*

Αποστολέας Θέμα: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;  (Αναγνώστηκε 5807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:16:12 μμ »
Γειά σας,
φέτος στο ιδιαίτερο και στο φροντιστήριο θέλω να αλλάξω βιβλίο! Το "Planet" με κουράζει τρομερά, πάρα πολύ ύλη, βαρύ βιβλίο..... Το "Wir" είναι το άκρως αντίθετο, πολύ "φτωχό".... Λέω να δικιμάσω το "Magnet", ποιά είναι η γνώμη σας, γιατί δεν δούλεψα ποτέ με αυτό;;
Δήμητρα
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:31 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 04:42:44 μμ »
Γεια!!

Προσωπική γνώμη απο εμπειρία με το Wir: όντως ειναι φτωχό. To Magnet δεν το εχω δουλέψει, αλλα η αλήθεια ειναι οτι με το Planet εχω βρει το ιδανικό βιβλίο!! Εσυ θα κρίνεις, αλλα πιστεύω οτι δεν ειναι αναγκαίο να βγάλεις ολες τις ασκήσεις του Arbeitsbuch. Μπορείς να κάνεις επιλογή, εσύ το κανονίζεις αυτό. Στο Planet το λεξιλόγιο επαναλαμβάνεται και ειναι ωραία δεμένο ως βιβλίο. Γενικότερα το εμπιστεύομαι πολύ. Σου στέλνω και ενα ωραίο λινκ αν δεν το εχεις ανακαλύψει ακόμα.. Stoffverteilungsplan für Planet 1,2,3 u.v.m.

Συμπληρώνω: Η αλήθεια ειναι πως Planet είναι πιο απαιτητικό και πιο απλό σε σχέση ας πούμε με το Pingpong (για πραγματικά αδύναμους μαθητές). Αλλα το προτιμώ χίλιες φορές.


http://www.hueber.de/seite/pg_stoffverteilung_hu?tab=6

Viel Spaß!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2011, 04:55:32 μμ από Elpida82 »
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 07:08:49 μμ »
 :D Ευχαριστώ, Ελπίδα!
Είχα αδύναμους μαθητές και τους ........ έχανα μέσα στο ''Planet''!! Έβλεπαν και το ογκώδες Arbeitsbuch και άντε να τους βρεις.....  ::)
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 07:21:21 μμ »
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Διδάσκω τα Planet σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Μου φαίνεται καλά δομημένο, αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΟ και από ένα σημείο και μετά κουραστικό. Για να είμαι ειλικρινής το Planet 1 μου αρέσει πολύ, το 2 και 3 όχι και τόσο. Φέτος ξεκίνησα αρχές του μήνα ένα καινούριο ιδιαίτερο με τα Magnet 1, μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη. Η μαθήτρια μου τα βρίσκει ευχάριστα. Απ' όσο έχω μελετήσει μέχρι στιγμής τα Magnet είναι ''τόσο..όσο''. Ούτε φτωχά, ούτε υπερφορτωμένα. Αν δω ότι βγαίνει καλά η χρονιά στο ιδιαίτερο, θα τα αλλάξω και στα φροντιστήρια του χρόνου.
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:31 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 07:58:48 μμ »
Ωραία, sofiagexa, για την καλή σου εντύπωση από το Magnet, γιατί και εγώ θέλω να αρχίσω ιδιαίτερο με αυτό το βιβλίο επόμενη εβδομάδα!
Μπορείς να μου πεις την τέταρτη χρονιά εκτός από τo διδακτικό βιβλίο με τα Modelltests αν προλαβαίνεις να κάνεις και ολόκληρο βιβλίο Schreibtraining η αν το αρχίζεις την γ΄χρονιά? Εγώ πήρα πέρσυ το Station B1 (Kurs- und Arbeitsbuch) από "Praxis"-Verlag και έμεινα ευχαριστημένη, γιατί το Arbeitsbuch έχει ωραία επανάληψη της Γραμματικής. Την εξάσκηση γράμματος την έκανα με φωτοτυπίες.
Δήμητρα
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 08:19:59 μμ »
Ήδη προς το τέλος της 3ης χρονιάς βγάζω φωτοτυπίες και κάνουμε σχεδόν όλο το Leseverstehen fuer die Grundstufe από Καραμπάτο. Στην 4η χρονιά κάνω το Schreibtraining (όλη την θεωρία-εκφράσεις από μπροστά και τουλάχιστον τα 15 από τα 20 γράμματα-μειλ από πίσω) και το Zertifikat Deutsch  πάλι από Καραμπάτο. Συν κάποιες φωτοτυπίες που βγάζω από άλλα βιβλία για προφορικά. Για την Γραμματική που λες ανάλογα με τα κενά που φαίνεται να έχει ο μαθητής από το Sprachbausteine φέρνω υλικό για επανάληψη στο κάθε γραμματικό φαινόμενο (κατά κύριο λόγο προθέσεις  ;D ). Όπως καταλαβαίνεις τα μισά χρήματα μου φεύγουν σε φωτοτυπίες  ;D ;D ;D

