*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 734539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1204 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:55:44 μμ »
Όχι βέβαια, θα βγει εγκύκλιος για την ενισχυτική και θα δηλώσουμε προτιμήσεις... αρκεί να μην επιλέγουμε ένα σχολείο μόνο όπως πέρσι. Η σειρά θα τηρηθεί όμως από τον πίνακα αναπληρωτών, αν όμως μείνει ένα σχολείο για επιλογή η σειρά του πίνακα έχει ελάχιστη πρακτικά σημασία!

Πιστεύω ότι όντως είναι άκυρο το δημοσίευμα...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1205 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:09:32 μμ »
Δεν είναι άκυρο, μας προετοιμάζει για το μέλλον. Κάποια στιγμή θα πρέπει να δοθεί η ευκαιρία να εργαστούν και οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1206 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:14:56 μμ »
Δηλαδή αν σας πουν ή 490 ευρώ και δηλώνετε όλη την περιοχή που θέλετε ή ένα σχολείο(που μπορεί να έχει πχ 4 ώρες  με ούτε 300 ευρώ, με λιγότερες πιθανότητες πρόσληψης) ή τίποτα, τι θα διαλέξετε?

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1207 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:19:28 μμ »
Κι εγώ ελπίζω η ενισχυτική να μην ενταχθεί στην κοινωφελή, αλλά μη το αποκλείουμε κιόλας...Τη χρονιά που μας πέρασε και δε με πήραν αναπληρώτρια, είχα κάνει τα χαρτιά μου και για τη κοινωφελή του ΙΝΕ ΓΣΕΕ. Τελικά δούλεψα 5μηνο στο πρόγραμμα "Ενισχυτική Διδασκαλία, Δημιουργική Απασχόληση και Αθλητισμός" και ήμουν 8ωρο σε 4 σχολεία για 625 ευρώ, τώρα θα τα κάνουν 470 κάτι. Επομένως, έχει ήδη γίνει πρόβα generale για κάτι τέτοιο, απλά την εποπτεία την είχαν οι διευθύνσεις εκπαίδευσης των δήμων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1208 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:28:50 μμ »
Να σημειωθεί ότι στην κοινωφελή ήμουν από τις 13.30 στο σχολείο και σχολούσα 21.30, ανεξάρτητα από τις ώρες διδασκαλίας που ήταν 5 την ημέρα και περνούσαν κάπου κάπου και για έλεγχο. Και είχαν αντίστοιχα προγράμματα και στη β/θμια και στην α/θμια. Δε δικαιούμουν καμία άδεια, και μόνο 5 αδικαιολόγητες απουσίες αλλιώς λύεται η σύμβαση. Στην περίπτωση των δικαιολογημένων προσκόμιζες χαρτιά π.χ. από γιατρό αλλά πάλι δεν τις πληρωνόσουν...Άθλιες συνθήκες μεσαίωνα

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1209 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:29:46 μμ »
Τonik μου , που καταντησαμε στα ποδια της ενισχυτικης για 8ωρο αν μας παρουν???και πόσα ευρω στην τσεπη...

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1210 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:36:08 μμ »
Αν γίνει με αυτό τον τροπο θα δουλέψουν όσοι έχουν παιδια χαμηλό εισόδημα και είναι τρία τουλάχιστον χρόνια άνεργοι ! Αρα θα δουλέψουν οι πενηνταρηδες που δεν έχουν ιδέα από σχολείο ! Ποιος νέος θα δουλέψει έτσι ! Θα γίνει σαν την ΠΔΣ που είχαν πάρει με βάση το έτος κτήσης πτυχίου !

