*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική της Γαλλικής ή Εκπαίδευση Ενηλίκων ; (μεταπτυχιακό ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 4304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι ανάμεσα σε δυο μεταπτυχιακά του ΕΑΠ. (εφόσον κληρωθώ φυσικά..)

Το ένα είναι Διδακτική της Γαλλικής και το άλλο Εκπαίδευση ενηλίκων.

Το ένα μου δίνει μόρια σε ενδεχόμενο ΑΣΕΠ και όπως και να' χει με βοηθά πολύ στο αντικείμενό μου, το άλλο (το οποίο δεν είχα σκεφτεί και μου το πρότειναν σε ένα σεμινάριο) μου ανοίγει πόρτες και για κάτι άλλο εκτός του σχολείου-φροντιστηρίου-ιδιαίτερο). Μπορώ να εργαστώ ως εκπαιδευτής ενηλίκων στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ

Θα ήθελα τις συμβουλές σας και την εμπειρία σας (κυρίως των ξενόγλωσσων)

Τα υπέρ και τα κατά όσων γνωρίζουν κάτι παραπάνω.. (πχ κάποιων που κάνουν το ένα ή το άλλο μεταπτυχιακό)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2013, 11:15:19 μμ από eva_frl »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Εκπαίδευση ενηλίκων με κλειστά μάτια!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Παρακολουθώ στο ΕΑΠ το πρόγραμμα διδακτική της γαλλικής. Ξεκίνησα πέρυσι με μια θετική ενότητα. Μου φαίνεται ενδιαφέρον αλλά και αρκετά απαιτητικό το συγκεκριμένο ΠΜΣ. Έστελνα αίτηση πολλά χρόνια και πέρυσι ήμουν πρώτα φορά στους επιλαχόντες και έτσι το ξεκίνησα. Δεν περιμένω να με βοηθήσει κανένα διαγωνισμό του Ασεπ( άλλωστε είμαι στους διοριστέους- αδιόριστους). Το κάνω καθαρά για μένα.

Όσον αφορά την εκπαίδευση ενηλίκων όντως φαίνεται ενδιαφέρουσα. Δεν ξέρω όμως αν είναι ''απαραίτητη'' η εμπειρία από αντίστοιχες δομές.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορείς να μου πεις αν η εργασία για κάθε τόμο της ΓΑΛ 50 είναι αυτή που βρίσκεται στο τέλος?(devoir a remettre) Στις εξετάσεις τι θέματα έπεσαν? merci

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Όχι δεν είναι αυτές. Το θέμα το στέλνει ο καθηγητής πριν από κάθε συνάντηση. Στις εξετάσεις γράφουμε με ανοικτά βιβλία στη Γαλ50. Είναι 2 τα θέματα, ένα θεωρητικό (4 points) και ένα πρακτικό (6 points). Το θεωρητικό είναι ένα άρθρο με ερωτήσεις.  Στο πρακτικό, προτείνεις μια activite communicative d'interaction sociale (Τόμος 3).
 Φέτος ξεκινάς; Καλή αρχή!  :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρακολουθώ στο ΕΑΠ το πρόγραμμα διδακτική της γαλλικής. Ξεκίνησα πέρυσι με μια θετική ενότητα. Μου φαίνεται ενδιαφέρον αλλά και αρκετά απαιτητικό το συγκεκριμένο ΠΜΣ. Έστελνα αίτηση πολλά χρόνια και πέρυσι ήμουν πρώτα φορά στους επιλαχόντες και έτσι το ξεκίνησα. Δεν περιμένω να με βοηθήσει κανένα διαγωνισμό του Ασεπ( άλλωστε είμαι στους διοριστέους- αδιόριστους). Το κάνω καθαρά για μένα.

Όσον αφορά την εκπαίδευση ενηλίκων όντως φαίνεται ενδιαφέρουσα. Δεν ξέρω όμως αν είναι ''απαραίτητη'' η εμπειρία από αντίστοιχες δομές.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο λόγος που σκέφτομαι και την εκπαίδευση ενηλίκων είναι καθαρά για να έχω μία παραπάνω επιλογή σε θέμα εργασίας.

Οσον αφορά στο μεταπτυχιακό στη Διδακτική της Γαλλικής,  πρέπει να πηγαίνεις Πάτρα για τις συναντήσεις με τον επιβλέποντα καθηγητή ή μπορείς και μέσω Skype;

Για τη  ΓΑΛ51 προφανώς στις εξετάσεις εξετάζεσαι προφορικά, έτσι; Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου με τί έχουν να κάνουν οι εργασίες αφού η ενότητα αφορά στην προφορική εξάσκηση;

Επίσης, οι εγγραφές γίνονται κάθε Νοέμβριο; Και η κλήρωση γίνεται Δεκέμβριο; Και τα μαθήματα ξεκινούν το ίδιο έτος ή το επόμενο;

Θα με βοηθούσες πολύ αν μου απαντούσες..

