*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 767189 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1120 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:38:46 μμ »
περσι μπορουσαμε να καταθεσουμε την αιτηση στη ΔΔΕ οπου ειμαστε με αποσπαση. Φετος οχι;
Στην εγκυκλιο λεει ή στο σχολειου που δουλευεις ή στην διευθυνση της οργανικης ή μεσω ταχυδρομειου στην ΔΔΕ της οργανικης αλλα στην ιστολσελιδα της ΔΔΕ μου γραφει:
"στις Δ/νσεις Δ.Ε. στην αρμοδιότητα των οποίων υπάγονται τα σχολεία στα οποία ανήκουν οι εκπαιδευτικοί οργανικά ή έχουν τοποθετηθεί προσωρινά."
Μηπως γνωρίζει καποιος με σιγουρια;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1121 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:51:43 μμ »
ουδέποτε κατατίθετο αίτηση μετάθεσης σε ΔΔΕ άλλη απο αυτήν της οργανικής. Μόνο οι αποσπάσεις γινοταν δεκτές με αυτόν τον τρόπο.
Ακόμα και αν τύχαινε να λάβουμε αιτήσεις εκπ/κών απο άλλα ΠΥΣΔΕ τις διαβιβάζαμε άμεσα στην ΔΔΕ οργανικής τους. Είναι φύσει αδύνατο να επεξεργαστουμε στοχεια τα οποία δεν διαθέτουμε και προκυπτουν αποκλειστικά απο το προσωπικο μητρώο του εκπαιδευτικού.

Με μέιλ δεχόμαστε σκαναρισμένες αιτήσεις - κατά κύριο λόγο απο τους αποσπασμένους του εξωτερικού - και μέσω του μέιλ του σχολείου απόσπασης ( για το γρήγορο του πράγματος). εννοείται όμως ότι όφειλαν να στείλουν το χειρόγραφο σε εύλογο χρόνο. Απλά το μέιλ διευκολύνει την ταχύτητα της επεξεργασίας.

Εδώ και φέτος, που οι αιτήσεις, σε εμάς γίνονται ηλεκτρονικά μέσω συστήματος, ωστόσο οι εκπαιδευτικοί πρέπει να στείλουν την αίτηση υπογεγραμμένη με όλα τα δικαιολογητικά τους ούτως ή άλλως, απλά το ηλεκτρονικό σύστημα μας διευκολύνει στην επεξεργασία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1122 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 07:00:24 μμ »
αυτο ακριβώς σου λέω:

όσοι ζητάμε ηλεκτρονικά μέσω συστήματος πρεπει να υποβληθούν δύο ξεχωριστές αιτήσεις
το ίδιο καιμέσω μέιλ

όσοι ζητάν ηλεκτρονικά με πολλαπλή επιλογή (πχ θέλω αίτηση μετάθεσης και οριστικής ) επιλέγουν τα πεδία

όσοι τα στέλνουν με ταχυδρομειο θέλει μία αίτηση και γράφεις επάνω ΚΑΙ για οριστική τοποθέτηση με κόκκινο στυλό.
Ωστόσο, κάπου άκουσα ότι η α/θμια θέλει δυο χειρόγραφες αιτησεις, ξεχωριστά!!

γιαυτο σου λέω, ρώτα καλύτερα!!!

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι εκτός σχολείου φέτος, δεν είναι στάνταρ ότι στέλνουμε ταχυδρομικά τις αιτήσεις; μπορεί η δδε να τις θέλει με mail; ευχαριστώ!


Κι εγώ αυτό γνωρίζω και αυτό λέει η εγκύκλιος. Τις στέλνουμε ταχυδρομικά. Μου το επιβεβαίωσε και η ΔΔΕ που ανήκω οργανικά!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1123 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 07:04:02 μμ »
αυτο ακριβώς σου λέω:

όσοι ζητάμε ηλεκτρονικά μέσω συστήματος πρεπει να υποβληθούν δύο ξεχωριστές αιτήσεις
το ίδιο καιμέσω μέιλ

όσοι ζητάν ηλεκτρονικά με πολλαπλή επιλογή (πχ θέλω αίτηση μετάθεσης και οριστικής ) επιλέγουν τα πεδία

όσοι τα στέλνουν με ταχυδρομειο θέλει μία αίτηση και γράφεις επάνω ΚΑΙ για οριστική τοποθέτηση με κόκκινο στυλό.
Ωστόσο, κάπου άκουσα ότι η α/θμια θέλει δυο χειρόγραφες αιτησεις, ξεχωριστά!!

γιαυτο σου λέω, ρώτα καλύτερα!!!

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι εκτός σχολείου φέτος, δεν είναι στάνταρ ότι στέλνουμε ταχυδρομικά τις αιτήσεις; μπορεί η δδε να τις θέλει με mail; ευχαριστώ!


