*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμος φέτος η του χρονου  (Αναγνώστηκε 5725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lectoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 05, 2009, 07:14:10 μμ »

έχω μπερδευτεί με τις επιλογές που έχω μπροστά μου, στο άμεσο μέλλον,  και θα ήθελα τη βοήθεια του φόρουμ.

διορίζομαι λόγω ΑΣΕΠ με την πρώτη φουρνιά με σειρά περίπου 80. παράλληλα έχω κάνει και άιτηση για αναπλήρωση έχοντας τικάρει το κουτάκι για όλες τις περιοχές.υπολογίζω ότι στους αναπληρωτές θα έχω περίπου 40-42 μόρια
θα 'ηθελα να δουλεψω στην αττική και γενικότερα να εξασφαλίσω ένα μέλλον στην Ατική (το ξέρω ζητάω πολλά, αλλά ψάχνω την καλύτερη επιλογή)

Α) σκέφτομαι την πρώτη χρονια να δουλέψω αναπληρώτρια. λογικά θα με πάρουν στο πρώτο κύμα. μου εγγυάται όμως κανείς ότι θα είμαι αττική δεδομένου ότι έχω τικάρει το κουτάκι; περσι ο πολύς λαός από το πρώτο κύμα πήγε σε κενά μακρια από αττική. αξίζει να ρισκάρω και να χάσω ένα χρόνο στη επαρχία;
Β ) όπου και να δουλέψω αναπληρώτρια τελοςπάντων φέτος, λογικά θα ειμαι στο 24μηνο και ασεπ την επόμενη, μου εγγυάται όμως κανείς ότι θα ισχύει αυτή η ρύθμιση του χρόνου και ότι θα τους πάρουν όλους τους 24μηνiτες; επίσης, που τοποθετούνται οι 24μηνiτες; θα είμαι με βεβαιότητα στην αττική;
Γ ) μήπως είναι ρίσκο όλα αυτά και απλώς θα παρατείνω την ταλαιπωρά μου; (ήμουν ήδη επαρχια για αναπλήρωση) μήπως να τελειώνω με την οργανική και μάλιστα κάπου μακρια να πέρνω αρκετα μορία και να τελειώνω; (για δυσπροσιτο δεν το συζητώ)

η επιτυχία στον ασεπ ήταν απρόσμενη και δεν τα υπολόγιζα όλα αυτά. δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα από μόρια, κενα και τοποθετήσεις  και έχω αγχωθεί.
 κάθε συμβουλή δεκτή
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:08 »

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 05, 2009, 07:19:48 μμ »
Κι εγώ να ρωτήσω κάτι εν μέρει σχετικό με το προηγούμενο. Είμαι κι εγώ στην πρώτη φάση διοριστέων, χωρίς όμως μόρια προϋπηρεσίας (μόνο ελάχιστα από τον ΑΣΕΠ 2007). Αν δεν φύγω φέτος και φύγω του χρόνου, θα είμαι στους πρώτους του πίνακα διοριστέων ΑΣΕΠ, αφού θα έχουν φύγει οι φετινοί διοριστέοι, ή προηγούνται όσοι αποκτήσουν επιπλέον προϋπηρεσία φέτος; Ασχετη είμαι, το παραδέχομαι.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 05, 2009, 07:46:59 μμ »
Απλά δεν θα  πας να κάνεις αίτηση διορισμού φέτος και θα πας του χρόνου..
Θα είσαι μπροστά από όλους τους διοριστέους του ΑΣΕΠ  ( εκτός αν κάποιοι που έχουν καλύτερη σειρά από σένα κάνουν το ίδιο..)

