*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 734544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2828 στις: Μάρτιος 22, 2014, 07:06:22 μμ »
jaK αυτά τα λέει η διεύθυνση. Γενικώς άλλα λέει η διεύθυνση και άλλα ο κάθε υπάλληλος του υπουργείου.

Ακριβώς επειδή είναι δικαιολογίες γι`αυτό δε συμπίπτουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2829 στις: Μάρτιος 22, 2014, 08:25:56 μμ »
Καλά είναι πάντως να καταγγείλουμε οποιονδήποτε ξεπερνά το προβλεπόμενο όριο.
Απλώς απάντησα για τις ώρες που ανάφερε ο συνάδελφος ότι κόβονται από το σύστημα και αυτό ισχύει για τους ωρομίσθιους και μόνο. Δεν επαινώ κανένα βυσματούχο που παραβαίνει το νόμο. 

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2830 στις: Μάρτιος 23, 2014, 09:10:27 πμ »
Έστω ότι βρισκόμαστε σε πολύ δυσπρόσιτο όμως σχολείο σε νομό με ελάχιστη συμμετοχή από την πλευρά των καθηγητών (έχω δει πολλές ΔΔΕ που πήραν μαθηματικούς από τον πίνακα Γ...).
Έστω ότι τα παιδιά θέλουν να κάνουν φυσική ή χημεία, αλλά δεν υπάρχει καθηγητής να πάει.

i. είναι κρίμα τα παιδιά να μείνουν χωρίς μάθημα
ii. είναι επίσης κρίμα αυτός που τρέχει εκεί, να κάνει το επιπλέον μάθημα με β ανάθεση και να μείνει απλήρωτος και χωρίς αυτό το 2ο δεκαδικό στα μόρια προυπηρεσίας (η οποία δεν μετράει) που θα πάρει αυτές τις 7 εβδομάδες που θα γίνει η ενισχυτική. Γιατί με μια και με με δυο ώρες επιπλέον δεν είναι ότι θα ανέβει και καμιά 300αριά θέσεις.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2831 στις: Μάρτιος 23, 2014, 02:32:29 μμ »
Έστω ότι βρισκόμαστε σε πολύ δυσπρόσιτο όμως σχολείο σε νομό με ελάχιστη συμμετοχή από την πλευρά των καθηγητών (έχω δει πολλές ΔΔΕ που πήραν μαθηματικούς από τον πίνακα Γ...).
Έστω ότι τα παιδιά θέλουν να κάνουν φυσική ή χημεία, αλλά δεν υπάρχει καθηγητής να πάει.
Γιατί με μια και με με δυο ώρες επιπλέον δεν είναι ότι θα ανέβει και καμιά 300αριά θέσεις.
Από την στιγμή που δεν έγιναν προσλήψεις με τη σειρά πανελλαδικά, είναι άδικο ορισμένοι να δουλέψουν περισσότερο και να ανταμειφθούν για τις συγκεκριμένες ώρες. Αρκετές περιοχές πήραν μαθηματικούς  από το τέλος του πίνακα Γ χωρίς να είναι δυσπρόσιτες περιοχές, Δράμα, Σέρρες, Κιλκίς, Ανατολική αττική, Λάρισα (όπου υπάρχουν και κενές θέσεις).Στην  Κοζάνη, Πιερία, οι θέσεις ήταν ελάχιστες και δεν μπορούσαν  να κάνουν αίτηση και στη Λάρισα καθώς ανήκουν σε διαφορετική περιφέρεια! ???
Δεν πρέπει να αποκλείσουμε και όσους επιθυμούσαν να δουλέψουν οπουδήποτε, όταν μας υποχρεώνουν να πάμε σε κάθε διδε ξεχωριστά δυο τουλάχιστον φορές, πως περίμεναν να καλυφτούν με αυτό τον τρόπο οι θέσεις. >:(
Στον πίνακα Γ υπάρχουν μαθηματικοί που έχουν πολλά χρόνια το πτυχίο και στον πίνακα Β ορισμένοι έχουν μόρια είτε από τον ασεπ του 2008 είτε από την πδς με πτυχίο το 2008-2009. Το 0,01 μόριο είναι αρκετό για να ανέβουν ως και 1700 θέσεις… Αποτελεί το μοναδικό κριτήριο για την τοποθέτηση σε σκεδ.
Το 2013 δεν μίλησε κανείς δεν μέτρησαν και τα μόρια, φέτος είναι για δυο μήνες, την επόμενη χρόνια τι θα γίνει? θα βρεθούν επιτήδειοι που θα φανέ τις θέσεις ποντάροντας σε συγκεκριμένες περιοχές! Κάποια μέρα όμως θα πρέπει να τελειώσει αυτή η ιστορία. Πόσο υπομονή να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:52 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2832 στις: Μάρτιος 23, 2014, 03:31:34 μμ »
Δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε για την Ενισχυτική ούτε για το Κοινωνικό φροντιστήριο να γίνονται ξεχωριστές αιτήσεις, οι αιτήσεις που κάνουμε το καλοκαίρι όπου δηλώνουμε και την πρόθεσή μας για μειωμένου ή για ωρομισθιοι είναι αρκετές. Δεν καταλαβαίνω τι μας μπλέκουν και μας τρέχουν όλη την ώρα ενώ έχουν κάνει ένα σωρό προσλήψεις μέσω ΕΣΠΑ από τους κανονικούς πίνακες. Προσλήψεις για όλα τα προγράμματα από ένα πίνακα. Τέλος. Ολα τα άλλα είναι ύποπτα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2833 στις: Μάρτιος 23, 2014, 04:24:28 μμ »
Τέλος. Ολα τα άλλα είναι ύποπτα.

