*

Αποστολέας Θέμα: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?  (Αναγνώστηκε 8042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asyria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:34:46 πμ »
θα σας απογοητεύσω!!! δεν ξεκινά από τον 1ο αλλά από αυτόν που θέλω να βολέψω!!! πχ τον 103ο  στη θεσ/νίκη (τυχαίο το νούμερο...μην παρεξηγηθώ)
ανοίγει πρώτα τα κενά πχ της 12νήσου...πχ30...διώχνει τους πρώτους 30 εκεί, μετά της θραάκης...κτλ και ανοίγει τα κενά της θεσσαλονίκης τότε...όταν κατά τύχη είναι στο γκρούπ διορισμού και ο 103ος!!!

επιλογές και κουραφέξαλα!!! >:( >:( >:( >:(
εαν εισαι πρωτος των πρωτων και δεν σε τοποθετησουν στην πρωτη επιλογη.....εεε
εαν εισαι απο τους τελευταιους και σε πανε στην πρωτη σου επιλογη που ειναι η Αθηνα ....εεε
πιστευω οτι τα κενα ειναι ολα ανοιχτα
και το συστημα σαρωνει τις επιλογες των υποψηφιων και κλεινει σιγα σιγα τα κενα
κατι παρομοιο συμβαινει και οταν καλουν τους ωρομισθιους

η σειρα των υποψηφιων για διορισμο εχει ανακοινωθει

εαν εχει πεσει στην αντιληψη σου κατι παρανομο γιατι δεν εκανες καταγγελια και σπερνεις τον πανικο???
heren εχεις απολυτο δικιο....
δεν μπορει ο καθενας να λεει αβιαστα οτι γουσταρει.....
ister εαν εχεις κατι χειροπιαστο κανε καταγγελια και ειμαι και εγω μαζι σου
αλλα μην σπερνεις πανικο και αμφιβολιες αβιαστα......
ημαρτον

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:49:57 πμ »
πολυ καλο το θεμα δαιμωνα και επικαιρο:) Εγω εχω την εξης απορια:ειμαι στις πρωτες θεσεις,περναει απο μενα κ δε μου δινει την πρωτη επιλογη γιατι εχει ηδη καλυφθει απο τους εχοντες προυπηρεσια μου δινει αμεσως τη δευτερη η την τριτη κ προσπαθει να τακτοποιησει εμενα ή παει στον επομενο κ βλεπει την πρωτη επιλογη του; Δηλαδη αν το ενδιαφερον εστιαζεται στο να δωσει σε οσους περισσοτερους γινεται την πρωτη επιλογη ή να τοποθετησει με σειρα προτεραιοτητας οπου υπαρχουν θεσεις αναλογα με τις επιλογες του; Πιστευω ειναι το 2ο γιατι αλλιως το να βαζουμε πρωτη επιλογη κατι που θελουμε πολυ αλλα εχει ζητηση θα ειναι μαλλον ανοητο(αν μας προσπερνα κ φευγει για να ξαναγυρισει αργοτερα με λιγοστες θεσεις). Ελπιζω να εγινα κατανοητη, ειναι πιστευω σημαντικο να το γνωριζει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος giannisss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:53:52 πμ »
αν γνωριζει καποιος ας απαντησει το ερωτημα αυτο,ειναι πολυ σημαντικο

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:57:16 πμ »
και κατι αλλο. Αν το συστημα με τον υπολογιστη ειναι τοσο σωστο κ αδιαβλητο γιατι στελνουν τοσους υπεραριθμους καθε χρονια; Πως συμβαινει αυτο αφου λογικα οι θεσεις ανα περιφερεια ειναι δεδομενες και φορτωμενες στον υπολογιστη; Γιατι βγαζει περισσοτερους σε καποιες περιφερειες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:02:36 πμ »
Και για να μην παρεξηγηθω εγω πιστευω οτι αυτη η διαδικασια γινεται αξιοκρατικα και ειναι θεμα υπολογιστη γιαυτο κ βγαινουν τοσο γρηγορα τα αποτελεσματα. Απλα δεν εχουμε ενημερωθει επαρκως κ γιαυτο εχουμε κενα . Παντα εχω θετικη σταση μεχρι αποδειξεως του εναντιον.

