*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 168742 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1568 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:39:51 πμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος έγκυρα πότε περιμένουμε την επίσημη άδεια των εμβολίων αυτών? (η ερώτησή μου δεν είναι ειρωνική για να ξεκαθαρίσω την θέση μου).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:50:37 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1569 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:03:05 πμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος έγκυρα πότε περιμένουμε την επίσημη άδεια των εμβολίων αυτών? (η ερώτησή μου δεν είναι ειρωνική για να ξεκαθαρίσω την θέση μου).
Για το pfizer μόνο διάβασα, πως στην Αμερική, η επίσημη άδεια απο FDA αναμένεται Σεπτέμβριο, ίσως κ στις αρχές.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1570 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:09:26 πμ »
Jarvis πόσο περίπου βγαίνει το ποσοστό παρενεργειών βάσει ποσοστού εμβολιασμών παγκοσμίως?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1571 στις: Αύγουστος 20, 2021, 02:25:55 πμ »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:50:37 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5705
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1572 στις: Αύγουστος 20, 2021, 09:43:56 πμ »
Για το pfizer μόνο διάβασα, πως στην Αμερική, η επίσημη άδεια απο FDA αναμένεται Σεπτέμβριο, ίσως κ στις αρχές.


Η Pfizer κατέθεσε τα χαρτιά τον Μάιο και η Moderna τον Ιούνιο. Ο FDA αναμένεται να τους δώσει πλήρη άδεια το αργότερο σε έξι μήνες. Η προθεσμία είναι ο Ιανουάριος του 2022. Αναφέρεται όμως ότι μάλλον θα δοθεί νωρίτερα. Ειδικά για το Pfizer έχει γραφτεί ότι μπορεί να δοθεί στις 6 Σεπτεμβρίου.

Οι άλλες εταιρείες (Johnson, Astrazeneca) δεν έχουν υποβάλει ακόμα αίτηση για τα εμβόλιά τους.

https://www.wkbw.com/news/local-news/when-will-the-covid-19-vaccines-get-fda-full-approval
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2021, 10:09:43 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1573 στις: Αύγουστος 20, 2021, 09:50:06 πμ »
Jarvis πόσο περίπου βγαίνει το ποσοστό παρενεργειών βάσει ποσοστού εμβολιασμών παγκοσμίως?
Cookie κάτι τόσο συνολικό δεν έχω ψάξει. Θα το κοιτάξω κι αν βρω θα στείλω. Εγώ κοιτάω cdc και phe, της Αγγλίας.
Εδώ πχ είναι οι κίτρινες κάρτες των τελευταίων,αλλά δεν είναι αυτό που ζητάς, γιατί δεν τα έχουν ελέγξει όλα. Κάνουν όμως καλή φαρμακοεπαγρυπνηση κι είναι πολυ σχολαστικοι στις σχετικές αναφορές.
https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-vaccine-adverse-reactions/coronavirus-vaccine-summary-of-yellow-card-reporting
Εδώ από cdc, πιο μαζεμένα και με κάποιες αναφορές από VAERS ελεγμένες.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/adverse-events.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2021, 09:52:46 πμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1574 στις: Αύγουστος 20, 2021, 09:51:33 πμ »
Δε νομίζω να πειστούν.

https://www.in.gr/2021/08/18/greece/koronaios-thetikos-ston-io-kai-symptomata-o-mitropolitis-morfou-neofytos/

https://www.newsit.gr/lifestyle/nikos-oikonomopoulos-ston-eyaggelismo-me-koronoio-den-exei-emvoliastei/3347228/