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1211 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:39:40 μμ »
Κι εγώ ελπίζω η ενισχυτική να μην ενταχθεί στην κοινωφελή, αλλά μη το αποκλείουμε κιόλας...Τη χρονιά που μας πέρασε και δε με πήραν αναπληρώτρια, είχα κάνει τα χαρτιά μου και για τη κοινωφελή του ΙΝΕ ΓΣΕΕ. Τελικά δούλεψα 5μηνο στο πρόγραμμα "Ενισχυτική Διδασκαλία, Δημιουργική Απασχόληση και Αθλητισμός" και ήμουν 8ωρο σε 4 σχολεία για 625 ευρώ, τώρα θα τα κάνουν 470 κάτι. Επομένως, έχει ήδη γίνει πρόβα generale για κάτι τέτοιο, απλά την εποπτεία την είχαν οι διευθύνσεις εκπαίδευσης των δήμων...
Συνάδελφε,πώς κλήθηκες εκεί; με σειρά από τον πίνακα ή κοινωνικά κριτήρια;Ευχαριστώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1212 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:40:26 μμ »
Καρντάσι eri02, έτσι ακριβώς! Και έχει και χειρότερα...ανεργία και χωρίς ταμείο ανεργίας...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1213 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:42:17 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες, αλλά όντως πάει με μόρια και κοινωνικά κριτήρια. Εγώ είχα μόρια από το παιδί, την ανεργία και το χαμηλό εισόδημα, αλλά είμαι 28 χρονών. Κι έχω εργαστεί στο παιδείας, απλά λόγω επιλογών τα 2 τελευταία χρόνια με προσπερνά ο πίνακας...Φέτος, από ό,τι διάβασα θα πρέπει το ελάχιστο να έχει κανείς 4 μήνες ανεργία για να συμμετάσχει κι έχουν μπει πιο αυστηρά κοινωνικά κριτήρια μονογονεϊκές κτλ Πάντως ομολογουμένως ήμουν η πιο μεγάλη, τα άλλα ήταν πιτσιρίκια που μόλις είχαν τελειώσει τη σχολή. Εγώ το ξαναλέω εύχομαι να μη μπει το παιδείας στην κοινωφελή, απλά εξήγησα τι θα σημαίνει αυτό αν τυχόν γίνει κι ελπίζω να διαψευστώ

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1214 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:44:34 μμ »
Αν γίνει με αυτό τον τροπο θα δουλέψουν όσοι έχουν παιδια χαμηλό εισόδημα και είναι τρία τουλάχιστον χρόνια άνεργοι ! Αρα θα δουλέψουν οι πενηνταρηδες που δεν έχουν ιδέα από σχολείο ! Ποιος νέος θα δουλέψει έτσι ! Θα γίνει σαν την ΠΔΣ που είχαν πάρει με βάση το έτος κτήσης πτυχίου !

Η ΠΔΣ μόνο για ένα χρόνο ήταν με έτος κτήσης πτυχίου. Ολα τα υπόλοιπα χρόνια ήταν με "απροσδιόριστα κριτήρια". Και αυτοί που δούλεψαν τότε στην ΠΔΣ αλλά και στην κοινωφελή εργασία πέρσι ήταν κατά κύριο λόγο νέοι γιατί μοριοδοτούνταν περισσότερο οι κάτω των 30.

Αποσυνδεδεμένος sxetikotita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (δημόσια και ιδιωτική)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1215 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:47:20 μμ »
Να σας πω ότι όσα παιδιά κατάφεραν και δούλεψαν στην ενισχυτική διδασκαλία(γιατί πολλές τοπικές κοινωνίες δε τους επέτρεψαν καν να μπουν στα σχολεία)  μέσω κοινωφελούς το μόνο που έπαιρναν ήταν τα 625€ εμπειρία και αυτή η προυπηρεσία δεν φάνηκε πουθενά ( πολύ σωστά δεν φάνηκε γτ δεν ήταν μέσω Υ.Παιδείας). Αφού το υπουργειο δε μπορεί να πάρει μόνιμους ή να πληρώσει αναπληρωτές δεν μου φαίνεται παράξενο να καλύψει τα κενά χρησιμοποιώντας εκπαιδευτικούς από την κοινωφελή.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1216 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:52:32 μμ »
Εννοείται πως αυτή η προϋπηρεσία δε θα φανεί πουθενά, αφού η πρόσληψή όλων στην κοινωφελή γίνεται ως ανειδίκευτος εργάτης!!! Με αυτή την ιδιότητα κατατέθηκε η πρόσληψη στον οαεδ για να δικαιούμαστε το κατώτατο και απλά δώσαν ένα χαρτί που έλεγε ότι ανεξάρτητα από το τι λέει η πρόσληψη η πραγματική ειδικότητα του ωφεφελούμενου (κι όχι εργαζόμενου) είναι η τάδε. Εννοείται τους συμφέρει η κοινωφελής, μειώνεται εικονικά η ανεργία για 5 μήνες, δε βγαίνεις ταμείο, δεν έχεις δικαιώματα ούτε τίποτα. Εγώ πήγα από ανάγκη και θα ξανακάνω χαρτιά γιατί μπροστά στην ανεργία έστω και οι 5 μήνες θα μου δώσουν μια ανάσα, αν με πάρουν

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1217 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:55:46 μμ »
Στην ΠΔΣ δούλεψαν κάτι γεροντια ! AngieP06 ήσουν η μεγαλύτερη γιατί όλοι οι άλλοι δούλεψαν στο παιδείας !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160695
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.