Αποσυνδεδεμένος giannisss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:03:55 πμ »
αν ισχυει παντως αυτο που ρωτας,φαινεται να συμφερει να βαλουμε στις πρωτες προτιμησεις περιοχες που εχουμε πιθανοτητα να διοριστουμε και οχι ας πουμε την Αθηνα

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:17:01 πμ »
Βαζεις τις περιοχες αναλογα με την προτιμηση σου
ασχετα αν εχουν ζητηση η οχι
Μπορει η Αθηνα να θελει 50 ατομα και τα δωδεκανησα 3
το πιο "σοφο" κατα την αποψη μου ειναι να βαλεις τις περιοχες οπως ΕΣΥ θελεις και οχι οπως θα κινηθει η "μαζα"
εαν ειναι να διοριστεις θα διοριστεις γιατι να ρισκαρεις να πας μακρια απο την πολη σου?
το συστημα σαρωνει τη σειρα διορισμου

Προσωπικα επελεξα τις περιοχες που ηθελα με τη σειρα που ηθελα.Ημουν χαμηλα στον πινακα και διοριστηκα στην 5 επιλογή μου και δεν το μετανιωσα

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:17:51 πμ »
πολυ καλο το θεμα δαιμωνα και επικαιρο:) Εγω εχω την εξης απορια:ειμαι στις πρωτες θεσεις,περναει απο μενα κ δε μου δινει την πρωτη επιλογη γιατι εχει ηδη καλυφθει απο τους εχοντες προυπηρεσια μου δινει αμεσως τη δευτερη η την τριτη κ προσπαθει να τακτοποιησει εμενα ή παει στον επομενο κ βλεπει την πρωτη επιλογη του; Δηλαδη αν το ενδιαφερον εστιαζεται στο να δωσει σε οσους περισσοτερους γινεται την πρωτη επιλογη ή να τοποθετησει με σειρα προτεραιοτητας οπου υπαρχουν θεσεις αναλογα με τις επιλογες του; Πιστευω ειναι το 2ο γιατι αλλιως το να βαζουμε πρωτη επιλογη κατι που θελουμε πολυ αλλα εχει ζητηση θα ειναι μαλλον ανοητο(αν μας προσπερνα κ φευγει για να ξαναγυρισει αργοτερα με λιγοστες θεσεις). Ελπιζω να εγινα κατανοητη, ειναι πιστευω σημαντικο να το γνωριζει κανεις.

Δεν νομίζω ότι είναι λογικό και δίκαιο, κάποιος που είναι π.χ.: στην 10η θέση και έχει 2η επιλογή την Αθήνα να μην την παίρνει και να την παίρνει κάποιος που είναι στην 20η αλλά την έχει πρώτη επιλογή.
Το σύστημα είναι εύκολο να ελεγχτεί. Μόλις τελειώνουν οι διορισμοί και π.χ. σε έχουν στείλει στην 10η επιλογή σου κοιτάς εάν στις 9 προηγούμενες επιλογές σου έχει πάει κάποιος που ήταν κάτω από σενα στον πίνακα. Εάν ναι, κάνεις ένσταση.

Κάτι άλλο που θεωρώ σωστό και δίκαιο (και ελπίζω να λειτουργεί έτσι ακριβώς το σύστημα) είναι όταν κάποιου ολες οι επιλογές είναι ήδη καλυμένες, να μην του δίνει τυχαία τοποθέτηση, αλλά να ελεγχει και τους επόμενους και αφου προσπαθήσει να ικανοποιήσει τουλάχιστον αυτούς, μετά να του δίνει τυχαία τοποθέτηση.

  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2009, 11:20:14 πμ από tsiartas »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:24:04 πμ »
και κατι αλλο. Αν το συστημα με τον υπολογιστη ειναι τοσο σωστο κ αδιαβλητο γιατι στελνουν τοσους υπεραριθμους καθε χρονια; Πως συμβαινει αυτο αφου λογικα οι θεσεις ανα περιφερεια ειναι δεδομενες και φορτωμενες στον υπολογιστη; Γιατι βγαζει περισσοτερους σε καποιες περιφερειες;

Καθε Δ/νση δινει τις θεσεις επομενως
 ο καθε Δ/ντης δινει οσες περισσοτερες θεσεις μπορει και πολλες φορες δίνει εικονικα κενα
το υπουργειο δεν καθεται να το ψαξει (τόσους χρειαζεσαι -τοσους θα παρεις) με αποτελεσμα να βγαινουν οι υπεραριθμοι

