*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635158 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theano_pe02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #504 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 11:12:47 πμ »
Καλα για το φορουμ δεν εχω λογια να περιγραψω την χαρα μου που το ανακαλυψα -εντελως τυχαια-  :D Οσο για επιμονη, δυναμη, κουραγιο,θεληση και πεισμα...θα καταβαλω τα μεγιστα απο μερους μου και... ο Θεος βοηθος!!! :-[
theano ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:05 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #505 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 05:17:03 μμ »
Συμφωνω κι εγω απολυτα με marita και πιστευω οτι την επομενη φορα 2008 θα ειναι λιγο τσιμπιμένα.αυτα του 2006 ηταν "τι κανει νιαου νιαου στα κεραμύδια".
Εκεινο που θα προτεινα ειναι να πει ο καθενας μας πια βιβλια θεωρει πιο κατάλληλα για μια σωστη προετοιμασια. κυκλοφορουν εκατονταδες στο εμποριο αλλα πολυ λιγα ειναι τα "καλα".Εννοειται πως "καλο" βιβλιο θεωρουμε αυτο που εχουμε ηδη διαβασει για παλαιότερους διαγωνισμους και πιστευουμε οτι αξίζει τον κοπο να το ξαναδιαβασουμε.
Να κανουμε λοιπον μια λιστα με 4-5 πολυ καλα βιβλια.
Ας αρχισω πρωτος. Λοιπον, προτεινω το " Η Σχολική Τάξη" του Η.Ματσαγγούρα.
και το "Παιδαγωγικα - Διδακτική" του Χρήστου Κάτσικα.
          Καλημερα σε όλους.

Για Σχολική Τάξη συμφωνώ απόλυτα αλλά θεωρώ καλά και τις Στρατηγικές Διδασκαλίας Ματσαγγούρα  και Ψυχολογία Εκπαιδευτικών του Φοντάνα

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #506 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 09:11:19 μμ »
εμενα για διδακτικη μου αρεσε πολυ της αιμιλιας βλαχογιαννη καθως και της ποπης πηγιακη. βρηκα και ενα αλλο που μου φανηκε καλο του ασπρουλακη που λεγεται συμβολη στη διδακτικη των φιλολογικων μαθηματων. δεν ξερω αν ειναι τοσο καλο δεν το χω διαωασει ακομα αλλα φαινεται πολυ κατατοπιστικο

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #507 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 12:15:18 πμ »
παιδαγωγικά : Κρουσταλλάκης, καλός , σαφής, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο βιβλίο (ποτέ μόνο ένα, αλληλοσυμπληρώνονται) από τα παραπάνω προτινόμενα, νομίζω είναι το ιδανικό. Έτσι έγραψα σχεδόν 90, αλλά τα ερωτήματα ήταν πανεύκολα, έτσι κι αλλιώς ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:05 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #508 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 06:27:16 μμ »
παιδαγωγικά : Κρουσταλλάκης, καλός , σαφής, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο βιβλίο (ποτέ μόνο ένα, αλληλοσυμπληρώνονται) από τα παραπάνω προτινόμενα, νομίζω είναι το ιδανικό. Έτσι έγραψα σχεδόν 90, αλλά τα ερωτήματα ήταν πανεύκολα, έτσι κι αλλιώς ...