Κι εγώ νόμιζα ότι ήμουν η μόνη κακοπροαίρετη εδώ μέσα ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2834 στις: Μάρτιος 23, 2014, 05:32:57 μμ »
Από την στιγμή που δεν έγιναν προσλήψεις με τη σειρά πανελλαδικά, είναι άδικο ορισμένοι να δουλέψουν περισσότερο και να ανταμειφθούν για τις συγκεκριμένες ώρες. Αρκετές περιοχές πήραν μαθηματικούς  από το τέλος του πίνακα Γ χωρίς να είναι δυσπρόσιτες περιοχές, Δράμα, Σέρρες, Κιλκίς, Ανατολική αττική, Λάρισα (όπου υπάρχουν και κενές θέσεις).Στην  Κοζάνη, Πιερία, οι θέσεις ήταν ελάχιστες και δεν μπορούσαν  να κάνουν αίτηση και στη Λάρισα καθώς ανήκουν σε διαφορετική περιφέρεια! ???
Δεν πρέπει να αποκλείσουμε και όσους επιθυμούσαν να δουλέψουν οπουδήποτε, όταν μας υποχρεώνουν να πάμε σε κάθε διδε ξεχωριστά δυο τουλάχιστον φορές, πως περίμεναν να καλυφτούν με αυτό τον τρόπο οι θέσεις. >:(
Στον πίνακα Γ υπάρχουν μαθηματικοί που έχουν πολλά χρόνια το πτυχίο και στον πίνακα Β ορισμένοι έχουν μόρια είτε από τον ασεπ του 2008 είτε από την πδς με πτυχίο το 2008-2009. Το 0,01 μόριο είναι αρκετό για να ανέβουν ως και 1700 θέσεις… Αποτελεί το μοναδικό κριτήριο για την τοποθέτηση σε σκεδ.
Το 2013 δεν μίλησε κανείς δεν μέτρησαν και τα μόρια, φέτος είναι για δυο μήνες, την επόμενη χρόνια τι θα γίνει? θα βρεθούν επιτήδειοι που θα φανέ τις θέσεις ποντάροντας σε συγκεκριμένες περιοχές! Κάποια μέρα όμως θα πρέπει να τελειώσει αυτή η ιστορία. Πόσο υπομονή να κάνουμε.


