*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 8097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 07:11:33 μμ »
Παιδιά με πήραν στην αττική ωρομίσθιο την παρασκευή - έχω τις εξής ερωτήσεις : α) πόσα μόρια μαυζεύει κανείς με 10 ώρες και 4 πδσ β) πόσο πάει η ώρα αντίστοιχα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 07:28:26 μμ »
Με τις ώρες που λες πως θα έχεις όλο το χρόνο αν δε χάσεις μαθήματα, για 31 βδομάδες σαν ωρομίσθιος μέχρι το τέλος της χρονιάς 31*10=310, για τις 4 ώρες Π.Δ.Σ. και για περίπου 28 βδομάδες θα έχεις 28*4=112.
Άρα συνολικά 310+112=422.
Αυτό το διαιρείς με το 87,5 και βγαίνει πως τα μόρια που θα πάρεις φέτος θα είναι 4,822.
Καλά είναι......Και σ' ανώτερα.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 07:31:46 μμ »
Τελικα kamia elpida φαινεται οτι εχεις πολλες ελπιδες με τα μορια αυτα!! :) :) :)Εχετε ακουσει για προσληψεις ωρομισθιων αγγλικων στη δευτεροβαθμια???Ευχαριστω...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:08:26 μμ »
kamia elpida, δυστυχώς από φέτος μάλλον ισχύει ο περιορισμός των 11 ωρών όταν πρόκειται για δύο συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα (π.χ. ωρομισθία στο κανονικό πρόγραμμα και ΠΔΣ). Μπορεί, δηλαδή, να μην μοριοδοτηθούν οι 3 από τις 14 ώρες...  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:23:20 μμ »
μπορώ να σας ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που αναφέρατε για τις 11 ώρες. πέρσυ ενώ αρχικά μου είχαν δώσει 4 ώρες ΠΔΣ κατόπιν όταν με πήραν ως ωρομίσθια  με ανάγκασαν από τη δευτεροβάθμια να υπογράψω παράιτηση από τη ΠΔΣ γιατί θα ίσχε λέει αυτό που είπατε για τον περιορισμό των 11 ωρών όμως κατόπιν γνωρισα πάρα πολλές περιπτώσεις στην ίδια δευτεροβαθμια που τους είχαν΄δώσει και ΠΔΣ και Ενισχυτική και πρωΙνό, δηλαδή ΄πολύ πάνω από 11 ώρες. ρωτάω, (δεν γνωρίζω) μήπως ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει για όλους;

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:37:49 μμ »
Καταλαβαίνω την αγωνία σας. Περιμένω κι εγώ να με καλέσουν ωρομίσθια. Πέρισυ με κάλεσαν για πρώτη φορά από τη δευτ. Πειραιά. Εργαζόμουν σε ιδιωτικό σχολείο -όχι με πλήρες ωράριο- και γι` αυτό ισχυρίστηκαν ότι δεν μπορούσα να δεχτώ τη θέση. Απευθύνθηκα στο Υπουργείο ζητώντας έγγραφη απάντηση, η οποία ήταν θετική (αλλά καθυστερημένη) ??? ???. Από τη δευτεροβάθμια όμως ούτε συγγνώμη για την ταλαιπωρία. Επιπλέον ισχυρίστηκαν ότι στη θέση μου πήραν αναπληρωτή που θα κάλυπτε ώρες και από άλλο σχολείο. Μάλλον πήγαν να καλύψουν την άγνοιά τους; Πάντως έχασα τη θέση.

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:38:33 μμ »
alfavita.gr: Ξεκίνησε η κλήση ωρομισθίων από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Ξεκίνησε από την Παρασκευή 19/10 σε πολλές διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η κλήση ωρομισθίων καθηγητών. Αυτό ήδη έχει γίνει στις περιφέρειες Κεντρικής Μακεδονίας, Στερεάς Ελλάδας και Εβρου κ.λπ. Η alfavita.gr παρακολουθεί το θέμα και θα ενημερώσει έγκαιρα τους ενδιαφερόμενους.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20071020d.php

Συναδελφοι δεν ξερω αν το παρατηρησατε,αφου ολο το πρωι της Παρασκευης ατομα ενημερωναν το φορουμ οτι κληθηκαν,ερχεται η ΑΒ να μας πει τα νεα Παρασκευη απογευμα-Σαββατο πρωι.Ποιες ειναι αραγε οι πηγες τους;;; :D

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:39:40 μμ »
Και  γιατι δεν το εψαξες παραπανω???Γιατι δεν εκανες καταγγελια ή ενσταση???Ισως εχασες πολυτιμα μορια που ισως σου στερισουν διορισμο αργοτερα....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:44:11 μμ »
Ioanna89 σίγουρα ισχύει αυτό; Δε θα γίνεται από φέτος να αναγνωριστεί προυπηρεσία μεγαλύτερη από αυτή που παίρνεις με 11 ώρες σαν ωρομίσθιος;
Εγώ ρώτησα έναν γνωστό μου που έχει βγει στο συμβούλιο της Π.Ε.Α. και μου είπε πως γίνεται όπως και πέρσι.
Δεν έχει βγει και η εγκύκλιος της Π.Δ.Σ. που θα μας διαφωτίσει.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:51:08 μμ »
Και  γιατι δεν το εψαξες παραπανω???Γιατι δεν εκανες καταγγελια ή ενσταση???Ισως εχασες πολυτιμα μορια που ισως σου στερισουν διορισμο αργοτερα....
γιατί τα γνώριζα τα άτομα και δεν μπορούσα - δεν ήθελα να κάνω ονομαστική καταγγελία, σκεφτηκα ότι και αυτοί άνθρωποι είναι και αυτοί αγωνιούν όσο και εγώ, ίσως κατέφυγαν σε άνομα μέσα αλλά πως να στο πω δεν ήθελα να γίνω αιτία να τους στερήσω κάτι το οποίο και εγώ επιθυμώ και δεν θα ήθελα να μου το στερήσει κάποιος,  με καταλαβαίνεις; ακούγεται λίγο εκτός της  ζούγκλας κοινωνία μας, αλλά εγώ έτσι σκεφτομαι

