*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτή τιμωρία  (Αναγνώστηκε 10613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 10:28:47 μμ »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:17 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 10:30:58 μμ »
το βιντεο ειναι απο την εποχη που πηγαινε δημοτικο ο Landau?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 11:01:01 μμ »
Xristina προσπαθησε να ηρεμησεις και ν'αφησεις οσο γινεται πισω σου το περιστατικο.Εχεις να σκεφτεις και το μωρο σου.Οσον αφορα τη μητερα, δεν πιστευω οτι θα ερθει ναμιλησετε.Επελεξε να κινηθει πλαγιως.Μηπως ειναι πολυ ανησυχο το παιδι της και το ξερει και η ιδια;
Ξερω περιπτωση δασκαλας που σε τμημα της γ' δημοτικου(να το 'χει η ταξη;) εκτος απο τιμωρια(50 φορες τη φραση Δε θα ξανακανω φασαρια) ειχε βαλει και θεμα εκθεσης Γιατι κανω φασαρια και στεναχωρω την κυρια μου;.Καπως φανηκε στους γονεις αλλα το ξεπερασαν γρηγορα.Δεν πηγαν ουτε στο συμβουλο ουτε στο διευθυντη.Φαινεται ποτε ενας ανθρωπος εχει μια ατυχη στιγμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2012, 11:06:37 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 11:52:03 μμ »
Αυτο με την Εκθεση, παρα πολυ έξυπνο !  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:17 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 12:04:00 πμ »
http://www.youtube.com/watch?v=PIoj8kxp6ec

αυτός ο εκπαιδευτικός θα είχε θέση στο σύγχρονο σχολείο που οραματίζεται η super μαθητο-εγωκεντρική παιδαγωγική;

εγώ πάντως του βγάζω το καπέλο! πέσ' τα  Χρυσόστομε!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2012, 12:06:26 πμ από ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 12:07:29 πμ »
Εγώ πάλι ξέρω δασκάλα που συνέστηνε στα παιδιά να πίνουν χαμομήλι δυο φορές την ημέρα, αλλιώς να μην έρχονται στο σχολείο! ;D ;D ;D

Άμοιρα παιδιά. Τι να κάνουν κι αυτά που είναι συνέχεια κλεισμένα σπίτι τους αντί να παίζουν και να εκτονώνουν την ενέργειά τους σε καμιά πλατεία. Βιώνουν και από πάνω την απόγνωση ή τους καβγάδες των γονιών τους λόγω κρίσης...
Και άμοιροι δάσκαλοι που φορτώνονται συνέχεια τις αμαρτίες άλλων και πρέπει να βγάζουν το φίδι από την τρύπα. ::)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:35:26 μμ »
Δηλαδή, εγώ που βάζω τιμωρία και στο Λύκειο, λειτουργώ αντιπαιδαγωγικά; ;D

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:04:40 μμ »
Διδάσκεις αγγλικά???
Αν ναι όλοι ξερουμε πώς αντιμετωπίζουν τις ειδικότητες οι δάσκαλοι στα δημορικά , πόσο μάλλον οι γονεις των μαθητών!!!
Εγω λέω να μην σκας...κ πολύ ασχολήθηκες που το έγραψες κι όλας ....
Σιγά.... !

