
Εχω μεγαλύτερο προβλημα , είμαι στο ολοήμερο σε ένα από τα 800 σχολεία  , εργαστήριο δεν έχει  , αίθουσα ελεύθερη όπου θα μπορούσαμε να βάλουμε τουσ 5 Η/Υ που υπάρχουν στις 5 από τις 13 τάξεις δεν υπάρχει  , δεν τρέχουν ακόμη το πρόγραμμα με τα 10 laptop γιατί δεν υπάρχει χρόνος .... και τι κάνω ???? Ελεος πια !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:31:59 μμ »
petzi σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εμένα με πήραν τελικά από το δημοτικό που είχα αναφέρει προηγουμένως και με στείλανε σε ένα άλλο το οποίο έχει εργαστήριο με υπολογιστές από τους οποίους δουλεύουν μόνο οι 3!!!
Οπότε πρέπει να στοιβάξω 20++ μαθητές στους 3 η/υ μέχρι  να βρει χρόνο η διευθύντρια να ασχοληθεί με το θέμα των laptops γιατί τώρα "πνίγεται"!
Και όταν της είπα πως δεν μπορώ να κάνω μάθημα με 3 υπολογιστές, η απάντηση ήταν να μην πάω τα παιδιά στο εργαστήριο, αλλά να τους κάνω θεωρία στην τάξη... :o

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:38:35 μμ »
κάθονται όλα στα θρανία και τα σηκώνεις ένα ένα με τη σειρά. Τα βάζεις να κάνουν κατι σύντομο ώστε να προλάβουν όλα. Πχ να γράψουν το όνομά τους ή μία πρόταση, βάφουν μία έτοιμη ζωγραφιά τα Α, Β τάξης. Όχι ότι γίνεται το μάθημα που θέλει το αναλυτικό πρόγραμμα, αλλά λέμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική πρωινού προγράμματος δημοτικών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:13:06 μμ »
ναι  , στη θεωρία όλα είναι καλά . Πως να βάλεις Α και Β να κάτσουν κάτω  να κάνουν οτιδήποτε όταν κάποιοι είναι στους υπολογιστές ? ποιον να πρωτοκοιτάξεις ? Αυτόν που είναι στον Η/Υ , αυτόν που σηκώνεται ρίχνοντας "τυχαια" τσαντα και κασετίνες , τα υπόλοιπα "κυρία με πειράζει " "κυρία μου πήρε το μολύβι " , τα κλάματα ?  "κυρία μου χάλασε τη ζωγραφιά " "κυρία δεν μπορώ να το κάνω " και τα αγόρια που λύνουν τις διαφορές με κάβγά ? Τα ζω καθημερινά . Γυρίζω σπιτι και λες οτι ε΄χω δουλεψει 12ώρο . Και έχω τη διεύθυνση να μου λέει να κάνω οικονομία σε χαρτι και μελάνι γιατί ο δήμος δεν πληρώνει !!!!! Φέρτε μου τη Διαμαντοπούλου τώρα :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160028
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.