Περαστικά σε όλους.
Προσωπικά με φοβίζει περισσότερο το σκεύασμα αυτό που κάποιοι το ονομάζουν εμβολιο από τον κορονοϊο. Και αυτό γιατί το έχω ψάξει πολύ λόγω θρομβοφιλίας και παρενεργειών που έχουν πάθει άτομα του συγκενικού και φιλικού μου περιβάλλοντος που το εχουν κάνει. Είμαι μ αυτούς που πστευουν οτι δεν δημιουργήθηκε ''το εμβόλιο'' για τον κορονοϊο αλλά ο κορονοίος για το ''εμβόλιο''. Νομίζω ότι θα έπρεπε το βάρος να δοθεί στα φάρμακα που τώρα ποια υπάρχουν. Είναι προτιμότερο να θεραπεύσεις 5.000 ανθρώπους που θα νοσησουν βαριά παρά να κάνεις εμβόλιο σε 10.000.000 υγειή κόσμο (που μπορεί να μην νοσήσει καν)χωρίς να ξέρεις τις μακροχρόνιες συνέπειες. Απορώ πως σκέφτονται κάποιοι...Πστεύουν οτι αυτοί θέλουν να μας σώσουν δίνοντας εκατομυμυρια στα μμε για να μας πείσουν  και όχι για να φτιαχθούν υποδομές υγείας που θα μας μείνουν; Τα νοσοκομεία μας ήταν και είναι σε άθλια κατάσταση. Για τους καρκινοπαθείς π.χ δςν νοιάζονται που για να κλείσει κάποιος να κάνει τη θεραπεία του ή πρέπει να δώσει φακελάκι ή να βάλει πολιτικό μέσο; Η υγεία μας τους ενδιαφέρει μόνο σε ότι αφορά τον κορονοϊο; Σκεφτήτε το:Τοσα δις που έπεσαν σ όλες τις χώρες της γης για όλο αυτό το καρναβαλι θα είχσν σωσει όλους τους φτωχούς σε κάθε σημείο του πλανήτη. Πως γινεται να μην μπορούν κάποιοι να σκεφτούν λογικά και να πιστεύουν ακόμα οτι αυτοί θέλουν να μας σώσουν με τα εμβόλια; Απορώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2021, 09:55:05 πμ από math.efi »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1575 στις: Αύγουστος 20, 2021, 09:59:04 πμ »
«Αυτοι» θέλουν να δώσουν τον πολιτικο αντίκτυπο. Εμείς είναι το θέμα τι θελουμε για τον εαυτό μας.
Τα φάρμακα παράγονται από τις ίδιες εταιρείες κ είναι εξίσου «πειραματικά». Οι ασθενείς που τους τα χορηγούν είναι όντως πειραματόζωα, αν θελουμε να χρησιμοποιούμε τέτοιους όρους. Η ανθρωπότητα με εμβόλια ξεπέρασε τις ασθένειες, όχι με φάρμακα. και όλα τα εμβόλια σε υγιείς χορηγούνται και μάλιστα από τη βρεφική ηλικία κ να βέβαια έχουν δοκιμαστεί τώρα πια, όμως κάποια στιγμή ήταν «αδοκίμαστα» και αρχικά χορηγούνταν μαζικά στον πληθυσμό λόγω έκτακτων συνθηκών πχ πολιομυελίτιδα. Έχουν ξαναγίνει αυτά, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5705
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1576 στις: Αύγουστος 20, 2021, 10:24:19 πμ »
Και τα φάρμακα που δεν είναι πειραματικά, αλλά επιστρατεύονται για τη θεραπεία του νέου ιού, έχουν κι αυτά παρενέργειες διόλου ασήμαντες.
Για παράδειγμα, η περίφημη κολχικίνη: https://www.hygeia.gr/kolchikini-o-neos-mas-symmachos-kata-tis-nosoy-toy-koronoioy/

Δυστυχώς, από τη στιγμή που μπλέξαμε με την πανδημία και ασχέτως πώς προέκυψε, ποιοι αδιαφορούν και ποιοι κερδίζουν από τη διαχείρισή της, για τον απλό κόσμο δεν υπάρχει επιλογή χωρίς ρίσκο. Είτε κάνεις εμβόλιο είτε πάρεις φάρμακα είτε εκτεθείς  στον ιό χωρίς προστασία, παίρνεις κάποιο ρίσκο, μικρότερο ή μεγαλύτερο, σε σχέση με την υγεία σου. Η ιδέα ότι μπορούμε να ελέγξουμε πλήρως την κατάσταση, για να νιώσουμε απολύτως ασφαλείς, είναι μία αυταπάτη.
Οπότε καλό είναι να κάνει ο καθένας ό,τι περνάει από το χέρι του για να προστατεύσει τον εαυτό του και τους γύρω του.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1577 στις: Αύγουστος 20, 2021, 11:03:09 πμ »
Ανεξήγητη αύξηση θανάτων το δεύτερο τρίμηνο του 2021 – Το λέει το κράτος, το παραδέχεται η ΕΛΣΤΑΤ!
Το ίδιο το κράτος μέσα από τα στατιστικά στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας, μια κρατική εταιρεία δηλαδή, παραδέχεται πως το 2020 δεν είχαμε καμία αύξηση θνησιμότητας, σε αντίθεση με το δεύτερο τρίμηνο του 2021, όπου υπήρχε ο μαζικός εμβολιασμός.