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Οι συναντήσεις γίνονται σε Αθήνα, Πάτρα και Θεσσαλονίκη δια ζώσης και όχι μέσω skype. Δεν είναι υποχρεωτικές αλλά θεωρώ ότι είναι σημαντικές γιατί γίνεται ανάλυση του θέματος της κάθε εργασίας.Εδώ μπορείς να δεις τη γεωγραφική κατανομή των συναντήσεων http://www.eap.gr/view.php?artid=500. Φέτος έμειναν θέσεις κενές, δε συμπληρώθηκε ο αριθμός των φοιτητών (90 μπαίνουν κάθε χρονιά) γιατί δεν υπήρχαν πολλές αιτήσεις.

Οι αιτήσεις γίνονται κάθε χρόνο 1 Νοέμβρη με 10 Δεκέμβρη και ξεκινάς τον Οκτώβρη της επόμενης χρονιάς. Κάποιος που θα κληρωθεί το Δεκέμβρη του'13 θα ξεκινήσει τον Οκτώβρη του '14.

Η Γαλ51 δεν έχω ιδέα πως είναι. Αλλά προφορικά δεν εξετάζεσαι. Από συναδέλφους που την παρακολούθησαν την χρονιά που μας πέρασε κατάλαβα ότι οι εργασίες ήταν πρακτικές καθώς έπρεπε να προτείνουν δικές τους δραστηριότητες.
Θα ενημερώσω με νεότερα.

Είναι σωστή η σκέψη σου ότι ένα μεταπτυχιακό πιο ευρύ μπορεί να σε βοήθησει περισσότερο επαγγελματικά. Έχεις δίκιο σ΄αυτό. Εδώ μπορείς να δεις πληροφορίες και λύσεις τυχόν απορίες για τα μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ. http://www.eap.gr/view.php?artid=485,http://www.eap.gr/view.php?artid=486
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι συναντήσεις γίνονται σε Αθήνα, Πάτρα και Θεσσαλονίκη δια ζώσης και όχι μέσω skype. Δεν είναι υποχρεωτικές αλλά θεωρώ ότι είναι σημαντικές γιατί γίνεται ανάλυση του θέματος της κάθε εργασίας.Εδώ μπορείς να δεις τη γεωγραφική κατανομή των συναντήσεων http://www.eap.gr/view.php?artid=500. Φέτος έμειναν θέσεις κενές, δε συμπληρώθηκε ο αριθμός των φοιτητών (90 μπαίνουν κάθε χρονιά) γιατί δεν υπήρχαν πολλές αιτήσεις.

Οι αιτήσεις γίνονται κάθε χρόνο 1 Νοέμβρη με 10 Δεκέμβρη και ξεκινάς τον Οκτώβρη της επόμενης χρονιάς. Κάποιος που θα κληρωθεί το Δεκέμβρη του'13 θα ξεκινήσει τον Οκτώβρη του '14.

Η Γαλ51 δεν έχω ιδέα πως είναι. Αλλά προφορικά δεν εξετάζεσαι. Από συναδέλφους που την παρακολούθησαν την χρονιά που μας πέρασε κατάλαβα ότι οι εργασίες ήταν πρακτικές καθώς έπρεπε να προτείνουν δικές τους δραστηριότητες.
Θα ενημερώσω με νεότερα.

Είναι σωστή η σκέψη σου ότι ένα μεταπτυχιακό πιο ευρύ μπορεί να σε βοήθησει περισσότερο επαγγελματικά. Έχεις δίκιο σ΄αυτό. Εδώ μπορείς να δεις πληροφορίες και λύσεις τυχόν απορίες για τα μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ. http://www.eap.gr/view.php?artid=485,http://www.eap.gr/view.php?artid=486


Αυτό που πραγματικά θέλω είναι διδακτική γιατί θα γίνω καλύτερη σε αυτό που αγαπώ. Όμως από την άλλη, είναι και οι περισσότερες επιλογές για  επαγγελματική αποκατάσταση... Δεν ξέρω ειλικρινά...

Επίσης, σκέφτομαι ότι είναι πιο πιθανό να κληρωθώ στη διδακτική, που όπως λες δεν είχε και μεγάλη συμμετοχή, παρά στο άλλο που έχει μεγάλη ζήτηση τα τελευταία χρόνια..

Anyway, θα δω...    Σε ευχαριστώ και πάλι!!! :)

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
ποσα ατομα παιρνει η διδακτικη της γαλλικης?
υποψιν στην εκπαιδευση ενηλικων τα μισα ατομα κληρωνονται απο ειδικη κατηγορια οσων εργαζονται στις δομες του ινεδιβιμ οποτε ακομα κ αν ησουν ωρομισθια σε καποιο ιεκ τη χρονια που μας περασε εχεις πολλες πιθανοτητες να εισαι επιτυχουσα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική της Γαλλικής ή Εκπαίδευση Ενηλίκων ; (μεταπτυχιακό ΕΑΠ)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:40:25 πμ »
και εχω το ιδιο διλημμα...αλλα ως πε06.
μεταπτυχιακο στη διδακτικη (που ομως δεν ειμαι σιγουρη οτι θα καταφερω να μπω;) ή στην εκπαιδευση ενηλικων (που εχω γινει προς το παρον δεκτη, στο ανοικτο με διδακτρα ομως)

πως ειναι τα πραγματα στον ιδιωτικο οσον αφορα την εκπαιδευση ενηλικων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160997
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.