Κρουσταλλάκη είχα και γω στο Πανεπιστήμιο αλλά στον προηγούμενο ΑΣΕΠ διάβασα Ματσαγγούρα Σχολική Τάξη Φοντάνα Ψυχολογία Εκπαιδευτικών και Χέρμπαρτ εφηβική ηλικία .Τελικά πήρα 93 αλλά όπως είπες και συ ήτανπολύ εύκολα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #509 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 09:02:44 πμ »
Καλημερα σε ολους.
Παιδια, ακουσα κατι χτες και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας αν αληθευει ( θα ξερουν, κυριως,αυτοι που εδωσαν πανω απο 3 φορες)
Ακουσα, λοιπον, οτι η υλη του ασεπ αλλαξει μετα απο καθε δευτερο διαγωνισμο. δηλ
οτι και στον επόμενο του 2008 η υλη θα ειναι η ιδια με αυτη του 2006 και οτι στο διαγωνισμο του 2010 παλι θα αλλάξει!
γνωριζει κανεις κατι.πως μπορουμε να το ψαξουμε? υποθετω βλεποντας την υλη του ασεπ απο το 1998 δλδ τις χρονιες 1998,2000,2002,2004.
γιατι αν κατι τετοιο ισχυει τοτε μπορουμε να αρχισουμε διαβασμα απο πιο νωρις.
(Το εμαθα απο καποια συναδελφο μας που διοριστηκε κι αυτη μεσω ασεπ το 2002)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #510 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 09:22:08 πμ »
Καλημέρα,

αν θυμάμαι, το 2004 ήταν στην ύλη της Ιστορίας ένα σχολικό βιβλίο από επιλεγόμενο μάθημα της Β' Λυκείου. Στο διαγωνισμό του 2002 δεν ήταν στην ύλη (ίσως δεν είχε καν εκδοθεί αυτό το βιβλίο βέβαια..). Εν τω μεταξύ, στα Νεοελληνικά κείμενα έχω την εντύπωση πως κάθε φορά τα ονόματα των λογοτεχνών είναι διαφορετικά.
Από αρχαία, είναι στάνταρ πάντα στην ύλη ο Όμηρος και πέφτει πάντα ερώτηση πολλαπλής επιλογής από λυρικούς (καρατσεκαρισμένο..)
Από ΝΕΛ πέφτουν πάντα ερωτήσεις από εισαγωγές των σχολικών αλλά ακόμη κι από την υποσημειώσεις που βρίσκονται κάτω απ' τα κείμενα.
Από Ιστορία, με κάποιον τρόπο έχουν πάντα μέσα στην ύλη τους χρόνους από β' παγκόσμιο κ.ε.
Μπορεί και να κάνω λάθος , ας με διορθώσει κάποιος με πιο σαφή αντίληψη.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #511 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 09:42:43 πμ »
Συμφωνω με tihea,απόλυτα.θα προσθεσω απο 1909 και μετα η ιστορια ειναι στανταρ.
εδω ομως προκύπτει το ερώτημα, ποια γεγονότα?εσωτερικης κ εξωτερικης πολιτικης ή μονο εξωτερικης(οπως ηταν η περσυνή)? οπως και να εχει η εξωτερικη ειναι παντα μεσα (καρατσεκαριμενο).
επιπλεον, αυτο που θα πρεπει να μας κανει υποψιασμενους ειναι οτι η περσυνή δεν ηταν προσδιορισμενη μεσα απο τα σχολικα βιβλια αλλα ο καθενας εψαχνε απο που θα διαβασει.και σε αυτες τις περιπτωσεις οσο κι να διαβαζει καποιος παντα μα παντα νομιζει οτι δεν ειναι καλύμενος απολυτα.(την ιδια αισθηση δεν την εχεις με τα σχολικα )
ετσι, νομιζω οτι τουλάχιστον στην ιστορια δεν θα υπαρξουν αλλαγες τουλαχιστον για του χρονου.
στη λογοτεχνια παλι πιστευω οτι δεν θα ειναι οι ιδιοι λογοτεχνες τουλαχιστον οχι ολοι, καποιοι θα ειναι ξανα(ισως καβαφης) καποιοι θα μπουν για πρωτη φορα.
απο αρχαια πιστευω οτι επιταφιος και αντιγονη ειναι στανταρ καθε χρονια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #512 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 11:22:09 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Μικροδιαφορές στην ύλη υπάρχουν κάθε χρονιά και ειδικά στην ιστορία τίποτα δεν είναι σαφές και συγκεκριμένο, ούτε τα βιβλία δεν είναι καν σταθερά.Στα νέα φαίνινται πιο συγκεκριμένα τα πράγματα με σταθερή γραμματολογία που καλύπτει τα σχολικά βιβλία και εναλασσόμενους συγγραφδείς με σταθερή αξία τον Καβάφη. Κάτι αντίστοιχο στα αρχαία με τον Όμηρο. Πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει και η ύλη του γνωστού στα αρχαία. Εδώ γίνονται οι λιγότερες διαφοροποιήσεις συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #513 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 04:09:29 μμ »
Επειδη, η εγκαιρη ανακοινωση της υλης αποτελει "παγιο" και καθολικο αιτημα μας
νομιζω οτι το να περιμενουμε και τη συνελευση της θεσ/νικης δεν εχει κανενα νοημα (τουλαχιστον στην προταση μας αυτη,οσο αφορα την υλη).
σκεπτομαι πως μεχρι να γινει η συνελευση της θεσ/νικης (βλ. φλεβαρη, οι αναβολες ειναι δεδομενες) και εως να συνταχθει και να σταλει και να φτασει το κειμενο στα χερια (για να μη πω στα συρταρια ) των υπευθύνων θα μας βρει Απριλης. δηλαδή χρονικα κοντα στην ουτως ή αλλως ανακοινωση της υλης. αρα πιασ'το αβγο και κούρευτω.
δεν ξερω αν συμφωνειτε.(αυτη η υλη μας εχει γινει βραχνας)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #514 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 06:13:15 μμ »
εχει δικιο ο μαρκος. ας στειλουμε την επιστολη στο υουργειο για να μαστε ετοιμοι νωριτερα