Κι εγώ αυτό γνωρίζω και αυτό λέει η εγκύκλιος. Τις στέλνουμε ταχυδρομικά. Μου το επιβεβαίωσε και η ΔΔΕ που ανήκω οργανικά!
ευχαριστώ πολύ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1124 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 07:31:50 μμ »
ευχαριστω για τις πληροφοριες

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1125 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:02:22 μμ »
Δηλαδη αν ζηταει καποιος και μεταθεση αλλα και βελτιωση θεσης στελνει ενα εντυπο? Ποια αιτηση εξεταζεται πρωτα?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1126 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:04:02 μμ »
Δηλαδη αν ζηταει καποιος και μεταθεση αλλα και βελτιωση θεσης στελνει ενα εντυπο? Ποια αιτηση εξεταζεται πρωτα?

η μετάθεση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος koshl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1127 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:32:14 μμ »
Συγνώμη άν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά δέν βρήκα κάτι με την αναζήτηση: όσοι είμαστε νεοδιόριστοι με τους συμπληρωματικούς διορισμούς του Νοέμβρη δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση έστω για οριστική τοποθέτηση;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1128 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:52:45 μμ »
Συγνώμη άν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά δέν βρήκα κάτι με την αναζήτηση: όσοι είμαστε νεοδιόριστοι με τους συμπληρωματικούς διορισμούς του Νοέμβρη δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση έστω για οριστική τοποθέτηση;
Όχι (έτσι απάντησε η ΔΔΕ που ρωτήσαμε σύμφωνα με την απάντηση που έδωσε και σε αυτούς  το υπουργείο)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος koshl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1129 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:59:04 μμ »
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1130 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 12:26:07 πμ »
Bitch σε ευχαριστώ πολύ για την προηγούμενη απάντηση! Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο: Έχω διοριστεί το 2011. Αν κάνω αίτηση οριστικής τοποθέτησης μόνο -και όχι μετάθεσης - ποιο/ α χαρτιά πρέπει να προσκομίσω; Την πράξη ανάληψης από τη Δευτεροβάθμια που πήραμε μαζί με το πρωτόκολλο ορκωμοσίας; Τις πράξεις ανάληψης του σχολείου;;Άρα πρέπει να πάω στο σχολείο πέρυσι να βγάλω επικυρωμένο φωτοαντίγραφο; Κάποιος μου είπε ότι προσκόμισε το ΦΕΚ διορισμού. Αυτό πού να το βρω; Παιδιά, έχω καταμπερδευτεί! Βοηθήστε με!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1131 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 12:55:32 πμ »
Για οριστική βάζεις τα ίδια χαρτιά με τη μετάθεση. Το ΦΕΚ διορισμού σου (η απόφαση δηλαδή όχι το ίδιο το ΦΕΚ) υπάρχει στον φάκελό σου στη ΔΔΕ  (αυτή που ανήκεις τώρα) και στον αντίστοιχο φάκελο στο σχολείο της οργανικής σου.

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1132 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 01:05:45 πμ »
Αυτά τα χαρτιά (εκτός από τα πρόσθετα της εντοπιότητας κτλ.)ποια είναι; Χρειάζονται πράξεις ανάληψης;Επίσης,  βεβαιώσεις προυπηρεσίας ως αναπληρώτριας χρειάζονται ξανά ή πρέπει μόνο να συμπληρώσω εγώ στην αίτηση τα σχολεία και το χρόνο υπηρέτησης αφού αυτές (τις βεβαιώσεις) τις είχα ήδη με το διορισμό μου καταθέσει στη Δευτεροβάθμια; Gallikou σε ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1133 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 01:23:48 πμ »
Απ' ό,τι ξέρω εφόσον κάνεις πρώτη φορά αίτηση για μετάθεση, πρέπει να βάλεις τα πάντα: πράξεις ανάληψης (1/9/11 και 30/6/12, 1/9/12), οικογενειακή κατάσταση, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση (αν ζητάς). Νομίζω ότι οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας ως αναπληρώτριας αρκούν (αν και κάποιοι συνάδελφοι τα έβαζαν αναλυτικά, μην σε πάρω και στο λαιμό μου). Για πιο σίγουρα πάντως ρώτα είτε στη ΔΔΕ σου είτε στο σχολείο που είσαι, τον συνάδελφο που ελέγχει τις αιτήσεις μετάθεσης. Κανονικά σε κάθε σχολείο ορίζεται ένας καθηγητής ως υπεύθυνος για αυτό. Να ξέρεις πάντως ότι οι αιτήσεις ελέγχονται εξονυχιστικά συνήθως από τους συναδέλφους των γραφείων. Και ελέγχονται τα πάντα. Αν κάτι λείπει σε ενημερώνουν. Εγώ, ας πούμε, επειδή, όταν διορίστηκα έφυγα κατευθείαν με άδεια ανατροφής και ήμουν άσχετη, δεν είχα βάλει τίποτα μέσα στην αίτηση (ούτε πιστοποιητικά παιδιά, ούτε πράξεις ανάληψης, τίποτα), ούτε μόρια είχα υπολογίσει, όπως έπρεπε τότε. Μου τηλεφώνησαν στην Αθήνα και μου τα ζήτησαν, ενώ κάποια χαρτιά τα ζήτησαν από το σχολείο. Επομένως μην ανησυχείς και να ζητήσεις διευκρινίσεις από την ΔΔΕ σου. Δουλειά τους είναι στην τελική...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159985
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.