Μάλιστα, όπως αναλύει ο διδάκτωρ Καρδιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Κωνσταντίνος Αρβανίτης, δεν είναι ο κορωνοϊός η αιτία της αύξησης των θανάτων. Aντιθέτως, σύμφωνα με τον κ. Αρβανίτη τα θλιβερά στατιστικά πιθανότατα είτε να είναι συνέπειες του lockdown, είτε του μαζικού εμβολιασμού, είτε και των δύο μαζί.


https://www.google.com/amp/s/theworldnews.net/amp/gr-news/anexegete-auxese-thanaton-to-deutero-trimeno-tou-2021-to-leei-to-kratos-to-paradekhetai-e-elstat

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1578 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:00:07 μμ »
«Αυτοι» θέλουν να δώσουν τον πολιτικο αντίκτυπο. Εμείς είναι το θέμα τι θελουμε για τον εαυτό μας.
Τα φάρμακα παράγονται από τις ίδιες εταιρείες κ είναι εξίσου «πειραματικά». Οι ασθενείς που τους τα χορηγούν είναι όντως πειραματόζωα, αν θελουμε να χρησιμοποιούμε τέτοιους όρους. Η ανθρωπότητα με εμβόλια ξεπέρασε τις ασθένειες, όχι με φάρμακα. και όλα τα εμβόλια σε υγιείς χορηγούνται και μάλιστα από τη βρεφική ηλικία κ να βέβαια έχουν δοκιμαστεί τώρα πια, όμως κάποια στιγμή ήταν «αδοκίμαστα» και αρχικά χορηγούνταν μαζικά στον πληθυσμό λόγω έκτακτων συνθηκών πχ πολιομυελίτιδα. Έχουν ξαναγίνει αυτά, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.
Αυτό το'εμβόλιο'' δεν είνσι ίδιο με τα προηγούμενα εκτός του ότι ειναι  και ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ. Η ανθρωπότηταωδεν ξεπέρασε τις ασθένεις μόνο με τα εμβόλια κατά τη γνωμη μου γιατί έτσι που το λες δεν έπρεπε να υπάρχουμε. Ο προίστορικός ανθρωπος δεν έκανε εμβόλια. Ακόμη μπορεί να είναι και τα φαρμακα πειραματικά όπως λέτε  και ακομη να εχουν και παρενεργειες. Αλλά τα φάρμακα δεν είναι σίγουρο οτι θα χρειαστεί να τα πάρει κανείς. Επίσης καμία αναφορά δεν κάνετε για τα υπόλοιπα που είπα. Πιστεύετε ότι αυτοί ενδιαφέρονται για την υγεία μας και θέλουν να μας σώσουν; Γι αυτό πετάνε εκατομμύρια στα μμε και δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η άθλια κατάσταση του συστήματος υγείας; Τι να πω...
Όσο για το αν εχει ξαναγίνει  με άλλα εμβόλια ναι και την εποχή του χίτλερ οι γιατροί έκαναν πολλά χωρις τη συναινεση των ανθρώπων. Γι αυτό κσι έγινε η δικη της Νυρεμβέργης...
Και για να το ξεκαθαρίσω. Εγώ δεν είμαι κατά του εμβολιασμού. Είμαι κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού. Και δεν θα πω σε κανέναν να το κάνει ή όχι.Οποιος θέλει επιλέγει οτι είναι καλύτερο για τον ίδιο. Προσωπικά φοβάμαι περισσότερο το εμβόλιο από τον κορονοϊο. Και έχω αποφασίσει ότι δεν πρόκειται να το κάνω. Ανοσία αγέλης δεν υφίσταται  για τον απλό λόγο ότι και οι εμβολιασμένοι και νοσούν και μεταδίδουν. Ο καθένας το εμβόλιο το κάνει αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό του και για κανέναν άλλο.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1579 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:19:52 μμ »
Κι εγώ κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού είμαι!
Όποιος κινδυνεύει περισσότερο από το εμβόλιο παρά από τον ιό να κάνει 2 rapid τη βδομάδα.
Όποιος ρίσκαρε κάνοντας εμβόλιο τουλάχιστον θα γλυτώσει την ταλαιπωρία των rapid , κάτι είναι κι αυτό.


Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1580 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:27:17 μμ »
Κι εγώ κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού είμαι!
Όποιος κινδυνεύει περισσότερο από το εμβόλιο παρά από τον ιό να κάνει 2 rapid τη βδομάδα.
Όποιος ρίσκαρε κάνοντας εμβόλιο τουλάχιστον θα γλυτώσει την ταλαιπωρία των rapid , κάτι είναι κι αυτό.
Το ρίσκο υπάρχει όταν δεν εμβολιάζεσαι. Και ρισκάρεις και χρεώνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1581 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:27:34 μμ »
Κι εγώ κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού είμαι!
Όποιος κινδυνεύει περισσότερο από το εμβόλιο παρά από τον ιό να κάνει 2 rapid τη βδομάδα.
Όποιος ρίσκαρε κάνοντας εμβόλιο τουλάχιστον θα γλυτώσει την ταλαιπωρία των rapid , κάτι είναι κι αυτό.
Αυτά όλα που λες δείχνουν κακία.Λυπάμαι...Δςν θα έπρεπε να είμαστε απέναντι. Άλλος είναι ο εχθρός μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 613
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.