Οι μαθηματικοί του Γ που έχουν πολλά χρόνια, αυτά τα τόοοσα χρόνια αν ήθελαν να δουλέψουν σε δημόσιο σχολείο θα είχαν δουλέψει.
Με πτυχίο το 2008-2009 αποκλείεται να δούλεψες πδσ το 2009-2010 αφού η Διαμαντοπούλου απαίτησε να γίνουν οι προσλήψεις με βάση την αρχαιότητα του πτυχίου, εκτός κι αν είχαν εξαντληθεί.
Οι επιτήδειοι όπως λες τόσα χρόνια πόνταραν στα δυσπρόσιτα για να πάρουν διπλά μόρια. τους αδικείς που έτρεχαν στου διαόλου τη μάνα?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του μηνύματός σου.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2835 στις: Μάρτιος 23, 2014, 06:30:49 μμ »
Ψιτ δεν πρόκειται καθόλου για την περίπτωση που αναφέρεις σε προηγούμενο μήνυμά σου.
Θεωρώ ότι όλη αυτή η κατάσταση είναι άδικη γιατί το πλαφόν των 12 και 13 ωρών για μαθηματικούς και φιλόλογους μπήκε φέτος με το σκεπτικό όλοι να έχουμε τις ίδιες ώρες και να αποφευχθούν οι αδικίες του παρελθόντος. Δε μας είπε κανείς ότι για κάποιους το 12 και το 13 κάτω από ορισμένες συνθήκες θα γινόταν 15. Ας υπογράφαμε όλοι συμβάσεις για 15 ώρες για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Όλα τα άλλα για μένα συνιστούν αδικία. Δεν έχει σημασία αν η παραπάνω προϋπηρεσία με αυτές τις 2 ή 3 επιπλέον ώρες θα είναι λίγη, σημασία έχει ότι είναι κι αυτό ένα ανοιχτό παραθυράκι που αδικεί όλους τους υπόλοιπους. Εγώ προσωπικά δεν το δέχομαι και θεωρώ ότι είναι μία ακόμη κοροϊδία και αυθαιρεσία του υπουργείου σε βάρος των πολλών που αγνοούν ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις. Σε περίπτωση κενών και ωρών που δεν καλύπτονται ας καλέσει το υπουργείο τον επόμενο στη σειρά που θέλει κι αυτός να δουλέψει και όχι αυθαίρετα να μοιράζει παραπάνω από τις προβλεπόμενες για τον καθένα ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2014, 06:35:53 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2836 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:51:52 πμ »

Οι μαθηματικοί του Γ που έχουν πολλά χρόνια, αυτά τα τόοοσα χρόνια αν ήθελαν να δουλέψουν σε δημόσιο σχολείο θα είχαν δουλέψει.
Με πτυχίο το 2008-2009 αποκλείεται να δούλεψες πδσ το 2009-2010 αφού η Διαμαντοπούλου απαίτησε να γίνουν οι προσλήψεις με βάση την αρχαιότητα του πτυχίου, εκτός κι αν είχαν εξαντληθεί.
Οι επιτήδειοι όπως λες τόσα χρόνια πόνταραν στα δυσπρόσιτα για να πάρουν διπλά μόρια. τους αδικείς που έτρεχαν στου διαόλου τη μάνα?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του μηνύματός σου.
Στον πίνακα Β υπάρχουν 80 που πήραν πτυχίο το 2008 και 23 το 2009 ορισμένοι έχουν και καλή θέση για τα δεδομένα της ενισχυτικής!
Στον πίνακα Γ υπάρχουν 44 άτομα που πήραν πτυχίο πριν γίνει ο πρώτος ασεπ… μαζί με την ειδική κατηγορία φτάνουμε στο 53, από το 311 αρχίζουν όσοι πήραν πτυχίο το 2008 , από το 444 και μετά δεν δόθηκε σε κανένα η ευκαιρία για ασεπ, βέβαια και όσοι πήραν πτυχίο μέσα στο 2008 δεν μπόρεσαν να διαγωνιστούν…
Επειδή τα δεδομένα αλλάζουν συνέχεια είναι ενοχλητικό από την επετηρίδα , προϋπηρεσία, μόρια ασεπ καταλήξαμε στην ημερομηνία πτυχίου! Υπάρχει και ο 3848. Δεν κατηγορώ κανένα για τα δυσπρόσιτα, αλλά σύμφωνα με τον νόμο έπρεπε να γίνονται προσλήψεις με τη σειρά που έχουμε στον πίνακα (όταν γίνει ασεπ).
Αν το 2014  παραμείνουν κλειδωμένοι οι πίνακες αρκετοί θα δηλώσουν διαφορετική διδε για να δουλέψουν στην ενισχυτική, και σε περίπτωση που γίνουν πρώτα προσλήψεις από τον οαεδ θα δουλέψουν στο κοινωνικό φροντιστήριο όσοι είναι τώρα άνεργοι , ορισμένοι ίσως  παραιτηθούν για να δουλέψουν στην ενισχυτική! Επειδή σκοπεύω να κάνω και εγώ αυτό που έγραψα παραπάνω πως θα με χαρακτήριζες?


Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2837 στις: Μάρτιος 24, 2014, 11:34:47 πμ »
Σήμερα μάθημα κανονικά για τους Ωρομίσθιους των ΣΚΕΔ. Κανονικά οι ώρες μπαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2838 στις: Μάρτιος 24, 2014, 11:35:33 πμ »
kostaMath

Γενικά έχεις δίκιο κάπως έτσι είναι τα πράγματα.
Προσωπικά είμαι στο πίνακα Γ , πήρα πτυχίο το 2008 αλλά δούλεψα στη προηγούμενη χρονιά ενισχυτική μόνο 2 εβδομάδες.
Φέτος περίμενα πως και πως να γίνει και άργησε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δηλώσω γιατί δουλεύω κάπου αλλού (μόνο και μόνο για να βγάζω λίγα χρήματα για τα έξοδα μου) .
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα θα με είχαν πάρει γιατί στη περιοχή μου πήραν άτομα κάτω από μένα στο πίνακα, έτσι εγώ του χρόνου θα είμαι πολύ πιο κάτω από αυτούς αν ανοίξουν οι πίνακες.
Επίσης με αυτό που έγινε τη προηγούμενη χρονιά , που δηλώναμε μόνο ένα σχολείο πήρα μόνο 4 ώρες ενώ θα μπορούσα να είχα πάρει 10 σε ένα άλλο το οποίο έμεινε κενό.
Δηλαδή στην ουσία με όλα αυτά πετάγομαι απ έξω και γι αυτό ανέφερα και παλιότερα πως έχω σιχαθεί το όλο σύστημα τους.

Επίσης ο αριθμός των ατόμων που μπήκαν βγήκε σύμφωνα με τις ώρες και τον αριθμό των παιδιών , εδώ ακούω πως τίποτα δε τηρείται.
Στην ουσία μπαλάκια  και πειραματόζωα είμαστε εμείς και ακόμα χειρότερα και τα παιδιά.

Καλά κάνεις και εσύ και να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να πάρεις τα μόρια γιατί όταν ανοίξουν οι πίνακες θα γίνει ο χαμός.
Μας έχουν κάνει να ψάχνουμε όλο το χρόνο σε λίστες και πίνακες ... κατάντια

Τουλάχιστον είτε δύο βδομάδες είτε 1 ή 2 μήνες μπήκαμε και εμείς και δουλέψαμε σε μία τάξη. :p

Τι άλλο να πω...καλή συνέχεια και καλό κουράγιο στους συναδέλφους που δουλεύουν φέτος.




Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2839 στις: Μάρτιος 24, 2014, 02:03:35 μμ »
Ψιτ δεν πρόκειται καθόλου για την περίπτωση που αναφέρεις σε προηγούμενο μήνυμά σου.
Θεωρώ ότι όλη αυτή η κατάσταση είναι άδικη γιατί το πλαφόν των 12 και 13 ωρών για μαθηματικούς και φιλόλογους μπήκε φέτος με το σκεπτικό όλοι να έχουμε τις ίδιες ώρες και να αποφευχθούν οι αδικίες του παρελθόντος. Δε μας είπε κανείς ότι για κάποιους το 12 και το 13 κάτω από ορισμένες συνθήκες θα γινόταν 15. Ας υπογράφαμε όλοι συμβάσεις για 15 ώρες για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Όλα τα άλλα για μένα συνιστούν αδικία. Δεν έχει σημασία αν η παραπάνω προϋπηρεσία με αυτές τις 2 ή 3 επιπλέον ώρες θα είναι λίγη, σημασία έχει ότι είναι κι αυτό ένα ανοιχτό παραθυράκι που αδικεί όλους τους υπόλοιπους. Εγώ προσωπικά δεν το δέχομαι και θεωρώ ότι είναι μία ακόμη κοροϊδία και αυθαιρεσία του υπουργείου σε βάρος των πολλών που αγνοούν ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις. Σε περίπτωση κενών και ωρών που δεν καλύπτονται ας καλέσει το υπουργείο τον επόμενο στη σειρά που θέλει κι αυτός να δουλέψει και όχι αυθαίρετα να μοιράζει παραπάνω από τις προβλεπόμενες για τον καθένα ώρες.

Ακριβώς αυτή την απάντηση ήθελα να δώσω, με κάλυψες απόλυτα. Δεν πρόκειται καθόλου για δυσπρόσιτα σχολεία άλλωστε. Τα ίδια και χειρότερα έγιναν και πέρσι, απ’ ότι έμαθα εκ των υστέρων (εχω γράψει γι’ αυτό σε προηγούμενο μήνυμά μου).Τι να πω; Ποντάρουν μάλλον στο ότι βρισκόμαστε στο τέλος των μαθημάτων και δεν θα μπει στον κόπο κάποιος να ψάξει ή να αντιδράσει. Δεν εκπλήσσομαι όμως καθόλου, μπορώ να πω ότι το περίμενα κιόλας.Υπάρχει κάποιος που δεν το περίμενε;Μα όσο το ανεχόμαστε, τόσο θα συμβαίνει σε όλα. :-\

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2840 στις: Μάρτιος 24, 2014, 02:28:13 μμ »
Στον πίνακα Β υπάρχουν 80 που πήραν πτυχίο το 2008 και 23 το 2009 ορισμένοι έχουν και καλή θέση για τα δεδομένα της ενισχυτικής!
Στον πίνακα Γ υπάρχουν 44 άτομα που πήραν πτυχίο πριν γίνει ο πρώτος ασεπ… μαζί με την ειδική κατηγορία φτάνουμε στο 53, από το 311 αρχίζουν όσοι πήραν πτυχίο το 2008 , από το 444 και μετά δεν δόθηκε σε κανένα η ευκαιρία για ασεπ, βέβαια και όσοι πήραν πτυχίο μέσα στο 2008 δεν μπόρεσαν να διαγωνιστούν…
Επειδή τα δεδομένα αλλάζουν συνέχεια είναι ενοχλητικό από την επετηρίδα , προϋπηρεσία, μόρια ασεπ καταλήξαμε στην ημερομηνία πτυχίου! Υπάρχει και ο 3848. Δεν κατηγορώ κανένα για τα δυσπρόσιτα, αλλά σύμφωνα με τον νόμο έπρεπε να γίνονται προσλήψεις με τη σειρά που έχουμε στον πίνακα (όταν γίνει ασεπ).
Αν το 2014  παραμείνουν κλειδωμένοι οι πίνακες αρκετοί θα δηλώσουν διαφορετική διδε για να δουλέψουν στην ενισχυτική, και σε περίπτωση που γίνουν πρώτα προσλήψεις από τον οαεδ θα δουλέψουν στο κοινωνικό φροντιστήριο όσοι είναι τώρα άνεργοι , ορισμένοι ίσως  παραιτηθούν για να δουλέψουν στην ενισχυτική! Επειδή σκοπεύω να κάνω και εγώ αυτό που έγραψα παραπάνω πως θα με χαρακτήριζες?