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:56:06 μμ »
Αν ειναι να ανεχομαστε και αυτους με τα ανομα μεσα τοτε ο διορισμος θα αργησει καμια δεκαρια χρονια ακομα και για μας....Παντως καταλαβαινω πως σκεφτεσαι.....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:56:24 μμ »
μπορώ να σας ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που αναφέρατε για τις 11 ώρες. πέρσυ ενώ αρχικά μου είχαν δώσει 4 ώρες ΠΔΣ κατόπιν όταν με πήραν ως ωρομίσθια  με ανάγκασαν από τη δευτεροβάθμια να υπογράψω παράιτηση από τη ΠΔΣ γιατί θα ίσχε λέει αυτό που είπατε για τον περιορισμό των 11 ωρών όμως κατόπιν γνωρισα πάρα πολλές περιπτώσεις στην ίδια δευτεροβαθμια που τους είχαν΄δώσει και ΠΔΣ και Ενισχυτική και πρωΙνό, δηλαδή ΄πολύ πάνω από 11 ώρες. ρωτάω, (δεν γνωρίζω) μήπως ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει για όλους;

aeee, πρόπερσι επιτρεπόταν να είναι κάποιος ωρομίσθιος στο κανονικό πρόγραμμα και στην ΠΔΣ, αρκεί να μην υπερέβαινε τις 21 ώρες. Πέρσι υπήρχε ασάφεια για το θέμα και η κάθε Β/θμια έκανε ό,τι ήθελε. Στις περισσότερες περιπτώσεις αναγνωρίστηκαν όλες οι ώρες. Θα έλεγα να το ψάξεις, ακόμα και τώρα. Δεν χάνεις και τίποτα...


Ioanna89 σίγουρα ισχύει αυτό; Δε θα γίνεται από φέτος να αναγνωριστεί προυπηρεσία μεγαλύτερη από αυτή που παίρνεις με 11 ώρες σαν ωρομίσθιος;
Εγώ ρώτησα έναν γνωστό μου που έχει βγει στο συμβούλιο της Π.Ε.Α. και μου είπε πως γίνεται όπως και πέρσι.
Δεν έχει βγει και η εγκύκλιος της Π.Δ.Σ. που θα μας διαφωτίσει.

vag_fys, η εγκύκλιος αναπληρωτών-ωρομισθίων παραπέμπει σε απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου που λέει ότι δεν επιτρέπεται να έχει κάποιος πάνω από 11 ώρες συνολικά. Πρέπει πάντως να δούμε και την εγκύκλιο της ΠΔΣ για να είμαστε σίγουροι. Αν λέει κάτι διαφορετικό από την εγκύκλιο αναπληρωτών, θα γίνει μπάχαλο...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 12:35:44 πμ »
17/10/2007 21:04
 Υπογράφηκε σήμερα το απόγευμα από τον υπουργό  Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη  η  εγκύκλιος για την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη .Μέσα στις επόμενες ημέρες η εγκύκλιος  αναμένεται  να αποσταλεί προς τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης .

 To esos  παρακολουθεί το θέμα και θα δημοσιεύσει άμεσα την εγκύκλιο .


 Η καθυστέρηση υπογραφής της εγκυκλίου οφείλεται στο γεγονός  ότι ο κ. Στυλιανίδης  έδωσε εντολή να εξασφαλιστούν τα απαιτούμενα κονδύλια για την εφαρμογή του Προγράμματος , προκειμένου  να μην επαναληφθεί το φαινόμενο της μεγάλης καθυστέρησης καταβολής των αμοιβών στους καθηγητές που θα συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Διδακτικής Στήριξης. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την απόφαση του υπουργείου Οικονομικών για το προηγούμενο σχολικό έτος .

Όσοι έχετε κάνει αίτηση για ΠΔΣ να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά. ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομίσθιων Β'θμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 01:38:28 μμ »
Στο Θέμα Γ' φάση αναπληρωτών τα παιδιά αναφέρουν πως επικοινώνησαν με υπεπθ και β' βάθμιες και τους είπαν πως έρχετε και γ' φάση. Καλά το είπα εγώ. Καθηστερούν τους ωρομίσθιους και θα καλέσουν μετά την γ΄φάση. (ελπίζω να κάνω λάθος). Να μην μαζέψουμε μόρια με τίποτα. Γιατί κακά τα ψέματα κάποιοι από εμάς δεν έχουμε ελπίδες για αναπλήρωση και τις ελπίδες μας στηρίξαμε στο ωρομίσθιο...

Έχει κανείς άλλος γνώση επί του θέματος;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160379
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.