Υ.Γ. Το Station που λες το διδάσκω, αλλά το Β2 κάνω σε όσους συνεχίζουν μετά το Β1 και είμαι ευχαριστημένη!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 08:40:04 μμ »
Ja,ja, und ich war der Meinung, dass ich die Einzige bin, die so viel mit Fotokopien arbeitet .... ;)
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Αποσυνδεδεμένος sayelmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά για παιδιά 12-14 χρονών: ποιό βιβλίο;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2012, 06:36:34 μμ »
Κ εγώ είχα ενθουσιαστεί με το Planet μόλις πρωτοβγήκε (ήταν η καλύτερη εναλλακτική μετά το Pingpong - ειδικά το PP2). Είχα κ εγώ την άποψη τότε ότι "όσο πιο πολλές ασκήσεις τόσο το καλύτερο". Τελικά απογοητεύτηκα, γιατί το ΑΒ έχει άπειρες ασκήσεις, αλλά ακόμα κ αν δεν τις κάνει κάποιος όλες χάνεται εκεί μέσα και το KB είναι πολύ "φτωχό" σε σχέση με το ΑΒ. Ήταν γενικά ένα βιβλίο μέσα στο οποίο χανόμουν!  Ατελείωτα προφορικά στο ΚΒ κ ατελείωτο γράψιμο στο ΑΒ.
Βέβαια αυτό είναι μια τελέιως υποκειμενικη άποψη. Άλλοι συνάδελφοι απ'ότι βλέπω τα πάνε μια χαρά. Και αυτό είναι κ το πιο σημαντικό: να μπορεί δηλαδή πρώτα ο καθηγητής να βρεί ένα βιβλίο το οποίο θα τον διευκολύνει  να κάνει την δουλειά του. Απλώς το Planet  κ εγώ δεν δεσαμε (αν και μερικές φορές κλέβω ασκήσεις από κει για τεστάκια κτλ!!)

Πέρσι ξεκίνησα το Team Deutsch του Klett. Μέχρι τώρα έχω δουλέψει το 1 και το 3. Είναι πολύ ωραίο βιβλίο με πολύ ενδιαφέροντα και αυθεντικά θέματα από την καθημερινότητα των νέων στην Γερμανία. Το Αβ είναι αρκετά μικρό (15-20 ασκήσεις ανά κεφάλαιο και επαναληπτικές ασκήσεις ανα 2 κεφάλαια) αλλά μου έδωσε την ευκαιρία να ψάξω μόνη μου να βρω τι άλλο θα μπορουσα να κάνω με τους μαθητές μου: έξτρα φωτοτυπίες, τραγούδια, αποσπάσματα από ταινίες ή ολόκληρες κ πολλή συζήτηση! Παράλληλα ξεκίνησα με το So gehts noch besser zum ZD για προετοιμασία.
Και από γραμματική το Exakt 2 του Βλάχου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160343
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.