Τα μισά από αυτά που γράφεις αδυνατώ να τα καταλάβω και να τα συνδέσω με όσα έγραψα εγώ νωρίτερα.
Ναι οκ, είναι στον πίνακα Β 103 άτομα με πτυχία του 08 και του 09 ,αλλά με καλή σειρά στην ενισχυτική?
 Αυτοί για να πήραν πδσ θα ήταν σίγουρα σε απομακρυσμένες περιοχές, από όπου και πιθανόν να κατάγονταν,αλλά και πάλι, πόσες ώρες είχαν πια στην πδσ για να είναι ψηλά?
Αν τώρα είναι σε καλή θέση για την ενισχυτική,δε φταίνε τα μόρια της πδσ,γιατί σε όσο καλή θέση κι αν είσαι,πάντα θα υπάρχει κάποιος πάνω από εσένα.Φταίει το ότι ο κόσμος αγανάκτησε,οι υποχρεώσεις τρέχουν και ψάχνουν αλλού για δουλειά,συνεπώς Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ για την ενισχυτική. Οι περισσότεροι που δουλεύουν φέτος στην ενισχυτική, μέχρι και πέρσι ήταν αναπληρωτές. Λες οι 103 να είχαν περισσότερα μόρια από την πδσ από ότι οι αναπληρωτές και να τους πήραν τη θέση?
Οι 44 που λες με πτυχίο πριν τον 1ο ΑΣΕΠ, δεν ήθελαν να διοριστούν, αν ήθελαν,θα το είχαν κάνει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θα έπρεπε να ασχοληθούμε με τον πίνακα Γ? Διορίστηκαν όοολοι οι υπόλοιποι που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κατάφεραν και συγκέντρωσαν κάποια μόρια για να έρθει η ώρα να δούμε πως θα τακτοποιηθεί και ο πίνακας Γ?
Στόχος της κυβέρνησης είναι να κλείσουν όσο γίνεται περισσότερα σχολεία απολύονται οι μόνιμοι κι εσύ μου μιλάς για τον πίνακα Γ? Τα μέλη του οποίου στην τελική παίζει και να είναι και οι πιο προνομιούχοι αφού πολλοί από αυτούς έχουν βρει άλλους τρόπους για να λύσουν το βιοποριστικό τους. Εδώ εγώ κι αν είχα βρει δουλειά πλήρους απασχόλησης, δε θα ασχολιόμουν καθόλου με την ενισχυτική φέτος.
Γιατί να κατηγορήσεις όσους πήγαν στα δυσπρόσιτα? Το δυσπρόσιτο έχει λόγο που λέγεται δυσπρόσιτο.
Αν οι πίνακες μείνουν κλειδωμένοι (που μεταξύ μας, σιγά μην ξεκλειδώσουν) πόσοι νομίζεις θα έχουν λεφτά για να τρέχουν σε άλλους νομούς 3 και 4 φορές την εβδομάδα να διδάξουν? Εδώ είμαστε κάθε πέρσι και καλύτερα.
Κάποτε γνώρισα γεωλόγο που πήγε 2 χρονιές πδσ σε νησί και τελικά διορίστηκε.  Αυτά πλέον δε γίνονται.

Τώρα πάμε στον χαρακτηρισμό.......
1ον μου ζητάς να σε χαρακτηρίσω. Οκ, αφού μου το ζητάς ας το κάνω,αλλά δε ξέρω τι αξία θα δώσεις εσύ στη δική μου γνώμη.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2841 στις: Μάρτιος 24, 2014, 02:34:24 μμ »
Τι να πω ρε παιδιά για τις ώρες? Το δικαιολογώ μόνο στην περίπτωση που εξαντλήθηκε ο πίνακας όσων έκαναν αίτηση.
 Εγώ στη ΔΔΕ που πήγα οι ώρες ήταν μετρημένες,το ότι όλα τα στοιχεία έχουν βγει στο ιντερνετ(ώρες μαθημάτων ανά σκεδ, ώρες ανα καθηγητή κτλ) δε βοηθάει στη διαφάνεια? Σε ποια ΔΔΕ έδωσαν περισσότερες ώρες από το προβλεπόμενο χωρίς να καλέσουν τον επόμενο? Εσείς που το ψιλιαστήκατε και δικαίως είστε ενοχλημένοι γιατί δεν αντιδράτε?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.