Κι εγώ να ρωτήσω κάτι εν μέρει σχετικό με το προηγούμενο. Είμαι κι εγώ στην πρώτη φάση διοριστέων, χωρίς όμως μόρια προϋπηρεσίας (μόνο ελάχιστα από τον ΑΣΕΠ 2007). Αν δεν φύγω φέτος και φύγω του χρόνου, θα είμαι στους πρώτους του πίνακα διοριστέων ΑΣΕΠ, αφού θα έχουν φύγει οι φετινοί διοριστέοι, ή προηγούνται όσοι αποκτήσουν επιπλέον προϋπηρεσία φέτος; Ασχετη είμαι, το παραδέχομαι.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 05, 2009, 11:26:10 μμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια στους διοριστέους.
Γνωρίζετε εάν υπάρχει η δυνατότητα να πληροφορηθούμε κάπου τα δεδομένα περί διορισμού (παράταση ορκωμοσίας,άρνηση αναπλήρωσης κλπ).
Είμαι στους διοριστέους της β' φάσης, αλλά δε θέλω να πάω αναπληρωτής φέτος αλλά να περιμένω το διορισμό μου του χρόνου. Έχει κάποια επίπτωση αυτό;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:29:10 πμ »
Aν αρνηθεις ως αναπληρωτης χανεις τη θεση σου ως αναπληρωτης γι'αυτη τη χρονια. Αν αρνηθεις και του χρονου τη χανεις για δυο χρονια. Αυτο ομως ισχυει μονο για τις αναπληρωσεις και οχι για το μονιμο διορισμο ο οποιος δεν εχει σχεση με την αρνηση σου ως αναπληρωτης. Αληθεια γιατι δε δηλωσες στην αιτηση για αναπληρωτες μονο την περιοχη σου? Μπορει και να σε επαιρναν εκει.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:36:42 πμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια στους διοριστέους.
Γνωρίζετε εάν υπάρχει η δυνατότητα να πληροφορηθούμε κάπου τα δεδομένα περί διορισμού (παράταση ορκωμοσίας,άρνηση αναπλήρωσης κλπ).
Είμαι στους διοριστέους της β' φάσης, αλλά δε θέλω να πάω αναπληρωτής φέτος αλλά να περιμένω το διορισμό μου του χρόνου. Έχει κάποια επίπτωση αυτό;

Ευχαριστώ

Από τη στιγμή που είσαι διοριστέος δεν έχει απολύτως καμία επίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:07:42 πμ »
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Άρα δεν κάνω φέτος αίτηση διορισμού και περιμένω τον επόμενο χρόνο χωρίς να αγχώνομαι.

Aν αρνηθεις ως αναπληρωτης χανεις τη θεση σου ως αναπληρωτης γι'αυτη τη χρονια. Αν αρνηθεις και του χρονου τη χανεις για δυο χρονια. Αυτο ομως ισχυει μονο για τις αναπληρωσεις και οχι για το μονιμο διορισμο ο οποιος δεν εχει σχεση με την αρνηση σου ως αναπληρωτης. Αληθεια γιατι δε δηλωσες στην αιτηση για αναπληρωτες μονο την περιοχη σου? Μπορει και να σε επαιρναν εκει.

Δε δήλωσα μόνο την περιοχή μου, καθώς μας υποχρέωσαν να κάνουμε τις αιτήσεις πριν να γνωρίζουμε τα αποτελέσματα και τα μόριά μας. Επίσης δεν περίμενα ότι θα είμαι στους διοριστέους. Όπως και να έχει δε θέλω να δουλέψω λόγω διδακτορικού. Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:35:51 πμ »
Κι εγώ να ρωτήσω κάτι εν μέρει σχετικό με το προηγούμενο. Είμαι κι εγώ στην πρώτη φάση διοριστέων, χωρίς όμως μόρια προϋπηρεσίας (μόνο ελάχιστα από τον ΑΣΕΠ 2007). Αν δεν φύγω φέτος και φύγω του χρόνου, θα είμαι στους πρώτους του πίνακα διοριστέων ΑΣΕΠ, αφού θα έχουν φύγει οι φετινοί διοριστέοι, ή προηγούνται όσοι αποκτήσουν επιπλέον προϋπηρεσία φέτος; Ασχετη είμαι, το παραδέχομαι.