Αποσυνδεδεμένος maro.papad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #515 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 06:13:01 μμ »
Γεια σας, είμαι νέα στο site και σας αξίζουν συγχαρητήρια.

Έθεσα ένα ερώτημα στο forum "Διάφορα θέμετα για την εκπαίδευση" σχετικά με τον εκπαιδευτικό που πάσχει από επιληψία( ελαφριάς μορφής χωρίς συμπτώματα, με επιτυχή θεραπευτική αγωγή) και θα σας παρακαλούσα όποιος γωρίζει σχετικά με το θέμα , να δει το ερώτημα και να μου απαντήσει , μιας και μία ενημέρωση θα ήταν "τρομερά βοηθητική " για μένα.


Συγγνώμη για την παρεμβάση, απλά βρίσκομαι σε δύσκολη θέση και παρά τις προσπάθειες μου στο ιντερνετ δεν καταφερα να βρω κάτι να ενημερωθώ.


Συγγνώμη,

Με εκτίμηση

Μαρω.παπαδ

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #516 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 11:09:45 μμ »
Πιστεύω ότι στα παιδαγωγικά η καλύτερη προετοιμασία γίνεται με ένα καλό corpus με θέματα από διαφορετικά συγγράμματα, δεν έχω βρεί κάποιο βιβλίο προετοιμασίας απ΄όλα αυτά που κυκλοφορούν που να μας καλύπτουν ως ένα και μοναδικό για όλα τα θέματα. πχ αξιολόγηση στην εκπαίδευση το λέει ο ένας καλύτερα από τους άλλους. Το corpus αυτό δεν πρέπει να ξεπερνάει κατά τη γνώμη μου τις 200-300 σελίδες, οπότε πιστεύω καλύτερα είναι να προτείνουμε βιβλιογραφία για θέματα και όχι για όλο το αντικείμενο. Προτείνω λοιπόν Καψάλη μόνο για την αξιολόγηση, Ματσαγγούρα για σχολική πειθαρχία, για τρόπους-μορφές-μεθόδους και για θεωρητικές σχολές  πχ Τραλιάνο(ίσως και κάποιο άλλο).

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #517 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 06:51:31 μμ »
Υπάρχει κάποιος που έχει ξαναδώσει ΑΣΕΠ κι έχει ήδη αρχίσει συστηματικό διάβασμα για τον επόμενο;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.