Ακριβώς το κατάλαβες Αγγλικά διδάσκω...οπότε κατάλαβες. Η συγκεκριμένη μαμά είχε παρέμβει και στη διδασκαλία μου. Είπε στο παιδί  να μου πει να γράφω στον πίνακα την προφορά κάθε νέας λέξης που μαθαίνουμε για να την αντιγράφουν τα παιδιά τύπου book =βιβλίο =(μπουκ) όπως λέει κάνουν στο φροντιστήριο!!! Της εξήγησα γραπτώς (αφού πάλι δεν με βρήκε προσωπικά) για ποιόυς λόγους δεν το έχω κάνει αυτό ποτέ και γιατί δεν πρόκειται να το κάνω και η απάντηση της ήταν πως είμαι τεμπέλα!! Που έχω αντιγράψει το υλικό του CD του Magic Book σε 40 CD για το 2 τμήματα τρίτης που έχω φέτος και σε όσα παιδιά δεν είχαν λεφτά για το CD-ή έτσι μου είπαν -αγόρασα CD εγώ για να βεβαιωθώ ότι το έχουν όλοι και ακούν σωστά την προφορά από εκεί όχι μόνο στην τάξη αλλά και στο σπίτι!!Είπε ότι δεν είναι δουλειά τους να ακούνε το CD στο σπίτι και ότι γι αυτό το λόγω υπάρχω εγώ. Μετά από αυτό δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με τη συγκεκριμένη "κυρία"
Ευτυχώς ο σύμβουλος που με βρήκε την Παρασκευή  ήταν σωστός, πολύ ήπιος και συνεργάσιμος και έδειξε αρκετή κατανόηση. Βέβαια μου είπε να μη το ξανακάνω κλπ κλπ μπήκε και ο ίδιος να δει την τάξη και κατάλαβε αμέσως την κατάσταση. Από ότι λέει είπε και στους συγκεκριμένους γονείς να μην τον ξαναενοχλήσουν αν δεν μιλήσουν πρώτα με μένα.
Ευχαριστώ συνάδερφοι για τα σχόλια σας και την εποικοδομητική κριτική σας.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:11:04 μμ »
Να είσαι καλά γλυκιά μου!
Να προσέχεις να μην σε στενοχωρούν οι (κατίνες) μανάδες των μαθητών.

Με το καλό να δεχτείς το νέο μέλος της οικογένειας!  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:18:33 μμ »
xristina_sk,
συγνώμη, συνάδελφε, αλλά καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ τη συμπεριφορά της μαμάς, τη δικαιολογώ και πραγματικά -χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιδικία μαζί σου ή να σε προσβάλω- απορώ πώς σου ήρθε κάτι τέτοιο να κάνεις! Το θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος το να συνδέουν τα παιδιά τη μάθηση με την αγγαρεία. Τα λάθη, βέβαια, ανθρώπινα είναι αλλά κοίταξε να βρεις τρόπο να επανορθώσεις. Μια "συγνώμη" θα ήταν ίσως μια καλή αρχή...
Φιλικά...
Fotini συγχαρητήρια που κάνεις αυτή τη δουλειά και δεν έχεις ποτέ φτάσει στα όρια σου και δεν έχεις ποτέ χάσει τον έλεγχο. Εγώ είμαι νέα συνάδερφος σχετικά σε δημοτικά - 3 χρόνια - και ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να κρατώ ήρεμα 23 8χρονα παιδιά και ταυτόχρονα την ηρεμία μου ανάμεσα σε 23 8χρονα παιδιά που κάνουν Αγγλικά την 6η και 7η! ώρα επειδή η Διαμαντοπούλου είχε την έμπνευση να σχολάει όλο το "Νέο Σχολείο" κάθε μέρα στο 7ωρο. Υπ όψιν όταν έχουν κάνει Γυμναστικά και ζωγραφική πιό πριν και η Δασκάλα της τάξης έχει φύγει από τις 12.30 από το σχολείο τα Τριτάκια δεν έχουν καμία όρεξη να κάνουν μάθημα την τελευταία ώρα. Εδώ τα Λυκειόπαιδα δεν την παλεύουν με τα 7ώρα!! Δεν λέω ότι έχω δίκιο-άδικο είχα-αλλά λέω ότι είμαι άνθρωπος κι εγώ. Συγνώμη θα ζητήσω μόνο εάν έρθει η συγκεκριμένη μητέρα να με δει επιτέλους προσωπικά. Καλά δεν έχει περιέργεια να δει τη φάτσα του ανθρωπόμορφου τέρατος που βάναυσα καταπόνησε τα παιδικά χεράκια βάζοντας τους να γράψουν 50 φορές τη φράση "Στο μάθημα των Αγγλικών κάνω ησυχία όπως και στα υπόλοιπα μαθήματα" από Πέμτη για Δευτέρα!;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:21:28 μμ »
Γιατί και σε ποιον απολογείσαι, κοριτσάκι μου; Εμείς νομίζεις ότι μπαίνουμε σε άλλα σχολεία και δεν ξέρουμε τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:34:53 μμ »
Να είσαι καλά γλυκιά μου!
Να προσέχεις να μην σε στενοχωρούν οι (κατίνες) μανάδες των μαθητών.