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 06, 2009, 11:33:54 πμ »
τσιαρτας εχεις δικιο για το τι φαινεται λογικο εδω ομως πρεπειι να ξερουμε τι προτεραιοτητες εχει το συστημα. Σαφως κ μπορεις να το ελεγξεις αλλα αν σου πουν οτι προεχει να καλυφθουν οι πρωτες προτιμησεις τοτε θα ειναι σωστο το μοιρασμα. Μονο στη 2η περιπτωση που ανεφερα θα ειναι λαθος.
Χερεν καταλαβα, ευχαριστω. Αν κ φαινεται αμεσως αυτο αποτι καταλαβα συνεχιζεται.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 06, 2009, 02:01:52 μμ »
....ειμαι στις πρωτες θεσεις,περναει απο μενα κ δε μου δινει την πρωτη επιλογη γιατι εχει ηδη καλυφθει απο τους εχοντες προυπηρεσια μου δινει αμεσως τη δευτερη η την τριτη κ προσπαθει να τακτοποιησει εμενα ή παει στον επομενο κ βλεπει την πρωτη επιλογη του; ...
Όχι το σύστημα δεν φεύγει από εσένα μέχρι να ελέγξει όλες τις επιλογές σου. Μετά προχωράει στον επόμενο.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 06, 2009, 02:06:56 μμ »
και κατι αλλο. Αν το συστημα με τον υπολογιστη ειναι τοσο σωστο κ αδιαβλητο γιατι στελνουν τοσους υπεραριθμους καθε χρονια; Πως συμβαινει αυτο αφου λογικα οι θεσεις ανα περιφερεια ειναι δεδομενες και φορτωμενες στον υπολογιστη; Γιατι βγαζει περισσοτερους σε καποιες περιφερειες;
Στο σύστημα έχουν ήδη μπει τα στοιχεία που δόθηκαν από τις διευθύνσεις.
Τώρα αν στις δευτεροβάθμιες δίνονται πολλά κενά σε περιοχές για να δημιουργηθούν τεχνητά υπερράριθμοι και πάνε στο σπίτι τους να υπηρετήσουν δεν φταίει το σύστημα αλλά οι διευθυντές που δίνουν αναληθή στοιχεία.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 06, 2009, 04:11:09 μμ »
Να σας πω πως το καταλαβαίνω εγώ κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος:

Δηλώνουμε όλοι τις επιλογές μας με σειρά προτίμησης.( Η σειρά αυτή αφορά αποκλειστικά τις προσωπικές μας προτιμήσεις και δε σημαίνει ότι αν εγώ πχ που είμαι τελευταία στον πίνακα δηλώσω 1η επιλογή, ας πούμε, Αθήνα, ενώ κάποιος που είναι πρώτος στον πίνακα δηλώσει την Αθήνα 20ή επιλογή θα πάρουν εμένα και όχι αυτόν, μην τρελαθούμε τελείως!!!)

Φαντάζομαι λοιπόν ότι εξετάζουν αρχικά με βάση την κάθε περιοχή και όχι την κάθε αίτηση και εξηγούμαι: εξετάζουν πόσοι επιθυμούν μια περιοχή (άσχετα αν πρόκειται για την 1η ή την 30ή επιλογή τους!) και στη συνέχεια βλέπουν πόσα κενά έχει αυτή η περιοχή. Αν πχ έχει 5 κενά ψάχνουν να δουν ποιοί είναι οι 5 που συγκεντρώνουν τις καλύτερες προϋποθέσεις ( προηγούνται όσοι διορίζονται με το 40%, ακολουθούν οι του ΑΣΕΠ, και από κει και πέρα εξετάζεται η θέση του καθενός στον πίνακα, προηγούνται δηλ. όσοι έχουν περισσότερα μόρια και άρα βρίσκονται σε υψηλότερη θέση στον πίνακά τους). Το ίδιο γίνεται και για τις επόμενες περιοχές μέχρι να εξαντληθούν. Είναι δηλ. σα να διαμορφώνεται ένα είδος "βάσης" για την κάθε περιοχή...κάποιος δηλ. μπορεί να "πιανει τη βάση" για δεκάδες περιοχές της επιλογής του, οπότε εκεί έρχεται να κάνει τη διαφορά η σειρά με την οποία τις έχει δηλώσει: από τις επιλογές του, για τις οποίες συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις, θα διοριστεί σ΄αυτή που έχει δηλώσει πρώτη!

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το τί γίνεται με τις "υπόλοιπες περιοχές", αυτές που δεν περιλαμβάνονται δηλ. στις 30 επιλογές μας - εφόσον όμως έχουμε τσεκάρει το σχετικό κουτάκι αποδοχής διορισμού και σ΄αυτές. Κάπου διάβασα ότι μοιράζονται αλφαβητικά αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει αυτό...δηλ. τί γίνεται, ξεκινούν πχ από την Αιτωλοακαρνανία και μοιράζουν τις εκεί θέσεις στους πρώτους του πίνακα, μετά πάνε στην Αργολίδα και τη μοιράζουν στους επόμενους κτλ κτλ? Γιατί αν συμβαίνει αυτό, τότε ο τελευταίος στον πίνακα θα διοριστεί στον Πειραιά (που είναι αλφαβητικά στο τέλος!) ενώ κάποιος με πολύ περισότερα μόρια θα πάει πχ Δωδεκάνησα  ::)  ???  :-\



Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: πως ''τσεκαρει'' ο υπολογιστης τις επιλογες σου?
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 06, 2009, 04:19:07 μμ »
συγνωμη αλλα τι ναι σε αλλες περιοχες μας λενε να βαλουμε; Σε καποιους κλαδους οι περιοχες που εδωσαν κενες δε φτανουν καν για τις 30 περιοχες. Οποτε τι αλλο μενει σε τετοιες περιπτωσεις δηλ; αφου τα δυσπροσιτα ειναι ξεχωριστα; Εκτος αν δημιουργουνται κενα κ σε αλλες περιοχες που δεν τις εχουν δωσει σαν κενα . ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.