Εγω θα έλεγα να περιμένεις την εγκύκλιο διορισμού ώστε να δεις και τις περιοχές που θα δοθούν
Ισως μέσα σε αυτές να είναι περιοχές που σε βολεύουν δηλ. εκει που κατοικεις
Αν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να πας με την δεύτερη φουρνιά ενω είσαι στην πρώτη δηλώνεις μόνο την περιοχή που σε βολεύει.
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα ενω υπάρχει η πιθανότητα να διοριστείς εκει που θέλεις

Υποθέτω οτι θα υπάρχουν κάποιοι λόγοι-υποχρεώσεις που σε οδήγησαν σε αυτή την σκέψη.Πρέπει νε εξετάσεις τις δυνατότητες συνδυασμού αυτών δηλ. υποχρεώσεων και διορισμού
π.χ ένα μικρό παιδί σου δίνει άδεια ανατροφής,  ένα διδακτορικό ή μεταπτυχιακό ισως σου δίνει εκπαιδευτική άδεια

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:39:58 μμ »
Πώς ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σου δίνει εκπαιδευτική άδεια πριν διοριστείς; Δεν πρέπει να έχεις προϋπηρεσία γι' αυτό; Γνωστές μου που διορίστηκαν πριν τελειώσουν το μεταπτυχιακό, έφυγαν πριν το τελειώσουν. Υπάρχει δηλ. κάποιο παράθυρο για όσους διοριστέους κάνουν μτπτχ. να διοριστούν φέτος και να μείνουν στον τόπο σπουδών τους;  Κάτι είχα ακούσει παλιά, αλλά θέλει ψάξιμο. 

Αποσυνδεδεμένος seirios ΠΕ04.01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:50:08 μμ »
Kalispera,

ki ego eimai dioristea me tin proti fournia, xoris kamia proupiresia, opote den ksero ti mou ginetai. Parigoroumai dioti blepo oti ki alloi einai stin idia katastasi m'emena kai euxaristo polu gia tis apantiseis sas, giati boithane idiaitera.
Kserei mipos kanenas pote peripou tha bgei auti i egkuklios diorismou kai an mazi tis bgainoun kai ta kena?
Kai meta, mesa se poson kairo ginontai oi aitiseis kai bgainoun ta apotelesmata?

Euxaristo ek ton proteron.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:55:08 μμ »
Πώς ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σου δίνει εκπαιδευτική άδεια πριν διοριστείς; Δεν πρέπει να έχεις προϋπηρεσία γι' αυτό; Γνωστές μου που διορίστηκαν πριν τελειώσουν το μεταπτυχιακό, έφυγαν πριν το τελειώσουν. Υπάρχει δηλ. κάποιο παράθυρο για όσους διοριστέους κάνουν μτπτχ. να διοριστούν φέτος και να μείνουν στον τόπο σπουδών τους;  Κάτι είχα ακούσει παλιά, αλλά θέλει ψάξιμο. 

Γι΄ αυτό είπα  ίσως με το μεταπτυχιακό
 Ισως αυτό σε βοηθήσει 
                        http://users.ntua.gr/el98630/solonweb/1ADEIES/EKPAIDEYTIKH.htm

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 06, 2009, 04:23:36 μμ »
Vikoulaki, οι πρωτάρηδες σε ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 06, 2009, 04:31:41 μμ »
Να είστε όλοι καλά

Πάντως αυτό με το μεταπτυχιακό αν δεν πάρεις απάντηση απο εδω μπορώ να ρωτήσω έναν φίλο μου που το έκανε πριν 4-5 χρόνια αλλά είναι διορισμένος απο 1998

Αν θυμάμαι καλά ανέφερες κάπου για μωρό? ορίστε η  άδεια αν κάτσει φέτος και καλή περιοχή
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 04:34:33 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμος φέτος η του χρονου
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 06, 2009, 05:02:26 μμ »
Οι οριστικοί πίνακες των φιλολόγων πότε βγαίνουν περίπου; Ξέρετε, επίσης, αν βγαίνει ταυτόχρονα και η εγκύκλιος για τους διορισμούς μονίμων; Τι διάστημα δίνουν για να πας να καταθέσεις τα χαρτιά σου; Συγγνώμη, που ρωτάω, αλλά υπάρχει ένα ζήτημα που πρέπει να τακτοποιήσω και ήθελα να δω τι περιθώρια έχω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160659
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 814
Σύνολο: 829

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.