Με το καλό να δεχτείς το νέο μέλος της οικογένειας!  :)
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γραπτή τιμωρία
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:45:52 μμ »
[disclaimer: εγώ δεν έχω σπουδάσει παιδαγωγική. Η άποψή μου στηρίζεται στην περιορισμένη εμπειρία μου και στην λογική μου.]

Η μεγαλύτερη ένσταση της fotini18 ήταν ότι τα παιδιά μπορεί να συνδέσουν την μάθηση με την αγγαρεία. Και σε αυτό νομίζω δεν διαφωνεί κανένας. Σε μία τέτοιου είδους τιμωρία (πολλαπλή αντιγραφή) έχει σημασία ΤΙ θα ζητήσεις από τα παιδιά να αντιγράψουν. Είναι άλλο να ζητήσεις να γράψουν 20 φορές την άσκηση που τους έβαλες για το σπίτι (σύνδεση μάθησης-αγγαρείας) και άλλο να ζητήσεις να γράψουν μία πρόταση άσχετη με το μάθημα μεν, σχετική με το παράπτωμά τους δε (πχ "η τάξη έχει κανόνες και έχω υποσχεθεί να τους τηρώ"). Το πρώτο φαντάζομαι ότι είναι λάθος, το δεύτερο δεν νομίζω ότι θα κάνει στο μυαλό των παιδιών την αντιστοίχηση ότι η διαδικασία της μάθησης είναι μία αγγαρεία (αν και κακά τα ψέματα η διαδικασία της μάθησης είναι κατά κανόνα μη ευχάριστη. Τα αποτελέσματα της διαδικασίας αυτής είναι που είναι ευχάριστα).
Από εκεί και πέρα, η στέρηση διαλείματος είμαι σίγουρη ότι νομικά δεν καλύπτεται από πουθενά, αλλά επειδή όπως προειπώθηκε "άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη", νομίζω ότι όσοι έχουν δουλέψει σε δημοτικό ξέρουν πως είναι μία από τις πιο αποτελεσματικές τιμωρίες για τα παιδιά αυτής της ηλικίας.

Η συγκεκριμένη τιμωρία πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καταταγεί στην κατηγορία των τιμωριών που μπορεί να κάνουν ένα παιδί, έστω και ευαίσθητο, να φοβηθεί το σχολείο ή την δασκάλα (όπως είναι πχ οι σωματικές τιμωρίες ή οι βρισιές). Το ότι μερικά παιδιά έχουν μεγάλη ευαισθησία δεν σημαίνει ότι στα συγκεκριμένα πρέπει να τα έχουμε "μη στάξει και μη βρέξει", αλλά ότι πρέπει να καταβάλουμε μία προσπάθεια παραπάνω στο να τα βοηθήσουμε να μάθουν τα ίδια να κοντρολάρουν την ευαισθησία τους έτσι ώστε να μην την καταπιέζουν μεν, να μπορούν να εντάσονται στο κοινωνικό σύνολο δε.

Εγώ προσωπικά εάν ένιωθα άσχημα για κάποια τιμωρία που θα είχα επιβάλλει στα παιδιά θα αναφερόμουν στο γεγονός με την φράση "λυπάμαι πολύ που την προηγούμενη φορά ...τάδε τάδε... αλλά πρέπει να καταλάβετε ότι εδώ είναι τάξη και γίνεται μάθημα και εσείς είσαστε μαθητές και πρέπει να φέρεστε ανάλογα και σύμφωνα με τους κανόνες που έχουμε συμφωνήσει. Σας παρακαλώ μην με αναγκάσετε πάλι να σας επιβάλω παρόμοια τιμωρία γιατί με στενοχωρεί πολύ".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160478
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.